Składki ZUS od umowy zlecenia: rząd będzie walczyć z umowami śmieciowymi

ZUS od niektórych umów zleceń, reforma NFZ to niektóre z obszarów, w których się ze związkowcami zgadzamy - mówi minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-Kamysz

fot. MPIPS

Minister odniósł się do postulatów związków zawodowych, o których mówili podczas wtorkowego strajku na Śląsku.

Elastyczny czas pracy nie podoba się związkom

Związkowcom nie podobają się zmiany w Kodeksie pracy dotyczące elastycznego czasu pracy; chcą ograniczenia stosowania tzw. umów śmieciowych, wsparcia dla przemysłu energochłonnego, rozwiązań antykryzysowych dla dotkniętych spowolnieniem gospodarczym firm, utrzymania systemu emerytur pomostowych, a także uzdrowienia systemu ochrony zdrowia i zmian w szkolnictwie.

Zobacz także: Planowane zmiany w Kodeksie pracy w 2013 roku

Minister powiedział, że rozmowy ze związkowcami cały czas toczą się i zapewnił, że będą prowadzone w dalszym ciągu. "Rozmowy w Komisji Trójstronnej prowadzone są nieprzerwanie, od kiedy jestem jej przewodniczącym. Jakby podsumować liczbę spotkań, prezydiów, posiedzeń plenarnych, zespołów problemowych to są dziesiątki spotkań w różnych miejscach i w różnych zespołach" - mówił.

Reforma NFZ - minister wierzy w kompromis

"Nakreśliliśmy sobie poszczególne obszary: mówiliśmy o różnego rodzaju umowach, oskładkowaniu niektórych rodzajów umów zleceń, które się zbiegają ze sobą, mówiliśmy o reorganizacji NFZ. Myślę, że pod wieloma względami się zgadzamy" - powiedział Kosiniak-Kamysz pytany, które z postulatów związkowców mają szansę na realizację.

Decentralizację NFZ zapowiedział w zeszłym tygodniu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

W sprawie oskładkowania umów zleceń, chodzi o łączenie umów - np. w przypadku gdy są trzy umowy zlecenie, pierwsza jest na niską wartość np. 100 zł i od tego odprowadzana jest składka, a kolejne, z tą samą osobą, są np. na 1,5 tys. zł i od tych kolejnych dwóch już nie ma odprowadzanych składek. Tę patologię, jak mówił minister, rząd chce wyeliminować. Ma to być przedmiotem ustaleń Komisji Trójstronnej, trzeba m.in. określić wartość, od jakiej rozpocząć odprowadzanie składek.

Zobacz także: Będą zmiany w rozliczaniu czasu pracy

Jak powiedział minister, nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca elastycznego czasu pracy jest już w Sejmie. "Będziemy to realizować. Uważamy, że to jest jak najbardziej zasadne, to utrzymuje konkurencyjność polskiego rynku pracy, polskiej gospodarki wobec innych gospodarek, utrzymanie miejsc pracy. Tak więc będziemy dążyć do wprowadzenia tych zmian w Kodeksie pracy w życie" - zadeklarował Kosiniak-Kamysz.

Na początku marca Sejm skierował do dalszych prac dwa projekty, które przewidują możliwość wydłużenia do roku okresu rozliczeniowego czasu pracy - rządowy oraz dalej idący, przygotowany przez posłów PO (przewiduje on m.in. obcięcie stawek za nadgodziny).

Wcześniej minister mówił, że wiele z postulatów związkowców strona rządowa spełniła albo znaleziono wyjście kompromisowe, zaznaczył jednak, że strona rządowa od początku jasno mówiła o obszarach, w których nie widzi możliwości zmian, m.in. w dziedzinie emerytur pomostowych. 


Autor: regiopraca.pl
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Chyba już są składki odprowadzane z umowy-zlecenia? chyba że sie mylę
green, 28.03.2013, 14:07
Proszę o wyjaśnienie-pracuję na umowę zlecenie która to jest przedłużana zemną co miesiąc.Pracuję w firmie pod nadzorem brygadzisty, w takim samym wymiarze czasu co pozostali pracownicy na umowę o pracę.
Czy umowa ta jest umową na zlecenie?Wszystkie składki mam odprowadzane do ZUS ( chorobowe i zdrowotne także) Dziękuję za odpowiedż
banaszek, 28.03.2013, 21:28
Tak, jest umową -zlecenie... :P Nie wiesz co podpisujesz ? Głupka rzniesz ?
Nie ważne jakie ma znamiona, ty to podpisujesz, jak nie odpowiada to nie podpisujesz ? Prawda?
ci co udają,że nie wiedza co podpisują muszą uważać,bo kiedyś podpiszą,że sprzedają cały swój dobytek.. i nikt im nie pomoże ... Pożyczki w banku też podpisujesz i nie ma 'że boli' , a umowę-zlecenie jak jest nie po myśli to zaczyna się,że nie wiem co podisuję
rob, 29.03.2013, 09:49
Czas pracy lekarzy.......... Powinni mieć karty pracy jak kierowcy tachografy.
TATKO, 31.03.2013, 22:51
"Rząd" będzie walczył z każdym przejawem działalności gospodarczej. Szczególnie ten "Rząd".
euro_kolchoznik@vp.pl, 02.04.2013, 21:58
Wpierw zlikwidujcie ten pieprzony ZUS. W przypadku umowy o dzieło go nie ma i w chwili obecnej jest to najbardziej wygodny sposób zatrudnienia. Rozumiem, że z punktu widzenia pracownika to nie jest dobre rozwiązanie, natomiast z punktu widzenia pracodawcy albo umowa o dzieło albo na czarno. Niestety takie czasy, żeby przetrwać trzeba obniżać koszty.
Tomek, 04.04.2013, 22:25

Polecamy