Ochrona przedemerytalna szkodzi starszym pracownikom

Pracodawcy coraz częściej rozstają się z pracownikami w wieku przedemerytalnym.
Szefowie nie chcą zatrudniać starszych osób
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego

fot. Fot.sxc.hu

Z danych resortu pracy wynika, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych w wieku 55+ wzrosła w 2011 aż o 13 proc. Jest ich już 226 tys. Ze statystyk wynika też, że jedna czwarta bezrobotnych w wieku 55+ jest bez pracy już ponad dwa lata.

CZYTAJ TEŻ NA STREFIE BIZNESU: Emerytalne przywileje tylko dla rolników i sędziów

Zdaniem ekspertów osób bezrobotnych w starszym wieku przybywa, ponieważ pracodawcy nie chcą ich zatrudniać. Kłopoty z pracą osób w wieku 55+ to również efekt nadmiernej ochrony prawnej osób w wieku przedemerytalnym. Nie można ich zwolnić przez cztery lata przed emeryturą. Dlatego też pracodawcy rozstają się z nimi wcześniej, aby nie mieć problemów, gdy pogorszy się kondycja finansowa firmy.

Przeczytaj również: Koniec z umowami na czas określony? 

- W lipcu bieżącego roku ukończę 56 lat. Byłam zatrudniona na cały etat jako sekretarka. W styczniu szef zaproponował mi zmianę warunków pracy i płacy. Miałabym pracować na 3/4 etatu i dostawać o 1/3 mniej pensji. Nie zgodziłam się na te warunki. Wolę przejść na świadczenie przedemerytalne. Przynajmniej mam pewne pieniądze, aż do czasu uzyskania emerytury. Sądzę, że szef i tak by mnie w końcu zwolnił z pracy - mówi pani Barbara.

Z kolei wśród pracodawców przeważa opinia, że osoby w starszym wieku mają za duże oczekiwania płacowe, a także że trudniej im się dostosować do nowych technologii czy urządzeń, na których wcześniej nie pracowali.

Zapamiętaj!

Zgodnie z art. 39 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Oznacza to, że dla kobiet okres ochronny zaczyna się od ukończenia 56 roku życia, a dla mężczyzn 61 roku życia. 

Zobacz także: Brak specjalistów? Szef sam wyszkoli pracownika 

KRYSTYNA BRZOZOWSKA

Autor: Krystyna Brzozowska
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

Polska jest bezprawiem pracowniczym. Są może adekwatne przepisy ale nie ma woli i siły wykonawczej, ponieważ praktycznie pracownicy nie są chronieni przez ubezwłasnowolnione związki zawodowe. Uchwalane przez większość sejmową związaną z Platformą Obywatelską ustawy są skierowane przeciw pracownikom , gdyż wynika to z liberalnego programu tej partii.
Perfect, 15.02.2012, 07:43
Związki zawodowe chronią pracownika w innych sprawach niż tu opisane. Zaręczam że chronią poprzez korzystne zapisy np w układzie zbiorowym. Masz zapewne na myśli jakiś związek który jest bo jest. I jeśli mówisz o ubezwłasnowolnieniu to może masz na mysli osobę kierującą a nie związek. Szefa zawsze mozna zmienić. Związek jest mądry mądrością ludzi których reprezentuje.
greg, 15.02.2012, 07:57
z jednej strony dużo umów śmieciowych, z drugiej procedura zwolnienia pracownika z umową "stałą" zakrawa na kpinę: nie zwolnisz od razu ani pijaka, ani złodzieja. Leń i obibok moze przepracować bez wysiłku do emerytury, kosztem swoich kolegów i firmy. Po prostu jak zwykle pompolsku: nasze prawo pracy to połączenie 2 skrajności. Nie kompromis, tylko zlepek. Bardzo złe prawo.
szef firmy, 15.02.2012, 08:07
Od 12 lat pracuję i ciągle na "drugiej" umowie przez co chyba nigdy nie dostanę kredytu na mieszkanie. Inspekcje z PiP dwa razy w roku, ale chyba wszystko jest zgodnie z przepisami.
zenonbombalina, 15.02.2012, 09:15
Czteroletni okres ochronny przed emeryturą to przepis, z którego pracodawcy i tak nie przestrzegają, jak mają ciebie zwolnić, to i tak zwolnią. Przeżyłem ten zapis kodeksowy na własnej skórze. Przed możliwym okresem ochronnym tj. na cztery dni przed końcem miesiąca, wręczone zostało mi wypowiedzenie z pracy. Gdybym otrzymał wypowiedzenie na początku miesiąca, to byłoby z mocą na koniec. Stąd wszedłbym w czteroletni okres ochronny przed emeryturą. Każdy kadrowiec dokładnie śledzi ten okres ochronny aby go wyprzedzić. Nadmienię, że pracowałem w zakładzie budżetowym, to tym bardziej powinno być przestrzegane prawo pracy pokazać. Niestety w moim przypadku to się nie sprawdziło. Polska to dziki kraj.
Pomorzanin, 15.02.2012, 18:48
raany,,,ja wchodzę w wiek przedemerytalny w kwietniu...zwolnią mnie....?
kaktus, 16.02.2012, 12:56
Jeśli potrzebujecie Profesjonalnego CV to dobrze trafiliście. Nie wiesz jak napisać dobre CV. Jestem Wam w stanie pomóc stworzyć doskonałe Curriculum Vitae, które sprawi iż zwiększycie swoją szansę na znalezienie wymarzonej pracy nawet o 50%. Przez kilka lat zajmowałem się profesjonalną rekrutacją w kilku dużych firmach na terenie Śląska, wiem dobrze jakie popełniacie najczęstsze błędy i możecie je uniknąć dzięki mojej pomocy. Napisz do mnie a sprawie że twoje CV będzie najlepsze, a znalezienie dobrej pracy nie będzie już tak trudne, jak teraz. Czekam na informacje od Was pod adresem e-mail: dobrecurriculumvitae@onet.pl
r s, 20.02.2012, 22:32
We can not deny that Coach Outlet Online Store is one of the best brands in handbags. It is human nature that all of us want to spend as less as possible on a Coach Outlet. There are several ways to get cheap Coach Factory Outlet at Coach Outlet Online online. Coach Factory Store may be one of the best options.The most important advantage of Coach Factory Outlet is that you can buy 100 percent real Coach Outlet Store. One of the most impressive things is that you can get the latest designs together with discounted products at Coach Outlet Online. From handbags to wallets, it is really a very good place to save your limited money. You will never buy Coach Factory Outlet Online at Coach Factory store. The above advantages make Coach Outlet Store Online one of the most favorite place that people would like to go.You can find some trendy handbag collections are perfectly matched with some accessories. The products on sale at Coach Outlet are made of different materials. Some are made of fabrics. Some are made of genuine leather. From the tote handbags to the snatchel purses, you can find purses and sling bags. From leather to fabric, you can find the signature logo of the Coach Factory imprinted in creative designs across the handbags. Coach Outlet Online make it possible for you to get a very attractive business for both the latest products and classic products. When you choose a favorite one for yourself or for gifts at Coach Outlet stores, you ought to ordinate the color from the collection to fit your wardrobe.
Coach Outlet Online, 23.05.2012, 04:32

Polecamy