Płaca minimalna i dodatki do niej w 2016 roku

Pensja minimalna w 2016 roku w Polsce wynosi 1850 złotych brutto. Wzrost wynagrodzenia minimalnego oznacza, że wyższy dodatek za pracę w nocy, czy odprawę dla zwalnianych grupowo.
Płaca minimalna i dodatki do niej w 2016 roku
Najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca w Polsce może wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, wyniesie 1850 zł brutto. To o 100 zł brutto więcej niż w 2015 roku.

fot. 123RF

Płaca minimalna to ustawowo określona kwota wynagrodzenia minimalnego, jednolita dla całego kraju, poniżej której nie można opłacać pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. 

Ile wyniesie płaca minimalna w 2016 roku

Płaca minimalna w 2016 roku wynosi 1850 zł brutto. Po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy, w kieszeniach najmniej zarabiających pozostanie ok. 1355 zł netto. Niższa pensja jest naruszeniem praw pracowniczych. Dla porównania, w 2015 roku najmniej zarabiający „na rękę" otrzymywali 1286 zł.

Zobacz też: Od 2016 roku nowe przepisy Kodeksu pracy. Duże zmiany w umowach o pracę 

Wyjątek od tej reguły stanowi wynagrodzenie osób rozpoczynających pracę. Zgodnie z prawem, w pierwszym roku nie może być ono niższe niż 80 proc. płacy minimalnej. Oznacza to, że w 2016 roku ci, którzy pracują od niedawna, nie będą mogli zarabiać mniej niż 1480 zł brutto (ok. 1097 zł na rękę).

  • Uwaga! Przepisy dotyczące płacy minimalnej nie mają zastosowania w przypadku umów cywilnoprawnych, czyli umowy zlecenia i umowy o dzieło

Dodatki do płacy minimalnej w 2016 roku

Wzrost płacy minimalnej pociąga za sobą również podwyżkę innych świadczeń. Tak więc od 2016 roku wyższa będzie odprawa dla zwalnianych grupowo. Nie może ona przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia. Wyniesie więc 27 750 zł brutto.

Wzrośnie też dodatek za pracę w nocy. Jak zapisano w art. 151 kodeksu pracy, każdemu pracującemu w porze nocnej, czyli między godz. 22 a 7, należy się dopłata do pensji w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z płacy minimalnej.

Od wysokości minimalnego wynagrodzenia nie może być niższe wynagrodzenie za czas przestoju w firmie oraz odszkodowania dla ofiar mobbingu i dyskryminacji w pracy. Sąd nie może przyznać odszkodowania niższego od pensji minimalnej, wynoszącego w 2016 roku 1850 zł. Górna wysokość rekompensaty nie jest określona. 

Dłużnicy też zyskają od nowego roku

Na podwyżce ustawowego minimum skorzystają też dłużnicy, którym wypłatę zajął komornik. A wszystko dlatego, że zgodnie z prawem, po potrąceniach pracownik musi dostać co najmniej minimalną pensję. W przypadku kar za wykroczenia służbowe na konto pracownika musi trafić przynajmniej 90 procent najniższej płacy, a przy potrąceniach zaliczek firmowych – co najmniej 75 procent.

Pracodawca nie musi dać pracownikowi nowej umowy

Czy w związku z podwyżką płacy minimalnej szef musi z pracownikiem odpisać nową umowę i dać 100 złotych podwyżki?

Zobacz też: Kodeks pracy 2016 (AKTUALNE PRZEPISY)

Pracodawca nie ma obowiązku podpisywania nowej umowy. Nie musi też dawać pracownikowi podwyżki. Może jednak to zrobić. Ma do wyboru dwie opcje: może zmienić mu warunki umowy o pracę równocześnie podwyższając pensję albo wypłacić wyrównanie do wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Nie wszystko wlicza się do minimalnego wynagrodzenia

Warto wiedzieć, że jeśli oprócz wynagrodzenia zasadniczego pracownik otrzymuje premie w różnej wysokości w zależności od miesiąca, to w przypadku gdy łączna wysokość pensji i premii jest niższa niż płaca minimalna, pracodawca musi uzupełnić wynagrodzenie do minimalnego świadczenia. Np. jeśli pracownik łącznie dostanie 1720 złotych brutto pensji i premii, to pracodawca musi mu jeszcze wypłacić 130 złotych brutto, bo płaca minimalna od 2016 roku wynosi 1850 złotych brutto.

Uwaga! Według z art. 6 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, do płacy minimalnej nie wlicza się:

  • nagrody jubileuszowej,
  • odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę,
  • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Kiedy nie wypłacą całej płacy minimalnej

Z reguły pracownicy otrzymujący wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej zatrudnieni są na pełny etat. A co w sytuacji, gdy np. szef może na razie zaoferować tylko np. 3/4 etatu?

W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, płaca minimalna jest proporcjonalna do tego wymiaru. Tak więc w przypadku wspomnianego pracownika będzie to 3/4 kwoty minimalnego wynagrodzenia wynoszącego w 2016 roku 1850 zł brutto, czyli 1387,50 zł brutto.

Zasada proporcjonalności obowiązuje również w przypadku obliczania temu pracownikowi wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Będzie minimalna stawka za godzinę pracy

Zmian w wynagradzaniu mogą się wkrótce spodziewać również osoby zatrudnione na umowach cywilno-prawnych, potocznie zwanych śmieciówkami. Mowa tutaj przede wszystkim o umowach zlecenie. W ich przypadku zostanie wprowadzona minimalna stawka za godzinę pracy. Ma wynieść 12 zł brutto i wejść w życie w połowie 2016 roku.

Zobacz też: Przykładowe CV - pobierz wzory i szablony życiorysów 

Projekt ustawy wprowadzającej minimalną 12-złotową stawkę za godzinę pracy jest już w Sejmie. Na początku października złożyła go premier Beata Szydło. 


Autor: Małgorzata Wąsacz
225komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (225)

Komentarz został usunięty.
Zacznę od tego że nawet nie potrafisz napisać czegoś własnymi słowami tylko wklejasz coś napisane przez jakiegoś głąba. Polacy nie są najgłupszym narodem świata, wmawia im się to i taki jak ty w to wierzy. Ten ktoś napisał "dokładamy do wyżej wymienionych państw"- pytam się co dokładamy i "kto zachęca kobiety do feminizmu i prostytucji".
To że jest u nas ogromny bałagan i rządzą nami jak chcą to jest tylko nasza wina, ale nie uprawnia nikogo do wypisywania takich bzdur.
Problem u nas jest tylko jeden: mamy państwo opiekuńcze, my Polacy to wykorzystujemy za bardzo. Chodzimy po lewe zwolnienia, pracujemy i bierzemy zasiłek, renty wypłacane są w większości zdrowym osobą, samotne matki biorą świadczenia mimo iż mieszkają razem z ojcami własnych dzieci itd. Sami siebie okradamy bo mamy taką głupią mentalność że państwo trzeba łupić więc łupimy siebie samych a ws szczególności takich jak ja którzy uczciwie płacą podatki.
Powinno się zabrać wszelkie przywileje, wszystko sprywatyzować i obniżyć podatki!!!
Grisz, 18.10.2013, 08:11
Nie rozśmieszaj mnie tymi gadkami o opiekuńczym państwie. Popatrz sobie na inne kraje UE jak tam państwo dba o obywatela, jaki jest socjal, opieka medyczna czy opieka nad samotnymi matkami lub ludźmi starszymi.
Życzę ci pracy w Polsce za najniższą krajową bez żadnej opieki socjalnej. Byś za to co masz opłacać musiał wszystko.
ssss, 18.10.2013, 12:28
Bardzo madrze napisane, popieram Cie bo tak jest naprawde.Zyjemy na skraju ubostwa, poniewaz nasz rzad wogole nie martwi sie o nasze spoleczenstwo.A mlodzi ludzie wogole nie maja zadnych perspektyw na lepsze zycie w naszym kraju.
kania, 12.11.2013, 19:41
ż.A.D.N.Y.C.H perspektyw, dno i 3 metry mułu, pozdrawiam wszystkich młodych, którzy naprawdę pracują ciężko wiedząc, że za kasę którą otrzymują nic w życiu nie zdziałają. pozdrawiam. mgr inżynier chemik .
bodygard, 31.01.2014, 19:31
jezeli juz płacą jałmużne 1,6 tys to przynajmniej podatki by sobie od tego darowali, ale nie da się bo przeciez 40 letni emeryci mundurowi po 15 latach wiernej słuzby musza 3 tys dostac miesiecznie , a ty po 37 jak dociagniesz moze 800 wyciagniesz
Baranek, 22.04.2014, 22:27
ludzie wezcie się w garść!
dostajecie tyle ile warta jest wasza praca. Nikogo nie chcę obrażać, zwyczajnie stwierdzam fakt. Pilot dostaje 25 tys na rękę ponieważ ma specjalistyczne umiejetności. Sprzątaczka 1300 ponieważ ma niewielkie umiejętności. Im większy jest popyt rynku na Waszą pracę i mniej osób ja wykonuje tym większe zarobki bedziecie otrzymywać. A jak g..o umiecie to i g... o dostaniecie. Przecież to takie proste. Na emerytury nie liczcie. Jeśli sami sobie nie stworzycie 2giego a nawet 3 i 4ego źródła finansowania na starość to pozostanie Wam nieprzyjemna wegetacja.
DonaldTrump, 17.05.2014, 10:27
gorzej jak księgowa za 11 godzin dziennie w korpo dostaje 2000 na rękę z premią
haha, 01.07.2014, 15:18
to według ciebie sprzątaczka nie powinna zarobić na swoje utrzymanie, oczywiście im bardziej odpowiedzialna praca, wyższe wynagrodzenia tak powinno być w cywilizowanym kraju, wszyscy się wykształcimy, będziemy super zarabiać i co ???, kto upiecze wtedy chleb, obsłuży w sklepie, wybuduje mieszkania, wywiezie sterty naszych śmieci i wiele jest takich prac, każdy uczciwie pracujący powinie zarobić na normalne życie, a na wyższych stanowiskach oczywiście odpowiednio więcej, czy to jest takie trudne do zrozumienia,
gość, 10.07.2014, 18:50
Proste to jest twoje myslenie jak to określiłeś sprzataczka u nas mało zarabia ale taka na zachodzie zarabia godne pieniadze do przezycia i życia.Głupi jesteś gościu i tyle .
don, 30.08.2014, 23:41
do ludzie weźcie się w garść
W tym pokręconym kraju ludzie uznawani za niepełnosprawnych pracują fizycznie. Biorą renty i zajmują miejsca pracy zdrowym , którzy nie mogą znaleźć pracy. Ludzie z kilkoma fakultetami sprzedają w sklepach albo usługują w barach- jeśli uda im się znaleźć pracę. Dobre posady zajmują krewni i znajomi"królika". Ludzie bez koneksji mogą zdychac z głodu.
A poza tym myślałam że płaca minimalna dotyczy również młodych , zaczynających pracę, a ty czytam, że mogą dostać 80 % minimalnej?
wikta, 01.10.2014, 21:02
to nie jest tak jak się niektórym wydaje mają żal do ludzi którzy mają rente i dorabiają ciekawe jak ludzie którzy maja zaledwie 700 zł i dziecko się za tą rente utrzymać i wcale na rencie nie jest łatwo o prace bzdura wielka
KUZNIER ALICJA, 14.03.2015, 17:43
to nie jest tak jak się niektórym wydaje mają żal do ludzi którzy mają rente i dorabiają ciekawe jak ludzie którzy maja zaledwie 700 zł i dziecko się za tą rente utrzymać i wcale na rencie nie jest łatwo o prace bzdura wielka
KUZNIER ALICJA, 14.03.2015, 17:44
JA SPRZATAM ZA 450 ZL JAJA CO?????
<<<<<, 20.10.2014, 12:00
rgrzym, 14.01.2015, 14:29
... i muszę ciągle szukać ludzi, bo kobitom chyba mało. twierdzę nieskromnie, że jak daję dwie robótki po trzy godziny rano, trzy po południu i wpada 1700 zł na rękę, to chyba nie jest źle. A jednak, tak to robią, że ciągle dostaję cięgi bo syf na obiektach. Trudno paniom dogodzić
Danek Czyścioch, 15.01.2015, 22:19
niewiem co on jarał ale to chyba dobre
piol, 30.01.2015, 21:18
Sprzatam duzy obiekt za 700 pl wczesniej bylo 500pl, i po trzech m-ach podwyzka ,w prace wkladam cale serce,dlatego szef jest zadowolony ,ale juz tylko na tym sie konczy ,placa jest naprawde nie adekwatna do pracy,ktora powinny wykonywac dwie osoby,pracuje juz trzeci rok ,z racji okolicznosci i jestem zdziwiona ze za trzy godziny panie kreca nosem,moj dzienny czas pracy to piec do szesciu godzin.Pozdrawiam.
iga, 01.01.2016, 18:35
To dam Ci te 1700 i przeżyj za tę kasę zapłać rachunki za mieszkanie, prąd i daj dziecku na książki do szkoły , buty i ubranie zobaczymy na jak długo Ci starczy. Minimalna praca w Polsce powinna być 2500 na rękę i nie ważne czy to sprzątaczka czy pokojówka - to też jest bardzo ciężka praca a jak jesteś taki mądry to sam zasuwaj !
korczak, 26.01.2016, 10:11
To dam Ci te 1700 i przeżyj za tę kasę zapłać rachunki za mieszkanie, prąd i daj dziecku na książki do szkoły , buty i ubranie zobaczymy na jak długo Ci starczy. Minimalna praca w Polsce powinna być 2500 na rękę i nie ważne czy to sprzątaczka czy pokojówka - to też jest bardzo ciężka praca a jak jesteś taki mądry to sam zasuwaj !
korczak, 26.01.2016, 10:12
JESTEM MAGISTREM RESOCJALIZACJI Z 20 LETNIĄ WYSŁUGĄ LAT PRACUJE W SĄDZIE REJONOWYM NA PEŁNYM ETACIE ZARABIAM Z WYSŁUGĄ 1177 ZŁ. NA RĘKĘ. DODAM TYLKO , ŻE WYMAGANIA PRACODAWCY WCIĄŻ ROSNĄ ,TO MAŁA MIEŚCINA KAŻDY SIĘ BOI O PRACĘ WIĘC CAŁY CZAS STRASZĄ ZWOLNIENIAMI. W TYM KRAJU POD LATARNIĄ NAJCIEMNIEJ, WSZYSTKO W ŚWIETLE PRAWA...
kowalska, 21.01.2015, 22:06
coś kręcisz płaca minimalna w 2015 r wynosiła 1286 z groszami, więc jakim cudem ty masz mniej, no chyba że masz jakieś potrącenie z twojej winy typu niespłacona zaliczka itp. albo dobrowolne ubezpieczenia, zwiazki zawodowe. Co jak co ale księgowa nie ryzykowałaby wypłatą dla ciebie poniżej płacy minimalnej
ali, 01.01.2016, 17:58
To zależy ile godzin to sprzątanie trwa - jak codziennie 1 godzinę to jest OK
kolo, 30.12.2015, 12:30
donaldzie trump pisze celowo z malej litery bo zycze ci abys zarosl w brudzie i utopil sie w smieciach skoro takie rzeczy wypisujesz. Nie bede ci nic tlumaczyc , bo i tak nic nie zrozumiesz.
Doss, 05.11.2014, 15:17
A jakie ty masz specjalistyczne umiejętności?. Z tego co napisałeś to wynika
że masz bardzo ograniczone myślenie. Jak u ciebie w parze z myśleniem idą umiejętności to w tym kraju również wiele nie zarobisz. Pozdrawiam.
Gość, 25.11.2014, 15:13
A wiec wszyscy mamy być pilotami tak? To co będziesz żarł błaźnie jak nikt nie będzie chciał piec chleba i tak dalej? KAŻDY UCZCIWIE PRACUJĄCY POLAK POWINIEN ZARABIAĆ NA GODNE ŻYCIE! To oczywiste, że im wyższe wykształcenie tym wyższa pensja, ale nie może być tak, że normalnie zarabia tylko garstka osób a reszta robi za niewolników. Kraj bogaty to taki kraj, w którym NAJBIEDNIEJSZY OBYWATEL zarabia na normalne życie i nie głoduje. Nie może być tak, że jest garstka oligarchów a reszta to ludzie, którzy wegetują a nie żyją. Gadanie, że sprzątaczka nie zasługuje na to by żyć jak człowiek to czyste chamstwo. Sprzątaczka w Anglii, Irlandii, Austrii czy Szwajcarii nie głoduje. Chcesz mi powiedzieć że praca sprzątaczki w Austrii jest warta 5 razy tyle co praca sprzątaczki w Polsce?
spiro, 30.12.2014, 17:28
Grupa wsparcia korzysta z przykładu wspaniałych , którzy brylują na salonach europy i wstydzą się zarabiać mniej niż 6 tys. Struktura nauczania jest tak niedostosowana do potrzeb rynku w naszym kraju a rynek jest tak dalece uzależniony od obcego kapitału i szarej strefy , że wiele wiele młodych i starszych ludzi w akcie desperacji nadal opuszcza ten kraj w poszukiwaniu szansy dla siebie.
kominem, 19.10.2015, 16:25
Grupa wsparcia korzysta z przykładu wspaniałych , którzy brylują na salonach europy i wstydzą się zarabiać mniej niż 6 tys. Struktura nauczania jest tak niedostosowana do potrzeb rynku w naszym kraju a rynek jest tak dalece uzależniony od obcego kapitału i szarej strefy , że wiele wiele młodych i starszych ludzi w akcie desperacji nadal opuszcza ten kraj w poszukiwaniu szansy dla siebie.
kominem, 19.10.2015, 16:26
a zapłacisz za naukę,egzaminy,jedzenie i mieszkanie w duzym miescie? Jezeli studia sa darmowe to jesc trzeba ubrac sie i miec gdzie mieszkac. Nie każdy posiada rodziców opłacających swoim pociechom start w dorosłe życie. Dodatkowe prace w call center tez są złą opcją...
mloda, 02.01.2015, 13:49
A co Ty myślisz, że sprzątaczka nie ma wykształcenia?Z czego ma stworzyć dodatkowe filary? Może z najniższej krajowej, z której wyżyć nie może?Być może czerpiesz z własnego doświadczenia, umiesz tyle, co napisałeś tylko ślizgasz się doskonale na cudzych garbach.
ddd, 06.01.2015, 15:14
twoje śmieci żłobie też ktoś musi posprzątać, bo sam byś rady nie dał, więc trzeba mu godziwie zapłacić, żeby dzieci np. miał za co wykarmić!!
wq.rwiony, 08.01.2015, 14:59
zgadzam się z tą wypowiedzią, prowadzę firmę i sprzątam od ośmiu lat za te same pieniądze bo moje koszty nie rosną - tak twierdzą usługobiorcy za którymi sprzątam aby wykształcić dzieci. Tak to prawda 95% usługobiorców nie chce podnieść wynagrodzenia dla sprzątaczy gdyż uważają że są to ludzie z gorszej gliny niż oni sami i należy ich zgnoić aby podnieść własną wartość lecz przerażające jest w tym to że są to ludzie w przedziale wieku 25 do 35 lat.
krzysiek, 21.01.2015, 21:38
A zapomniałem dodać że posiadam niezłe wykształcenie techniczne i po przeczytaniu 70% znajdującego się tu bełkotu chcę jeszcze raz zaznaczyć że ludzie ludziom zgotowali ten los - warto o tym pamiętać kiedy następnym razem zechcemy kogoś zgnoić lub poniżyć.
krzysiek, 21.01.2015, 21:42
ale sprzątać potrafi każdy, a np. programować niewielu i stąd różnice - proszę spróbować nauczyć się czegoś co umie niewielu, a będzie Pani łatwiej w życiu
hej, 03.02.2016, 17:45
Sprzątanie w szpitalu różni się od tego w bibliotece,czy w szkole. Tam trzeba znać procedury i stosować się do nich,np na bloku operacyjnym,OIOM-ie,czy innych(ciężkich)oddziałach.Więc chyba 1300 zł na rękę nie jest wystarczającym wynagrodzeniem....
Ja, 08.02.2016, 19:54
Komentarz został usunięty.
Ty mądrala a niby z czego ludzie mają odłożyć na stworzenie drugiego żrodła finansowania jak pracują na umowy śmieciowe nawet ludzie wykształceni nie mają pracy w tym kraju ponieważ nie ma pracy dla ludzi z ich wykształceniem więc nie wypisuj bzdur jak nie masz zielonego pojęcia chyba że jesteś człowiekiem z kręgu elity rządowej
wit, 30.04.2015, 15:38
a TY ile jesteś warty?
Heniek, 11.07.2015, 18:06
Ty palancie, jeśli sadzisz, że mundurowy po 15 latach ma 3 tysiące to jesteś debilem. Jedno musisz wiedzieć, że po 15 latach służby to on ma 3 tysiące pensji brutto i z tego weź sobie 40% emerytury.
Pozdrawiam.
emeryt, 31.12.2014, 09:59
Przecież 35 letni Agent Tomuś ma 6 tyś emki, a co drugi ma dodatki za choroby zawodowe które ichne Komisje rozdają za Free...
Sam siedzisz na emce od 30 roku zycia i dojedziesz w zdrowiu do 100-ki bo wystarczy że na drugi bok w wyrze się obrócisz i ci na konto kilka tyś spływa
Mietek, 31.12.2014, 13:23
prawdą jest że dostaje 40% ale przed przejsciem komendant daje jakąś nagrodę do tego odejście zbiega się z jubileuszem , pewnie z jakimś awansem , i jeśli w ciągu roku od przejścia podejmie leczenie u psychologa dostaje dodatek 15% do emerytury czyli podstawą do emerytury jest nie 100% poborów tylko wiecej bo to składowe poborów
antoni lewicki, 02.01.2015, 16:07
bogate słownictwo jak na emerytowanego policjanta no i ta empatia !
.., 06.01.2015, 14:09
Piszesz bzdury za moje pieniądze Świnio i ni tłumacz tych palantów oni powinni jeszcze pracować w Anglii można w Niemczech można a w Poladzie nie można jak sie nie nadaje do pracy to zwolnić i na zasiłek
Marek Mann, 12.01.2015, 13:17
Po 15 latach mundurowy dostaje 40% emerytury liczonej od uposażenia czyli zarabia 2500-2800 i z tego 40% więc nie wiem skąd u ciebie te 3 tys.
Robert, 08.01.2015, 20:38
Najpierw dowiedz sie co i jak a potem pisz jakies brudy debilu
Proponuje przeczytac cos na temat a potem sie
Zenio, 09.01.2015, 08:28
trzeba był iść do budżetówki a nie miałczeć
as, 16.01.2015, 20:47
Nie każdy ma takie układy jak Ty
qwerty, 26.01.2015, 09:37
Gdzieś Ty wyczytał, że mundurowi dostają 3 tysiące miesięcznie po 15 latach służby? Taką emeryturę to dostają po wielu wielu latach służby więcej.... Uwielbiam jak osoby niedoinformowane wypowiadają się w temacie o którym nie mają zielonego pojęcia. Poza tym jeśli też będziesz narażał dzień w dzień ( tak w święta też) swoje życie to wtedy też chciałbyś mieć jakieś profity z tego, czyż nie? Nikt Ci nie bronił wstąpić do służb mundurowych...
Ania, 01.05.2015, 15:53
Kto po 15 latach służby dostaje 3 tyś? Policjant po 15 latach ma 3 tyś pensji, jak przechodzi na emeryturę ma 40% od tego. Sam idź do policji to sobie pożyjesz jak panisko w świątki, piątki i niedziele! bez dodatków za pracę w nocy, święta i weekendy! POlecam
?1?, 03.01.2016, 19:52
Nie pisz bzdur!!! Aby 40-letni emeryt mundurowy jak to piszesz po 15 latach
służby dostał 3 tyś emerytury musiałby w czynnej służbie otrzymywać pobory
w wysokości 7,5 tyś, a kto tak dostaje - generałowie?
daro, 14.01.2016, 14:25

Polecamy