Rolnik nie może być bezrobotnym, ale poszukującym pracy - już tak

Jeśli masz dwa hektary pola, nie zarejestrujesz się w urzędzie pracy jako bezrobotny. Co robić w takiej sytuacji?
urząd-pracy-opole-oferty
Zgodnie z prawem pracodawca może zażyczyć sobie, żeby nie ujawniać jego danych w ogłoszeniu i żeby pośrednik pracy przeprowadził wstępną rekrutację zainteresowanych

fot. Witold Chojnacki, nto

Zgodnie z prawem osoba, która jest właścicielem lub współwłaścicielem 2 ha przeliczeniowych działki rolnej albo podlega ubezpieczeniom z KRUS jako współmałżonek lub domownik u rolnika nie może zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny.

Przekonał się o tym pan Wojciech z Opola, który ma kawałek pola, choć nawet go nie uprawia. Absolwent studiów inżynierskich (zarządzanie i inżynieria produkcji) nie mógł znaleźć pracy w swoim fachu. Od pół roku jest bez pracy, bo jego firma splajtowała.

- Zacząłem przeczesywać portale urzędów pracy w poszukiwaniu ofert i przekonałem się wówczas, że nie ze wszystkich mogę skorzystać - opowiada mężczyzna.
W niektórych ofertach brakowało namiarów na pracodawcę, za to pojawiała się adnotacja, że pośrednik pracy udziela dodatkowych informacji.

Kiedy jednak opolanin zadzwonił pod wskazany numer do PUP, dowiedział się, że nie może skorzystać z tej oferty, ponieważ nie jest zarejestrowany w urzędzie.
- I tak koło się zamyka. Instytucja, która ma pomóc w szukaniu pracy, odmawia mi tej pomocy - komentuje pan Wojciech.

Antoni Duda, dyrektor opolskiego PUP zdaje sobie sprawę z tego ograniczenia.

- Zgodnie z prawem pracodawca może zażyczyć sobie, żeby nie ujawniać jego danych w ogłoszeniu i żeby pośrednik pracy przeprowadził wstępną rekrutację zainteresowanych - wyjaśnia Antoni Duda.

Fachowo nazywa się to ofertami zamkniętymi w przeciwieństwie do ofert otwartych, kiedy pracodawca podaje wszystkie dane.

Rozwiązaniem dla osób, które znalazły się w podobnej sytuacji jak pan Wojciech jest zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy.

- Wówczas udzielimy takiej osobie informacji zastrzeżonych w ogłoszeniu przez pracodawcę, ale nie będzie ona mogła skorzystać z ofert prac subsydiowanych, czyli takich do których dopłacamy, jak choćby staży - informuje dyrektor Antoni Duda.

Gabriela Kasicz - Stępień, kierownik wydziału poradnictwa zawodowego PUP w Nysie podkreśla jednak, że zarejestrowanie się jako osoba poszukująca pracy wiąże się też z pewnymi obowiązkami. - Zgodnie z prawem szukający pracy powinien systematycznie, raz na trzy miesiące, kontaktować się z urzędem. Możemy także wzywać go, żeby przedstawić jakąś ofertę - tłumaczy pani kierownik.
Gabriela Kasicz - Stępień podpowiada także, że osoby korzystające z ubezpieczeń KRUS lub właściciele ziemi rolnej, w poszukiwaniu pracy mogą korzystać z pomocy prywatnych agencji pracy, które także świadczą takie usługi nieodpłatnie. 

Autor: Edyta Hanszke
28komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (28)

To niemozliwe, przecież wszędzie brakuje inżynierów, pracodawcy poszukują z wyzszym technicznym. A moze opuscic by tak wymagania i pojsc pracowac najpierw za 2 tys ?
Anonim, 14.06.2011, 09:52
Chyba raczej 1386 zł a nie 2000 ;)
Anonim, 14.06.2011, 16:19
Moja żona ma wyższe wykształcenie i od dwóch lat jest zarejestrowana w Urzędzie Pracy w Kluczborku. Ostatnio babka z pośrednictwa pracy powiedziała jej, że jeszcze może iść na staż. Była wczoraj i wyraziła zgodę, że pójdzie na ten staż, a pośredniczka jej powiedziała, że wszystko fajnie, ale pracodawcę musi sobie sama znaleźć. To ja się teraz pytam, po jaką cholerę w ogóle jest ten urząd pracy? Legitymację ubezpieczeniową może podbijać jeden człowiek, a jeśli chodzi o decyzje przyznawania dotacji to i tak to robi starosta. Żeby dostać te 2000 zł, to ja nie wiem gdzie i ile trzeba robić. Może ktoś łaskawie mi pokaże, gdzie można znaleźć zatrudnienie? Może przedmówca nawet wskaże gdzie podjąć zatrudnienie, gdzie płaca zaczyna się od 2000 zł? Dla ułatwienia sprawy podam, że może to być 2000 brutto, a nie netto. Gdzie moja żona w takim razie ma iść?
Remek, 14.06.2011, 17:05
Jako nawet nauczyciel stażysta dostanie ponad 2 tys brutto + 13 pensja, dosdatki, socialne itd.
Anonim, 14.06.2011, 23:05
Pae anonim bzdury pan gadasz ze az zal czytac .. Byles w szkole ?? Pracowales ?? Nauczyciel mianowany moze i ma 2000 ale na reke po 6 latach pracy bo tyle zajmuje awans jesli wszystko sie uda... Wiec nie gadaj bzdur
Anonim, 15.06.2011, 07:48
Wpisz w google "tabela wynagrodzeń nauczycieli" za 2010 - swieżo upieczony mgr 2 039 zł brutto (bez zadnych dodatków )
Po kilku latach pracy już można przekroczyć 3 tys br. na gołym etacie.
Anonim, 15.06.2011, 09:23
Jeśli chodzi o średnie zarobki nawet nauczycieli, które podawane są przez Internet (tu Google czy nawet gazeta.pl), to ja nie wiem skąd te kwoty są wpisywane. Aby przekroczyć te 3.000 brutto, o którym mowa wyżej, to niestety ale trzeba robić dodatkowe kółka, zajęcia wyrównawcze, udzielać korepetycji. Zaznaczam, że praca nauczyciela to nie jest goły etat, ale także praca przynoszona do domu (sprawdziany, wypracowania do oceny oraz trzeba materiały przygotować do zajęć). Jest jeszcze coś - aby być nauczycielem to przynajmniej trzeba odbyć kurs pedagogiczny, a potem jak to bywa w szkołach i innych także budżetówkach często o zatrudnieniu decydują znajomości.
Remek, 16.06.2011, 21:44
What an awesome way to explain this-now I know evteryhing!
Dolley, 31.12.2011, 14:17
zoorbkcsiyl, 01.01.2012, 12:19
colchicine 4549 propecia fxae
recycledfrog, 27.01.2012, 05:37
car insurance 271995 levitra and zoloft mgihq online degrees 8-P
Seven, 06.07.2012, 21:50
Do szkoły, gdy niż demograficzny i nauczycieli zwalniają? toś wymyślił...
Anonka, 01.11.2012, 01:33
jako nauczyciel stażysta nie wyciągnie ponad 2000 zl nie ma też 13 pensji, doszkol się matole nim coś napiszesz!!!
nn, 09.01.2013, 09:26
Jeśli Twoja żona ma wyższe wykształcenie i zakładam że jest w miarę myślącą istotą, to niech ruszy 4litery i znajdzie pracodawcę, który zatrudni ją na umowę stażową. Niech wykaże trochę inicjatywy, a nie czeka na mannę z nieba. Tajemnica tkwi właśnie w tym, aby pokazać się na rynku pracy, czyli m.in. przejść się po pracodawcach, zostawić jakieś CV. A inna sprawa, ze 2 lata na bezroboci z wyższym wykształceniem...no nie lada wyczyn to jest
Anonim, 15.06.2011, 14:15
Sytuacja na rynku pracy wygląda następująco. Moja żona chodzi za pracą, ale niestety, nawet tam, gdzie dają najniższą to mówią "proszę do nas nie dzwonić - my zadzwonimy". Poza tym, jak już się szuka pracy mając dom z rodziną na utrzymaniu to chyba nie za 900 zł brutto, bo jeżeli to miałaby być ta umowa stażowa to uznam, że po prostu sobie zakpiłeś z moich słów. Jeśli idzie o markety, to owszem, ale na 3 miesiące na umowę-zlecenie, a potem się zobaczy. Ale jeszcze jest dziecko. Sam też mam wykształcenie inne niż zawód, który wykonuje, a właśnie takie, na które nawet jest rzekome zapotrzebowanie. Ale jeśli ja mam do wyboru zarobek załóżmy 1400 brutto za główkowanie z odpowiedzialnością majątkową, to ja wole sobie za dwa razy tyle głazy przerzucać bez żadnej odpowiedzialności, choć mówili mi w szkole, że jak się nie będę uczył to tak skończę. Też przez trzy lata pracując w taki sposób szukam swego miejsca na rynku pracy, dobrze je znając. Ale oczywiście nadal nie wiadomo od czego jest tam w PUP pośrednik, i nikt nie wskazał gdzie można iść za 2.000 zł brutto.
Remek, 16.06.2011, 21:56
1386 plus premia za włażenie w dupe. opolskie realia
pracujący, 14.06.2011, 22:37
Tyle sie zarabia w Opolu jak masz szczęście i nie masz znajomości!! Jedyna praca to praca w marketach a i tak jest to głownie praca na umowe zlecenie wiec nawet na te 900złnetto trzeba sie narobić głownie na nocki ciagnąc tonowe paleciaki bez prawa odmowy bo przepisy bhp nie dzialaja dla nie zatrudnionych na umowe o prace!! Umowa o prace za 1386 dla wybranych bo studenci beda pracowac za 6 brutto na zlecenie!! Więc błągam autora pierwszego postu niech zaktualizuje swoje informacje bo praca za 2000brutto to myslę ze jak na Opolskie warunki bez znajomości to sukces!! Sam mam mgr inż i wiem co mowie bo sam musze tak zapie....
Marek , 15.06.2011, 00:03
mam 24 lata i zarabiam "na rękę" 4,5 tyś zł, wykształcenie średnie. Tylko życiowe nieudaczniki nie potrafią znaleźć pracy. Pracuję po około 10-12h dziennie ale jaka kasa.... :) pozdrawiam wszystkich szukających pracy. p.s. na początku zarabiałem mniej, z czasem dochodzi się do większych stawek
Dariusz, 16.06.2011, 23:31
a co robisz? nie wiem czym sie trudnisz ale widząc jakie masz wykształcenie widze że nie byłeś liderem w szkole!! to właśnie jest tragiczne w tym kraju, tzw robole budowlańcy itd mają wiecej pracy niż naprawde profesjonalnie wykształceni absolwenci. to patologia że niewykształcony pijaczyna który masz doświadczenie z kielnią zarabia i ma wymagania większe niż wykształcony człowiek!! chory kraj!! kiedy ja ryłem na sesje zagadnienia o których ty nawet nie słyszałeś ty chlałes wodke po pracy!! a to tylko wina pracodawcy który nie ma ochoty poświecic kilku miesięcy na szkolenie absolwentów!! tylko woli gotowy patoligiczny zapijaczony produkt!!
...., 17.06.2011, 09:49
jezeli ktos pracuje na budowie nie znaczy ze jest pijaczyna to co ty wypisujesz swiadczy o tym ze to ty jestes troche lewy i chyba moczymorda
marek, 09.02.2012, 22:13
To widać jaki poziom wykształcenia prezentujesz. Ja skończyłem tylko technikum i też pracuje fizycznie na budowie. Zarobki około 4k za 200 godzin+-. Jak byś się przykładał do nauki i mia coś w głowie poza wykutymi formułkami i rozdmuchanym ego, to na pewno byś również mógł liczyć na przyzwoite zarobki.
Pozdrawiam
Jan Kowalski, 27.08.2013, 22:33
czyżby o budowlańcach piszesz? jeśli tak to zastanów się dobrze zanim coś nabazgrolisz, gdyż sam jestem budowlańcem od 16 lat, po zawodówce, mam własną działalność i dobrze prosperującą firmę budowlaną zatrudniającą dziesięciu pracowników, kiedy ja zapierniczałem na budowie i zdobywałem doświadczenie i wiedzę Ty zapewne balangowałeś(uczył się :) ) za rodziców pieniądze, a teraz po jakimś biednym magistrze sobie myśli że ma wszystko na wyciągnięciu ręki, mylisz się kolego!!! na wszystko trzeba sobie zapracować swoją suwerenną pracą ,wyrobić kontakty i swoją markę. A odnośnie zapijaczonych budowlańców jak ich nazywasz, to gdzie Ty byś teraz mieszkał i twoja rodzina , bliscy gdyby nie oni, to oni wybudowali twój dom, wyremontowali, żebyś Ty mógł ryć na te twoje sesje wielozagadnieniowe w ciepełku i spokoju w zaciszu domowym, dla mnie budowlanka to jest nie doceniony zawód, a jak napisałem dzięki ciężkiej pracy mogę się pochwalić że mój zarobek miesięczny minimum wynosi 10 000 zł.na Podkarpaciu, pozdrawiam , zapijaczony budowlaniec :)
Kwiatkowski, 31.01.2015, 21:24
Polska być może będzie musiała sfinansować część nowego bailoutu dla Grecji. Kanclerz Niemiec Angela Merkel domaga się, aby w pakiecie wartym 60 miliardów euro uczestniczyły wszystkie kraje Unii Europejskiej, a nie tylko te, które należą do strefy euro - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Eurokomuna, 17.06.2011, 09:05
dlaczego powiat opolski zamknął dostęp do ofert pracy bezrobotnym z innych powiatów np nyskiego gdzie jest największe bezrobocie chamstwo się szerzy i to od góry
Anonim, 21.06.2011, 20:40
Tylko programy POKL poprawią sytuację!!!
Eurokomuna, 22.06.2011, 09:44
2737 amerimedrx nexium yasmin =D ultram cheap tramadol fkgg
Daistaar, 27.01.2012, 07:59
zovirax =-[[[ nexium 22398
Yoshikuru, 31.01.2012, 11:29
levitra addicting online games :-] propecia efhqmf viagra =O MBA online mdam
Tommy, 05.07.2012, 06:18

Polecamy