Jak można sobie podwyższyć emeryturę

Ponowne przeliczenie emerytury może ją zwiększyć. Przeliczeniu mogą podlegać wszystkie świadczenia, także te wcześniejsze.
Wyższa emerytura
Jeśli nowe przeliczenie okaże się mniej korzystne od poprzedniego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał emeryturę w wysokości dotychczasowej, czyli korzystniejszej. Nie obniży emerytowi świadczenia.

fot. Fot. 123RF

Choć emerytury i renty są co roku w marcu waloryzowane, to i tak emeryci i renciści narzekają, że podwyżka jest niewysoka. Z reguły wynosi ona kilka złotych, choć bywały lata, że świadczenia wzrastały zaledwie o 2-3 zł. I to "na rękę"!

O ile będą wyższe od marca przyszłego roku? Tego jeszcze nie wiadomo. Informacje na ten temat uzyskamy najprawdopodobniej na początku przyszłego roku.

Uwaga! Wiadomo już natomiast, że od 1 marca 2017 roku wzrosną najniższe świadczenia z ZUS. Najniższa emerytura, renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie o ponad 100 zł do kwoty 1 tys. zł., przekraczając netto poziom 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie do 750 zł. Również wszystkie renty socjalne będą wyższe o prawie 100 zł, zaś renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy o 73 zł.

Przeczytaj także: Masz emeryturę kapitałową i pracujesz? Możesz podnieść jej wysokość - relacja z dyżuru 

Kto może wnioskować o przeliczenie emerytury

Ponieważ waloryzacja jest taka niska, sposobem na podniesienie świadczenia z ZUS może być jego ponowne przeliczenie. Podlegać mu mogą wszystkie emerytury, czyli zarówno te wcześniejsze oraz przyznane w wieku powszechnym, jak również emerytury częściowe i pomostowe.

- Zarówno osoby, które przechodziły na emeryturę na starych jak i na nowych zasadach, mogą złożyć wniosek o przeliczenie, ale tylko wtedy kiedy są ku temu podstawy. Mowa tutaj na przykład o dodatkowym stażu pracy, dodatkowych zarobkach, które uzyskaliśmy przed lub po przyznaniu emerytury. Tak więc jeśli pracowaliśmy jeszcze po przyznaniu świadczenia, świadczenie po przeliczeniu może być wyższe - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Uwaga! By mieć przeliczoną emeryturę, trzeba złożyć wniosek w tej sprawie. Warto to zrobić, bo nie ponosimy żadnego ryzyka. Jeśli nowe przeliczenie okaże się mniej korzystne od poprzedniego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał emeryturę w wysokości dotychczasowej, czyli korzystniejszej. Nie obniży emerytowi świadczenia.

Zobacz także: Dla kogo emerytura częściowa? Sprawdź! 

Jak przelicza się emeryturę

Przeliczenie emerytury to:

  • doliczenie okresów przepracowanych przed przyznaniem emerytur - gdy odnaleziono dokumenty potwierdzające zatrudnienie w okresie nie uwzględnionym przy obliczeniu świadczenia,
  • doliczenie okresów przepracowanych po przyznaniu emerytury,
  • przeliczenie podstawy wymiaru z uwzględnieniem zarobków uzyskanych przed, jak i po przyznaniu emerytury - zastąpienie tzw. okresów zerowych zarobkami w kwocie minimalnego wynagrodzenia. Dotyczy osób, które przed 2009 rokiem miały prawo do emerytury, lecz nie mogły udokumentować wysokości zarobków z umowy o pracę.
  • jeśli przy ubieganiu się o emeryturę ubezpieczony nie dysponował dokumentami potwierdzającymi wysokość najlepszych zarobków, to może je teraz przedstawić. ZUS przeliczy podstawę wymiaru z uwzględnieniem tych zarobków pod warunkiem, że nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy od dotychczasowego.
  • ponowny wniosek o przeliczenie kapitału początkowego dla osób przebywających na urlopach wychowawczych przed 1999 rokiem i absolwentów studiów wyższych,
  • zamiana emerytury wcześniejszej na emeryturę powszechną w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Zobacz też: Dorabianie przez emerytów - kiedy można, jakie są limity 

Kiedy możemy złożyć wniosek o ponowne przeliczenie

O tym, kiedy można złożyć wniosek o przeliczenie emerytury, decyduje to, jakie świadczenie otrzymujemy.

W przypadku pracujących emerytów mających "stare emerytury" wniosek należy złożyć po zakończeniu kwartału kalendarzowego, a w przypadku pracujących emerytów mających "nowe emerytury" - nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowego.

W pozostałych przypadkach z wnioskiem do ZUS można się udać w dowolnym terminie. 

Przeczytaj też: ZUS nie przyznał emerytury lub renty - jak napisać odwołanie 

Autor: Małgorzata Wąsacz
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

zapisując się do PiSu, skąd można trafić do rady nadzorczej spółki skarbu państwa. obrzydliwe moralnie ale skuteczne
Brechelke, 26.12.2016, 18:05

Polecamy