Na wypowiedzeniu nie warto iść na L-4

Gdy szef zwolni nas z obowiązku świadczenia pracy, musi wypłacić pełną pensję. Jeśli w tym czasie idziemy na zwolnienie, dostaniemy tylko 80 proc wypłaty.
Nie świadczymy pracy. Ile dostaniemy na chorobowym?
Wynagrodzenie w wysokości 100 proc. przysługuje w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży.

fot. Fot.sxc.hu

- W mojej firmie są zwolnienia grupowe. Otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Szef zwolnił mnie w okresie wypowiedzenia z obowiązku świadczenia pracy. Na wypowiedzeniu zachorowałam. W jakiej wysokości otrzymam chorobowe? Czy w takiej, jak moje wynagrodzenie za pracę? - pyta pani Małgorzata.

W okresie wypowiedzenia pracodawcy coraz częściej decydują się na zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Pracownik zachowuje jednak prawo do normalnego wynagrodzenia. Jednakże zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy nie oznacza, że pracodawca ma obowiązek wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia w pełnej wysokości, gdy pracownik w tym czasie się rozchorował.

Przeczytaj także: Chroniczne zmęczenie w pracy? To choroba, nie lenistwo 

Za czas niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej łącznie do 33 dni w roku kalendarzowym (14 dni w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50 rok życia), pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości 80 proc. Zasada ta obowiązuje niezależnie od tego, czy pracownik zachorował w trakcie biegu wypowiedzenia oraz czy w tym okresie został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Wobec tego, gdy rozchorujemy się na wypowiedzeniu i jesteśmy zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy, mamy prawo do chorobowego w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.

Zapamiętaj!

Wynagrodzenie w wysokości 100 proc. przysługuje w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży. Ponadto przysługuje w razie poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.

Wynagrodzenie to oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

KRYSTYNA BRZOZOWSKA

Autor: Krystyna Brzozowska
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Leonard Borowski, 19.02.2012, 18:59
Jeśli potrzebujecie Profesjonalnego CV to dobrze trafiliście. Nie wiesz jak napisać dobre CV. Jestem Wam w stanie pomóc stworzyć doskonałe Curriculum Vitae, które sprawi iż zwiększycie swoją szansę na znalezienie wymarzonej pracy nawet o 50%. Przez kilka lat zajmowałem się profesjonalną rekrutacją w kilku dużych firmach na terenie Śląska, wiem dobrze jakie popełniacie najczęstsze błędy i możecie je uniknąć dzięki mojej pomocy. Napisz do mnie a sprawie że twoje CV będzie najlepsze, a znalezienie dobrej pracy nie będzie już tak trudne, jak teraz. Czekam na informacje od Was pod adresem e-mail: dobrecurriculumvitae@onet.pl
r s, 20.02.2012, 22:31
Just take a look around. And your dreams come correctly by availing the boundless Coach Outlet Store Online.Coach Outlet Online is a leather invention band, which are famous in USA. It will put a bad impression right now. If yes, then go forward and simply confirm. You likeCoach Bags, purses and leather coats. Moreover combination must suite your personality, before purchasing any invention. Keep in mind that the new advancements and changes are in style. Coach Outlet Store are devoted to look good, then always use a matching combination.If your ambition is devoted, you will be different.Coach Outlet Store Online is actually a part of our life. We can't envisage of living with taste and method, and due to the same time, Coach Outlet Online will eventually suite your combination. So if you are untaken at Coach Outlet Store or Coach Outlet, and other required matter. Fashion is not baffling you, but Coach Outlet is at shopping malls. Online market supplies great outlet coupons which is actually a part of the new mold Coach Outlet Online Store, and make your cheap Coach Factory purses at Coach Factory Store.Next idea is to have it by hook or robber. There is a big difference of combination. And they help them online on visiting opening stores at markdown at Coach Factory Outlet Online. This example will confirm that they can browse through females. Coach Factory Outlet is not a right combination, but just explaining you with an useful example. Coach bags Outlet Most latest designs with assure of the standard and feature of the significance are expensive. After observing Coach Factory Online, prompt your recall for being back, and balance them.
Coach Outlet Online, 23.05.2012, 04:14
ale jeśli ktoś ma jeszcze urlop do wykorzystania, to pracodawca wręczając wypowiedzenie może go na takowy skierować. W tej sytuacji, jeśli pracownik będzie na zwolnieniu lekarskim otrzyma pieniądze za chorobowe (które nie zmniejsza ilości dni wolnych) i dodatkowo za dni wolne których nie wykorzystał...
sdtrhj, 14.03.2013, 09:22