Sposób na wysoki zasiłek macierzyński. Teraz to już nie przejdzie

Rząd chce zmienić przepisy, które pozwalały kobietom w ciąży na zakładanie firm tuż przed rozwiązaniem, płacenie wyższych składek, a potem korzystanie z wysokich świadczeń.
ciezarna
Zmieni się zasada wyliczania wysokości zasiłku macierzyńskiego dla osób prowadzących działalność gospodarczą krócej niż rok i opłacających składki w wysokości wyższej niż ustawowe minimum.

fot. sxc.hu

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt założeń ustawy uniemożliwiającej nadużywanie przepisów ustawy chorobowej.

Chodzi o sytuację, gdy matka przed porodem może założyć firmę i opłacić najwyższą dopuszczalną prawem składkę ubezpieczeniową uprawniającą do urlopu macierzyńskiego. Zyskuje dzięki temu prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości nawet 6,5 tys. zł netto miesięcznie.

Janusz Sejmej, rzecznik MPiPS powiedział, że otrzymywali oni sygnały z ZUS o tym, że rośnie liczba osób zgłaszających się po zasiłek macierzyński po bardzo krótkim okresie opłacania składek ubezpieczeniowych.

Zobacz: Roczny macierzyński może przeszkodzić kobietom w powrocie do pracy

Tymczasem Jacek Dziekan, rzecznik ZUS ocenia, że sprawa matek korzystających z tego prawa jest nieco rozdmuchana. Jego zdaniem, z takiego prawa skorzystał niewielki odsetek kobiet przebywających na urlopach macierzyńskich.

Dokładnych statystyk nie ma. W 2012 roku ZUS zakwestionował 550 decyzji dotyczących zasiłków macierzyńskich, ale żaden z nich nie dotyczył opisywanej sytuacji, bowiem takie praktyki były zgodne z prawem.   

Dlatego ministerstwo zdecydowało się zlikwidować tę lukę w prawie. Zmieni się zasada wyliczania wysokości zasiłku macierzyńskiego dla osób prowadzących działalność gospodarczą krócej niż rok i opłacających składki w wysokości wyższej niż ustawowe minimum.

Czyli od podstawy przekraczającej 60 proc. prognozowanego średniego wynagrodzenia (obecnie to 2227,80 zł) lub w przypadku osób opłacających składkę preferencyjną od 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia (obecnie 1600 zł).

Zobacz: Co się zmieniło w urlopach rodzicielskich od 2013 roku

Wysokość ich zasiłków chorobowych (czyli także macierzyńskich) będzie zależała od czasu opłacania składek.

Punktem wyjścia będzie minimalna wysokość zasiłku, co miesiąc powiększana o 1/12 nadwyżki powyżej kwoty minimalne za każdy miesiąc ubezpieczenia przed skorzystaniem ze świadczeń.

Czyli osoba opłacająca składki zaledwie przez miesiąc dostanie zasiłek w wysokości jedynie 60 proc. średniego prognozowanego wynagrodzenia plus 1/12 nadwyżki opłaconej wcześniej składki. Płacąc składki przed dwa miesiące zasiłek będzie powiększony o 2/12 nadwyżki. Dopiero po roku zasiłek odpowiadałby wysokości opłacanej składki.

Propozycja ministerstwa jest zgodna z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 2010 r., który uznał, że ze względu na konstytucyjną zasadę sprawiedliwości społecznej powinna być zachowana równowaga między wysokością opłacanych składek a wartością zasiłków.

Zobacz: Roczny urlop macierzyński

Rząd ma się zająć tymi propozycjami na na najbliższym posiedzeniu - zapowiada Janusz Sejmej, rzecznik resortu pracy.

Statystyki ZUS w 2011 i 2012 roku

Liczba dni zasiłkowych: 41 594,1 tys. w 2011 r. i 46 322,1 tys. w 2012 r.Wypłaty: 3 018 919,1 tys. zł w 2011 r. i 3 650 012,7 tys. zł w 2012 r.Przeciętna dzienna wysokość zasiłku: 72,58 zł w 2011 r. i 78,80 zł w 2012 r. 

Autor: Edyta Hanszke
26komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (26)

Typowe socjotechniczne działanie: wskazać grupę społeczną odpowiedzialną za aktualne problemy i skanalizować [bo jak to inaczej nazwać] negatywne emocje na nich właśnie. Jednocześnie odwraca się uwagę od problemów istotniejszych. A jest ich sporo, ale rząd boi się nawet mówić cokolwiek na ich temat a co dopiero robić. KRUS, emerytury mundurowe, bezsensowny system emerytalny itd.
gruus, 19.05.2013, 10:51
A może by tak zlikwidować przywileje emerytalne, ograniczyć liczbę urzędników oraz gigantyczne premie które otrzymują, zlikwidować senat ogólnie zacząć cięcia w administracji państwowej która nic porzytecznego nie wytwarza oprócz co2
mm, 19.05.2013, 12:34
Widzę zalążki polityki Czerwonych Khmerów. Najlepiej wybić całą inteligencję, bo przeciesz oni nic nie robią. Puknij się
haha, 19.05.2013, 12:54
No to dawać za rodzenie dzieci nawet po 10000 na jedno a co tam . Nie od dziś wiadomo,że najwięcej dzieci bywa z reguły tam gdzie niekoniecznie stawia się na ich wykształcenie i a się dzieciom czas. Tak więc rodzenie dzieci tez może być dobrym sposobem na życie. Tylko jaka jest gwarancja ,że te dzieci pozostawione same sobie nie zapełnią aresztów i zakładów karnych. I co znowu głupi wykształciuch będzie na nich tyrał do 67 roku życia . A co tam zabrać przywileje niech tyra do śmierci.
Nie ma co się dziwić pracodawcy,ze nie chce zatrudniać młodych kobiet. Ciąża to teraz choroba są kobiety, które siedzą prawie całą ciąże na zwolnieniu ( wiadomo lekarze dają zwolnienia bez większych zastrzeżeń) , potem przez rok etat zablokowany mamusia z dzidzia w domku a na cholerę pracować, a później zwolnienia na dzieci i co się dziwić pracodawcy. Zastanawiające jest to ,że wmawia się innym bez dzietnym lub "starym', że te dzieci będą pracować na ich emerytury . A co jak wyrosną na leni, kryminalistów lub wyjadą za granicę?=(((
Dzieci to radość a nie poświęcenie dla ojczyzny i ma się je na własna odpowiedzialność.
stara matka, 19.05.2013, 16:34
Przykład myślenia ograniczonego do mikroskali. Jeśli coraz więcej ludzi będzie myślało w podobnych kategoriach, to spadniemy na ostatnie miejsce w świecie pod względem dzietności. Na razie Polska jest na trzecim miejscu. Od końca.
gruus, 19.05.2013, 19:01
Po pierwsze nie ma obrzydliwszego slow jak "dzietność" to sprowadzanie kobiety do funkcji "macicy" . Nie w ilości siła a w mądrości i pracowitości narodu . Lepiej niech nas będzie mniej a mądrych niż cała armia nierobów i degeneratów.
Jeszcze trochę a dojdziemy do wniosku ,że nie ważne jacy byle by się rodzili.
Dawanie pieniędzy za rodzenie dzieci , kazdemu jakoś kiepsko się sprawdza np . becikowe. To moim zdaniem kolejny myk by na jakiś czas kosztem podatnika pozbyć się problemu , będą specjalistki od rodzenia dzieci . Pracy nie ma dla wielu a mówi się,że jest nas za mało i niema komu pracować.
stara matka, 19.05.2013, 22:05
Twoje poglądy to demografia na ludowo. Po ostatniej fali emigracji wyjechało z kraju dziesiątki tysięcy młodych ludzi. Skutki tego odczujemy już za kilkanaście lat. Mamy sytuację dramatyczną, jeśli chodzi o ilość dzieci a ciebie boli tzw. becikowe, śmieszna kwota w skali wydatków publicznych.
gruus, 19.05.2013, 23:45
Szkoda,ze nie zadajesz sobie trudu w jakich rodzinach rodzi się najwięcej dzieci. Zazwyczaj wielodzietne rodziny to nie te z rodzicami dbajacymi o los dzieci.
Zresztą jaka jest gwarancja czy te dzieci nie wyjadą za granice ?
Najpierw niech będzie praca dla rodziców a potem niech rodzą się. dzieci. na razie pracy brak, miekszkania poza zasięgiem . No ale zawsze możemy "produkować"tanią siłę robocza, powiększać obszary biedy. Bywa,że młodzi ludzie mówią lepsze macierzyńskie przez rok niż nic a potem się zobaczy...
Becikowe to pieniądze wyrzucone w błoto bywa ,że wydawane są na flaszkę niestety nie chodzi tu o mleko. Najpierw trzeba stwożyć warunki do życia apotem powoływać te nowe zycie...chyba,że chodzi o tzw. ciemna masę.
Jest taki wiersz Pawlikowskiej Jasnorzewskie o prawie nowo narodzonych do godnego życia... becikowe tego nie załatwi , może lepiej żeby było nas mniej ale szczęśliwszych ? Pozdrawiam serdecznie i życzę godnego życia=)
stara matka, 20.05.2013, 19:37
Rozumiem, że stara matka urodziłaś się w czasach, kiedy generalnie była bieda i komuna , ocet i musztarda, więc dziwne, że matka cię spłodziła, mogła ci oszczędzić biedy.
młoda matka, 21.05.2013, 14:38
musztarda najobrzydliwsze słowo na swiecie
Po pierwsze nie ma obrzydliwszego slow jak "musztarda" ...
chudy, 22.05.2013, 08:54
o rety, zdarzają się takie przypadki, ale mnóstwo jest kobiet, które pracuje do końca ciąży a po macierzyńskim chętnie wrocilyby szybko do pracy - ale to tutaj się pojawia ZONK - co zrobić z takim maluchem?zlobek państwowy - male szanse, prywatny- 70% mojego wynagrodzenia, niania chce czasem więcej niż sama zarabiam. nie ciaza i macierzyńskie powinny być tematem rozmwo, tylko jak kobiecie ulatwic powrot do pracy!przerabialam ten temat z jednym dzieckiem, za 2 miesiące pojawi się drugie (bo przeciez jedno dziecko na emeryture moja i meza nie zapracuje, logiczne jest chociaż 2+2)
geniusz, 03.06.2013, 15:37
dyrektorzy polskiego konglomeratu przemysłowego otrzymują pensje ćwierć miliona złotych. Kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2013 r. - 111 390 zł. kwota wypłaconego zasiłku macierzyńskiego to 6500 pln.
konkluzja: Ci na stołkach na pewno nie powinni szukać oszczędności w młodych mamach.
julie24, 19.05.2013, 14:38
dokładnie, urzędasy zachłannie zabierają wszystko a ludziom rzucają ochłapy, które też chcą zabrać! powinni zlikwidowac zus i inne skladki niech sami na siebie zarabiaja a oni mecze sobie puszczają na posiedzeniach- kpina!
agua, 22.02.2014, 10:55
sygit14, 19.05.2013, 18:02
trzeba zlikwidowac prezydentom dorzywotnie emerytury po jednej czy dwuch kadecjach prawo obowiazuje wszystkich polakow j ednakowo a nie ze banda ustala przepisu wygidne dla siebie a polski narod ma wdupie
biol, 20.05.2013, 11:44
Rząd rządem a finanse finansami- ja mam taką myśl jestem już trzeci miesiąc na zwolnieniu lekarskim z tytułu ciąży do pracy nie mam szans wrócić ponieważ ciąża jest wysokiego ryzyka. Nudy w domu więc postanowiłam poszperać po internecie i może troszkę zarobić na nowy wózek i proszę na co trafiłam "Kurs pracy dodatkowej ONLINE12" http://org-epost.com/e-work/book28564031.php super książka- podręcznik jak i szybko zarobić w internecie. Pisana prostym i dostepnym językiem tak aby każdy kto marzy o szybkich pieniądzach i zarobku mogł zrobić coś dla siebie. Serdecznie polecam- warto poświęcić choć chwilkę na tak ciekawą publikację i skorzystać z rady ja wiem że to działa.
zzozo, 20.05.2013, 13:59
Jak działa? Opisz to precyzyjnie a nie reklamujesz jakieś badziewie udając ciężka armatę! Kto tam cie wie kim jesteś, co reprezentujesz itp,itd.Konkrety laluniu, ile zarobiłaś ile przelażałaś, popierdułki to pisz naiwniakom...............
Jak działa?, 21.05.2013, 00:36
Chcieliście takiego przywódce? Wybraliście tak a nie inaczej? Robi się w kraju coraz lepiej i dalej nikt nie weźmie się za to żeby to zmienić... POARAŻKA!!!
Edward, 20.05.2013, 23:19
"Zmieni się zasada wyliczania wysokości zasiłku" ale póki co jest po staremu bo debile uchawlili tak a nie inaczej!!!!!!!!!!!!!!! Teraz tłuki buraczane próbują odkręcić to co spierdolili,ale żeby samemu się do tego przyznać i jebnąć się w głupi grzeszny łeb to już nie!!!!!!!!! Co za chuje nami rządzą????????????/
gość, 21.05.2013, 00:22
"Dlatego ministerstwo zdecydowało się zlikwidować tę lukę w prawie. " Co to qrwa za ministerstwo, które robi luki w prawie???????????? Po co wygraliśmy wojnęęęęęę???????????
Luka prawna, 21.05.2013, 00:29
Więc dlaczego chce się zabrać akurat młodym matkom? ŻAL komuś, że kupi lepszy wózek dla dziecka albo sobie ekologiczne warzywa? TO w takim razie również zasiłki chorobowe trzeba ograniczyć, po roku pracy dopiero pełny wymiar, inaczej to dyskryminacja ! dlaczego jakiś przepis ma być dla jednych taki, a dla drugich inny? To jak facet założy firmę i za miesiąc złamie nogę, to co, może też 1/12 zasiłku ??? w końcu dlaczego mamy płacić za to, że on złamał nogę ?
młoda matka, 21.05.2013, 14:44
Proponuje obniżyć minimalne składki z 60% do 20% średniej krajowej wtedy będzie jeszcze lepiej dla ZUSu liczyć podstawę zasiłku, a i mikro przedsiębiorcy będą mogli płacić po 200zł na ZUS a nie po 1000zł .
Ksawery, 04.06.2013, 17:57
może ktoś wie czy "luka" jeszcze działa?
białek, 27.06.2013, 10:15
Teoretycznie jeszcze tak, gdyż rząd nie zakończył prac nad ustawą.
poniżej link do aktualnego statusu prac nad ustawą:
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=939
123, 30.07.2013, 07:44
no dobra ale weszła ta ustawa czy nie? mam na mysli obliczanie wysokosci macierzynskiego za pomocą skali roku, a nie sredniej np z 3mscy
agua, 22.02.2014, 11:36

Polecamy