Minimalne wynagrodzenie a dodatek za pracę w nocy: będą zmiany?

Dodatek za pracę w godzinach nocnych ma nie być uwzględniany przy liczeniu minimalnej płacy - proponują senatorowie.
Zmiana prawa ma podwyższyć pensje zarabiających najmniej
Zmiana prawa ma podwyższyć pensje zarabiających najmniej

fot. alvimann/morguefile.com

Nieuwzględnianie dodatku za pracę w nocy przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia - taką zmianę ma wprowadzić nowelizacja ustawy, której projekt senackie komisji skierowały we wtorek do Komisji Trójstronnej.

Projekt został zgłoszony przez senatorów PiS.

Komisje Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ustawodawcza uznały, że proponowaną zmianą powinna zająć się Komisja Trójstronna, ponieważ nowelizacja dotyczy kwestii wysokości wynagrodzenia minimalnego.

W skład komisji wchodzą przedstawiciele rządu, organizacji pracodawców prywatnych i związków zawodowych.

Autorzy projektu podkreślają, że zasada, w świetle której dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej jest uwzględniany przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia za pracę, choć usankcjonowana przepisami, prowadzi do pokrzywdzenia osób najgorzej zarabiających. Argumentują, że jeżeli pracownik, otrzymujący minimalne wynagrodzenie za pracę, jest zatrudniony w porze nocnej, przysługujący mu dodatek za pracę w nocy zostanie wliczony do tego wynagrodzenia.

W praktyce może to oznaczać, że dodatek pozostanie jedynie fikcją, a pracownik otrzyma wynagrodzenie w wysokości, którą i tak gwarantuje mu ustawa - uważają autorzy projektu.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że wprowadzenie proponowanych zmian niesie ryzyko, że osoby, których mają one dotyczyć, mogą stracić pracę. Z szacunków resortu wynika, że nowela spowodowałaby znaczące obciążenie pracodawców, gdyż zwiększyłyby się koszty pracy.

Kodeks pracy stanowi, że pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w nocy w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1600 zł brutto. 


Autor: regiopraca.pl
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Czy senatorowie wiedzą do czego zmierzają , chcąc wprowadzić takie zmiany?
kominem, 15.05.2013, 10:18
biorac takie wypowiedzi na prosty rozum jezeli nawet dodatek dla pracownika jest dodatkowym kosztem z ktorym pracodawca sobie nie poradzi no to moi rodacy w tym kraju nigdy nie bedzie lepiej z praca bo zatrudnienie pracownika jest wiekszym kosztem niz danie dodatku a juz przeciez na to brakuje.zegnam jutro belgia:)
zorro, 15.05.2013, 20:12
Dodatek za nockę jest fikcją, jak to ujęto w materiale. Pracodawca świadomie ustala taką podstawę, że minimalne wynagrodzenie mam, ale łącznie z wysługą lat i dodatkiem za nocki.
Ewa, 04.07.2013, 21:12

Polecamy