Będą bronić Polaków w Niemczech przed nieuczciwymi szefami

W Berlinie i Frankfurcie nad Menem już jesienią zeszłego roku utworzono biura doradcze dla pracowników z nowych krajów UE. W najbliższych tygodniach takie biura powstaną w Hamburgu, a następnie w Norymberdze bądź Monachium, w Dortmundzie oraz Stuttgarcie.
Niemieckie związki zawodowe uznały, że pracownicy ze Wschodu potrzebują większej ochrony
Niemieckie związki zawodowe uznały, że pracownicy ze Wschodu potrzebują większej ochrony.

fot. Jacek Świerczyński

W sześciu miastach Niemiec powstają biura doradcze dla pracowników ze wschodnioeuropejskich państw UE, którzy są oszukiwani przez nieuczciwych pracodawców bądź tego się obawiają - poinformowała we wtorek Annelie Buntenbach z centrali związkowej DGB.

 

- Nie mamy nic przeciwko imigracji zarobkowej z nowych krajów UE, ale obawiamy się, że obywatele tych państw często nie są w stanie wywalczyć swoich praw do odpowiedniego wynagrodzenia i warunków pracy - powiedziała Buntenbach na konferencji w Berlinie poświęconej prezentacji programu "Uczciwa mobilność".

- Nasze doświadczenia pozwalają przypuszczać, że niektóre firmy z przestępczą wręcz energią oszukują pracowników na ich zarobkach - dodała. Zdarza się, że pracownicy, zwerbowani we wschodnioeuropejskich krajach UE, muszą mieszkać w uwłaczających warunkach. Problemem pozostaje też tzw. pozorne samozatrudnienie, gdy zamiast umów o pracę zatrudnionym podsuwa się deklaracje o otwarciu działalności gospodarczej.

Według niemieckich związkowców zniesienie przez Niemcy barier na rynku pracy 1 maja zeszłego roku nie rozwiązało problemów z łamaniem praw pracowników ze wschodu.

Zobacz także: Bezpieczna praca za granicą. Jak ją zdobyć? 

Program "Uczciwa mobilność" ma pomóc osobom, które padły ofiarą nieuczciwych pracodawców bądź pośredników oraz zapobiegać takim przypadkom. W Berlinie i Frankfurcie nad Menem już jesienią zeszłego roku utworzono biura doradcze dla pracowników z nowych krajów UE. W najbliższych tygodniach takie biura powstaną w Hamburgu, a następnie w Norymberdze bądź Monachium, w Dortmundzie oraz Stuttgarcie.

Do Sylwii Timm, która pracuje w biurze doradczym w Berlinie, po pomoc najczęściej zgłaszają się polskie opiekunki osób chorych i starszych. Zgodnie z niemieckim prawem należy im się minimalna stawka wynagrodzenia za godzinę, ale - jak relacjonowała Timm - pracodawcy i pośrednicy często ukrywają ten fakt przed kobietami, płacąc im dużo niższe stawki. Zdarza się, że opiekunki formalnie zatrudniane są jako pomoc domowa, a w takim przypadku płaca minimalna już nie obowiązuje.

Więcej o pracy za granicą

Program "Uczciwa mobilność" dofinansowało niemieckie ministerstwo pracy, a do rady projektu zaproszono związki zawodowe z Polski, Bułgarii i Rumunii oraz polski resort pracy i polityki społecznej.

- Mamy nadzieję, że program poprawi sytuację pracowników z Polski na rynku pracy w Niemczech - powiedział podsekretarz stanu w polskim ministerstwie pracy Radosław Mleczko. - Mimo że nie pojawiły się zjawiska, które wymagałyby jakiejś nadzwyczajnej interwencji, to informacji nigdy nie jest za dużo - dodał. Mleczko podkreślił, że problemy, z jakimi stykają się w Niemczech pracownicy z Polski i innych nowych krajów UE, nie powinny przesłaniać korzyści płynących ze swobody przepływu siły roboczej.

Z Berlina Anna Widzyk 


Autor: regiopraca.pl
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

Henz, 20.03.2012, 20:44
Czesiek, 20.03.2012, 22:55
W Holandii jest to samo co w niemczech za nizane stawki,obleśne warunki mieszkalne itp.z tym nic nie robia tylko oko przymykają.
Błaziński, 21.03.2012, 08:35
A kto w Polsce będzie walczyć o dobro pracowników przed nieuczciwymi pracodawcami? Zatrudniają na pół etatu, nie płacą nadgodzin i za pracę w dni świąteczne. Za ciężką pracę płacą nędzną minimalną
Pracownik, 21.03.2012, 18:11
Jakich Polaków?Przecież to są niemcy pracujący u niemca.To niech ich bronią niemcy.
Fryc Geszenk, 21.03.2012, 21:52
A czy w Leipzig tez powstanie taki odział?
nicka, 22.03.2012, 14:12
Tak właściwie powinien brzmieć tytuł tekstu i opisane powinny być realia w POlsce. Kiedy w POlsce powstaną takie biura, w których których pracownik znajdzie pomoc? Tylko nie mówcie, że na PIP można polegać....
polakko, 22.03.2012, 14:58
Pomoc prawno-urzedowa w Niemczech
"Euroservice"
Berlin, Zielona Gora - www.transeuroservice.pl
/sprawy urzedowe, pracy, celne, podatkowe, etc./
LT, 08.04.2012, 11:33
Zobacz na www.my-okay.de tam znajdziesz prace w kazdym zawodzie
Eckert, 16.08.2012, 20:23
Komentarz został usunięty.

Polecamy