Zmiany w Kindergeld od 2012 roku. Poradnik

Od 2012 r. teoretycznie nieistotne będzie, ile nasze dziecko zarabia. Za to decydująca do otrzymania na nie Kindergeld ma być długość jego czasu pracy w ciągu tygodnia.
praca młodych w Niemczech
Wielu młodych Opolan po zakończeniu szkoły średniej wyjeżdżało dorobić sobie w wakacje, a ich pracujący w Niemczech rodzice pobierali na nich Kindergeld. Lato 2011 r. to ostatnia okazja do czerpania takich korzyści.

fot. archiwum

To bardzo ważna informacja dla rodziców, którzy pobierają Kindergeld na dzieci, które już osiągają własne dochody. 

Problem ten dotyczy nie tylko rodziców mających pełnoletnie dzieci uczące się, które zarabiają np. w czasie wakacji (chociażby wyjeżdżając do pracy w Niemczech, Holandii, do innego kraju lub podejmujące pracę w Polsce), dzieci uczących się w trybie zaocznym lub wieczorowym, a jednocześnie pracujących. Może także dotyczyć dzieci niepełnoletnich, które już mają dochody.

Przepisy obowiązujące w 2011 roku

Jeszcze w tym roku otrzymamy Kindergeld na nasze dziecko, gdy jego dochód roczny nie przekroczy 8.004 euro.
Od dochodów pociechy możemy odliczyć kwoty płacone na ubezpieczenie społeczne. Ten przepis obowiązuje w Niemczech od 2005 roku, a został wprowadzony, aby podkreślić, iż wydatki na ubezpieczenie społeczne nie są wliczane do wydatków na utrzymanie dziecka. Zatem składki społeczne zmniejszają dochód dziecka.

Planujesz wyjechać do pracy w Niemczech? Sprawdź, jak można korzystnie się rozliczyć

Co się zmieni z Kindergeld w 2012 roku?

Wówczas kwota Kindergeld przestanie być zależna od wysokości dochodów. Oznacza to, że dziecko może teoretycznie zarobić w 2012 r. więcej niż 8.004 euro.
Jednak 1 stycznia 2012 r. Niemcy wprowadzają nowy przepis, który będzie stanowił, że dziecko nie może pracować dłużej niż 20 godzin tygodniowo. Czyli przepisy niemieckie będą pozwalały zarobić naszym dzieciom nawet 20.000 euro rocznie, byleby nie pracowały one dłużej niż 20 godzin w tygodniu. Dziecku będzie trudno zarobić dużą kwotę pieniędzy, gdyż 20 godzin to pół etatu, więc możliwości zarobku wcale nie są takie duże.

Kto na tym straci

Z pewnością na zmianie przepisów stracą ci rodzice, których dzieci zakończyły naukę na poziomie np. szkoły średniej i robią sobie kilkumiesięczną przerwę, po upływie której chcą podjąć studia.

Jak wiadomo, do 4 miesięcy po zakończeniu (lub przerwaniu) nauki przysługuje rodzicom Kindergeld. Do końca 2011 roku dzieci mogą zarabiać w ciągu 4 miesięcy po zakończeniu nauki do 2000 euro miesięcznie.

Wielu młodych mieszkańców Opolszczyzny i innych regionów Polski, których rodzice z podwójnym obywatelstwem pracują w Niemczech, wyjeżdżało po szkole średniej na 3-4 miesiące do pracy za granicą. Tak mogą zrobić jeszcze w tym roku bez żadnych konsekwencji finansowych dla rodziców pobierających na nich Kindergeld.

Zatem lato 2011 będzie ostatnią okazją dla naszych dzieci, aby mogły popracować w pełnym wymiarze czasu pracy, a my rodzice mogli na nie nadal pobierać Kindergeld.

Z kolei w roku 2012, gdyby dziecko podjęło jakąkolwiek pracę przekraczającą wymiar 20 godzin pracy tygodniowo, to rodzice muszą się liczyć z utratą prawa do zasiłku na pracujące pociechy.

Od 1 maja rynek pracy w Niemczech otwiera się dla wszystkich Polaków. Sprawdź: oferty pracy za granicą

Kto zyska na zmianie przepisów niemieckich?

Ci rodzice, których dzieci uczą się w trybie wieczorowym i dorabiają sobie. Przykładowo ojciec pracujący w Niemczech może brać w roku 2012 nadal Kindergeld na córkę, która ucząc się jeszcze, dorabia sobie okazyjnie.

Oczywiście pod warunkiem, że jej czas pracy wyniesie w tygodniu nie więcej niż 20 godzin.

Słowniczek pracy w Niemczech - sprawdź najważniejsze terminy

Tekst powstał przy udziale spółki doradztwa podatkowego Service BB oraz serwisów: www.arbeitsamt.pl, www.finanzamt.pl 

Autor: Edyta Hanszke
0komentarzy