Ile można dorobić na emeryturze i rencie

Pracując na emeryturze lub rencie trzeba uważać, by nie przekroczyć limitu dodatkowych zarobków.
Osoby na emeryturze mogą podjąć dodatkowe zatrudnienie
Obowiązują dwie kwoty graniczne - progi zarobkowe, których przekroczenie powoduje zawieszenie albo zmniejszenie emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej.

fot. arinas 74/sxc.hu

Prawo do osiągania przychodu z jakiejkolwiek działalności i bez żadnych limitów mają przede wszystkim emeryci, którzy przekroczyli wiek emerytalny. Nie muszą obawiać się, że ZUS zawiesi albo zmniejszy wypłacane świadczenie, kobiety po ukończeniu 60 lat i mężczyźni po 65 roku życia. 

Jeden wyjątek

Od zasady przewidującej, że osoby, które ukończyły powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać bez żadnych ograniczeń, przewidziany jest jeden wyjątek. Od 1 stycznia 2011 roku obowiązuje przepis art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który przewiduje zawieszenie prawa do emerytury dla osób, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na którego rzecz wykonywały zatrudnienie bezpośrednio przed nabyciem prawa do tego świadczenia. Zawieszenie prawa do emerytury dla tych osób następuje niezależnie od wysokości osiąganych z tego tytułu przychodów.

Przeczytaj także: Od 2015 roku później na emeryturę? 

Limity zarobkowe

Obowiązują dwie kwoty graniczne - progi zarobkowe, których przekroczenie powoduje zawieszenie albo zmniejszenie emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej.

Kwoty graniczne zmieniają się raz na kwartał (od 1 marca, 1 czerwca, 1 września i 1 grudnia każdego roku) i zależą od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w ostatnim kwartale.

Od 1 marca do końca maja 2012 roku obowiązują następujące limity: 

1. Limit uzasadniający zmniejszenie świadczeń dla dorabiających emerytów i rencistów wynosi 2510,80 zł (jest to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2011 roku).

2. Pułap dla zawieszenia świadczenia wynosi 4662,80 zł (130 proc. tej płacy).

Zobacz również: Emerytura do końca życia. ZUS jej nie zabierze. 

Autor: Krystyna Brzozowska
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Kwoty podane to NETTO czy BRUTTO ??
ABC, 30.03.2012, 09:55
d, 30.03.2012, 13:39
Dla mnie stwierdzenie, że pracując na emeruturze nie można przekroczyć określonego limitu zarobków jest śmieszne. Moja babcia dostawała tak niską emeryturę, że nie starczyłoby jej nawet na opłacenie mieszkania i rachunków. Na szczeście dorabiala sobie na różne sposoby np. sprzedając żele do kąpieli pod prysznic, albo sprzątając. Ciągle tylko powtarzała, że ma nadzieje, że nie zacznie chorować, bo wtedy nie będzie mogła pracować i jeszcze będzie musiała na lekarstwa wydawać.
Iza, 06.04.2012, 14:39
Ja choruję i sąd mam wziąć pieniądze na leki, będąc na rencie pracować nie mogę, w ostatnich latach mam szereg operacji co wyklucza mnie z rynku pracy a nadal zaliczam się do trzeciej grupy.
Potem mówi się, że Polacy są roszczeniowi chcieliby na leki, i na jedzenie, czego jeszcze,.... przecież mają 50% zniżki na komunikację miejską;) renty w Polsce to żart. Krist21
Krist21, 23.04.2012, 23:57
70% średniego wynagrodzenia, tego co dorobię czy łącznie z pobieraną rentą?
tomek, 24.04.2012, 18:54