Umowa o pracę, zlecenia i o dzieło. Jakie składki do ZUS

Im więcej składek i wyższa ich kwota, tym wyższa będzie emerytura. Nie ma przy tym znaczenia, czy składki pochodzą z umowy zlecenia czy umowy o pracę. Nie płacimy ich natomiast od umowy o dzieło.
Składki do ZUS
Wysokość procentowa składek do ZUS na poszczególne rodzaje ubezpieczeń jest identyczna w przypadku umowy zlecenia i umowy o pracę.

fot. Fot. sxc.hu

Osoba zatrudniona wyłącznie na umowę zlecenia dobrowolnie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, a pozostałym ubezpieczeniom społecznym (tzn. emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu podlega obowiązkowo.

- Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje na wniosek osoby zatrudnionej na umowę zlecenia zgłoszony do zleceniodawcy. Zleceniodawca natomiast zgłasza ten fakt do ZUS - wyjaśnia Alina Szałkowska, rzecznik ZUS Oddział w Bydgoszczy.

Przeczytaj także: Umowy śmieciowe: Masz umowę zlecenia lub o dzieło - zapłacisz za chorobę 

Płacą obie strony

Warto zaznaczyć, że wysokość procentowa składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń jest identyczna w przypadku umowy zlecenia i umowy o pracę.

Wynosi ona:

  •  ubezpieczenie emerytalne - po 9,76 proc. podstawy wymiaru płaci pracodawca lub zleceniodawca i pracownik lub zleceniobiorca,
  • ubezpieczenie rentowe - 6,50 proc. podstawy wymiaru płaci pracodawca lub zleceniodawca, a 1,50 proc. płaci pracownik lub zleceniobiorca,
  •  ubezpieczenie chorobowe (obowiązkowe lub dobrowolne) - 2,45 proc. płaci w całości pracownik lub zleceniobiorca, gdy przystąpi do ubezpieczenia,
  • ubezpieczenie wypadkowe - od 0,67 proc. do 3,86 proc. podstawy wymiaru płaci w całości pracodawca lub zleceniodawca,
  •  ubezpieczenie zdrowotne - 7,75 proc. podstawy wymiaru potrącane jest z podatku, a 1,25 proc. z dochodu pracownika lub zleceniobiorcy.

Ponadto firma opłaca składki na Fundusz Pracy w wysokości 2,45 proc. podstawy wymiaru za pracownika lub zleceniobiorcę, jeżeli przychód zleceniobiorcy w skali miesiąca wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Pracodawca, który jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z 13 lipca 2006 roku o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. nr 158, poz. 1121 ze zm.) opłaca też składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w wysokości 0,10 proc. podstawy za pracownika i zleceniobiorcę. 

Zobacz także: Masz umowę zlecenia? Sprawdź, ile szef musi Ci zapłacić 

Ubezpieczenie tylko od jednej umowy

A jeśli jesteśmy zatrudnieni na podstawie kilku umów-zlecenia?

Wówczas podlegamy obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu tej umowy zlecenie, która została zawarta najwcześniej. Od tej umowy obowiązkowo odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz zdrowotne. 

Rzecznik ZUS  Oddział w Bydgoszczy, zaznacza: - Osoba, która jest teraz zatrudniona na podstawie kilku umów-zleceń może dobrowolnie być objęta ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym także z tytułu pozostałych, wszystkich lub wybranych, umów zleceń. 

Przeczytaj także: Pracują bez etatu, po godzinach i mało zarabiają 

Ta umowa bez składek

Pani Katarzyna z Włocławka, tegoroczna absolwentka politologii, od kilku miesięcy szuka pracy. Bezskutecznie. - O etacie mogę sobie pomarzyć. Chciałabym złapać cokolwiek, by zacząć zarabiać i zejść za garnuszka rodziców. Znalazłam ofertę pracy na umowę o dzieło. Jak ona jest oskładkowana? - dopytuje włocławianka.

- Z tytułu umowy o dzieło nie podlega się ubezpieczeniom i nie są opłacane składki - odpowiada Alina Szałkowska.

Przeczytaj także: Będziemy płacić składki do ZUS od umów o dzieło? 

Autor: Małgorzata Wąsacz
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

IM WYŻSZA KWOTA I WIĘCEJ SKŁADEK TYM BARDZIEJ NIE BĘDZIE EMERYTUR BO BĘDZIE WIĘCEJ CHĘTNYCH NA WIĘKSZĄ KASĘ.
KOWALSKI, 20.11.2013, 11:09
Im większa kwota i więcej składek tym większe premie dla prezesów i dyrektorów oraz nowe remonty ZUSów !!! GRATULUJEMY - TANIE PAŃSTWO - NIE MA CO !!!
Joanna, 20.11.2013, 11:30
Komentarz został usunięty.

Polecamy