Na zwolnieniu chorobowym pracować nie wolno

Kiedy dostajemy L4, musimy odłożyć na bok wszystkie sprawy zawodowe. Praca w trakcie zwolnienia może być nawet uznana za naruszenie obowiązków pracowniczych.
Zwolnienie lepiej przeleżeć w łóżku niż przepracować.
Pracownik na zwolnieniu powinien skupiać się tylko na tym, jak odzyskać pełną zdolność do pracy.

fot. sxc.hu

Na zwolnieniu chorobowym nie można więc podejmować żadnej pracy: ani wynikającej z umowy o pracę, ani z umów cywilnoprawnych, czy z samozatrudnienia. To czas, który trzeba poświęcić jedynie na dochodzenie do zdrowia.

 

Czy można więc zatrudnić pracownika przebywającego na zwolnieniu chorobowym?
 

Na pytanie odpowiada Marta Milej - aplikant radcowski w Kancelarii Prawniczej Głowacki i Wspólnicy sp. k.:

Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa pracownik, w przypadku którego lekarz orzekł niezdolność do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, otrzymuje z ubezpieczenia społecznego zasiłek chorobowy.

Pracownik, który stał się niezdolny do pracy i przebywa na zwolnieniu lekarskim, powinien wykorzystywać to zwolnienie zgodnie z zaleceniami lekarza, co w efekcie doprowadzić ma do jak najszybszego odzyskania przez niego zdolności do pracy. Osiągnięciu ponownej zdolności do pracy może stanąć na przeszkodzie zarówno wykonywanie w trakcie tego zwolnienia pracy zarobkowej, jak i podejmowanie innych czynności, które wpływać mogą hamująco na proces leczenia.

Zasadniczym celem zwolnienia lekarskiego jest zatem jak najszybszy powrót pracownika do zdrowia i odzyskanie pełnej zdolności do pracy. Celem natomiast zasiłku chorobowego jest rekompensata utraconego przez pracownika dochodu. Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim nie wykonuje bowiem pracy, za którą w normalnych okolicznościach otrzymywałby pensję. Zasiłek chorobowy przyznawany jest co do zasady w wysokości 80% wynagrodzenia. Celem zasiłku chorobowego jest zatem utrzymanie płynności finansowej pracownika niezdolnego do pracy.

Jak stanowi Sąd Najwyższy przejawem troski niezdolnego do pracy pracownika o dobro pracodawcy powinno być stosowanie się do wskazań lekarskich i niepodejmowanie czynności, które mogłyby niezdolność do pracy przedłużyć [wyrok z dnia 16 listopada 2000r. I PKN 44/00]. W art. 211 Kodeks pracy przewiduje, że do podstawowych obowiązków pracowniczych należy m. in. poddawanie się badaniom kontrolnym i stosowanie się do wskazań lekarskich.

Biorąc pod uwagę linię orzeczniczą Sądu Najwyższego stwierdzić należy, że podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego może zostać uznane w konkretnych przypadkach, przy spełnieniu jeszcze dodatkowych przesłanek, za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i stanowić nawet przyczynę zwolnienia dyscyplinarnego z art. 52 Kodeksu pracy [wyrok z dnia 1 lipca 1999r. I PKN 136/99]. Wynika to przede wszystkim z tego, że pracownik podejmujący czynności, które wpływają na przedłużenie się jego niezdolności do pracy działa ze szkodą dla pracodawcy i narusza szereg swoich obowiązków, m. in. obowiązek lojalności wobec pracodawcy.

Ustawodawca sankcjonuje podejmowanie pracy zarobkowej w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy poprzez utratę prawa do zasiłku. W art. 17 ustawy wskazane zostały dwie, niezależne od siebie przesłanki utraty prawa do zasiłku: wykonywanie pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy oraz wykorzystywanie zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Niezależnie od długości podjętej pracy, pracownik traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia, w trakcie którego praca była świadczona.

Pojęcie „pracy" jest w tym przypadku bardzo szerokie. Obejmuje wszelką ludzką aktywność zmierzającą do osiągnięcia korzyści majątkowej. W trakcie zwolnienia lekarskiego sankcjonowane utratą prawa do zasiłku jest zarówno podejmowanie pracy w ramach stosunku pracy, ale również na podstawie umów cywilnoprawnych oraz samozatrudnienia.

Zgodnie z art. 68 ustawy, zarówno pracodawca jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprawnieni są do kontrolowania prawidłowości wykorzystywania przez pracownika zwolnienia, a także do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich. Ponadto Sąd Najwyższy orzekł, że pracodawca ma prawo żądać od pracownika wyjaśnień, czy w okresie zwolnienia przeprowadził on zaleconą przez lekarza kurację czy też wykorzystywał zwolnienie w innym celu [wyrok z dnia 19 kwietnia 2001r. I PKN 376/00].

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.10.77.512 ze zm.)

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.98.21.94 ze zm.)

***
Kancelaria Prawnicza Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy sp.k. to poznańska kancelaria, która od kilku lat działa również na terenie Warszawy. Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze przedsiębiorców. Jako jedna z nielicznych kancelarii specjalizuje się także w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów działających w Internecie.

Marta Milej – aplikant radcowski, ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania koncentrują się wokół prawa konsumenckiego oraz prawa pracy. 

Autor: Izabela Izdebska
10komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (10)

mam pytanie do wszystkich mondrali prawników i doradcow!sam prowadze dzialalność i bedąc na zwolnieniu nie moge pracować.tak wszyscy twierdzą!!!ale przelew do zus musze zrobic bo nie dostane nastepnego zasilkuc horobowego!!!deklaracje do U.S. muszę wypełnic i złożyc bo kara.raport kasowy na koniec miesiaca musze zrobic bo kara.a jesli przed chorba wystawilem f,proforma a wczasie choroby mam wystawic f,vat to mogę czy nie?przecież to moja praca!!tego wszystkiego nie moge robic bo jestem na l4.POSKA TO KRAJ DEBILNYCH PRZEPISÓW.
sergio, 20.09.2011, 21:20
A co z sytuacją, gdy prowadze dodatkowo dzialalnosc ( uslugi przez internet ) - czy mogę leząc w lozku na chorobowym swiadczyc te uslugi i wystawiac faktury VAT ?
pytajAcy, 26.09.2011, 09:21
Zwracam się z prośba o odpowiedź na powyższego posta. Sama jestem ciekawa. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim od psychiatry moja choroba jest wynikiem stresu w pracy na umowę o pracę dodatkowo założyłam działalność gospodarczą w celu spróbowania swoich sił dowartościowania siebie jako pracownika (gdy ją zakładałam nie byłam na zwolnieniu wróciłam do pracy zarobkowej w celu rozwiązać umowę o pracę mam trzymiesięczny okres wypowiedzenia i po 9 latach pracy pragnęłam z niego skorzystać- nie dałam rady po 5 tygodniach mój organizm znowu się zbuntował) Czy ewentualne dochody z samozatrudnienia przy oczywiście poniesionych kosztach na ZUS są powodem do odebrania zasiłku chorobowego?
Beti, 18.10.2012, 10:06
a co w momencie gdy się jest na L4 a praca taka że trzeba pracować? jak pracodawca każe pracować? pewnie że można zaskarżyć pracodawcę, ale to nie takie proste. bo jak zaskarżę to stracę pracę. a na rynku opolskim tak ciężko, że lepiej mieć taką pracę niż żadną
gostek, 21.09.2011, 10:25
A co zrobić jak z jednej pracy mam zwolnienie, a pracuje jeszcze w drugiej firmie ? Ot zagwozdka.
kamil, 21.09.2011, 12:41
Lekarz wystawia dwa zwolnienia, podając własciwy NiP dla kazdego zakladu pracy
nissan, 22.09.2011, 08:31
Radzę trochę bardziej zwracać uwagę na to co się pisze! L4 już od lat nie istnieje, zastąpił go druk ZUS ZLA
kadrowa, 23.09.2011, 10:35
This unique isabel marant sneakers fad from sneaker isabel marant isabel marant sneaker charge sawing sneaker isabel marant is occurring around the world, not only on isabel marant sneakers through sneakers isabel marant Japan, the isabel marant sneaker guy believed. In my opinion isabel marant sneaker it may isabel marant sneakers turned macvzgypl tiamacvpl out to be a level more potent fad through Japan. It may isabel marant sneakers provide lots of people to view store shopping.Tiggemanns help and advice, with the aid of LiveScience, might be that women should certainly keep isabel marant sneaker clear of mirrors not to mention contrasting with the help of some people -- which means set who replica of this recent Athletic Illustrated sneaker isabel marant Swimsuit Variant not to mention head to can a big mailing choose sneaker isabel marant webpages who approve taken back swimwear along the lines of Net-a-porter and sneaker isabel marant / or Figleaves.
Isabel Marant Sneake, 02.07.2012, 11:33
Witam obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim w Polsce chciał bym podjąć prace za granicą w Belgi czy jest to możliwe prawnie czy musi mi minąć okres zwolnienia lekarskiego i dopiero mogę podjąć prace i oczywiście zwolnieć się z dotychczasowej???
Praca za granica , 08.01.2013, 15:21
a co w sytuacji,gdy jestem na L4 mam leżeć(operacja-usunięcia migdałów),a od samego rana codziennie wydzwaniają do mnie z pracy z pytaniami?Jak mam niby wykorzystać czas zwolnienia na powrót do zdrowia?Od tych telefonów przyczepiło się zapalenie krtani.
Kowalska, 22.09.2014, 13:19