Głodowe emerytury, czy praca do 67 roku życia

Musimy dłużej pracować, w przeciwnym razie będziemy mieć głodowe emerytury – przekonują rząd i przedsiębiorcy. A związkowcy – że poprzednia reforma systemu się nie udała i Otwarte Fundusze Emerytalne wysysają pieniądze od emerytów.
Plany podwyższenia wieku emerytalnego rząd wysłał do konsultacji społecznych.
Plany podwyższenia wieku emerytalnego rząd wysłał do konsultacji społecznych.

fot. Jacek Świerczyński

Premier Donald Tusk przekazał we wtorek projekt reformy emerytalnej do konsultacji społecznych. A związkowcy z „Solidarności" przynieśli do Sejmu 1,5 mln podpisów w sprawie referendum dotyczącego proponowanych zmian. Są przeciwni podnoszeniu wieku emerytalnego. Rządowy projekt zakłada, że od 2013 r. wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn co cztery miesiące podwyższany będzie o kolejny miesiąc. To oznacza, że z każdym rokiem będziemy pracować dłużej o trzy miesiące. W ten sposób docelowy poziom 67 lat w przypadku mężczyzn zostanie osiągnięty w roku 2020, a kobiet - w 2040.

Spór o wiek

- Albo podwyższymy wiek emerytalny albo podatki – powiedział Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan podczas konferencji prasowej. - Trzeba zwiększyć liczbę pracujących aby powstrzymać kurczenie się emerytur. Ich wysokość zależy od kwoty wpłaconych składek i oczekiwanego czasu trwania życia oraz pobierania świadczeń. A na godną emeryturę możemy liczyć pod warunkiem, że będziemy pracować trzy razy dłużej niż ją pobierać. Wymaga to 45 lat pracy przy 15 latach emerytury, a nie jak obecnie 35 lat pracy i 20 lat emerytury. Do tego nasze życie wydłuża się o 1 rok co 5 lat.

Jeremi Mordasewicz dodaje, że po przyjrzeniu się propozycjom związkowców z OPZZ, pracodawcy zweryfikowali swoje założenia. Projekt OPZZ zakłada stworzenie pracownikom o bardzo długim stażu możliwości przejścia na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Tę możliwość miałyby kobiety, których okres składkowy wynosiłby co najmniej 35 lat, a w przypadku mężczyzn - 40 lat. Według Lewiatana należy zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, dlatego propozycja przedsiębiorców zakłada podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn oraz danie możliwości odejścia na emeryturę w wieku 65 lat osobom, które pracowały i płaciły składki na ubezpieczenie przez co najmniej 40 lat. Pracodawcy chcą też by wyrównanie wieku emerytalnego nastąpiło szybciej, niż zakłada rząd.

- Kobiety żyją dłużej od mężczyzn o 5 lat i o 5 lat wcześniej przechodzą na emeryturę. Nie możemy więc czekać 28 lat na zrównanie ich wieku emerytalnego. W przypadku pań podniesienie tego wieku powinno nastąpić w ciągu 14 lat – tłumaczył Jeremi Mordasewicz.

Zrównanie oraz podwyższenie wieku emerytalnego to nie jedyne kontrowersje związane z tą reformą. Koalicyjne PSL chce, aby umożliwić matkom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. W przypadku każdego dziecka czas pracy byłby skracany o trzy lata. - Nie są to dobre propozycje - polityka wspierania urodzeń powinna skupiać się na bieżącej sytuacji rodzin. Zamiast obiecywać wcześniejsze (i niższe) emerytury, lepiej wprowadzać rozwiązania wspierające rodziny. W tym takie, które ułatwiają godzenie pracy i życia rodzinnego – np. rozwój form opieki nad małymi dziećmi – uważa dr Agnieszka Chłoń-Domińczak z Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

Lewiatan z kolei chce by samozatrudnionym, zarówno kobietom i mężczyznom, tak jak osobom pracującym na etacie, zapewnić prawo do urlopu wychowawczego i odprowadzonych w tym czasie przez państwo składek emerytalnych. Miałyby wynosić od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia naliczanego za poprzedni kwartał.

OFE na barkach kobiet

Jednak opór społeczny przeciwko reformie jest olbrzymi. Z sondażu przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC dla TVN24 wynika, że 85 proc. badanych sprzeciwia się propozycji przedstawionej przez rząd, zaledwie 9 proc. ankietowanych jest „raczej za", a 5 proc. „zdecydowanie za".

- To przerzucenie na pracowników i pracownice kosztów zażegnania obecnego kryzysu finansów publicznych. W wyniku reformy nasze przyszłe dochody w postaci świadczeń emerytalnych zostaną ograniczone po to aby „uratować" finanse publiczne oraz wspomóc nieefektywny i niesprawiedliwy system emerytalny wprowadzony reformą rządu AWS-UW w 1999 r. Najdotkliwiej zmianę tę odczują Gkobiety, już w tej chwili obarczone pracą na dwóch etatach – w domu i w pracy. W wyniku „racjonalizacji wydatków publicznych" ich drugi etat ulegnie wydłużeniu aż o 7 lat – czytamy w stanowisku Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. - OFE stały się z jednej strony wampirem wysysającym pieniądze z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i od emerytów, a z drugiej – rozwiązaniem narażającym los przyszłych emerytów przez spekulowanie ich oszczędnościami na giełdzie.

Emerytura prawem człowieka

Związkowcy z IP przedstawiają dane, z których wynika, że w samym 2011 r. straty OFE wyniosły ok. 5 mld zł. A ok. 9 proc. wszystkich pieniędzy przekazanych do tej pory do OFE, zostało przeznaczane na różnego typu opłaty związane z ich funkcjonowaniem. Transfer środków z ZUS do OFE i inwestowanie przez Fundusze pieniędzy w Obligacje Skarbu Państwa mają być jedną z głównych przyczyn narastania deficytu budżetowego.

Potwierdza to Ewa Charkiewicz, ekonomistka i członkini Zielonych 2004. - System, który teraz funkcjonuje, czyli wiążący wysokość emerytur z tym co dzieje się na rynkach finansowych, przerzuca koszty ryzyka biznesowego do gospodarstw domowych, a szczególnie na barki kobiet. Jest niesprawiedliwy i nie rozwiązuje problemu, jak zabezpieczyć podstawy życia osób w starszym wieku – podkreśla Ewa Charkiewicz. - Pytanie o wiek emerytalny, to pytanie zastępcze.

Jej zdaniem podwyższenie go nie poprawi sytuacji większości Polek i Polaków. – Ten system nie gwarantuje bezpieczeństwa egzystencjalnego. Same kalkulacje przewidywanej długości życia nie biorą pod uwagę sytuacji osób żyjących w ubóstwie i niemających stabilnego zatrudnienia. A różnica życia między kobietą z Wilanowa, najbogatszej dzielnicy Warszawy, a z Pragi Północ, najbiedniejszej dzielnicy, wynosi aż 16 lat. Wiele ubogich osób żyje bardzo krótko – są niedostatecznie dożywione, żyją w ciągłym stresie związanym z niepewną sytuacją, walką o przetrwanie.

Należy więc przedyskutować założenia samej reformy z 1999 roku. - Emerytura to kwestia praw człowieka, mówią o tym międzynarodowe konwencje, które podpisała Polska. Należy więc dyskutować o nich jako o sposobach zabezpieczenia ludzi na starsze lata, a nie jak o możliwości łatania dziury budżetowej - podkreśla ekonomistka. 

Katarzyna Hejna

Autor: regiopraca.pl
165komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (165)

http://www.greatlouisvuittonbags.net/ louis vuitton handbags
http://www.louisvuittonpursebags.net/ Louis Vuitton Bags
http://www.louisvuittononlineshops.org/ Louis Vuitton Outlet Store
http://www.officiallouisvuittonzone.org/ louis vuitton outlet online
http://www.hermesoutletusa.org/ hermes bags
http://www.cheapsuprashoe.org/ discount supra shoes
http://www.louisvuittonusauks.co.uk/ louis vuitton bags
http://www.louisvuittonpurses-outlets.org/ louis vuitton handbags
Louis Vuitton Handbags Outlet , 06.07.2012, 09:08
Doprawdy nie rozumiem, po co ten krzyk. Skoro bezrobotni mogą żyć za 0,00 zł miesięcznie stałego zasiłku dla bezrobotnych, to i emeryci mogą mieć głodowe emerytury. Dziwi mnie ta, zupełnie niepotrzebna, troska rządu o emerytów. Przecież, gdy dziadki dostaną miej, będą żyć krócej i mniej z budżetu pociągną. W sumie na jedno wyjdzie.
łobywatel, 20.02.2012, 06:41
Tuskowe nie martwia sie o emerytury Polaków tylko o kase dla siebie. Nikt nie bedzie pracowac do 67 roku bo kto dziadka, babcie przyjmie do pracy. Poza tym to pracy nie ma. Tusk kłamie jak i jego kolesie. Kogo wybraliście to macie.
Nazwisko, 20.02.2012, 09:36
jak naobiecywac byleby sie do koryta dopchac
bla, 20.02.2012, 12:48
pewnie w peło siedzisz syniu
adam, 21.02.2012, 08:30
Donek POmatoł, 21.02.2012, 09:33
rozum lemingozy. To Peło ci naobiecało i wykiwało. O emerytyrach wcale nie mówili, o podniesieniu podatków też nie. Ale co dla leminga tłumaczyć, jak to tylko jełop młokos i na datek pasozyt na utrzymaniu mamusi i babci.
Ada, 24.02.2012, 18:50
NIE dziadka ,babcię tylko pradziadka i prababcię.
tomcio tomcio, 21.02.2012, 20:41
Rząd nie troszczy się o przyszłych emerytów, tylko żeby UE była z nich zadowolona i przyszykowała im cieplutkie posadki. Premier powiedział, że nie lata pracy do emerytury się powinny liczyć(czytaj wpłacone składki do ZUS), bo jak ktos nie pracował całe życie to co ma zrobic???? Ciekawa refleksja!!!
efka, 20.02.2012, 13:49
Ciekawa to raczej twoja interpretacja wypowiedzi premiera.
O tym, co proponuje SLD myślałam w czasach PRL i uważam, że to wówczas byłoby słuszne, jednakże premier zwrócił uwagę, że jeśli prawo do emerytury będzie zależeć od lat pracy, to ktoś, kto NIE MOŻE znaleźć pracy, będzie podwójnie poszkodowany:
1) z powodu bezrobocia,
2) z powodu niższej emerytury.
Tylko, kto miałby dokonywać oceny, czy bezrobotny, bo leń, czy niemożność znalezienia pracy, a z drugiej strony, czy mamy prawo różnicować wysokość emerytur dwu osób pracujących po tyle samo lat ze względu na to, czy nie pracowały z własnej woli, czy nie mogły znaleźć pracy.
rozdwojona jaźń, 01.03.2012, 22:35
WPACIC JEDNORAZOWO DO ZUS 650000 ZL I PO 60 LATACH MAMY GODZIWA EMERYTURE.
EMERYT 1949, 27.04.2012, 09:50
nie chcę żadnej emerytury, ale proszę mnie nie okradać z pensji na ZUS. Ja sobie za te 1200 zł miesięcznie wykupie 3 emerytury w UK.
ja, 21.02.2012, 15:34
g, 21.02.2012, 23:23
Premier oszukał ''swoich wyborców'' przed wyborami,PONIEWAŻ NIC NIE MÓWIŁ O ZAMIARZE PODNIESIENIA WIEKU EMERYTALNEGO.Wiedział,że byłby spalony.
Justyna, 20.02.2012, 07:35
1) nie oszukał, bo, jak piszesz, nie mówił nic :)))
2) miał rację, że nie mówił, bo skoro miałby być spalony, to kto przeprowadziłby tę konieczną reformę.
sabina, 01.03.2012, 22:42
Jak Podwyzszać to wszystkim dla Prezydenta też ,a co on musi mieć przywilej za co on i tak nic nie robi. Tylko żre to widać ma już POdwójne wole ,pije i popuszcza pasa jak za króla Sasa .A może ma lepiej bo za nic nie odpowiada nawet zakupow nie robi. Siedzi i brzucha pasie ot i cala jego robota .
karol, 03.03.2012, 22:53
Jestem po 50 bezrobotny bez prawa do zasiłku,średnie wykształcenie i 38 lat pracy.Ze względu na stan zdrowia w rachubę wchodzi lekka praca fizyczna bądź umysłowa.Nie mogę znaleźć pracy więc wydłużenie wieku ma polegać na tym ,że dwa lata będę dłużej na jałmużnie.Słyszę dla młodych nie ma pracy a tych starych nikt nie chce przyjąć.
CPIQW, 20.02.2012, 08:20
Ludzie po 50-ce nie dostają pracy,bo maksymalny wiek to 35!!!
POPIER***** RZĄD,TFUUUU!!!
mona, 23.02.2012, 09:13
Najwieksza durnota jaka ktos napisal polecam czytanie klepsydr na cmentarzach
X, 20.02.2012, 08:28
Jeremi Mordasewicz, jakie to piękne, POlskie nazwisko! Na pewno zależy mu aby Polacy mieli jak największe emerytury i żyli w dobrobycie.
Jestem o tym w 100% przekonany, przecież ciągle o tym mówi.
Polak., 20.02.2012, 08:29
Jan Antony Vincent-Rostowski - też nasz człowiek!!!
efka, 20.02.2012, 13:52
Te antysemickie teksty są co najmniej żenujące. Spadaj z nimi z tego forum. To strona dla myślących ludzi.
Aleksandra, 26.02.2012, 20:56
W pełni popieram Twoją opinię,precz z antysemitami- aż żal, że mamy taką podłą część narodu
MARIAN VOLOVO, 01.03.2012, 18:22
że zamiast głodowej emerytury będę mieć nie głodową... Ile ja przez te dwa lata odłożę? Będę miał emeryturę wyższą o 10zł miesięcznie? 20zł?
olo, 20.02.2012, 08:31
widać, że nie masz podstawowej wiedzy o finansach - poczytaj sobie o tzw. "procencie składanym" lub "efekcie kuli śnieżnej" to zrozumiesz co daje wydłużenie wieku przejścia na emeryturę / inwestowania / oszczędzania itp. itd.
Scizi, 21.02.2012, 10:52
A ty zadzwon do ZUSU i zapytaj jak sie emeryture nalicza -
jak zaczalem prace w 2006 r to w chwili osiagniecia wieku emerytalnego zgromadzone składki / lata życia które zostały nam średnio w chwili przejścia na emeryturę
te 2 lata pracy na pewno będą miały kolosalne znaczA ty zadzwon do ZUSU i zapytaj jak sie emeryture nalicza -
a tego ścierwa które będą ci później wypłacać- i poinformuj moze zus o swoich teoriach i powiedz ze cos tu sie nei zgadza
X-man, 21.02.2012, 14:57
głupi TY polaczku, jebaj do 67 LAT .
tomcio tomcio, 21.02.2012, 20:51
SKROMNIE MÓWIĄC JESTEŚ CHAMSKI ,A ŻE MĄDROŚCIĄ NIE GRZESZYSZ NIE ULEGA DLA MNIE WĄTPLIWOŚCI
MARIAN VOLOVO, 01.03.2012, 18:29
Nie oto chodzi żebyśmy mieli o 20 zł większą emeryturę , ale o to żebyśmy poumierali
jankowski, 21.02.2012, 18:43
dziękuję Tuskowi za to że z głodu umrę niż doczekam się emerytury mam ponad 50 lat i jestem bez pracy ,
wiśniewska, 20.02.2012, 08:42
UMIESZ LICZYĆ - LICZ NA SIEBIE
wszyscy za swoją sytuację obarczają innych (czytaj polityków) a nie siebie - to bardzo wygodne
Scizi, 21.02.2012, 10:55
liczę tylko na siebie(nie na polityków i innych)handluje narkotykami-niedługo odłożę na swój większy spokojny biznes
jedrek, 21.02.2012, 19:04
nie przyjeżdzajdzie o 6.00 nie mam tego w domu ani na działce
jedrek, 21.02.2012, 19:24
Jak zwykle rząd ma chore pomysły.Oni premie ponad 500 tysięcy złotych/co niektórzy/,pobory na wysokim poziomie a obywatelom RP -każą pracować do śmierci.No bo kto doczeka emerytury??
I o to chodzi rządowi!!!
Dlaczego nie przedstawią ile obywateli RP nie dożyło już tego wieku??
A ilu po 67 roku życia przeżyło parę miesięcy!!!! Poza tym
jesteśmy jednym krajem z państw Unii
Europejskiej a prawa mamy zupełnie inne.Nie traktowane jesteśmy
jednakowo.
Dlaczego wszystkie kraje Unii Europejskie mają inne
korzystniejsze zasady odchodzenia na emerytury kobiet ?
Dlaczego w tamtych krajach opieka socjalna jest na wyższym poziomie?
Dlaczego w tamtych państwach ;zasiłki przedemerytalne są wyższe
kwotowo niż w naszym kraju?
Czy my dalej musimy
pracować na innych? Nie możemy być na równi traktowani?.
wiem co mówię, 20.02.2012, 08:53
Właśnie bo inne kraje i ich rząd dbają o obywateli a u nas to chcą kase ale dla siebie na podwyżki premie i wysokie miesięczne wynagrodzenia , a ja pytam dlaczego i za co oni mają żyć w luksusie a my w nędzy i jeszcze tak długo pracować albo wegetować
Iza, 02.03.2012, 12:59
To proste oni mają kryzys a my nie ?
wiestes, 10.03.2012, 08:36
Antypolskie działania polegające na rozkradzeniu czego się dało z gospodarki bo inaczej tej pseudo prywatyzacji w tej chwili inaczej nie można nazwać przez w zasadzie wszystkie ekipy od tego Mazowieckiego poczynają a na Tusku kończąc owocują takimi działaniami
GOŚĆ, 20.02.2012, 08:58
tania siła robocza dla liberałów i bezrobocie utrzymywane powyżej 12%
~, 20.02.2012, 09:52
Zgoda emerytura w wieku 67 lat ,a gdy umieram w wieku 68 lat TO MOJE PIENIĄDZE ODDAJCIE MOJEJ RODZINIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
TNT, 20.02.2012, 10:04
Dla mnie to może i 80 lat ustawić jako wiek przejscia. Ale chcę jak w krajach unii-
1,Można przed uzyskaniem wieku emerytalnego wybrać jednorazowo całą gotówkę -
ludzie wybierają wszystko za raz i wrzucają na lokatę. Dlatego w Niemczech czy Belgii staruszkowie są bogaci.
2, Jak juz skladam sobie na emeryturę to nie na ZUS- chcę mieć możliwość - "doinwestowania " swojego konta emerytalnego zwyklym przelewem bankowym.
I niech państwo sie nie wpierd...la w moją emeryturę. Jestem skłonny nawet podatek od moich oszczędności zapłacić.
A jeżeli rozwalęw swoją kasę wcześniej - to i tak nic nie stracę bo teraz rząd oferuje gów...o.
X-man, 20.02.2012, 10:20
Zmniejszyć o 125 tys. zatrudnienie w administracji państwowej,pozbawić trzynastek obniżyć koszty funkcjonowania państwa,a podatków wystarczy na
dopłaty emerytom.Reforma ma pozwolić wspaniałemu rządowi? przetrwać i
na ten czas zmniejszyć dziurę budżetową .
Gość , 20.02.2012, 10:45
Kubki są mistrzowskie, ale ioeplmtnke nie nadają się do gorący napojf3w. Nie mam pojęcia jak kiedyś dało się z tego pić herbatę w schronisku, czy barze. Chyba po prostu nie było wyboru
Alicja, 09.03.2012, 22:51
mjcaznsh, 10.03.2012, 21:53
The tutorial for Sql Alias is honestly good. The functions seems to be useful in a situation when you want to organize the output. Isn't it work as Vlookup in excel? car insureance auto insurance quotes
Emmy, 12.03.2012, 03:43
I noticed nothing reoccurs every year on the calendar . I think I saw that there is an option to select reoccurs every year when you post an event . I think birthdays and anniversaries may need to be altered . online auto insurance quotes california health insurance
Cherlin, 13.03.2012, 03:36
I noticed nothing reoccurs every year on the calendar . I think I saw that there is an option to select reoccurs every year when you post an event . I think birthdays and anniversaries may need to be altered . cheap auto insurance online auto insurance quotes
Stretch, 14.03.2012, 04:32
Let's say you're page-turning for a recital. You follow the performers onstage, but when do you sit? When they get ready to sit? Or do you sit as soon as the music is put on the stand? Similarly, when the performers go to take a bow, should the page turner stay seated, or stand so as to quickly make their exit behind the performers? I have seen I've done both, but never really know what to do! (That's actually the part that makes me most nervous!) viagra buy propecia in usa
Graceland, 29.03.2012, 10:01
Wow Liz .great site!!! Love the look and the whole concept! Excellent work!! It really is nice to meet you. viagra and levitra nexium viarga yasmin stimula
Emily, 30.03.2012, 10:38
Dlaczego wybrałeś sobie ten nick? Przecież nie jesteś Ślązakiem. Zakładam, że Twoim pracodawcą jest Radio Maryja. Ale nawet jeśli Rydzyk ściągnął sobie do Radia jakichś Ślązaków, co by mnie mocno zdziwiło, to żaden nie wypisywałby takich dyrdymał. Zresztą jak można mówić o pisaniu w stosunku do kogoś, kto umie tylko przepisywać. Wycinać i wklejać. Nawet nie jesteś w stanie samodzielnie myśleć, więc co tu mówić o pisaniu. Przepisywanie cudzych kazań i przemówień ku czci na pewno nim nie jest. Wystarczy przeczytać parę zdań:Przekonania religijne tworzą transcendentny system odniesienia w postaci zasad prawa naturalnego i sprzyjają kształtowaniu postaw niezależnych od poglądów władzy. System taki pozwala człowiekowi bronić się, postawić prawo naturalne ponad perwersyjnym prawem ludzkim, wtedy kiedy ono kłóci się z naturalnymi zasadami. Sprzyja wreszcie odwadze cywilnej, dzięki której człowiek może skutecznie przeciwstawić się próbom zniewolenia.Bp Jan Styrna, w czasie wizytacji parafii Machowa, w 1997 roku, chyba trafnie określił, że jeśli sprawa Schimka jest od Boga, to znajdzie kiedyś właściwe rozwiązanie, a Otto doczeka się być może wyniesienia na ołtarze. Zebrane dotąd i nadal zbierane dokumenty i wypowiedzi dotyczące osoby Ottona Schimka świadczą dość zgodnie o tym, że był on osobą nietuzinkową z tego powodu, że bronił niepodważalnego prawa człowieka do życia, aż do jego naturalnej śmierci. Nie podporządkował się bowiem rozkazowi rozstrzeliwania ludności cywilnej – prawu stanowionemu przez człowieka, dlatego poniósł śmierć zgodnie z tym prawem. Czy to nie męczeństwo? Czy o takim człowieku można zapomnieć?Z jakiego kazania to przepisałeś? I dlaczego wtrącasz się do dyskusji, z których nic nie rozumiesz? car insurance cheap car insurance
Keshawn, 06.04.2012, 08:06