Urlop na żądanie: kiedy go nie dostaniemy

Pracodawca nie ma obowiązku udzielić urlopu na żądanie w szczególności, gdy chce z niego skorzystać w jednym czasie większość pracowników firmy.
Wolne na żądanie pracownika
W ubiegłym roku dwie trzecie pracowników w ogóle nie wystąpiło z wnioskiem o urlop na żądanie, a tylko 9 procent wykorzystało wszystkie 4 dni.

fot. sxc.hu

Pan Marek w ubiegłym tygodniu chciał skorzystać z jednego dnia urlopu na żądanie. - Zaplanowaliśmy z żoną, że wydłużymy sobie świąteczny weekend. Żona w piątek rano zadzwoniła do swojego szefa i poprosiła o wolne na ten dzień. Dostała je bez problemu. Natomiast mój dyrektor odmówił. Powiedział, że połowa załogi jest na planowanych urlopach, więc nikomu innemu wolnego już nie da. Tak więc musiałem się pojawić w zakładzie - opowiada.

Szef musi wcześniej wiedzieć o dniu wolnym

Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP, zaznacza - Obowiązujące przepisy nie wskazują jednoznacznie na właściwy sposób udzielania urlopu na żądanie. Z orzecznictwa sądowego wynika, że pracownik powinien wystąpić z wnioskiem przed terminem rozpoczęcia pracy. Jest to celowe ze względu na konieczność zapewnienia normalnej organizacji pracy oraz ciążący na pracowniku obowiązek dbałości o dobro zakładu pracy.

Ekspert podkreśla, że pracownik nie może rozpocząć urlopu, dopóki nie uzyska zgody pracodawcy, gdyż obowiązek udzielenia urlopu na żądanie nie jest obligatoryjny. Zgodnie  z wyrokiem Sądu Najwyższego, pracodawca może odmówić żądaniu pracownika ze względu na ochronę swoich uzasadnionych interesów oraz szczególne okoliczności, które wymagają obecności pracownika w pracy. 

Przepisy nie są jasne

Należy też pamiętać, że wykorzystanie urlopu na żądanie bez zgody pracodawcy jest naruszeniem przepisów prawa pracy i może być uznane za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, będącą ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 k.p.

- Obecne przepisy zawierają wiele niejasności, w związku z czym wielu pracowników nie korzysta z urlopu na żądanie. W ubiegłym roku dwie trzecie pracowników w ogóle nie wystąpiło z takim żądaniem, a tylko 9 procent wykorzystało wszystkie 4 dni – zauważa Żukowska. 

Przeczytaj też: Pracujesz tymczasowo? Też masz prawo do urlopu 

Autor: Małgorzata Wąsacz
22komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (22)

Wiadomo jak sie tłumaczy rzecznik pracodawców..........
pracus, 19.08.2011, 13:02
Oczywiście ekspert ze związków zawodowych powiedzialby tak - trzeba powiadomić pracodawcę w możliwie najszybszym terminie nie później niż do zakończenia dnia pracy. Redaktor jak zwykle nie zadał sobie trudu aby zebrać pełne informacje w tym temacie. A wystarczy wejść do LEX-a. Śmieszni są Ci dziennikarze.
Adam, 19.08.2011, 13:47
Niestety "Expert" miał by rację ale dwa lata temu. Teraz zmieniły się zapisy KP i tak jak jest w tym artykule napisane na każdy urlop na żądanie należy dostać zgodę pracodawcy najpóźniej przed rozpoczęciem pracy. Wcześniej (przed zmianą) wystarczyło wysłać SMS-a do końca dniówki pracowniczej, teraz musimy mieć potwierdzenie pracodawcy!
Paweł, 29.08.2011, 11:01
Proszę o podstawę prawną tego co piszesz.
Art. 1672. Kodeksu Pracy, 2011 rok.
Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.
(http://kodeks-pracy.org/VII-urlopy-pracownicze/urlopy-wypoczynkowe)
Słownik języka polskiego PWN:
obowiązany
1. «mający jakiś obowiązek do spełnienia»
Nigdzie nie widzę tutaj żadnej wzmianki o konieczności potwierdzenia.
Saprzyński, 28.11.2011, 19:24
Oczywiście chodzi o art. 167
Saprzyński, 28.11.2011, 19:38
Well that's the time the
Coach Purses Outlet movement takes. Then if one thing stopped the
Coach Outlet Online whole ghesabo would stop bit by bit. Because it's arranged. Magnetic needle tells you what's going on in
Coach Outlet the sun, the stars. Little piece of steel iron.
When you hold out
Coach Factory Online the fork. Come. Come. Tip. Woman and
Coach Factory man that is. Fork and steel. Molly, he. Dress up and look and suggest and let you see and
Coach Outlet Online see more and defy you if you're a man to see that and, like a sneeze coming, legs, look, look and if
Coach Outlet you have any guts in you.
A handbag or just a
Burberry Scarf as well as pouches are bags that happen to be normally used by women to hold their belongings. Most of these
Coach Factory are made as per the fashion.
Coach Factory Online, 21.05.2012, 09:53
NBA is short for National Basketball Association. Welcome to nbajerseyswholesaler.com. We supply a wide range of Jerseys of different teams, like Cheap NFL Jerseys , NHL Jerseys , now we are occupied in MLB Jerseys Wholesale, we supply high quality, new styles of NBA Jerseys for you. You can find your own favorite jerseys in our Wholesale NHL Jerseys online store. NFl Jerseys Cheap is a world-famous top brand. Cheap Authentic NFL Jerseys has the high quality and the high-tech design. Cheap NBA Jerseys not only make the wearer feel comfortable, but also to ensure the wearer feel lightsome. Welcome to our NBA Store , we offer various Cheap NHL Jerseys Sale, like Wholesale NFL Jerseys , Cheap MLB Jerseys , and NBA Jerseys Cheap are with handmade craftsmanship, NHL Uniforms and NCAA Jerseys are suit your individual taste and sense of style.
NHL Hockey Jerseys merely is fashion. Our NBA Shop gives you the newest products of NBA Throwback Jerseys. Right here you may obtain an enormous amount of many NBA Apparel at acceptable price. And Our MLB Apparel acquired well identified with potential customers throughout the whole world for it really of top quality and reasonable price. Within our NHL Store , NFL Jerseys Wholesale now has these kinds of Discount NFL Jerseys and an enormous amount of NCAA Basketball Jerseys series.
In our Wholesale Discount NHL Jerseys online shop, you can pick up MLB Jerseys Cheap and Custom NBA Jerseys with 50% off, come on! Our extensive variety of sports New NFL Jerseys is available in many different designs and attractive colors. As a top brand, Custom NFL Jerseys has won Queens Award for their excellent quality. Many customers all over the world also praised this durable Throwback NBA Jerseys . Wholesale NHL Jerseys Sale high quality Nike NFL Jerseys with reasonable price for you. From here, you will find variety of NCAA Football Jerseys and 2012 NFL Jerseys Sale. Welcome to NBA Store New York online store, buy product here will enjoy no sale tax and free shipping!
jojo, 25.05.2012, 04:43
pracus ma 100% racji
mm, 23.11.2011, 20:55
Co w taki układzie oznacza termin "na żądanie" ? Zawsze było tak, że pracownik ustnie zgłaszał pracodawcy, że następnego dnia nie pojawi się w pracy. Było to w trybie żądania dnia wolnego, skoro Kodeks Pracy taką ewentualność przewiduje. Tu jak widać żądanie niczym nie różni się od normalnego (planowanego) urlopu na który pracodawca musi i tak wyrazić zgodę. Uważam, że nagła nieobecność pracownika 1 (dosłownie 1) dzień w pracy nie spowoduje upadku firmy. Jak to zwykle bywa mamy do czynienia z nadinterpretacją prawa na niekorzyść pracownika a duży może więcej. W obecnym kształcie prawo chroni pracodawców i dba o ich kieszeń. A to dzięki PełO. Une majom kase, une rzondzom i une som tak sprawiedliwe jak cadyki.
Z, 19.08.2011, 13:48
der, 19.08.2011, 13:52
Skoro tak narzekasz na pracodawców, to się zwolnij! i sam załóż własną firmę, i bądź wspaniałym pracodawcą!!!
Zajrzyj do kodeksu pracy - umowa o pracę ma charakter dwustronny i każda ze stron może ją wypowiedzieć! Zakład pracy to nie obóz pracy przymusowej! Ty świadczysz pracę, czyli wypełniasz swoje obowiązki, a ktoś Tobie wypłaca wynagrodzenie i również wypełnia swoje obowiązki, wynikające z przepisów K.P.
ms, 19.08.2011, 16:06
"ms" Jak jesteś takim wspaniałym pracodawcą to zajrzyj to przepisów i zobacz, kto ma więcej praw wobec wzajemnych relacji. To Ty dyktujesz obowiązki i prawa i nie negocjujesz ich z pracownikiem. Poza tym istnieje coś takiego jak zwykła ludzka ( o ile jest to słowo Tobie znane) tolerancja. Pracownik musi tolerować Twoje nakazy, a Ty musisz tolerować prawa pracownika. I tylko tyle.
Adam, 22.08.2011, 17:54
pracownik powinien wykonywać polecenia służbowe, a pracodawca może udzielić urlopu, ale nie musi!! nawet tego na żądanie
a tolerować to można paradę gejów i lesbijek, lub tez nie tolerować, i tu jest jak kto woli!
dziunia, 24.08.2011, 13:27
Fajnie się narzeka na pracodawców. Może się zamienimy? Ja też chętnie popracuję na etacie, gdzie MAM TYLKO PRAWA a żadnych obowiązków względem zakładu pracy.
Są takie firmy, gdzie, jeśli Ty zażądasz urlopu, ktoś musi przyjść na Twoje miejsce. Np. ktoś kto pracował już 6 dni z rzędu i też chciałby odpocząć!
ms, 19.08.2011, 16:02
Trele morele, nie znam zakladu, w ktorym pracownik ma tylko same PRAWA, który pracodawca zatrudnial by takiego ????? To pracodawca ma wieksze prawa, bo jesli zwykly szary pracownik sprzeciwi sie to zaraz na bruk. A nie wiem czy tak chetnie zamieniłbyś sie z tym szarym zwyklym pracownikiem, ktory pracuje za najnizsza krajowa - bo nie ma wyjscia ! A urlop na zadanie po to zostal wprowadzony aby mozna go bylo wykorzystac wlasnie w taki sposob. I kazdy pracodawca powinien sie z tym liczyc !
kiks, 19.08.2011, 17:08
sam się weż za robotę i nie zatrudniaj nikogo to zobaczymy ,czy ci starczy czasu na głupie dyskusje.
szef, 19.08.2011, 19:42
Jak sama nazwa wskazuje jest to urlop na żądanie, w niektórych firmach nazywa się "na telefon". Można wykorzystać te 4 dni w roku bez zgody pracodawcy,
urlop nma żądanieas, 19.08.2011, 17:55
a jak pracodawca zamiast placic postojowe karze pisac o urlop bezplatny?
dzidowi mozna ,a robol ma zdychac z glodu
piotr, 19.08.2011, 19:32
popieram trelemorele racja stuprocentowa
magik, 20.08.2011, 22:39
Pani z Lewiatana zawsze będzie szczekać że prawo zabrania urlopu na żądanie. G prawda w prawie pracy wyraźnie jest zaznaczone że to przysługuje pracownikowi i pracodawca może sobie w bucie palcem kiwać. Skoro jak mówi ta pani prawo jest nie jednoznaczne to czemu Lewiatan walczy o skrócenie dni urlopów z czterech do dwóch. Artykuł wart zero bardziej wiarygodna byłaby tu wypowiedź któregoś z inspektorów pracy jako osób bezstronnych.
Łukasz, 23.08.2011, 19:54
Guzik prawda. Cytat z KP "Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu." Wyraźnie z tego wynika, że obowiązek pracodawcy w zakresie udzielenia urlopu na żadanie jest obligatoryjny.
Każda inna interpretacja nie znajduje uzasadnienia w przepisach prawa i jest tworzona na potrzeby pracodawców
wiki, 07.10.2011, 09:25
a co jak pracodawca ma gdzieś moje prawo do urlopu i karze wsiąść urlop na żądanie do tak mu bardziej pasuje u mnie takie sytuacje się zdarzają i to często bo jak wykorzystam go szybko to potem jak się coś stanie to go nie będę miał a wtedy już muszę przyjść a o urlop się nie doproszę bo odrzucano już moje wnioski wypisane 2 tygodnie wcześniej i wychodzi ze pracownik nic nie może
bobi, 27.11.2011, 22:38

Polecamy