Kiedy nie trzeba płacić składek do ZUS-u?

Jeżeli podpiszemy kilka umów-zleceń z daną osobą, składki zapłacimy tylko od jednej.
Nie zawsze trzeba odprowadzać daninę do ZUS-u
Dobrą metodą na obejście opłat za składki do ZUS-u jest zawarcie z jedną osobą więcej niż jednej umowy-zlecenia.

fot. Fot.sxc.hu

Kiedy zlecenie nie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń danej osoby, wówczas następuje tzw. zbieg tytułów do ubezpieczeń. Jeśli pracodawca zawiera umowę-zlecenie z osobą będącą jednocześnie pracownikiem zatrudnionym na etat w tej firmie, wówczas pracodawca często nie będzie miał obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy-zlecenia. Obowiązek opłacania składek od umowy-zlecenia uzależniony jest od wysokości przychodu osiąganego przez zleceniobiorcę z tytułu umowy o pracę.

Umowa o pracę

Od umowy-zlecenia zawartej równocześnie z osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, nie opłaca się obowiązkowo składek na ubezpieczenia społeczne, o ile przychód uzyskiwany przez tę osobę z tytułu umowy o pracę wynosi co najmniej wysokość minimalnego wynagrodzenia (w 2012 roku jest to 1500 zł brutto). Za takiego zleceniobiorcę obowiązkowa jest tylko składka zdrowotna.

Warto wiedzieć, że nie ma możliwości, aby ze zwolnienia z ubezpieczeń społecznych za zleceniobiorcę skorzystał pracodawca, który na dodatkową umowę-zlecenie zatrudnia własnego pracownika. W takim przypadku z tytułu umowy-zlecenia opłaca się za takiego pracownika wszystkie składki, tak jak ze stosunku pracy.

Przeczytaj także:122 zł więcej składki dla młodych firm od 2012 roku 

Kilka umów-zlecenia

Dobrą metodą na obejście opłat za składki do ZUS-u jest zawarcie z jedną osobą więcej niż jednej umowy-zlecenia. W takiej sytuacji obowiązkowo osoba podlega ubezpieczeniom społecznym tylko z tytułu jednej z tych umów. W myśl przepisów jest to umowa, która została zawarta najwcześniej. Z każdej z zawartych umów-zlecenia obowiązkowa jest natomiast składka zdrowotna.

Zapamiętaj!
Pracodawcy muszą pamiętać, że nie wolno zawierać umowy-zlecenia w sytuacji, gdy stosunek łączący strony nosi cechy umowy o pracę. Pracodawca zawierający umowę cywilnoprawną w warunkach, w których powinna zostać zawarta umowa o pracę, podlega karze grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł.

Podpisz umowę z uczniem
Uczeń lub student, który nie ukończył 26. roku życia, zawierając umowę-zlecenie, nie podlega z jej tytułu ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Zleceniodawca nie zgłasza takiej osoby do ZUS i nie ponosi żadnych kosztów z tym związanych. Jednakże zleceniobiorca musi zostać zgłoszony do ubezpieczeń od dnia utraty statusu studenta lub od dnia ukończenia 26 roku życia.

Zapamiętaj!
Od umowy-zlecenia zawartej z osobą zatrudnioną w ramach stosunku pracy nie opłaca się składek, o ile przychód uzyskiwany ze stosunku pracy jest równy co najmniej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę tj. w 2012 roku - 1500 zł brutto.

Zobacz także:Kto dostanie podwyżkę w 2012 roku? 

KRYSTYNA BRZOZOWSKA 

Autor: Krystyna Brzozowska
14komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (14)

ZUS=niezorganizowana grupa przestępcza!
Dr. Butz !, 08.02.2012, 18:23
leonia, 09.02.2012, 20:29
Polityka prowadzona przez ZUS-który jest tylko wykonawcą obowiązujaąych przepisów doprowadza to zapaści gospodarczej, niszczenia inicjatywy i utraty nadziei na przyszłość. ZUZ NFZ US doprowadza do katastrofy narodowej.
.., 12.02.2012, 12:05
zus,nfoz,us te urzedy sa cygany ,oszusty kiedys liczyli na liczydlach drewnianych i recznie pisali i nie bylo takiej biurokracji jak teraz a tylko piekne biura i chaldy papieru i twierdza ze ci biedni ludzie oszukuja brak slow jak mozna nazwac ten caly kram
lena, 13.02.2012, 10:05
Przedsiębiorcom zus wymyśla dodatkowe składki i to lata wstecz, zmienia interpretacje przepisu i wpędza ludzi w olbrzymie długi. Grupa takich przedsiębiorców stworzyła już stronę internecie zlikwidujzus.com
Nana, 13.02.2012, 11:29
Osobiście nie płacę ZUSu – mam na to w 100% legalny i sprawdzony sposób.
I nie ma tu mowy o rejestracji firmy za granicą, czy pracę na lewym etacie.
Wszystko legalnie u nas w Polsce. Zainteresowani? proszę pisać, chętnie podzielę się wiedzą :-) gigacomp@op.pl
gigacomp, 15.09.2012, 15:47
ZUS podważa osobom prowadzącym działalność i jednocześnie pracującym na umowę o pracę o pracę nakładczą i zlecenia zobacz www.zlikwidujzus.com
Nana, 16.02.2012, 10:22
dlaczego niewykształcone bydło tak narzeka na ZUS ? czyżby brak mózgu ? ZUS i tak wypłaca wam wiecej niż wam się należy.
kryger, 20.02.2012, 15:09
To zus jest nie wykształconym bydłem a jak jeżdzi na szkolenia za moje pieniądze i nie tylko moje to chleją i się kurwią bezmuzgi i dalej siedzą i pierdzą w stołek i wydają decyzje nie zgodne z prawem tłuku i sąd musi wydawać prawidłowe postanowienia.ZUS NA ULICĘ DO ZAMIATANIA STADO BARANÓW.
mark, 04.06.2012, 21:02
Zus NFZ to wykonawcy tego dziadostwa które stworzył rząd.Każą ludziom pracować do 67 lat a nie potrafią zająć się nieuczciwymi przedsiębiorcami którzy zatrudniają ludzi na umowy śmieciowe.OPODATKOWAĆ!!! Dla pracowników korzyść i dla państwa.
Lidia Majonia, 21.05.2012, 21:34
We can not deny that Coach Outlet Online Store is one of the best brands in handbags. It is human nature that all of us want to spend as less as possible on a Coach Outlet. There are several ways to get cheap Coach Factory Outlet at Coach Outlet Online online. Coach Factory Store may be one of the best options.The most important advantage of Coach Factory Outlet is that you can buy 100 percent real Coach Outlet Store. One of the most impressive things is that you can get the latest designs together with discounted products at Coach Outlet Online. From handbags to wallets, it is really a very good place to save your limited money. You will never buy Coach Factory Outlet Online at Coach Factory store. The above advantages make Coach Outlet Store Online one of the most favorite place that people would like to go.You can find some trendy handbag collections are perfectly matched with some accessories. The products on sale at Coach Outlet are made of different materials. Some are made of fabrics. Some are made of genuine leather. From the tote handbags to the snatchel purses, you can find purses and sling bags. From leather to fabric, you can find the signature logo of the Coach Factory imprinted in creative designs across the handbags. Coach Outlet Online make it possible for you to get a very attractive business for both the latest products and classic products. When you choose a favorite one for yourself or for gifts at Coach Outlet stores, you ought to ordinate the color from the collection to fit your wardrobe.
Coach Outlet Online, 23.05.2012, 05:01
MAM PYTANIE CZY OSOBA KTÓRA PRACUJE U GOSPODARZA NA POLU MOZE SAMA OPŁACIC SOBIE ZUS ???
Dominika, 17.11.2012, 17:59
a ja moge polecic firme z uk - Euro Lex and Partners, http://optymalizacja-zus.org , sam korzystam z ich uslug i chyba jako jedyna firma na rynku (a sprawdzilem chyba ze 20) oferuja faktyczne (a nie pozorne) zatrudnienie. z jednej strony ja jako ich pracownik wykonuje dla nich konkretne zlecenie, z drugiej zas jako przedsiebiorca korzystam z programu optymalizacji zus, otrzymuje za swoja prace wynagrodzenie (jako pracownik, do tego 4 tygodnie urlopu w roku) a ja im place za wykonane uslugi. podatek dochodowy za prace jest odprowadzany, skladki na ubezp. spol. rowniez, na kwote abonamentu 400 zl m-nie otrzymuje fakture i calosc ksieguje jako koszt uzyskania przychodu. nie ma tutaj nic niezgodnego z prawem, zus lub jakiekolwiek organy kontrolne nie moga zakwestionowac umowy o prace poniewaz praca JEST WYKONYWANA :) wiecej informacji na http://optymalizacja-zus.org/optymalizacja-kosztow-zusu pozdrawiam wszystkich
Kamil , 18.12.2012, 15:46
To nie ZUS jest winny,to nasze państwo nasz pogrąża.
tina, 29.01.2014, 16:43