Wybierasz się do pracy w Holandii? Czytaj, co podpisujesz

Co robić, żeby wyjazd nie zakończył się rozczarowaniem? Uważnie przeczytaj wszystkie dokumenty i pytaj o zapisy, których nie rozumiesz.
pomidory-holandia
- Jeśli pracujecie w Holandii za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, prawo do wynagrodzenia przysługuje tylko wtedy, gdy biuro to oddeleguje Was do pracodawcy - przestrzega holenderska inspekcja pracy

fot. archiwum

Marcin (student ekonomii) jeszcze przed wyjazdem na "saksy" do Holandii wyliczył, ile euro zarobi. - Szybko zadzwonił rozgoryczony, że pracuje 3,4 dni w tygodniu, a za mieszkanie i utrzymanie płacić musi. Chciał wracać - opowiada pani Maryla, jego mama.

Ale kiedy chłopak uważnie wczytał się w umowę, okazało się, że powrót nie jest prosty, bo wiąże się z karą za jej zerwanie. - Przekonałam go, aby potraktował pobyt w Holandii jak wakacje i w wolne dni zwiedzał kraj za zarobione euro - kończy pani Maryla.

Zobacz: Holendrzy upominają się o pensje Polaków zatrudnionych przez Remak

Przykład Marcina pokazuje, że zanim podpiszemy umowę o pracę, powinniśmy uważnie ją przeanalizować.

- Jeśli pracujecie w Holandii za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, prawo do wynagrodzenia przysługuje tylko wtedy, gdy biuro to oddeleguje Was do pracodawcy - przestrzega holenderska inspekcja pracy. - Agencja pracy tymczasowej nie ma obowiązku zapewnienia pracy i płaci tylko za przepracowane godziny. 

Na co zwrócić uwagę? Umowa powinna być po polsku, z wyszczególnionym rodzajem pracy, godzinami (nie dłużej niż 12 dziennie i 60 tygodniowo, a w ciągu 16 tygodni maksymalnie 36 nocy), datą jej rozpoczęcia i zakończenia.

Pracodawca ma obowiązek przekazać informacje o zagrożeniach związanych z wykonywaną pracą oraz zapewnić np. kask czy obuwie ochronne.

Trzeba też uzgodnić, kto opłaca koszty przejazdu i ile one wynoszą oraz jak wygląda sytuacja z zakwaterowaniem (kto je zapewnia i ile to kosztuje).

Trzeba dopytać, czy wynagrodzenie będzie wypłacane także wtedy, gdy agencja pracy tymczasowej nie będzie miała pracy oraz, czy jest to wynagrodzenie netto czy brutto. Należy uzgodnić, kiedy będzie ono wypłacane (po tygodniu, czy miesiącu). Należy pamiętać, że w Holandii przerwy są niepłatne.

Zobacz: Darmowa pomoc dla pracujących w Holandii

Osoby pracujące dla holenderskich pracodawców same muszą też zadbać o ubezpieczenie kosztów leczenia. Agencja pracy tymczasowej może zaoferować grupowe ubezpieczenie kosztów leczenia.

Jeśli praca wykonywana jest dla polskiego pracodawcy lub za pośrednictwem agencji z siedzibą w Polsce, a pracownik posiada druk (E 101), to korzysta z polskiego ubezpieczenia.

Z opieki medycznej w Holandii można korzystać także dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego 

Gdzie osoby zatrudnione w Holandii powinny szukać pomocy:

  • W sprawie ustawowego minimalnego wynagrodzenia, BHP oraz czasu pracy najlepiej zwrócić się do holenderskiej Inspekcji Pracy. Pisma można kierować także po polsku, rozmawiać po angielsku lub niemiecku. Inspekcja może do rozmowy zaangażować polskiego tumacza. Arbeidsinspectie kantoor Roermond, Postbus 940, 6040 AX ROERMOND, nr tel. 0475 356 666, nr faksu 0475 356 660, www.Arbeidsinspectie.nl (dostępny formularz po polsku).
  • Skargę można złożyć też w polskiej Inspekcji Pracy z prośbą o przekazanie jej do Holandii. Główny Inspektor PIP, ul. Krucza 38/42, 00-926 Warszawa, e-mail: kancelaria@gip.pl
  • W sprawie skarg odnośnie zakwaterowania można kontaktować się z działem Nadzoru Budowlano-Mieszkaniowego (afdeling Bouw en Woningtoezicht) w urzędzie miasta lub gminy. Może on zakazać wynajmu określonego pomieszczenia mieszkalnego.
  • W sprawie skarg związanych z naruszeniem Układu Zbiorowego Pracy (CAO) lub umowy o pracę należy kontaktować się z polskim lub holenderskim związkiem zawodowym.
  • Pracownicy tymczasowi mogą zwracać się do SNCU (Stowarzyszenia ds. Przestrzegania Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników tymczasowych), które sprawuje nadzór nad przestrzeganiem umów. Najlepiej pisemnie! SNCU, PVF Achmea, Postbus 9251, 1006 AG AMSTERDAM, faks: 020 - 607 44 92 

  

Autor: Edyta Hanszke
18komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (18)

Tak to prawda nie dajcie się ,uważajcie co podpisujecie,
w Holandi potrzebują młodą tanią siłę roboczą .......
prawda, 16.08.2012, 17:48
Ja mam pytanie do osob z opola i okolic ktore jezdza do NL jakas agencje pracy szczerze polecacie a ktora szczerze odradzacie..powiem tak zalezy mi na szybkim wyjezdzie wiec tez niechce dlugo czekac..no i na miejscu miec normalnych ludzi
miki, 16.08.2012, 17:52
prawda, 16.08.2012, 18:34
r, 16.08.2012, 21:17
czyli wiecie o ktorej firmie jest artykul ?
dfd, 16.08.2012, 20:23
ktore muwia jakie sa zlote gory a na miejcu spia asz 15 osub pokoju a mieszkaniu 40 osub a jedna lazienka i kuchenka tez
marko, 16.08.2012, 21:26
UWAGA !!! na PRIME CHAMP w HORST NL.Zbieranie pieczarek firma z opolskiego naganiaja ludzi(NIEWOLNICTWO)
byla niewolnica, 16.08.2012, 22:05
jakie niewolnictwo oczym wy piszecie ja tam pracuje od 5 lat i na okrął tam jestem było kiedyś zle duzo godzin ale teraz od 2 lat bylo super .a przez te wasze oskarzenia nie ma juz meterika
ludzie mysla ze jak wyjezdzaja za granice to na wczasy a euro same bedzie spadac.
zuzanna walendziak, 01.10.2012, 18:38
Jeżeli chodzi o agencję to odradzam podjęcia pracy przez biuro AXIDUS
NN, 16.08.2012, 23:38
dlaczego odradzasz dostałam ofertę właśnie od nich.
axidus, 19.05.2015, 10:56
trzeba było się uczyć a nie walić wóde w melinach to byście nie robili jak niewolniki. Ja się wcale nie dziwie że na polaków mówią karaluchy albo "meksyk europy", hehehe.
informatyk, 9300 EUR/mc, 17.08.2012, 00:58
"Umowa powinna być (...) wyszczególnionymi (...) godzinami (nie dłużej niż 12 dziennie i 60 tygodniowo, a w ciągu 16 tygodni maksymalnie 36 nocy)."
Chyba są jakieś przepisy Holenderskie czy Unijne i taka umowa musi ich przestrzegać więc to winno być dla celów informacyjnych, a nie jakoby wiążących!
Vic, 17.08.2012, 01:24
Zdecydowanie odradzam tns.Pracowałem tam jakiś czas i na końcu zostałem okradziony z wakacyjnego(i nie tylko,bo co tydzień na wypłacie brakowało a to 20,50 a nawet 100 euro mimo że pracowałem do końca umowy).Jak ktoś chce być okradanym niewolnikiem bez żadnych praw to tns będzie odpowiednim miejscem.Tns jest chyba jedną z gorszych biur na rynku.Wiem bo tns znam bardzo dobrze.
tck, 17.08.2012, 06:40
A, 13.01.2013, 19:08
Dzień dobry. Choć czasem zdarzają się niewielkie opóźnienia, to z wypłatami problemów nie ma. Z solarisa odciągane są opłaty (np. transport do pracy, zakwaterowanie). Może tu jest coś na rzeczy? Solaris jest innym od polskiego systemem wynagrodzeń i szczególnie z początku może się wydać Polakom zawiły. Po 2-3 miesiącach wszelkie wątpliwości jednak znikają. Tutaj kilka słów z regulaminu: „Po zakończeniu każdego tygodnia, w którym pracownik pracował, Pracodawca płaci zaliczkę. W tym celu Pracownik musi, co tydzień, w określonym czasie, a mianowicie do godz. 10.00 w poniedziałek po przepracowanym tygodniu dostarczyć Pracodawcy kartę ewidencji czasu pracy. Zaliczka jest przelewana Pracownikowi przez Pracodawcę pod koniec tygodnia (w czwartek lub w piątek). Jeżeli Pracownik rozpoczyna u Pracodawcy zatrudnienie, to Pracownik otrzyma pierwszą zaliczkę zgodnie z zasadami logiki w drugim tygodniu pracy. (...)Wynagrodzenie jest wypłacane przez Pracodawcę co cztery tygodnie po odliczeniu obowiązkowych, określonych prawem składek i ustalonych potrąceń, wliczając w to nałożone grzywny i uprzednio wypłacone zaliczki, na rachunek bankowy lub rachunek giro w Holandii wskazany przez Pracownika”. W razie wątpliwości, służymy pomocą:) Pozdrawiamy, zespół T&S Group Polska.
TnS Group Polska, 01.10.2014, 14:48
odradzam fhs flex z noordwijkerhout
wotek chrodowski, 23.02.2013, 10:42
Komentarz został usunięty.
Jak sie ma rodzine i dzieci to zadna pracy nie jest ciezka fhs jest jedna z nielicznych agencji w ktorych sie da zarobic jakies pieniadze . Jak ci sie nie podoba holandia to idz dupku za 1200 w polsce lebiedze zawsze ciezko
ktos, 24.01.2016, 20:47
gfds hi, 01.09.2015, 15:06
Komentarz został usunięty.

Polecamy