Dalsi krewni stracą prawo do zasiłku pielęgnacyjnego

Nowa ustawa ma ograniczyć wyłudzanie świadczeń.
Od lipca 2013 r. świadczenie pielęgnacyjne wypłacane będzie na podstawie nowych przepisów
Od lipca 2013 r. świadczenie pielęgnacyjne wypłacane będzie na podstawie nowych przepisów

fot. Dziennik Wschodni

Zasiłek pielęgnacyjny - 620 zł - tylko dla rodziców i najbliższych krewnych dzieci niepełnosprawnych oraz specjalny zasiłek opiekuńczy - 520 zł - uzależniony od dochodu rodziny wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych uchwalona w piątek przed Sejm.

Zobacz także: Trudniej o zasiłek rodzinny. Nowe przepisy niekorzystne dla rodziców 

Za przyjęciem ustawy głosowało 259 posłów, 167 było przeciwko, czterech wstrzymało się od głosu.

Ustawa - zaproponowana przez rząd - ma zracjonalizować zasady przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych i dostosować je do możliwości finansowych państwa.

Według MPiPS od początku 2010 r. liczba osób ubiegających się o świadczenie pielęgnacyjne gwałtownie rośnie ze względu na zniesienie kryterium dochodowego warunkującego jego przyznanie. W 2011 r. liczba osób uprawnionych zwiększyła się dwukrotnie.

Ze statystyk wynika, że wśród osób, które uzyskały prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, aż 83 proc. stanowią osoby inne niż rodzice niepełnosprawnych dzieci, do których początkowo kierowana była ta pomoc. Zdaniem autorów noweli znaczna część osób pobierających zasiłek nadużywa pomocy finansowej ze strony państwa - zgłaszają się po niego niepracujący dalsi krewni, którzy faktycznie nie opiekują się niepełnosprawnym.

Zobacz także: Nie wszyscy opiekunowie dostaną pieniądze od państwa 

W myśl noweli prawo do świadczenia pielęgnacyjnego będą mieć rodzice dzieci z niepełnosprawnością, wymagających stałej opieki. Zasiłek w wysokości 620 zł, z opłacanymi przez budżet państwa składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, będą otrzymywać co miesiąc, niezależnie od dochodu na osobę w rodzinie.

Prawo do tego świadczenia będą miały także inne osoby niż rodzice, na przykład dziadkowie, brat lub siostra, czyli osoby zobowiązane do alimentacji, jednak pod warunkiem, że rodzice dziecka albo sami są niepełnosprawni, albo zostali pozbawieni praw rodzicielskich.

Nowela zakłada też wprowadzenie do systemu świadczeń rodzinnych nowego świadczenia - specjalnego zasiłku opiekuńczego. Będzie on wynosił 520 zł miesięcznie. Przysługiwać będzie wtedy, gdy niepełnosprawność została stwierdzona czy nabyta po 25. roku życia lub związana jest np. z wiekiem osoby, nad którą trzeba sprawować opiekę. Zasiłek przyznawany będzie rodzicom, ale tylko w przypadku, kiedy jedno z nich zrezygnowało z pracy zawodowej. Zasiłek nie będzie przysługiwał rodzicowi, który nigdy pracy nie podejmował. Otrzymywać go będą również inne osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny i które zrezygnują z pracy w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad członkiem rodziny legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności.

Zobacz także: Zasiłek opiekuńczy dla mamy lub taty 

Specjalny zasiłek będzie uzależniony od kryterium dochodowego. Ma przysługiwać, gdy łączny dochód dwóch rodzin: rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki - w przeliczeniu na osobę - nie przekroczy obowiązującego kryterium dochodowego dla osób otrzymujących świadczenia rodzinne (obecnie dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym wynosi ono 623 zł).

Osoby sprawujące opiekę nie będą miały prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego, m.in. gdy mają już ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, a także zasiłku pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego. Nie będą mogły go otrzymać także osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów.

Ustawa przewiduje, że osoby dotychczas otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne zachowają prawo do niego przez sześć miesięcy (od 1 stycznia 2013 r. do 30 czerwca 2013 r.) i będą otrzymywać je w wysokości 520 zł.

Od 1 lipca 2013 r. świadczenie pielęgnacyjne będzie wypłacane już tylko osobom uprawnionym do niego na podstawie nowych przepisów.

Znowelizowane przepisy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Jeśli tak się stanie, budżet państwa zaoszczędzi w 2013 r. 170,9 mln zł (w stosunku do przewidywanych wydatków w 2012 r.), a w 2014 r. - 654,8 mln zł. 


Autor: regiopraca.pl
25komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (25)

ktoś tu wie, że coś się nie zmieni ale nie bardzo wie co... zasiłek pielegnacyjny to co innego niż świadczenie pielęgnacyjne, więc proszę o sprostowanie
gosia, 17.11.2012, 13:30
ktoś tu wie, że coś się nie zmieni ale nie bardzo wie co... zasiłek pielegnacyjny to co innego niż świadczenie pielęgnacyjne, więc proszę o sprostowanie
gosia, 17.11.2012, 13:30
ktoś tu wie, że coś się nie zmieni ale nie bardzo wie co... zasiłek pielegnacyjny to co innego niż świadczenie pielęgnacyjne, więc proszę o sprostowanie
gosia, 17.11.2012, 13:30
To Tusk niech weźmie dziadków dostanie 520 zł.! Jak mam podjąć prace z leżącymi rodzicami się pytam, a do miasta mam 30km. Trzeba wstać o 4 a wracać o 18-19 przy pracy 8 godzinnej! Chory kraj ! Dlaczego jak ktoś nagina prawo, wszyscy za to płacą, niech sprawdzą kto się opiekuje a kto nie, proste!
gość, 17.11.2012, 14:59
Radzę sprawdzić te informacje, bo zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne to dwa różne świadczenia i taki artykuł wprowadza w błąd czytelników. Trzeba bardzo uważać na terminologię.
roma, 22.11.2012, 09:10
Przypominam, że ci sami parlamentarzyści w bieżącym roku dwukrotnie przydzielili sobie podwyżki po 500zł, a więc ich uposażenie w tym roku wzrosło o 1000zł. Podobnie w ministerstwach, gdzie podwyżki, premie i inne przyjemności rozdzielane są bez patrzenia na stan budżetu. Wniosek: ciężar utrzymywania tego rozpasanego towarzystwa spadł całkowicie na społeczeństwo. I warto również przypomnieć, że to towarzystwo jest całkowicie bezkarne i jakiekolwiek uwagi o niegospodarności, niekompetencji i szkodliwości dla państwa, kwituje świętym oburzeniem i krzykiem oskarżającym o polityczną zemstę.
aj, 17.11.2012, 15:49
"Przypominam, że ci sami parlamentarzyści w bieżącym roku dwukrotnie przydzielili sobie podwyżki po 500zł, a więc ich uposażenie w tym roku wzrosło o 1000zł." Zapomniałeś o 8000 złotych na "prowadzenie biur".
Quasimodoxxl, 18.11.2012, 08:28
Zgadzam się z osobą,która napisała,że nasze państwo jest najbardziej złodziejskim krajem.Pracowałam w Holandii,obecnie pracuję w Niemczech i to nie dlatego,że są lepsze zarobki,ale dlatego żeby mnie państwo nie okradało.Jak osoba opiekująca się matką z pierwszą grupą inwalidzką ma wyżyć za 520 zł,z tego opłacić własne rachunki i nie może podjąć żadnej innej pracy bo by miała za duże przychody.Dla mnie to jest chore i nasz rząd trzeba by było wysłać do lekarza specjalisty,żeby im wyleczył chore mózgi.ZŁODZIEJE,ZŁODZIEJE i jeszcze raz ZŁODZIEJE
Piękna, 17.11.2012, 19:30
pobieram świadczenie pielęgnacyjne za opiekę nad babcią która od 3lat jest osobą leżącą wymaga całodobowej opieki.Kobieta z dobrego serca przygarnęła mnie z mężem i 2dzieci jakieś 8lat temu teraz co mam zrobić oddać ją do domu starców,żeby iść do pracy.Opieka nad taką osobą to dopiero jest praca za co...za marne 520zł i jeszcze z tego człowieka nasze wspaniałe Państwo Polskie chce nas okraść masakra
malwina, 17.11.2012, 22:32
opiekuje sie chora matka i oplaca skladki w krus czy nadal bede otrzymywac
malgoszata knurek, 17.11.2012, 22:39
panstwo niech zaoszczedzi na osobach ktore co miesiadz otrzymuja z mopsu zywnosc i kase i zaraz wszystko przepija a nie na chorych co musza sami w domach dogorywac bo im szklanki wody nie bedzie mial kto podac apijaczki niech ida do pracy a nie patrza na darmoche
malgoska, 17.11.2012, 22:51
"panstwo niech zaoszczedzi na osobach ktore co miesiadz otrzymuja z mopsu zywnosc i kase i zaraz wszystko przepija" - I tu masz rację, szczególnie jeśli chodzi o żywność. Spotykałem się już z przypadkami zaczepiania przechodniów, aby kupili jakieś puszki z żywnością za 1 czy 2 złote. Jeśli usiłują je sprzedać, to wiadomo na co przeznaczą uzyskane w ten sposób pieniądze. Widziałem też, że co niektórzy kupują tą żywność. Pewnie rodzinka głodem przymiera, ale na "gorzałkę" zawsze musi starczyć. Pomoc państwa w postaci czy to żywności, czy to pieniężna nie jest zbyt efektywna, bo tak czy siak w wielu przypadkach jest po prostu przepijana.
Quasimodoxxl, 18.11.2012, 08:40
i bardzo dobrze - głosuj na PO.
filkiewicz , 18.11.2012, 10:30
s, 18.11.2012, 13:53
......., 19.11.2012, 00:25
chamy oszczędzajcie no sobie a nie na biednych chorych dzieciach to tak tylko w tym kraju tak jest wstyt oszczędnosci jak zwykle kosztem biednych a sobie dajcie podwyżki diet
misiek, 20.11.2012, 11:12
Taka jest godna starość według naszego Rządu. Niech parlamentarzyści w Sejmie, zatwierdzając projekt zastanowią się skąd wziąć pieniądze na budowę nowych domów opieki. Wiele osób może stracić dotychczasową opiekę i trafić właśnie do domów opieki. Rząd podejmując m.in. takie decyzje wskazuje jasno że ma swoich obywateli w głębokim poważaniu. Świadczenie powinno pozostać na starych zasadach, a sztab pracowników MOPS-ów powinien dbać o to, aby świadczenie wypłacane było osobom, które faktycznie opiekują się osobami starszymi.
Opiekun, 22.11.2012, 13:49
Bardzo dobrze że biorą się za to. W naszej gminie jest taka guwniara, która pobiera takie świadczenie a przyjdzie raz w tygodniu poodkurzać. Nabrała rat, jest w ciąży i jej się to przyda bo, to i tak nie z babci pieniędzy, mimo tego, że babcia jest w pełni samodzielna. Współczuję opiekunom osobom leżącym, bo te grosze to śmieszne pieniądze w takich przypadkach. Ale w innych przypadkach to pracownicy MOPSu powinny trochę popracować i sprawdzać sytuację a nie kierować się regułką ,że się należy
mam prawo wypowiedzieć się, 16.01.2013, 19:49
wachowska, 16.01.2013, 19:51
Opiekuję się 13 lat inwalidą wojennym,razem mieszkamy,no ale przecież synowa nie ma obowiązku opieki,według przepisów najlepiej oddać do domu starców państwo się zaopiekuje.Chore przepisy i sytem,w naszym kraju trzeba być całkowicie biednym,albo bogatym i na dodatek z szerokimi plecami ponieważ gdzie się idzie załatwiać w urzędach same rodziny pracują. tutaj nie ma przepisu dlatego drudzy nie mają pracy choćby nie wiadomo jaką wiedze mieli i studia liczą się znajomości.
Synowa, 26.01.2013, 22:48
Przepis powinien zostać według starych zasad, tylko powinni sprawdzać, kto się opiekuje faktycznie, a kto nie. Przez kombinatorów tracą faktyczne osoby opiekujące się. Najprościej zmienić przepis według dochodu. Teraz nagle znaleźli się wszyscy do opieki, bo państwo kasę da i ubezpieczy. Ja opiekuję się dobre kilkanaście lat osobą leżącą , nie pracowałam i nie brałam żadnych świadczeń nie mam nic ,a chciałabym mieć zaliczone chociaż lata pacy , nic mi się należy bo jestem tylko faktycznie opiekującą się synową .Uważam powinno być tak nie ważne, kto się opiekuję, lecz osoba faktyczna, a jeżeli to rodzina to powinna mieszkać z osobą opiekującą się, ewentualnie zabrać ją do siebie z meldunkiem i zapewnić jej dożywotnią opiekę, ciekawe ile osób by się podjęło tej opieki na takich zasadach, bo ja tak po to zrezygnowałam z podjęcia pracy, by się opiekować.Ciekawe czy by młoda wnuczka chciała zmieniać babci pampersy i być do dyspozycji 24 na dobę, chyba, że faktycznie zdaje sobie sprawę co to jest opieka. Osoba chora, która nie może sama egzystować nie powinna mieszkać sama.
Gdzie tu sprawiedliwość , 27.01.2013, 00:36
Ciekawa jestem bardzo który z posłow wadł na pomysł by od 1.07 zmienic ustawe by osoby mające obowiązek alimentacyjny wobec rodziców w zamian ze rezygnacie z pracy..Co mam zrobić moja mama ma 1 grupe a nadodatel jest po paraliżu wymaga całodobowej opieki bende pozbawiona ubespieczenie .Tui gdzie mieszkam marne szanse znależienia pracy,Co mam zrobić prosze o pomoc
Danuta, 12.02.2013, 16:20
zlodzieje juz zabrali dwa tysiace zasilku pogrzebowego teraz pielegnacyjny bo braklo hienom na nagrody zeruja na ludziach co chca godnie rodzicow zapewnic godna starosc w domu z rodzina
tomek, 21.02.2013, 17:22
opiekuje się niepełnosprawnym dzieckiem jestem pod krusem od roku na dziecko pobieram świadczenie pielęgnacyjne ... czy osoby pod krusem nie stracą świadczenia na dziecko po lipcu 2013???
iwa, 13.03.2013, 10:11
Mamy ciekawe sady w Polsce a na domene NSA cyli naj wyszy.
Taki sad potrafi w jednym roku orzec dwa odmienne wyroki w podobnych
sprawach.I OSK 1407/12 z 25.01.2013.
I OSK 1704/12 z 09.12.2013
Panowie sedziowie te same ustawy te same przepisy itp a wyroki odmienne. Jak panstwo polskie moze dzialac poprawnie majac taka administracje
Ja osobiscie mam dosyc takiego panstwa
Ryszard wozny, 11.12.2013, 21:14