Ubezpieczenie zdrowotne dla bezrobotnych pozostaje

Żaden bezrobotny nie straci ubezpieczenia zdrowotnego, zarejestrują się tylko poza urzędem pracy - zapewnia wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.
Urząd pracy ma się zajmować tylko tymi bezrobotnymi, którzy chcą zdobyć zatrudnienie
Urząd pracy ma się zajmować tylko tymi bezrobotnymi, którzy chcą zdobyć zatrudnienie.

fot. Jacek Świerczyński

- Rozumiemy potrzebę Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, żeby oddzielić osoby, które zapisują się do urzędu pracy tylko po to, żeby mieć ubezpieczenie zdrowotne, od tych, które rzeczywiście poszukują pracy - mówił Neumann.

Dodał, że przygotowane rozwiązanie zakłada, że osoby, które zgłaszają się do urzędów pracy tylko po to, żeby uzyskać ubezpieczenie, "będą miały oddzielne miejsce, w którym je otrzymają". Wiceminister zdrowia zaznaczył, że szczegółowe rozwiązanie MZ i MPiPS zaprezentują w ciągu kilku tygodni.

- Takie osoby na pewno nie utracą ubezpieczenia zdrowotnego, ale nie będą także blokowały dostępu do urzędów poszukującym pracy. Po dokonaniu podziału, urzędnicy będą mogli poświęcać czas wyłącznie tym, którym rzeczywiście zależy na znalezieniu zatrudnienia. Rozmawiamy jeszcze nad tym, jak to będzie rozwiązane organizacyjnie i technicznie - powiedział Neumann.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział w połowie maja, że jednym z elementów reformy urzędów pracy jest oddzielenie ubezpieczenia zdrowotnego od statusu bezrobotnego.

Zobacz także: Zasiłek dla bezrobotnych - komu przysługuje? 

- Będzie to zmiana usprawniająca pracę i wyodrębniająca grupę, która naprawdę chce szukać pracy, a pozostawiająca dostęp do świadczeń medycznych dla wszystkich – mówił Kosiniak-Kamysz.

Niektóre media informowały, że MPiPS chce ukrócić fałszywe bezrobocie i wśród planowanych zmian przygotowuje takie rozwiązanie, aby bezrobotny, który odmówi przyjęcia już pierwszej oferty z urzędu pracy, został wykreślony z rejestru na 9 miesięcy i stracił dostęp do bezpłatnej służby zdrowia. 


Autor: regiopraca.pl
13komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (13)

To jest chore...zawsze cierpią tylko zwykli ludzie.Ja chodzę do urzędu pracy tylko po ubezpieczenie.Nie moja wina ,że pracodawca nie chce dac mi umowy i robię na czarno...co prawda nie zarabiam źle ale to nie jest w porządku.Najpierw rząd powinien zając się właśnie takimi którzy zatrudniaja na czarno.
Piter, 28.05.2013, 08:21
chyba cie po...... zarabiam 1500 netto bo resztę ty zabierasz na swoje ubezpieczenie darmozjadzie i złodzieju sięgający do cudzych kieszeni.
Urząd pracy i darmowe ubezpieczenia powinny być zlikwidowane raz na zawsze, a jeśli pracujesz jak pan powyżej to powinien ubezpieczyć się sam w prywatnej firmie lub w zusie. a nie czekać aż pracodawca to zrobi najlepiej powiedzieć jestem głupi i nie potrafię ale na lewo dobre pieniądze brać to tak.
set91, 28.05.2013, 11:04
Ty nie dyskutuj tylko pracuj...na tych darmozjadow!Nadgodziny jeszcze wez.NIE MA LEKKO PAJACU.
xxx, 03.02.2015, 13:47
Jestem zarejestrowany jedynie aby mieć ubezpieczenie, denerwują mnie kolejki bezrobotnych, tracę czas na podpisanie jakiejś głupiej listy a seriale przelatują. Bezrobotni poszukujący pracy powinni ustawiać się w innych kolejkach a ja powinnienem złozyć deklarację że sram na pracę i lata mi koło ch..., wązne abym nie musiał stać w tym cholernym urzedzie bo nie mam na to czasu!!!
Maślak, 28.05.2013, 14:29
Tylko co, jeśli wskutek takiego "zajęcia się" pracodawcami przez rząd, straciłbyś pracę? To nie w tym rzecz, żeby zmuszać przedsiębiorców do dawania umów, tylko stworzenia takich warunków (mniejsza biurokracja, prostsze przepisy, mniejsze obciążenia podatkowe i parapodatkowe), aby zatrudnianie na umowę się po prostu opłacało.
E, 11.06.2015, 12:46
W tym chorym kraju chore przepisy dają prace a pracodawca nie przyjmuje w Urzędzie najlepiej im wychodzi parzenie kawy i łażenie w parach po korytarzach a nie zajmowanie się petentem
obserwator, 28.05.2013, 10:44
Ja też jestem zarejestrowany w urzędzie pracy jako bezrobotny mimo że pracuje. Dlaczego? Bo pracodawca od pół roku obiecuje mi umowę zlecenie a dalej jadę na umowie o dzieło, przecież połowa zarejestrowanych tak robi, teraz zrobią z tym porządek? Może tak do kuurwy nędzy ktoś się weźmie za te umowy śmieciowe a dopiero potem będzie zabierać wszystko o pozwala jeszcze żyć?
has, 28.05.2013, 11:02
Jakim cudem pracujesz w oparciu o umowę o dzieło jeżeli jesteś zarejestrowany w UP? chyba coś koloryzujesz...
zdziwiony, 28.05.2013, 13:24
UP nie ma możliwości kontroli czy bezrobotny pracuje czy nie
Ala, 28.05.2013, 14:26
Bardzo dziwne, bo w Poznaniu na przykład nie mozna sie zarejestrowac jako bezrobotny pracujac na umowe o dzielo. Wiem bo sama pracuje na umowy o dzielo i nie moglam...
mi, 28.05.2013, 22:32
Nagminnie setki bezrobotnych rejestrując sie w Urzędzie zatajają informację o posiadanych umowach o dzieło, czy zlecenia -robią to dla ubezpieczenia zdrowotnego, którego nie opłaca im pracodawca. Wpisy "niby bezrobotnych"na tym forum to potwierdzają! Sprawy wychodzą na jaw, czasami po latach i wtedy trzeba zwracać uzyskane dotacje lub koszty staży i szkloleń!
Urzędnik, 04.06.2013, 09:11
Prawdziwe bezrobocie jest dużo większe. A zasiłek wcale nie tak łatwo uzyskać. Obecnie pracuję na umowę zlecenie i odprowadzam składki, ale w razie gdybym stracił pracę, to zasiłek w Warszawie mogę uzyskać dopiero po przepracowaniu 18 miesięcy z odprowadzanymi składkami! Banda złodziei, to siedzi na wiejskiej, a te nieroby z UP tylko potrafią upokarzać człowieka.
zdziwiony, 28.05.2013, 13:28
haha i o to chodzi, ubezpieczony jestem więc każdy szpital mnie przyjmnie ale z racji, że zarabiam na czarno i nie płacę podatków stać mnie na najlepszych prywatnych lekarzy :)
pener, 28.05.2013, 14:25
Komentarz został usunięty.