Planowane zmiany w Kodeksie Pracy w 2013 roku

Rząd uważa, że elastyczny czas pracy uratuje wiele etatów. Propozycji zmian jest więcej. Protestują przeciwko nim związki zawodowe.
centrum handlowe
Związkowcy obawiają się, że np. firmy handlowe będą wykorzystywały nowe przepisy, zmuszając pracowników do pracy ponad siły w "gorących" okresach.

fot. scx.hu

Nie miałabym nic przeciwko, gdybym miała możliwość rozpoczynania pracy np. od godziny 7 do 9.00 i kończenia po ośmiu godzinach - mówi Anna Piechaczek, pracująca w dziale handlowym jednej z opolskich firm.

- Niektóre firmy już wprowadziły takie rozwiązania. Zmiany w kodeksie pracy byłyby więc usankcjonowaniem tych praktyk, służących i pracownikom, i pracodawcom - ocenia Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP.

Zmiana definicji doby pracowniczej to jedna z propozycji rządowych zmian w kodeksie pracy. Wkrótce mają one trafić pod obrady sejmu, a budzą duże kontrowersje.

Ze szczególnym brakiem akceptacji ze strony związków zawodowych wiąże się zapis dotyczący wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy.

- Oznacza to, że przedsiębiorcy będą mogli dużo później niż dotychczas oddać pracownikom dni wolne w zamian za przepracowane nadgodziny albo pracę w weekendy i święta - wyjaśnia Anna Anagnostopulu z portalu Money.pl.

Aneta Rzepińska, dyrektor Izby Gospodarczej „Śląsk", zrzeszającej ponad dwieście firm z Opolszczyzny i Górnego Śląska, ocenia, że takie rozwiązanie pozwoli przedsiębiorcom dostosować czas pracy załogi do zleceń.

BCC popiera rządowy projekt zmian w Kodeksie pracy

Związki zawodowe obawiają się, że pracodawcy będą nadużywać tego kodeksowego zapisu. Piotr Duda, przewodniczący Solidarności, mówi, że w skrajnych przypadkach zgodna z prawem będzie praca 26 tygodni dzień w dzień, po 12 godzin na dobę, i zapowiada oprotestowanie projektu.

Patryk Kosela, rzecznik WZZ Sierpień 80, dodaje, że w takich branżach jak handel pozwoli to właścicielom firm wykorzystywać pracowników np. w okresie przedświątecznym.

Wicepremier Janusz Piechociński bronił w sobotę w Opolu propozycji rządu i zarzucał związkowcom w centralach, że nie zgadzają się na zmiany w obawie przed utratą swoich wpływów. - Projekt zakłada, że pracodawca, chcąc wprowadzić elastyczny czas pracy, będzie musiał to uzgodnić z organizacją związkową na poziomie przedsiębiorstwa, a nie w centrali - wyjaśniał.

Kolejne propozycje zmian w ustawie to m.in. wydłużenie niepłatnej przerwy w pracy oraz obniżenie stawek za pracę w godzinach nadliczbowych, które - jak twierdzą autorzy ustawy - nie przystają do europejskich realiów.

A wszystko to po to, aby w okresie spowolnienia gospodarczego pracodawcy nie redukowali etatów.
Money podaje, że z proponowanych przez rząd rozwiązań już teraz mogłoby skorzystać nawet 15% działających w Polsce przedsiębiorstw.

Właśnie taki odsetek pracodawców planuje zwolnienia w I kwartale 2013 roku. Łącznie, według wyliczeń Money.pl, pracę stracić może nawet 300 tysięcy osób. 

Autor: Edh/nto
33komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (33)

Kolejne propozycje zmian w ustawie to m.in. wydłużenie niepłatnej przerwy w pracy oraz obniżenie stawek za pracę w godzinach nadliczbowych, które - jak twierdzą autorzy ustawy - nie przystają do europejskich realiów. A wypłaty przystają do europejskich realiów ??
grzesiek, 19.03.2013, 12:35
aktualne zmiany w kodeksie pracy 2013 - http://kodeks-pracy.org
prawnik, 17.05.2013, 09:08
masz racje niestety , jedno pytanie ile np. Niemiec pracuje na 1l. benzyny a ile u nas , można liczyc obojętnie wynagrodzenie minimalne , średnią krajową. Troche dziwna sprawa podobno jest kryzys a począwszy od władz centralnych do samorządu NAGRODY SIĘ SYPIĄ ZA CO ????, może połowa pensji i po 12h na dobe do roboty
piotr, 19.03.2013, 13:19
Prawnik, 19.03.2013, 14:12
http://www.poseldziadzio.pl/porady-prawne
Prawnik, 19.03.2013, 14:14
a spierdalam z tego zjebanego kraju.
gość, 19.03.2013, 17:22
Z robotnika robią chłopa pańszczyźnianego, jak nie ma pracy to nie żadna przerwa tylko zwolnienie,bo nie dość że nie dadzą zarobić jak jest praca to jak jej nie ma to będą trzymać ale nie płacić.Tak samo jest z wydłużeniem pracy. W lecie człowiek haruje od świtu do nocy a zarobki najniższa krajowa,za godziny odsiadka w zimie jak jest mróz .Nie zapłacą uczciwie i nie zwolnią .
kdrajwer, 19.03.2013, 19:45
"Projekt zakłada, że pracodawca, chcąc wprowadzić elastyczny czas pracy, będzie musiał to uzgodnić z organizacją związkową na poziomie przedsiębiorstwa, a nie w centrali - wyjaśniał." A co z firmami, gdzie nie ma związków zawodowych? co z firmami, gdzie zatrudniona jest jedna osoba albo dwie czy trzy?
Anna, 19.03.2013, 20:16
że nie pasują nadgodziny do europejskich realiów ppomijając, ze zarobki mamy nizsze to pracowałam zagranicą i w sobotę dostawałam 150% a za pracę w niedziele, jeśli oczywiście chciałam zostać to 200 % heloo a za nadgodziny też było płatne 200% o czym mowa, Polacy to nie debile podróżuja po śiwecie i wiedzą ile tam się zarabia !!!!
jjj, 20.03.2013, 07:59
No to mnie teraz już zaje...- nie dotyczy to tylko firm handlowych.
mankowski, 20.03.2013, 10:03
Słuszny jest komentarz, w którym postuluje się stosowanie u nas WSZYSTKICH zdobyczy zachodniego kapitalizmu. Z POZIOMEM PŁAC WŁĄCZNIE!!! Dobrze jest porównywać nasze dziadowskie płace nie możliwością zakupu iluś tam litrów benzyny, ale z które dokładnie wyliczane są co miesiąc na blogu pod tym tytułem.
dociekliwy, 20.03.2013, 10:07
KOSZTY UTRZYMANIA RODZINY PRACOWNICZEJ powinny być właściwym punktem odniesienia naszych wynagrodzeń za pracę, a nie to ile np. litrów benzyny można kupić za jedną pensję u nas i gdzie indziej.
dociekliwy, 20.03.2013, 10:11
12 miesięczny okres rozliczeniowy - w firmie której pracuję obecnie jest 3 m-czny i tak nas skubią na godzinach ile tylko się da. Samemu trzeba sobie pilnować godzin a jak wejdzie roczny no to wtedy dopiero będziemy zapier...ać za darmo, bo już nawet my sami tego nie upilnujemy. Mam nadzieję że taki okres rozliczeniowy nie wejdzie wręcz przeciwnie powinien być jedno miesięczny żeby uregulować należności z danego m-ca. Niedługo to my będziemy pracodawcom płacić za to że wchodzimy do jego firmy!!! Skandal
xxx, 20.03.2013, 10:33
Prowident chętnie da Ci kredyt. Zasponsorujesz szefa. :)
Staś, 21.03.2013, 14:53
JOB TWOJA MAC !!!!!
aku, 20.03.2013, 10:40
chcą zabrać nadgodziny a wiadomo że bez nadgodzin nie idzie zarobić.niech zlikwidują agencje pracy tymczasowej to zlikwidują bezrobocie.
wyzysk, 20.03.2013, 11:06
Genialny pomysł, nie ma co...Pracodawcy i tak każą pracować po godzinach, z tym że są dwie listy obecności w pracy, ta oficjalna z ośmiogodzinnym czasem pracy i ta prawdziwa z faktycznym czasem pracy, w razie kontroli żadnych nadgodzin nie ma! Nadgodziny wypłacane są pod stołem bez żadnego pokwitowania. Po wprowadzeniu nowych przepisów, po roku pracownika się zwolni i nie zapłaci wcale, czyli jednym pracownikiem załatwi się dwa etaty, ani do sądu iść, bo przecież podpisywało się listę z godzinami pracy OFICJALNĄ!!! więc skąd argumenty? Poza tym stówkę czy dwie miesięcznie dołożyć to dla pracodawcy ból nie do zniesienia, a rocznie dać tysiąc czy dwa do pensji? Ha ha, kolejny pomysł władz, żeby dobić niewydolnych ludzi, kto nie wytrwa niewolniczej pracy i padnie nie doczekawszy wypłaty nadgodzin, znaczy nie był dobrym pracownikiem. NATURALNA SELEKCJA. A te fiuty na poselskich stołkach nawet normatywnego czasu pracy nie wypracują, co za kraj popieprzony...
kolejnazniesmaczona, 20.03.2013, 11:47
To się staje już żałosne co wymyślają aby utrudnić życie i wyj^%$# ludzi bez masła. Tego się nawet nie da normalnie skomentować bo to jeden wielki wał jest na ludzi. To należy oprotestować i w całości wycofać.
Dzejs, 20.03.2013, 12:02
A Wajda nakręcił ''Człowieka z żelaza'' oraz ''Człowieka z marmuru'' teraz czas na część trzecią pt. ''Człowiek szmata''. Elastyczny czas pracy spowoduje, że podpisując umowę o pracę i staniemy się własnością pracodawcy z duszą i ciałem za marne pobory.
gargulina, 21.03.2013, 22:34
temat o prawie pracy i zdjęcie galerii :D czyli w naszym regionie robotę znajdziesz tylko tam, dziękować panie prezydenciku betoniarzu
Crom, 20.03.2013, 12:23
pracodawcom się wszystko należy a pracownik jak zwykle kopany jest po dupi...
jan, 20.03.2013, 14:17
Idiotko poczytaj Kodeks Pracy i pokaż mi gdzie pracodawca ma jakieś prawa ???? Pracownik leń i złodziej możne wszystko !!!! Nawet sądy ma za darmo,gdy ze swojej winy przewrócisz sie i upadniesz to nie TY odpowiadasz za swoją głupotę nieprzestrzegając BHP, tylko twój pracodawca ! Pracodawca buli za twój ZUS i płaci podatki,zapewnia tobie robotę, rwie włosy na głowie i nie idzie spać o 22 , nie ma czasu na dobry film ,czy leżenie na kanapie.
Jeśli tobie wystarczy 1000-1500 zł to twoja sprawa, nie krzycz tylko zabierz sie za działalność, to zapomnisz jak wygląda twój mąż,dzieci,narzeczony,matka ojciec i psiapsiółki,kumple od kieliszka ...
W tym kraju trzeba mieć naprawdę łeb, albo plecy aby prowadzić własny interes! Życze WAM aby ci ostatni według was marni pracodawcy spieprzyli za granicę! I sami sobie zakładajcie firm i i płaćcie po 8000 tys mies i ZUSY srusy i podatki ! Gwarantuję że sami ugotujecie sie we własnym sosie !
Właściwie tylko czekam na ten moment,aż to wy mądrale po Uczelniach wyższych,fachowcy po ówczesnych zawodówkach zabierzecie się za robotę i zatrudnianie, bo fachowców z tamtych lat 70-80-90 już po trochę nie ma,wykruszają się,przechodzą na emeryturę lub dają sobie spokój z ciągnięciem tego badziewia dla roszczeniowych,młodych,przemądrzałych,wszystkowiedzących gówniarzy ! Czekam na moment aż wy pozatrudniacie sie nawzajem :) Ale będzie bigos.Wszyscy wiemy że w strefie np.budownictwa jak inżynierów mamy całkiem,całkiem to szeregowych mamy do du..y !
Ciekawe kto będzie wam magisterkom naprawiał w waszych domkach za kasę rodziców rury kanalizacyjne, czy przybije gwoździa ???
Obecna młodzież dobrze posługuje sie tylko klawiaturą,ale młotkiem,kluczem,kombinerkami,cze wiertarką ??? Juz nie... To dla roboli...A że wszyscy po liceach, zawodówki puste, to wkrótce spadnie nam na łeb ten cały burd.l !!!
korzeniowski, 20.03.2013, 15:05
masz rację wyjedż za granicę tam cię nauczą szacunku do ludzi pseudopracodawcy zasrani wam nie trzeba fachowców tylko niewolników a najlepiej żeby trawę żarli i robili po 25 godzin na dobę
tomek, 22.03.2013, 10:18
moze i troszke masz racje ale doczytaj cały artykuł chodzi np.: o prace przez 26 tygodni 12 na dobe to mają byc warunki pracy czy wyzysk.Jezeli według ciebie to są odpowiednie prawa dla pracodawcy z wynagrodzeniem w budowlance (jak sadze)1500 zł to sam sobie tak zapierd.....i nie dziw sie ze ludzie nie chcą u ciebie pracować
ja, 22.03.2013, 12:39
Tak jasne pracownik to zło konieczne. Skoro tak ci ciężko, to pieprznij ten interes i pojedź na Karaiby, a nam ciężko tyrającym za parę stówek nie ubliżaj.
gargulina, 22.03.2013, 20:37
wyjedź najdalej jak możesz KRWOPIJCO. czuję się jak w przy maszynie tkackiej w "Ziemi Obiecanej" poziom mojej złości na takie pierdoły ostatnio bardzo wzrósł
władysław reymont, 16.06.2013, 12:23
najlepiej to by nam pomalowali twarze na czarno i postawili kogoś z pejczem. POpaprana hołota.
pol, 20.03.2013, 18:07
Panowie z koalicji po psl pakujcie walizki społeczeństwo was wyrzuci z sejmu w przyszłych wyborach traficie na śmietnik historii tam gdzie jest wasze miejsce
pankracy, 25.03.2013, 21:55
15%zwolnienia pracowników w I kw. 2013 r powinny skutkować 15% odsunięciem rządzących od władzy.
kominem, 27.03.2013, 12:08
Wielka szkoda, że Rząd nie podniesie nam minimalnego wynagrodzenia i stawek zaszeregowania bo bardzo odstajemy od europejskich realiów, szkoda, że nie obniży cen produktów spożywczych i innych opłat, bo przecież też bardzo odstajemy od standardów europejskich, szkoda że nie podniesie kwot zasiłków dla bezrobotnych i zasiłków rodzinnych i szkoda, że Rząd robi z nas kretynów twierdząc że obniżenie stawek za pracę w godzinach nadliczbowych, przybliży nas do europejskich realiów, nie dopowiadając że nasze wynagrodzenia baaaardzo odstają od standardów europejskich. Szkoda, że równamy do standardów europejskich ze złej strony i szkoda, że Rząd wydłużając wiek emerytalny nie dając nic w zamian przyczynia się do ucieczki z kraju młodych, prężnych, wydajnych w pracy polaków - pozostawiając schorowane starocie na stanowiskach pracy, osoby które swoją wydajność zostawiły w czasach komuny i w dziewięćdziesięciu dziewięciu procentach są już odporni na zmiany. Więc jak ma być lepiej skoro stopa bezrobocia spada tylko dlatego, że sam kwiat Polski wyjeżdża do pracy za granicę a zostaje coraz więcej osób z demencją... Szkoda, że prawo jest dla bogatych, biznesmenów,...szkoda, bo to my małe żuczki wyrabiamy im majątek poprzez ich wyzysk... szkoda !. Szkoda, że pieniądze zgromadzone w OFE już zapachniały i w niedługą znikną nasze Otwarte Fundusze Emerytalne....Szkoda, szkoda, szkoda.....
Palot, 28.03.2013, 01:01
Czyli jak mnie okradaja teraz tak mają złodzieje okradać mnie bardziej? To pachnie antypolskim spiskiem. Nie wiem jak to inaczej nazwać? Możecie sobie wprowadzać zmiany ale najpierw wprowadzcie wynagrodzenia niczym z zachodu jeśli już mamy się porównywać. Inaczej no cóż nie sądzę aby polacy jeszcze raz wybrali PO chyba raczej SLD czy PiS.
Buba, 31.03.2013, 18:39
Niech Rząd podpisze wreszcie Karte Praw Podstawowych,dobrze ją przeczyta,jak potrafi a dopiero majsterkuje z Bochniarzową przy kodeksie.
pracownik, 24.04.2013, 17:13
Straszy się tylko ludzi strajkami, bezrobociem po to by ograbić ich i tak już liche dochody. To nie prawda, że jeżeli wydłuży się czas rozliczeniowy to będzie zwolnionych mniej osób, ponieważ to właśnie na okresy kiedy jest więcej zleceń zatrudnia się ich więcej i to właśnie dlatego by nie płacić nadgodzin...
Iza, 20.06.2013, 16:53

Polecamy