Dotacje na rozpoczęcie działalności z urzędu pracy i Unii Europejskiej. Ile można dostać

Marzysz o własnej firmie, ale nie masz pieniędzy, aby ją założyć? Właśnie teraz jest najlepszy moment, żeby zaistnieć na rynku jako przedsiębiorca.
Dotacje na rozpoczęcie działalności z urzędu pracy i Unii Europejskiej. Ile można dostać
Przedsiębiorca po otrzymaniu dotacji musi działać na rynku minimum dwanaście miesięcy. Jeśli zlikwiduje ją wcześniej, całość środków będzie musiał oddać.

fot. albyon/sxc.hu

Powiatowe urzędy pracy w całym kraju dostały powiększone pule środków dla bezrobotnych, którzy chcą założyć działalność gospodarczą. Suma wsparcia zależy od regionu, średnio to około 20 tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji.

Zobacz też: Kredyty i pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej (kryteria, kwoty, plusy i minus) 

Co ważne – kolejek nie ma, bo bezrobotni boją się inwestować w firmę w czasach kryzysu. Tak jest chociażby w bydgoskim pośredniaku, który po ogromnym zainteresowaniu tą formą przeciwdziałania bezrobociu przygotował aż 500 dotacji w 2013 roku. Tymczasem do połowy roku swoje firmy z pomocą środków z tutejszego PUP zarejestrowało zaledwie 150 osób.

Taka sytuacja powtarza się w wielu polskich powiatach. To oznacza, że ci, którzy mają ciekawy pomysł i dobry biznesplan w ciągu kilkudziesięciu dni mogą uzyskać wsparcie z PUP.
Kto nie może otrzymać dotacji

Choć warunków jest sporo, to nie wydają się szczególnie trudne do spełnienia. Przede wszystkim trzeba posiadać status bezrobotnego, a więc być w urzędzie zarejestrowanym. Warto zauważyć, że bezrobotnymi nie są studenci studiów dziennych, dla których tym samym dotacje nie są dostępne. 

Zobacz też: Coraz bardziej oryginalne pomysły bezrobotnych na własny biznes 

By uniknąć ewentualnych wyłudzeń, osoby, które już korzystały z dotacji na założenie firmy (do pięciu lat wstecz) po raz kolejny zrobić tego nie mogą. Wsparcia nie otrzymają też osoby karane za przestępstwa gospodarcze, jeśli kara została nałożona do dwóch lat przed złożeniem wniosku o dotację. Jedyną poważną przeszkodą może być to, że na pieniądze szans nie mają ci bezrobotni, którzy wcześniej odrzucili jakąkolwiek propozycję zatrudnienia złożoną przez PUP.

Szczegóły pozyskiwania funduszy i udziału w szkoleniach posiadają poszczególne pośredniaki. Zasadą jest jednak, że każdy bezrobotny musi przedstawić pomysł na biznes, przedłożyć wiarygodny biznesplan i przejść szkolenie, na którym pozna między innymi zasady księgowości w firmie. Przedsiębiorca po otrzymaniu dotacji musi działać na rynku minimum dwanaście miesięcy. Jeśli zlikwiduje ją wcześniej, całość środków będzie musiał oddać.

Unia mniej hojna

Dwukrotnie większa sumę na założenie własnej firmy można było pozyskać z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Tutaj osoby zakładające własny biznes mogły liczyć na 40 tysięcy złotych wsparcia. Ta możliwość jeszcze istnieje, niestety tylko w niektórych województwach. Pieniądze z Unii Europejskiej na lata 2007-2013 są już na wyczerpaniu.

Zobacz też: Brak motywacji do pracy. Co robić? 

Ostatnia okazja na starych zasadach

Ten rok będzie ostatnim z tak korzystnymi zasadami otrzymywania dotacji dla chcących założyć własny biznes. O szczegóły warto zapytać w wojewódzkich urzędach pracy. Trzeba mieć jednak świadomość, że wyścig po unijne dotacje jest niezwykle trudny. Liczy się nie tylko daleko bardziej niż na potrzeby PUP rozwinięty biznesplan i innowacyjny pomysł. Mile widziane jest także zakwalifikowanie się do preferencyjnych grup, które mają większe szanse na wsparcie.

W zależności od województwa dodatkowe punkty w konkursie na dotacje zyskać można za przynależność do grup zagrożonych wykluczeniem (to na przykład samotne matki powracające na rynek pracy po urodzeniu dziecka czy bezrobotni z małych miast z potężnym bezrobociem).

Zobacz też: Polak czuje się zarobiony i źle opłacony 

Będą nowe zasady

Od końca 2013 roku i w całym kolejnym okresie programowania bezrobotni, chcący zaistnieć na rynku jako przedsiębiorcy, będą mieli okazję do pozyskania wsparcia, ale na innych zasadach. Zmiany idą w kierunku udzielenia im niezwykle korzystnie oprocentowanych pożyczek na założenie i rozwinięcie działalności gospodarczej. Choć to kusząca perspektywa, wielu bezrobotnych wolało otrzymać 40 tysięcy bezzwrotnej dotacji. W niektórych województwach jest na to właśnie ostatnia już szansa. 

Autor: Katarzyna Piojda
19komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (19)

że kasę łapia tez naciągacze?Wystarczyło rok się utrzymac a kasa była już nie do zwrotu.Kto się dobrze zakręcił,popłacił przez rok obnizony ZUS a reszte kasy po roku brał do kieszeni.Słyszałam o takich pomysłach.
vvv, 26.07.2013, 19:33
no i zasiłek pewny.I tak trwonią nasze pieniądze a ludziom pracującym -najniższe wynagrodzenie a innym po przepracowaniu ponad 35/40 lat-jałmużna w wysokości 833 zł.A na założenie firmy -tylko po to aby zmniejszyć bezrobocie dają 40 tysięcy,pół roku opłacanie składek w ZUS i jeszcze za zatrudnienie pracownika /chyba 20 tysięcy/.No i na takie praktyki są pieniądze.
opolanka, 26.07.2013, 20:39
jakbyś najpierw czytał a nie pisał głupoty to byłbyś inteligentną osobą, gdyż nie wiem czy wiesz że, po dwóch latach na niskim zusie po zamknięciu działalności nie przysługuję ci żadne zasiłki.
Dariusz , 29.07.2013, 07:34
pusta id....jesteś jaka reszta kasa do kieszeni .nie równo pod kopułą masz. ludzie którzy chcą założyć firmę to nie po to żeby ją zaraz zamknąć. tu trzeba liczyć na siebie i zakładać firmę .a ktoś tym ludziom może pomóc. i zus też się placi
anzka, 18.01.2014, 16:25
Tu nie chodzi tylko u ZUS . Przy otrzymaniu owych pieniędzy każdy założyciel musi wykazać się rachunkami za zakupiony sprzęt do danego rodzaju firmy .
karolina, 05.02.2014, 12:11
nie ma chętnych bo upierdliwość UP jest taka że szkoda czasu i lepiej za granicę wyjechać.
Trzeba być bezrobotnym, miesiąć na kurs jeździć, biznesplan napisać, znależć żyrantów na 20tyś lub weksel podpisać i dopiero wtedy łaskawie sprawdzą czy możesz dostać dotację.
W 2006 roku pół roku straciłem a i tak dotację fryzjerki dostały.
Założyłem firmę i bez pomocy do dzisiaj działam.
Te dotacje są by UP (na przykładzie Bydgoszczy) miał co robić i firmy szkolące zarobiły.
abc, 29.07.2013, 09:23
dokładnie tak jak napisałeś .Przerabiam temat w UP w Sieradzu po 7-tys. poprzydzielali ci co się załapali nawet nie wiedzą kiedy szkolenie będzie a czas płynie i zima blisko.
robotny, 30.09.2013, 18:31
Starałem się o dotacje 2 razy, totalna fikcja. Kryteria oceny wniosków kretyńskie. Kobiety za to, że są kobietami dostawały dodatkowo 1 punkt, co spowodowało na 14 kolejnych pierwszych miejscach 13 było kobiet. Mimo, że posiadam wykształcenie techniczne i wieloletnie dośw. w zawodzie na 350 wniosków byłem 230. Za to urzędnicy obsługujący ów projekt kosztowali więcej niż dotacje. Buduje się na potegę aqua parki i muzea a ludzie nie mają pracy!Tylko rolnicy mogą być zadowoleni!
kwiatkowswki, 13.11.2013, 19:23
Komentarz został usunięty.
a co z tymi, którzy mieli działalność mniej niż pięć lat temu i nie korzystali wtedy z dotacji ale mieli obniżony ZUS ? czy mogą się teraz starać o dotację z PUP?
kasia, 19.11.2013, 22:23
składałam teraz wniosek o dotacje. na stronie pup w moim mieście nie było żadnych informacji o naborze wniosków. od dwóch miesięcy co tydzień dzwoniłam z pytaniem czy mają jakieś pieniądze. ciągle słyszałam ze nie ma i pewnie nie będzie aż nagle się okazało że pieniądze już są i na bieżąco je dają w ramach dotacji. pędem pojechałam złożyć wniosek. na miejscu okazało się, że jednak pieniędzy jeszcze nie mają ale na dniach będą mieli. to był wtorek.Na kolejny poniedziałek wyznaczono mi termin spotkania z doradcą biznesowym. okazało się że to moja znajoma, stąd moje pewne źródło informacji na temat dysponowania pieniędzmi. na drugi dzień po spotkaniu z doradcą już zbierała się komisja oceniająca wnioski. śmiem twierdzić że nie wszystkie osoby składające wnioski były już po obowiązkowych rozmowach z doradcami ale tego nie wiem na pewno. Oczywiście nigdzie nie było również informacji że nabór został zakończony. w każdym razie czekałam cały kolejny dzień na informacje od koleżanki czy komisja już podjęła decyzje czy też nie. wniosków na tą chwilę było 10, dotacji - 3 !!! po całym dniu posiedzenia szanownej komisji dowiedziałam się, że pieniążki przyznali 3 pierwszym osobom które złożyły wnioski. pozostałych nawet nie czytali. Nie ważne jaki biznes, nie ważne czy to kolejne trzy sklepy spożywczo- monopolowe powstaną w powiecie liczącym16% bezrobocie, a może powstaną dwa sklepy i kolejny zakład fryzjerski do kolekcji. Po prostu ręce mi opadły jak się dowiedziałam. zrozumiałabym, gdyby mój wniosek został odrzucony z powodu mniejszej liczby punktów preferencyjnych czy też z powodu istnienia trzech sensowniejszych i bardziej rozwojowych biznesplanów. Ale nie- powodem mojej porażki była zwykła leniwość szanownych pań z komisji oceniającej wnioski, którym nie chciało się nawet przeczytać, co ci wszyscy ludzie zamierzają zrobić z otrzymanymi pieniędzmi!!! Specjalnie odszukałam i dokładnie przeczytała regulamin przyznawania środków z up i wyraźnie jest tu napisane, że komisja oceniająca wnioski zapozna się ze wszystkimi wnioskami, oceni je pod względem formalnym, policzy punkty preferencyjne, oceni i przyzna punktację za pomysł i podliczając wszystko wybierze najlepsze wnioski. Jestem głęboko rozczarowana i zamierzam poruszyć całą sprawę. Na razie jednak czekam na oficjalną wiadomość z up o odrzuceniu mojego wniosku, nie chcę bowiem sprawić problemów koleżance, która poinformowała mnie o całej sprawie. Wiem, że odpowiedź urzędu będzie zbliżona do tej:" z przykrością informujemy, że pani wniosek w wyniku oceny przez specjalistów z komisji oceny wniosków nie otrzymał wystarczającej ilości punktów a tym samym został odrzucony. " Podobną informację otrzymają wszystkie pozostałe osoby, których wnioski nie zostały nawet otworzone a być może i osoby, które złożyły podania już po posiedzeniu komisji - bo przecież nigdzie nie było napisane kiedy wnioski zostaną ocenione tylko że odpowiedz otrzymam do 30 dni od daty złożenia formularza.Nie wiem kto to wszystko kontroluje ale zdecydowanie powinien wylecieć z pracy, podobnie jak wszystkie niekompetentne osoby rozdysponowujące państwowe pieniądze. koniec.!
Agnieszka, 14.12.2013, 21:33
Agnieszko, wspieram Cię, walcz! Napisz jak nazywaja się ludzie z Komisji zażądaj w trybie natychmiastowym raportu z prac komisji, zadzwon do radia i prasy lokalnej i poinformuj komisję o swych działaniach, niech się pos....ją. Powodzenia, napisz w jakiej miejscowości się to działo, moze odezwą się do \Ciebie inni zainteresowani. To zwykle chamstwo wobec Ciebie, a chamstwo trzeba zwalczać.
Hull, 28.12.2013, 22:12
walcz o swoje walcz ja także bedę walczyła u mnie w mieśćie ludzie dostali dostacje a nie widać żadnych prowdzonych przez nich interesów. dla mnie to korupcja i dawaja chyba swoim znajomym!!!!! człowiek chcę i sie stara i nic z tego i tak nic z tego.
waszkiewicz, 24.01.2014, 20:42
Witam!ma pani racji musze pani wystapic o ponownego raspatrzenia pani wniosku modli sie za pani.powodzenia.
irena, 14.03.2014, 21:58
Witam!ma pani racji musze pani wystapic o ponownego raspatrzenia pani wniosku modli sie za pani.powodzenia.
irena, 14.03.2014, 21:59
ILE DOTACJI NALEZY MI SIE NA OTWORZENIE DZIALALNOSCI NA GRUPIE UMIARKOWANEJ
RAFAL, 23.03.2014, 23:56
Witam, mam wrażenie że te dotacje to jakaś machina, organizacja w której mamy sztab pracowników którzy nic nie produkują ale kosztują. Przecież to miało być dla Ludu, narzędzie wspierające normalnych ludzi. Smutno mi jak zagłębiam się w tą tematykę to odpowiedzialni za ten proces są tak niepomocni. Dla kogo są te pieniądze? Co mają wspierać? Dlaczego z naszych podatków tak mocno na kolanach trzeba prosić o pomoc? Co mamy jeszcze dla Nich zrobić? Ale do Tych nielicznych którym się powiodło potem chętnie zapukają i policzą ile trzeba zapłacić. Rolasy tak byli przeciwni a najwięcej obgryzli na tej UE.
Europejski, 28.11.2014, 21:00
Komentarz został usunięty.
Jakiś czas temu czytałem o klastrach biznesowych, które niezwykle pomagają w działaniach. Promowanie idei tworzenia powiązań kooperacyjnych opartych na współpracy, a nie na konkurencji :) "Proinnowacyjny Klaster Biznesu jest instytucją opartą na transferze wiedzy i doświadczenia, która wypracowywać będzie innowacyjne rozwiązania organizacyjne i technologiczne w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem zmierzające do optymalizacji procesów biznesowych zarówno członków klastra, jak i podmiotów zewnętrznych" ciekawe..
MarcinJ, 19.03.2015, 15:22
Głównym celem Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa śląskiego jest stymulowanie dynamicznego rozwoju przy wzmocnieniu spójności gospodarczej, przestrzennej i społecznej regionu. Przy czym rozwój należy rozumieć bardzo szeroko, odnosi się on bowiem do wielu komplementarnych płaszczyzn tj. uwarunkowania gospodarcze, społeczne, środowiskowe, infrastrukturalne i technologiczne. RPO zakłada, że wejście regionu na ścieżkę dynamicznego i jednocześnie zrównoważonego rozwoju wymaga przeistoczenia gospodarki z bazującej na przemyśle ciężkim do modelu opartego na wiedzy i informacji. Dlatego tylko się cieszyć, ze region tak dynamicznie się zmienia
Aga, 23.03.2015, 13:28
Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce ukazuje, że województwo śląskie stoi na średnim poziomie pod względem rozwoju przedsiębiorczości. W 2010 roku ten obszar administracyjny był na czwartym w kraju pod względem liczny nowopowstałych MŚP na 1000 mieszkańców i szóstym pod względem zlikwidowanych MŚP na 1000 mieszkańców.
Marek, 28.03.2015, 19:45
Komentarz został usunięty.

Polecamy