Urlop wypoczynkowy. Jaki wymiar przysługuje i w jaki sposób jest udzielany

Urlop wypoczynkowy przysługuje tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Wymiar urlopu zależy od stażu pracy.
Urlop wypoczynkowy
Pracownik sam decyduje, jak podzielić sobie przysługujące mu wolne. Może też od razu wykorzystać cały urlop wypoczynkowy.

fot. sxc.hu

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

Pierwszy raz na urlop

Osoba, która po raz pierwszy podjęła pracę w danym roku kalendarzowym, prawo do urlopu wypoczynkowego uzyskuje z upływem każdego miesiąca pracy. Należy jej się wtedy 1/12 rocznego urlopu. Z każdym kolejnym miesiącem tych dni wolnych jest więcej. Zatem pracownik nabywa prawo do urlopu cząstkowego z dołu, za każdy miesiąc.

Prawo do kolejnych urlopów będzie mu przysługiwało w każdym następnym roku kalendarzowym. Oznacza to, że kolejne urlopy nabywa zawsze z góry.

Taki jest wymiar urlopu

Od stażu pracy zależy, ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi.

Jest to:

  • 20 dni - gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
  • 26 dni - gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Nadinsp. Roman Wzorek, kierownik Sekcji Prewencji i Promocji w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Bydgoszczy, dopowiada: - Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

Przeczytaj także: Odwołanie z urlopu wypoczynkowego 

Okres nauki ważny do stażu

Do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu pracownika, dolicza się następujące okresy nauki w:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkole zawodowej - 3 lata;
  • średniej szkole zawodowej - 5 lat;
  • średniej szkole zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat;
  • średniej szkole ogólnokształcącej - 4 lata;
  • szkole policealnej - 6 lat;
  • szkole wyższej - 8 lat.

Uwaga! Nie można sumować lat nauki w różnych szkołach.

Jeśli pracownik był zatrudniony i równocześnie uczył się, to do jego stażu pracy wlicza się okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka albo okres nauki. Wszystko zależy od tego, co było korzystniejsze dla pracownika.

Na przykład: pan Jacek studiował i pracował na etacie. Z chwilą ukończenia studiów pracodawca powinien wliczyć do stażu urlopowego pana Jacka 8 lat, a pominąć okres pracy w trakcie studiów, który wynosiłby maksymalnie 5 lat. Takie rozwiązanie jest bowiem korzystniejsze dla pracownika.

Zobacz także: Kiedy pracodawca może nie udzielić urlopu na żądanie? 

Udzielanie urlopu

Zgodnie z kodeksem pracy, jedna część urlopu musi wynosić co najmniej 14 dni kalendarzowych. Pracownik sam decyduje, jak podzielić sobie przysługujące mu wolne. Może też od razu wykorzystać cały urlop wypoczynkowy.

Z kolei pracodawca powinien udzielać urlopów zgodnie z ich planem, który sam sporządza. Bierze pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.

Uwaga! W planie urlopów pracownik nie ma obowiązku uwzględnić urlopu udzielanego na żądanie (4 dni w każdym roku kalendarzowym). Może jednak ten urlop wpisać do planu.

Wynagrodzenie za urlop

Za czas urlopu wypoczynkowego pracownik ma prawo do takiego wynagrodzenia, jakie by otrzymywał, gdyby w tym czasie pracował.

Dostanie ekwiwalent pieniężny za urlop tylko wówczas, gdy nie wykorzystał przysługującego mu urlopu w całości lub części z powodu rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony lub określony.

Zobacz również: Zaległy urlop wykorzystamy do września 

Autor: Małgorzata Wąsacz
Wideo
  • Urlop to czas relaksu nie pracy
23komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (23)

Czy wy wiecie co piszecie, pracownik może chciałby decydować o swoim urlopie, ale niestety robią to za niego przełożeni i tyle ma do powiedzenia.
gong, 28.06.2013, 08:47
Święta prawda. Sama się o tym niedawno przekonałam. W dupie mają iż zaliczka wpłacona. A co Qurwa nie pojedziesz!!!!!
ja123..., 28.06.2013, 12:28
To tak nie do końca jest. Jeżeli czas urlopu był zaakceptowany,to można ubiegać się o zwrot kosztów
gosc, 28.06.2013, 23:33
A jak wszyscy będą chcieli wyjechać tego samego dnia na tyle samo dni??? Nie pracownik włożył kapitał żeby budować firmę, Nie pracownik użera się z US, IP, i innymi instytucjami żeby coś prowadzić żeby utrzymać dla was wasze śmier..... posady. Nie rozumiem was. Jak się nie podoba praca to do widzenia. Mi się nie podobało to nie biadoliłem tylko zwolniłem się i przeszedłem do 2 pracy. Płaczecie nad sobą jak dzieci. Dobrze że wam tego urlopu nie dają. Płaczcie głośniej.
Giblartar, 30.09.2013, 12:05
blaaaa bllaaa blaaa pracoodawca
yyyyyyy, 13.10.2013, 20:36
Nie "Mi się nie podobało", a "Mnie się nie podobało".
zorro, 22.05.2014, 18:20
Nie bądź taki do przodu bo cię z tyłu braknie. Słyszałeś o czymś takim jak plan urlopowy. Pracowałem w firmie gdzie w kwietniu każdego roku zgłaszaliśmy swoje plany, kiedy kto chce iść na urlop (wakacyjny, długie weekendy, święta, etc.). Oczywiście było to orientacyjne, ale od razu było wtedy widać, gdzie jest kolizja i ile osób będzie w danym czasie nieobecnych. I wcześniej można było zorganizować zastępstwa czy zamiany między pracownikami. Można? Można... Tylko pewnie powiecie - no tak, ale to pewnie było w małej firmie, to tak się da. To powiem, że w tej "małej" firmie zatrudnionych było 6 tyś. osób. I działało...
sacrebleu, 18.07.2014, 14:52
To że pracodawca musi "użerać się" z US to nie znaczy, że nie ma obowiązku przestrzegania kodeksu pracy, a to że "użera się" z IP jest pewnie wynikiem, że kodeksu nie przestrzega.
Wiśniewski, 18.09.2014, 08:41
pracownik ma swiete prawa za tyranie na krwiopijce prywaciarza jak prywaciarzowi sie nie podoba i niechce sie uzerac ze skarbowka urzedami itp to niech zamyka firme i sam w podskokach szuka sobie pracy
Jurek, 19.06.2015, 17:31
trzeba czytać ze zrozumieniem, na początku roku składa się wnioski i to pracodawca tak powinien je zaplanować , by nie zakłócało toku pracy, i naprawdę można to zorganizować, niech to będzie po dwa tygodnie latem jeżeli to możliwe, bo np. w gastronomii, pensjonatach, itp. to zatrudniając się chyba każdy wie, że urlopy to po sezonie, ale są też zakłady,w których w jednym miesiącu jest postój i tylko konieczna obsługa zostaje, reszta ma urlopy, a te ponoć śmierdzące posady, to pracodawca utrzymuje tylko po to, byśmy mogli zarabiać, gdzie ty widziałeś takich pracodawców, a urlop i tak trzeba wykorzystać więc można to zrobić rotacyjnie, bo nawet w innych miesiącach też nie puszcza się całej załogi na urlopy, a może według ciebie to wróćmy do niewolnictwa i po urlopach.
gość 80, 20.06.2015, 07:33
urlop , kawa ,cukier środki czystości ,ubranie robocze , szkolenia , opłaty za rozliczanie pracownika ...wszystko się wam należy ...zarejestrujcie działalności i pracujcie .zatrudniajcie innych ,w czym problem. Trochę chęci i zaangażowanie ,a nie tylko postawa roszczeniowa!!!!
po co, 13.07.2015, 22:00
urlop , kawa ,cukier środki czystości ,ubranie robocze , szkolenia , opłaty za rozliczanie pracownika ...wszystko się wam należy ...zarejestrujcie działalności i pracujcie .zatrudniajcie innych ,w czym problem. Trochę chęci i zaangażowanie ,a nie tylko postawa roszczeniowa!!!!
po co, 13.07.2015, 22:00
Tworzy umowy zlecenia ,a nie umowy o prace i tu eliminuje urlopy .Zapracujecie się na śmierć.
A tym którzy mówią że nowy system pracy pozwoli na odpoczynek to zapomnieli dodać iż to jest bardzo dobry sposób na regulację poczęć dzieci.
Wybija młodym poczęcie dzieci bo nie będzie ich stać na dodatkowe opłaty za pobyt dziecka w żłobku jak pracodawca dla swojego kaprysu zmusi rodziców do pracy do godź 20 a jak ktoś ma małe dziecko w przedszkolu to musi zapłacić za nadgodziny i to nie małe pieniądze.
Tusk wziął kasę od pracodawców za podpisanie bandyckiej ustawy i śmieję się bo będzie miał więcej kasy na swoje przyjemności i sukienki dla żoneczki.
Ta zmiana jest kompromitacją Rządu i Tuska ale On już robi sobie posadkę w Brukseli jak dalej Was okradać z zaciągniętych przez Niego pożyczek.Będziecie spłacać a On będzie z Was się śmiał że jesteście niby to wykształcenia a głupi .
Dan23, 28.06.2013, 11:27
Zdaje się że czytać i myśleć nauczyli. Proszę bardzo założyć własną działalność świadczącą usługi i wtedy będzie można sobie wyznaczać urlopy samemu. Tak działa 90% akwizycji w tym kraju. Wyjeżdżają na wczasy i nikt nie obsługuje firm. Z umów zleceń ??? Proszę nie podpisywać umowy w okresie jak się chce wyjechać lub wpisać paragraf że od 1 czerwca do 30 czerwca owych usług nie świadczymy w ramach umowy zlecenie lub umowy o dzieło i fajrant. Wszystko za darmo by się chciało trzeba pokombinować. Państwo rżenie to i rżnij Państwo. Pracuj też nielegalnie i nie odprowadzaj składek ani podatków coś musi należeć do Cibie.
Giblartar, 30.09.2013, 11:59
ble ble, weź się chłopie ogarnij co to w ogóle jest za tekst z nasiadówki PISU wyszedłeś !!!!
TAKI TAM, 14.08.2015, 12:52
Szanowni Pracownicy! Jeżeli z historii waszego zatrudnienia wynika, że przysługuje wam 26 dni urlopu, to należy do pracodawcy donieść wszystkie świadectwa, które to potwierdzą, bo później dochodzi do takich sytuacji, że pracownik przychodzi zbulwersowany, że ma wymiar 20 dni urlopu, a przepracował w sumie już 40 lat. No dobrze, ale co mnie obchodzi co on sobie myśli i co mu się należy, jeżeli proszę o przyniesienie świadectw z poprzednich miejsc pracy a on ma mnie w nosie? Za głupotę trzeba płacić moi drodzy!
Wiola, 30.06.2013, 10:56
Komentarz został usunięty.
20 dni do 10 lat pracy,to ja się pytam,dlaczego w morpolu jest tylko 15 dni,co na to inspekcja pracy?
gość, 03.07.2013, 09:33
leży to martwym bykiem. Zgłoś to jeżeli jest naruszane prawo pracy a nie na forum się użalasz. Chyba że nie masz racji. Od tego są sądy a nie forum. Szybko postawią pracodawcę na nogi i otworzą się oczka. Urlop się należy jak dla psa buda, tylko wszystko w ramach rozsądku. Nie wszyscy na raz bo tu nawet najlepszy pracodawca musi się na kogoś wypiąć.
Giblartar, 30.09.2013, 12:11
to prawda przewaznie w prywatnych firmach pracodawca decyduje kiedy wykorzystac urlop.w ubiglym roku postawilam na swoim i nie poszlam jak chcial szef , to tym roku powiedzial, bedzie zwalnial zwalnial jak ktos sie nie zgodzi.a ja juz jestem trzeci raz , czwarty tydzien na urlopie na zyczenie szefa.jestem informowana dzien lub dwa przed pojsciem na urlop.jak powiedziam, ze mam plany na urlop ,jak mi braknie to bede mogla wykorzystac urlop z przyszlego roku
ramona, 17.08.2014, 12:17
Mam pytanie , mam prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego po 30 latach pracy, niestety z dniem 31 marca 2015 kończy mi się wypowiedzenie zostałam po prostu zwolniona . I teraz zastanawiam się ile urlopu należy mi się za 2015 rok, czy cały czy za 3 miesiace.
Siudmak, 29.12.2014, 11:24
mam pytanie bylam prze okolo 87 lat na rencie socjalnej z oplatami rentowymi itp.pozniej procowalam w marecie okolo 10 mies dostalam wymowienie wykorzystalam dwa tyg urlopu i zaraz przenioslam sie do innej firmy po jakim czasie i ile nalezy mi sie urlopu ......czy te 10 mies co pracowalam nalezy dac i tej firmy czyu to nie ma znaczenioa tyle samo urlopu mi sei nalezy zcy ajk nie rozumiem
monika, 16.01.2015, 12:29
w tekscie wyzej mialo byc 7lub 8 lat sorki
monika, 16.01.2015, 12:31
Komentarz został usunięty.
Mam pytanie: Czy będąc na zaległym urlopie przed emeryturą około 30 dni mając swoją działalność mogę pracować w tym samym zakładzie wykonując tę samą pracę na działalności ? Proszę o fachową odpowiedz bo to jest dla mnie ważne. Dziękuję
robi, 07.08.2015, 10:25

Polecamy