Jak założyć firmę w jeden dzień: to możliwe tylko w teorii?

Czy można założyć w Polsce firmę w jeden dzień? – takie pytanie zadają sobie ci, którzy noszą się z prowadzeniem biznesu. Takiego pytania nie zadają sobie natomiast ci, którzy już działalność założyli.
Jak założyć firmę w jeden dzień: to możliwe tylko w teorii?
Najgorzej mają ci, którzy nie mają internetu albo wolą załatwiać sprawy w sposób tradycyjny. Te osoby muszą stawić się w urzędzie gminy, pobrać i wypełnić formularz, a na końcu podpisać go własnoręcznie.

fot. digitouch

Ci drudzy na tak postawione pytanie odpowiadają śmiechem. Co prawda obecnie rejestracja działalności gospodarczej nie przypomina już drogi przez administracyjną mękę, ale do „jednego okienka", przy którym można byłoby załatwić wszystkie formalności, jeszcze bardzo daleko.

Jak wygląda ta droga?

Pierwsze kroki kierujemy ku Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w skrócie CEIDG (www.ceidg.gov.pl), gdzie wypełnić należy elektroniczny formularz CEIDG-1. Tu zaczynają się schody, gdyż formularz trzeba jakoś podpisać. A można to zrobić na dwa sposoby: albo za pomocą podpisu elektronicznego z certyfikatem kwalifikowanym, albo za pomocą Profilu Zaufanego z platformy ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej).

Zobacz też: Jednoosobowa działalność gospodarcza. Krok po kroku jak założyć własną firmę 

Pierwsze rozwiązanie jest dobre dla tych, którzy już zapłacili za certyfikat (choć jest ich znikoma liczba), żeby skorzystać z drugiej i tak trzeba iść do urzędu (na przykład ZUS czy „skarbówki") i tam, pokazując dokumenty – dowód osobisty albo paszport - założyć taki profil. Jest to bezpłatne, ale czasochłonne.

Najgorzej mają ci, którzy nie mają internetu albo wolą załatwiać sprawy w sposób tradycyjny. Te osoby muszą stawić się w urzędzie gminy (na szczęście może być to dowolny urząd, a nie ten, na terenie którego są zameldowane), pobrać, wypełnić formularz i podpisać go własnoręcznie. Osobista wizyta ma tę zaletę, że przy odrobinie szczęścia trafi się na urzędnika, który rozwieje ewentualne wątpliwości i pomoże wypełnić formularz.

Kolejna sprawa to złożenie deklaracji VAT-R w urzędzie skarbowym

Nieliczni szczęśliwcy, którzy posiadają podpis elektroniczny, taką deklarację mogą złożyć przez internet. Cała reszta musi pofatygować się do urzędu, aby wypełnić formularz i oczywiście wnieść opłatę skarbową. To jeszcze nie koniec.

Zobacz też: Dotacje na rozpoczęcie działalności z urzędu pracy i Unii Europejskiej. Ile można dostać 

Przyszedł teraz czas na ZUS. W zależności od rodzaju działalności, składamy tam ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Od niedawna możemy do tego wykorzystać swój profil na platformie ePUAP, o ile go wcześniej założyliśmy i zweryfikowaliśmy. Przedsiębiorca ma tylko tydzień na złożenie tych dokumentów, licząc od dnia, w którym powstał obowiązek ubezpieczeń. Warto o tym pamiętać, bo przy wypełnianiu CEIDG-1, system automatycznie wyśle do ZUS informację o zgłoszeniu nowego płatnika składek.

Największy kłopot będą mieli ci przedsiębiorcy, którzy swoją biznesową przyszłość wiążą z branżami albo formami działalności, które wymagają pozwoleń, koncesji i certyfikatów. Te udzielane są firmom (trzeba ją więc najpierw założyć), ale bywa, że ich uzyskanie trwa do kilku miesięcy. Przy zakładaniu działalności gospodarczej warto mieć to na uwadze i zakładając na przykład sprzedaż mocnych alkoholi wziąć to pod uwagę przy budowie biznesplanu.

Plusy dla młodego biznesmena jednak są

Plusem w stosunku do lat poprzednich jest to, że początkujący biznesmen nie musi stawiać się w urzędzie statystycznym po nadanie mu numeru REGON. Wystarczy wypełnić CEIDG-1, a system sam wyśle zapytanie o nadanie numeru REGON do Głównego Urzędu Statystycznego. Także w CEIDG wybieramy już formę opodatkowania – choć możemy to zrobić także w urzędzie skarbowym. Warto się też przemóc i założyć profil zaufany na ePUAP.

Zobacz też: Pożyczki dla firm: jakie pułapki czekają na przedsiębiorców 

Nasza administracja z trudem wychodzi z zacofania w świat cyfrowy i warto tej administracji pomóc. A raz założony profil przyda się nie tylko do założenia działalności gospodarczej, ale też do załatwienia wielu innych urzędowych spraw w przyszłości – chociażby zarejestrowania narodzin dziecka, opłacenia mandatu karnego czy wysłania zwykłego zapytania do urzędu. 

Katarzyna Piojda

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy