Nie wszyscy opiekunowie dostaną pieniądze od państwa

Ministerstwo pracy uszczelnia system pomocy osobom opiekującym się niepełnosprawnymi. Nie ucierpią na tym rodzice niepełnosprawnych dzieci.
Opiekunowie
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługiwać ma osobom, które z powodu konieczności opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny rezygnują z pracy zarobkowej.

fot. Fot. sxc.hu

W nowej wersji projektu przede wszystkim zmieniono termin wejścia w życie proponowanych zmian - nowe zasady przyznawania świadczeń mają obowiązywać od 1 lipca przyszłego roku. Jednak ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2013. Wtedy w ciągu dwóch miesięcy instytucje wypłacające świadczenia rodzinne będą musiały poinformować dotychczasowych odbiorców świadczenia pielęgnacyjnego o zmianach w przepisach i nowych wymaganiach.

 

Poprawiony projekt wprowadza nowe świadczenie: specjalny zasiłek opiekuńczy. Przysługiwać ma osobom, które z powodu konieczności opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny rezygnują z pracy zarobkowej. Warunkiem jest, że na opiekunach - w myśl Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - ciąży obowiązek alimentacyjny. Ustawa wymienia wiele ograniczeń w przyznaniu specjalnego zasiłku opiekuńczego, wprowadza też kryterium dochodowe. Dochód na osobę w rodzinie (łącznie) opiekuna i podopiecznego nie mógłby przekroczyć kryterium uprawniającego doświadczeń rodzinnych w rodzinie z niepełnosprawnym dzieckiem. Obecnie to 583 zł, od listopada ma wzrosnąć do 623 zł.

Specjalny zasiłek opiekuńczy ma wynosić 520 zł.

Przeczytaj także: Rezygnują z pracy, by opiekować się chorym w domu 

O 100 zł więcej wyniesie świadczenie pielęgnacyjne wypłacane rodzicom lub faktycznym opiekunom niepełnosprawnego dziecka, którzy rezygnują z pracy lub z jej podjęcia z powodu konieczności opiekowania się niepełnosprawnym dzieckiem.

Za osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy, wójt, burmistrz czy prezydent miasta ma odprowadzać składki emerytalno-rentowe, obliczane od wysokości świadczenia, ale nie dłużej niż przez 20 lat.

Dla osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne składka emerytalna wyniesie 170,60 zł, rentowa - 55,80 zł.

Osoby uprawnione doświadczenia pielęgnacyjnego na obecnych zasadach zachowają to prawo do końca czerwca 2013 r.

Zmiany mają ograniczyć wydatki na świadczenie pielęgnacyjne. Od 2010 r., gdy zniesiono kryterium dochodowe, liczba tych świadczeń rośnie lawinowo.

Wśród tych, którzy zgłosili się po pomoc od 2010 roku ponad 80 proc. to osoby inne, niż rodzice niepełnosprawnych dzieci.

Resort pracy mówi o nadużywaniu świadczenia, bo niepracujące osoby wyszukują w rodzinie niepełnosprawnych, zgłaszają się po świadczenie na nich, choć faktycznie w ogóle się nimi nie opiekują.

Ministerstwo zakłada, że w efekcie spadnie liczba osób, którym wypłacane będą świadczenia. W 2013 r. ma ich być 191,5 tys., rok później - 125,7 tys., w tym 95 tys. to opiekunowie niepełnosprawnych dzieci.

Zmniejszenie wydatków spowodowanych wprowadzeniem kryterium dochodowego da większe oszczędności niż wzrost wydatków spowodowany 100-złotowa podwyżką świadczenia pielęgnacyjnego.

Liczba świadczeń wypłacanych na dzieci jest w miarę stabilna - 95 tys. Czy nie warto wobec tego pomyśleć o takiej formule świadczenia, by jego wysokość nadążała za najniższą płacą? Rodzice rezygnujący z pracy tracą cały dochód, a nie część, nie mogą też dorobić ani złotówki. Trudno 620 zł uznać za rekompensatę utraconych zarobków.

Zobacz także: Kujawsko-pomorskie: 15 mln zł na pomoc zwolnionym i zagrożonym utratą pracy 

Jolanta Zielazna 

Autor: Małgorzata Wąsacz
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

Aha czyli jak komus przekroczy to smieszne kryterium dochodowe to sie już nic nie należy temu dziecku ani rodzicowi naprawde chory kraj dajmy posłom
Mirek, 25.08.2012, 15:15
Opiekuje się ciężko chorą mamą 3,lata temu musiałam zrezygnować z pracy zawodowej, żeby zająć się nią .Nie mam opłacanej składki rentowej bo mam 26lat pracy,Cz ludzie którzy wprowadzają te nowe ustawy nie mają serca ?To jest praca na 24godzin dziennie.Oszczędności powinni poszukać w rządzie i urzędach.
gaba, 27.08.2012, 10:30
Chyba ich pogieło! Niech rządzący żyją za 500 zł. a teraz kryterium dochodowe? Niech panie z opieki po prostu dokładnie sprawdzają w domach kto się opiekuje osobami a kto nie! Kto ma się opiekować inwalidami, zrezygnowałam z pracy do miasta mam 30 km. jak znajdę prace to jestem w domu o 17godz. Na to wygląda że trzeba oddać pod opiekę państwa te osoby i zobaczymy czy będzie taniej, jak wyliczyli taka opieka to koszt ok. 4tys. Chory kraj!
reni, 27.08.2012, 14:27
Mam pytanie. Biorę rentę rodziną po zmarłej mamie i studiuje zaocznie. Mój tata ma 1 grupę czy ,pgłabym brac na niego opiekuńcze na niego nie tracąc renty rodzinnej.
PROSZĘ o szybką odpowiedz. Dziękuje
Suszcz, 04.09.2012, 15:05
ja także mam pytanie jestem opiekunem prawnym nie pelnosprawnej dziewczynki i na dodatek rodziną zastępczą po ostatniej podwyżce mnie ta podwyżka nie obowiązywala gdyz nie jestem opiekunem faktycznym dla czego panstwo dzieli tak nie sprawiedliwie opiekuję sie malutką 24h ciężka rehabilitacjia jazdy po lekarzach i te 100 zł ddatkowe to nawed na paliwo by było
wiśniowska, 04.11.2012, 16:11
niestety tylko osoby które nie posiadaja dochodów jakichkolwiek są uprawnieni do zaiłku opiekuńczego
ula83, 04.12.2012, 17:51
dowiedzialam sie w urzedzie ze w mysl nowych przepisow nie otrzymam zailku opiekunczego na rodzcow poniewaz maz posiada gospodarstwo rolne i powinnam byc ubezpieczona w krusie a opierkuje sie moimi rodzicami jestem bez pracy a gospodarstwo nie przynosi wystarczajacych dochodow a moi rodzice sa obydwoje po wylewie nie moga sami nic zrobic i kto sie nimi zajmie jak ja np. pojde do pracy bo z czegos musze zyc czy ktos mi odpowie na to pytanie
Lorbiecka, 16.01.2013, 13:53
Opiekuję się 13 lat inwalidą wojennym,razem mieszkamy,no ale przecież synowa nie ma obowiązku opieki,według przepisów najlepiej oddać do domu starców państwo się zaopiekuje,dopłaci Chore przepisy i sytem,w naszym kraju trzeba być całkowicie biednym,albo bogatym i na dodatek z szerokimi plecami ponieważ gdzie się idzie załatwiać w urzędach same rodziny pracują. tutaj nie ma przepisu dlatego drudzy nie mają pracy choćby nie wiadomo jaką wiedze mieli i studia liczą się znajomości.
Synowa, 26.01.2013, 22:47
Witam wszystkich opiekunów osób niepełnosprawnych. W sprawie odebrania nam pieniędzy i wyznaczeniu chorego kryterium dochodowego na dzień dzisiejszy nie możemy liczyć na pomoc żadnego prawnika (ustawa uchwalona przez RZĄD).Przez ostatni miesiąc wraz z innymi opiekunami napisaliśmy listy z prośbą o pomoc do wielu WŁADZ i programów TV . Jak na razie bez odzewu. To czy pozwolimy na odebranie nam należnych pieniędzy zależy tylko od nas . Mamy wybór czekać i narzekać albo zacząć działać. Jedyna nadzieja to legalne protesty tak jak to robią rodzice osób niepełnosprawnych. Musimy walczyć o losy nasze i naszych rodzin pokazując naszą biedę i bezsilność .Sami musimy prowadzić rozmowy z Rządem .Jestem opiekunem i zarówno ja jak i moja żona oraz wszyscy ludzie ofiarujący swoje serce ,siłę ,poświęcenie dla słabych i schorowanych ludzi mamy prawo do życia i nie mam zamiaru się poddawać!!! Wszystkie osoby którym dalszy los nie jest obojętny i chcą dołączyć do opiekunów oraz zadbać o nasze dalsze losy zapraszam do przyłączenia się do nas .adres kontaktowy;
opiekun950@wp.pl
opiekun i mąż, 18.03.2013, 21:53