Sprzedawcy będą mieć wolne niedziele?

W tej chwili hipermarkety zamknięte są podczas 13 świąt państwowych. Solidarność chce wprowadzić zakaz pracy w handlu w każdą niedzielę.
W NIemczech, Austrii i Francji obowiązuje zakaz handlu w niedzielę.
W Niemczech, Austrii i Francji obowiązuje zakaz handlu w niedzielę.

fot. jusben/morguefile.com

Czwartego marca, w niedzielę, przed sklepami w największych miastach Polski związkowcy z Solidarności będą rozdawać ulotki promujące ideę ustawowego ustanowienia niedzieli dniem wolnym od pracy. Tam, gdzie wprowadzono wolne niedziele, sieci handlowe nie zbankrutowały - przekonują.

„W każdą niedzielę w handlu pracuje według naszych szacunków ok. 250 tys. osób. W większości są to kobiety, którym odbiera się prawo do spędzenia tego dnia razem z rodzinami" - powiedział Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność".

Podczas akcji związkowcy będą namawiać klientów, aby nie robili zakupów w niedzielę. Liczą, że uda im się wywołać społeczną debatę na temat wolnych niedziel. Chcą również dotrzeć do polityków i przekonać ich do wprowadzenia ustawowego zakazu pracy w sektorze handlu w tym dniu tygodnia.

Handlowa Solidarność od lat prowadzi kampanie promujące ustanowienie niedzieli dniem wolnym od pracy. Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń jest współzałożycielem Europejskiego Przymierza na rzecz Niedzieli (European Sunday Alliance), stowarzyszenia zrzeszającego związki zawodowe oraz organizacje pozarządowe z całego kontynentu. Podobne akcje jak w Polsce organizacje skupione w Przymierzu przeprowadzą w niedzielę także w innych krajach europejskich.

„W części krajów, np. w Niemczech, Austrii czy Francji, niedziela od dawna jest dniem wolnym od pracy w handlu i wbrew temu, co próbuje się nam wmówić, nie doprowadziło to do masowych bankructw sieci handlowych. Ludzie po prostu przyzwyczaili się, że w niedziele sklepy są zamknięte i robią zakupy w inne dni" - przekonuje Bujara. 

Obecnie zakaz pracy w handlu obowiązuje w:

 • Nowy Rok
 • Święto Trzech Króli
 • Wielkanoc
 • Poniedziałek wielkanocny
 • Święto Pracy
 • Święto Narodowe Trzeciego Maja
 • Zielone Świątki
 • Boże Ciało
 • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • Wszystkich Świętych
 • Narodowe Święto Niepodległości
 • Boże Narodzenie (pierwszy dzień świąt)
 • Boże Narodzenie (drugi dzień świąt)

Zobacz także na Strefie Biznesu: W święta sklepy są nieczynne

Autor: regiopraca.pl
241komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (241)

Nieprawda że duże sieci są we Francji zamknięte w niedziele, są otwarte do 12 a gant casino do 12,30
Piotrowski, 02.03.2012, 13:33
to i tak lepiej do 12:30 niz tyrac do 21 czy nawet dluzej!!!! niedziela to sie powinno siedziec w domu i odpoczywac z rodzina
marta, 02.03.2012, 15:10
odpoczywac - na zasilku. Przez takie socjalistyczne bzdury kilkanascie-kilkadziesiat tysiecy ludzi straci prace... ale co tam - przynajmniej wypoczna z rodzina ;)
JJ, 03.03.2012, 00:16
ty bedziesz odpoczywać na L4 jak cie spotka i ci wjebie
warchoł, 03.03.2012, 08:19
A czy przypadkiem ten post to nie groźba? To się popisałeś Panie Warchoł...
Ludzie, nie potraficie normalnie ze sobą rozmawiać...?
Tomasz Dudziński, 03.03.2012, 12:21
Po co te kłótnie. Po przejściu na emeryturę w wieku 67 lat będziemy mogli cieszyć się rodziną i poświęcać jej czas.
PO, 04.03.2012, 14:33
pisze:Pytanie, bardzo tpwsoadowe, brzmi czy stać nas na biznes jak zwykle? Patrząc na załamanie się 3 z 9 cykli życiowych (nie tylko emisje CO2, ale też utrata biorf3żnorodności casus wymierania pszczf3ł się tu kłania, oraz cyklu obiegu azotu w atmosferze) nie mam zamiaru martwić się tym, czy opisywane w artykule pomysły są inżynierią społeczną czy nie. Zaniechanie jakiegoś działania, a nawet pozornie technokratyczne działanie takie jak budowa mostu rf3wnież wpływają na ludzkie zachowanie, tak jak obowiązek zapinania pasf3w czy to, co zostanie położone na pf3łce sklepowej. Przywoływanie Mathusa jest w tym wypadku chybione to raczej brak działania będzie prowadził do przeludnienia ziemi, dalszych katastrof ekologicznych oraz klęsk demograficznych. Z Fukuyamą rf3wnież nie będę dyskutował, miał przyjemność raz już pomylić się z końcem historii więc nie jest dla mnie atrakcyjnym intelektualistą, tak jak z dystansem traktuję nawrf3cenie Sachsa.Żywność ma być przede wszystkim zdrowa i bezpieczna, a hodowla żywności w miastach nie jest niczym nadzwyczajnym projekty, zarf3wno naziemne, jak i szklarnie na dachach budynkf3w, rozkwitają w tak rf3żnych państwach, jak Niemcy i Kuba. Idea jest prosta więcej niezależności, mniej monopoli supermarketf3w, więcej czasu na życie (stąd postulat oderwania polityki społecznej od rynku pracy) i na samodzielną produkcję i naprawę wielu rzeczy, ktf3re wyrzucane dziś do śmieci, pogłębiają zapaść ekologiczną świata, jednocześnie przynosząc niewielką lub zgoła żadną korzyść społeczną. Wiele z tego typu projektf3w to już dziś realizowane, oddolne inicjatywy (takie jak lokalne waluty, prowadzące do kupowania lokalnych produktf3w i zmniejszające zapotrzebowanie na nie tylko finansowo, ale i ekologicznie kosztowny import), i nie są to inicjatywy wielkich intelektualistf3w.To oczywiste, że ekonomia nigdy nie będzie w pełni lokalna, zarf3wno z powodu zmian technologicznych, jak i ekonomicznej oraz ekologicznej nieopłacalności. Nie widzę jednak powodu, dla ktf3rego lokalne/regionalne społeczności miałyby np. nie być w stanie osiągnąć samowystarczalności albo przynajmniej większej niezależności w materiałach budowlanych czy energii, albo żeby spożywały truskawki z okolicy, a nie importowane z Chin. To raczej kontynuacja ścieżki dotychczasowego rozwoju tworzy warunki do tego, by zamiast kontrolowanej transformacji stopniowo zaciskała się na naszych społeczeństwach pętla długu i uzależnienia od paliw kopalnych, a to tylko czubek gf3ry lodowej, w skład ktf3rej wchodzi olbrzymia dominacja Chin w sektorze rzadkich surowcf3w, używanych do wielu nowoczesnych technologii. Nie widzę powodf3w, dla ktf3rych większa lokalizacja miałaby sprawić, że państwo nie miałoby inwestować w edukację uniwersytecką czy badania medyczne żaden z dotychczas prezentowanych przeze mnie dokumentf3w nie jest pisany z perspektywy anarchistycznej.
Imron, 19.04.2012, 11:04
ze niby na jakiej podstawie straca prace. nic to nie zmieni poniewaz i tak pracodawcy pracownikom musza dawac odpowiednia ilosc dni wolnych a takie gadenie ze ktos straci prace bo w niedziele beda sklepy zmkniete sa wyzsane z palcjest to tylko propaganda duzych sieci handlowych. no ale tak co ty bys robił wniedziele przeciez nie był bys w stanie zaplanowac sobie dnia wolnego i musisz sie krecic bo galerich handlowych zamiast spedzic czas najbliszymi no ale fakt ty juz nikogo nie masz z takim rozumem ale nie dziwie sie wcael ze tak jet.
ktos , 03.03.2012, 11:20
ze niby na jakiej podstawie straca prace. nic to nie zmieni poniewaz i tak pracodawcy pracownikom musza dawac odpowiednia ilosc dni wolnych a takie gadenie ze ktos straci prace bo w niedziele beda sklepy zmkniete sa wyzsane z palcjest to tylko propaganda duzych sieci handlowych. no ale tak co ty bys robił wniedziele przeciez nie był bys w stanie zaplanowac sobie dnia wolnego i musisz sie krecic bo galerich handlowych zamiast spedzic czas najbliszymi no ale fakt ty juz nikogo nie masz z takim rozumem ale nie dziwie sie wcael ze tak jet.
ktos , 03.03.2012, 11:21
weźmy przykładowy sklep, który pracuje codziennie 12h i w tym czasie potrzebuje 10 osób siedzących na kasie. To oznacza że w ciągu 7 dni roboczych oferuje swoim pracownikom 840 roboczogodzin.
Przyjmując 40-godzinny tydzień pracy daje to 21 etatów. Jeśli tydzień pracy skurczy się do 6 dni, to już mamy tylko 720 roboczogodzin czyli 18 etatów. Zatem 3 osoby (co nie jest sensacją: dokładnie 1/7) stają się niepotrzebne. Proste?
kmic, 05.03.2012, 09:32
żadnego uzasadnienia w rzeczywistości. W dodatku masa ludzi w marketach to pracownicy tymczasowi, z agencji pracy, więc jest spory luz w normalnym zatrudnianiu. Żadnych zwolnień nie będzie.
Paweł, 05.03.2012, 17:47
ty jeba...y komuchu powinieneś zapierda...ć co najmniej do 80- ki i do piachu szkoda,że smrodzisz powietrze....
leon pizduś, 03.03.2012, 12:13
sama nazwa wskazuje że jesteś pizduś... no cóż jaka nazwa taki rozumek, czyli brak.Pusty kleszy baniak
upominalskki, 03.03.2012, 12:28
ty nawiedzona powinnas tyram od rana do wieczora i swiatek piatek
kazek, 03.03.2012, 15:52
Nie trzeba było ojcowizny sprzedawać to nie byłoby strachu o pracę. Chciało się żyć w mieście i robić u Portugalczyka czy Francuza to nie ma co narzekać. Co by było gdyby tych sieci nie było? Nic strasznego, po prostu by ich nie było, a byłyby zakłady nasze polskie, takie jak cukrownie, Elwa, Kasprzak itd..., a Syrenka(samochód) biłaby rekordy sprzedaży, a tak rozje..bali wszystko.
Alex, 03.03.2012, 22:16
To sam zapier...... w kazda niedziele!
qwert, 04.03.2012, 07:54
jkbi,, 04.03.2012, 13:45
Kto idioto straci pracę?Niby ludzie przestaną jeść i pić.Niedaj kłaść sobie śmieci do
głowy.Co tu ma komunizm do rzeczy.Chyba że ty jesteś jednym z tych nienażartych
dziewiętnastowiecznych kapitalistów?
Konsument, 04.03.2012, 13:59
Witaj, trafiłam do ciebie przez blog Polityki .Przeczytałam kilka tekstf3w, m.in. też o teizcerj fali.Pomysł dostosowania pracy do rytmf3w biologicznych jest ciekawy, tyle że musiałoby to skutkować albo skrf3ceniem czasu pracy, albo w ogf3le nienormowanym. Bo zwłaszcza jak jest lato, to przychodzenie do pracy na 10 oznaczałoby wychodzenie najwcześniej o 18, gdy słońce już pomału zachodzi. Mogłoby to z kolei odbić się na zdrowiu ze względu na braki witaminy D, syntetyzowanej pod wpływem słońca.Ale pomysł jest ciekawy, tyle że trzeba by na nowo zorganizować system pracy (może w pewnym zakresie pracę w domu), np. w pracy dyżury, a pozostały czas w domu. Jednak mimo wszystko nie da się tak zorganizować usług dla ludności, sklepy, no i przemysłu, gdy zorganizowana grupa ludzi musi coś wykonywać.Zapraszam rf3wnież do odwiedzenia mojego bloga, gdzie często tez snuje rozważania zainspirowane tekstami z Polityki .Pozdrawiam
Harpreet, 19.04.2012, 14:04
Właśnie takie kubki to pamiętam raczej ze stołf3wek. W domu obowiązkowa slazknka w metalowym koszyku, ktf3ra pękała pod wpływem wrzątku. Cud techniki!
Polina, 21.04.2012, 04:30
Nikt nie straci pracy, po prostu,sieci stanął się wydajniejsze.
Ja też nie chce zapierdalać w niedziele, a jak ten tręd utrzymamy, to wszyscy z czasem będziemy w niedziele zapierdalać, nie tylko pracownicy marketów.
ekspert, 04.03.2012, 15:00
I przydałoby się, żeby wszyscy inni zapieprzali w niedziele. Zobaczyli byśmy jak by ćwierkali. A szczególnie lekarzom z przychodni by się to przydało! To skandal, że ci, którzy służą ludzkiemu zdrowiu mają wolne nie tylko niedziele ale całe weekendy i człowiek w razie choroby musi się ratować całodobówką a nie może iść normalnie do przychodni. Natomiast pan doktór ma możliwośc pójścia w niedzielę z dzieciaczkiem do sklepu po batonik lub czekoladkę. Żenada!
Laura, 20.12.2012, 00:09
Bardzo dobrze że zamkną w niedzielę sklepy a zwłaszcza sieci sklepów cerfur.Kiedyś było pozamykane za dawnych czasów i jakoś człowiek żył,a teraz nie potrafią się obkupić w soboty? NIECH ZAMKNĄ NIEDZIELE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
klijentka, 04.03.2012, 17:33
Widać że nie pracujesz w niedziele , z własnego doświadczenia wiem że to nie fajne , a najbardziej szkoda mi mojej córki która bardzo mało mnie widuje. Tak więc ja jestem ze i nie dlatego że nie lubie pracować , bo lubię . Więc nie wyjeżdżaj z takim twierdzeniem że na zasiłek ktoś ma iść , bo to nie o to chodzi.
Nikola, 04.03.2012, 23:35
bzdury to ty piszesz do 12 markety zarobią nie wiele mniej niż przez cały dzień
mietek, 05.03.2012, 10:46
Michael Kors Handbags The Air Jordan 10 From high-performing basketball shoes like the Air Jordan 2012 to the iconic styles of Jordan Concord 12there's a Jordan shoe for any season and any occasion.Jordan Shoes SaleSince their release in 1985 http://jordansconcordcheap.weebly.com/">Jordan Concord ShoesJordan shoes have become a juggernaut Cheap Michael Kors Hamilton manufacturer. michael kors tote bags in the sneaker world. Cheap concord jordan A unique amalgam of innovative technologies.sweet design detailing and fresh color combinations. freshest kicks ring top-of-the-line Nike technologies.the most recent Flight performance shoes are built to michael kors watches outlet provide you with an edge on the court michael kors bagswhile the lifestyle shoes feature the freshest colors and designs.versions in our own air jordan shoes.Your ultimate method to obtain getting into connection with michael kors outlet. Match your Jordan sneakers with for a unique look you'll be proud to call your own. michael kors tote bagsDon't forget to check out and in hundreds of styles.Retro Jordan Shoes While most of us probably can't pull off Clyde's flashy wardrobe Cheap Jordan Concord lot of companies are conducted on the internet and since accessing the web Air Jordans For SaleBecause of its simple suede design, it was also a popular skate shoe Jordan Concord Shoesclean design.Like the ad says the consumers.
Cheap Jordans Shoes, 12.07.2012, 08:27
To może dla wszystkich zróbmy pracujące niedziele? Dlaczego sprzedawcy mają pracować w niedziele a inni miło spędzać czas z rodzinkami w centrach handlowych kosztem pracowników i ich rodzin!? Niech wszyscy inni też pójdą do pracy w niedziele, inny dzień dostaną wolny- przecież to nie problem. Najbardziej mnie denerwują wypowiedzi takich, którzy sami nigdy w życiu nie poszliby do pracy w niedziele!.
Laura, 05.08.2012, 14:59
hej ty, dlaczego tylko sklepy mają być zamkniete? Jak zamykac to zamykać wszysko. pozostawić na drzwiach kartkę,że obsługa grzecznie siedzi w kościólku i slucha wypocin tłustego klechy Ty będzisz siedzial w domu i gapił sie w tv a tamk pracują kobiety, będziesz mial sraczkę i polecisz do szpitala a tam tez kobiety, potem poweczesz się do baru a tam kobiety pracują tylko sklepy zamknięte. dlaczego mamy wprowadzić taką dyskryminację na rządanie kleru? A kler zarabia na spędach niedzielnych to też zamknać ich przybytki
upominalskki, 03.03.2012, 12:25
LEPIEJ ksiedza jak komunistycznych lbow i liberalnych popaprańcow
kazek, 03.03.2012, 15:54
W soboty były sklepy otwarte od 7 do 14, w niedzielę od 7 do 10 lub 11, za komuny oczywiście, a od 12 byliśmy z mamą i tatą na gofrach lub lodach(biznes prywatny) w parku, lub u babci i dziadka na wiosce.
Alex, 03.03.2012, 22:20
Nikt nikogo nie zmusza do pójścia w niedzielę do kościoła !!!
ap, 03.03.2012, 22:37
tu taj chodzi o obiekty trudniące się handlem, gdzie panie siedzące na kasie zarabiają najniższą krajową, lub trochę ponad to, a nie o instytucje pożytku publicznego lub świadczące usługi. Taki pan głupi lekarz, który na wszystko ma czas bo czy zrobi on czy nie co to dla niego za różnica i tak dostanie swoją pensję - powyżej średniej krajowej+ 4-5 dyżurów w msc. czyli kolejny 1000zł za każdy dyżur, + inne śmieszne i absurdalne dodatki, jak np. ponad 1000zł za szybsze oddawanie kart pacjenta w msc., gdzie w 90% przypadków i tak sam ich nie pisze . Nie rozróżniasz pojęcia że pracę w szpitalu sami sobie wybierają a do pracy w hipermarkecie są ludzie zmuszeni przez sytuację finansową oraz ta na rynku pracy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
zz, 04.03.2012, 08:30
@Paweł wyborny żart, sam nim zasunąłem kuoiikrltnke;)@Dalvia porzucona płyta jest elementem składowym wszechobecnego burdelu, zwanego rf3wnież artystycznym nieładem . Już gdzieś zniknęła, więc nigdy się nie dowiemy co było na niej wypalone, i czy w ogf3le.@ Pozytywka doskonały pomysł! Z chęcią bym przeczytał i wykorzystał takie info.
Sky, 19.04.2012, 16:47
Fajny art! Niezłe copy. Macie tam dobrego prsaiza Szkoda tylko, że nie ma odniesienia do rzeczywistości, bo wygląda na to, że pszczoła zdechła, a jakość SM ma w żądle
Iyana, 21.04.2012, 04:38
W.A.M. pisze:Panie Bartlomieju,Mysle, ze milo byc na PC.org w sasiedztwie Dalaj Lamy :). Tnie zepcialem sie Pana ani w tym miejscu, ani w innym. Jedynie chcialem ubiec watpliwosci co do przekonan ekonomiczno-spolecznych :), moich.Pan strescil poglady dwojga aktywistow to w kontekscie owych pogladow zadalem pare pytan i pozwolilem sobie na pare komentarzy.Co do Kuby i Niemiec, i szklarni, Mysle, ze jest roznica. Ludzie w Niemczech hoduja rsliny przy domu, bo wierza (i nawet wiedza), ze sa one zdrowe; ale maja mozliwosc pojscia do sklepu i kupienia swiezych warzyw (nb. w dawnym NRD wlasnie swiezych warzyw w latach 80. by Pan za Boga nie kupil, mimo ze mieso mieli bezkartkowe). Czyli ludzie maja wybor. Zas na Kubie nie ma organizacji lokalnej, ani centralnej, ktora byanie zapewnic ludziom ow wybor. Hoduja warzywa, bo to jedyny sposob by je miec na stole. Fakt niby ten sam male szklarnie a wydaje mi sie ze powod calkiem rozny. I o ile niemiecki przyklad jest trafiony, to przyklad kubanski wg mnie pokazuje na niedostatki systemu z dominujaca ideologia (z nieco niehumanitarnym obliczem).Nie zaliczam dbania o srodowisko do SocEngineering, Pan wybaczy. To racjonalne dzialanie, na ktore niestety stac tylko nieco rozwiniete spoleczenstwa, bo to niestety kosztuje. Ale placimy te cene, bo nie chcemy zyc w brudzie i zanieczyszczeniach. Biedakow na to nie stac, a ich elity wybieraja czyste miejsca do zycia.Wie Pan, tuz przed kryzysem w 2008 przem analize, w ktorej napisano, ze dobra cena ropy to jakies 80 USD, i ze zapewnia ona i godziwy zysk, i fundusze na poszukiwania nowych zloz. Wtedy ceny szybowaly powyzej 160USD, tuz po kryzysoe skrobaly 40-50. Shell mial nadzwyczajny ZYSK, jakies 12 mld Euro. Starczylo na wykup ABN AMRO od Belgow. Ceny ropy sa nakrecane przez banki inwestycyjne, i panstwowe firmy naftowe, powyzej poziomow dyktowanych dostepnoscia ropy i kosztami wydobycia. Ale nie wydaje mi sie, bysmy tak szybko mogli zapomniec o ropie.Prosze Pana. Dla mnie myslenie zyczeniowe i chciejstwo to przekonywanie ludzi (przez omawianych przez Pana autorow), ze pewne rozwiazania techniczne (jak OZE) rozwiaza problemy energetyczne swiata. Ze nowa organizacja spoleczenstwa zostanie wprowadzona bezbolesnie i z samymi profitami, i ze poprawi to zycie ludzi; uwazam, ze to teza, ktora nalezaloby dowiesc przed wprowadzeniem w zycie, byc moze autorzy takich programow powinni jasnym jezykiem napisac, jak chca to zrobic, jakie beda koszty i kto ma te koszty poniesc. I kto ma byc z tych kosztow zwolniony.Pewne rozwiazania OZE sa bardzo drogie, i takiomi pozostana, bo takie mowia prawa fizyki. Alokacja srodkow w takie obszary to zabieranie srodkow z innych dziedzin.Cytowani przez Pana autorzy proponuja zmiany rewolucyjne w spoleczenstwach. Poziom emocji jest dosyc wysoki, wiec pewnie bedziemy mieli do czynienia z rewolucja. To sa zwykle niemile czasy.Model socjaldemokracji skandynawskiej (mimo regulacji) jakos bardziej mi odpowiada. Nowy Zielony Lad to wg mnie Pain Without Gain (bo te drobiazgi technokratyczne pozostawia sie na damy sobie z tym rade , i nie mowi sie ludziom bezposrednio, jaka droga ma wiesc do tego Ladu).
Jannifer, 19.04.2012, 06:30
6guAvI , [url=http://ddfdqldknfbm.com/]ddfdqldknfbm[/url], [link=http://yxoikvjbmfqz.com/]yxoikvjbmfqz[/link], http://ooibicjisznl.com/
qrgnxwze, 21.04.2012, 08:05
Dlaczego "Solidarność" sprzyja tylko handlowcom? Kobiety pracują obecnie we wszystkich dziedzinach i na wszystkich stanowiskach.Dlatego należałoby ująć się za:kolejarzy,PKS,MKS,wojsko,Policję,Pogotowie Ratunkowe,szpitale,Straż Pożarną itd,itp.Do chwili obecnej jeszcze nie widziałem ani nie słyszałem,by "Solidarność" wymyśliła coś mądrego.Wręcz odwrotnie,robi wszystko na polecenie księży Kościoła katolickiego.
Kowalski, 03.03.2012, 20:58
I jeszcze zamknąć stacje paliw bo tam też kobiety pracują! Jak jeden z drugim stanie w szczerym polu do poniedziałku to im ta kościelna pseudo miłość przejdzie. Chyba że księża będą stacje z modlitewnikami otwierać i niedziele kolejny biznes kręcić -też nieopodatkowany! A ci którzy nie rozumieją jaki związek ma ilość pracowników z ilością dni pracy odsyłam do kościoła na modlitwę o rozum. Chyba tylko to może im pomóc jeszcze. Bo na razie modlili się tylko o odpowiednią ilość jadu.....
Ania, 04.03.2012, 08:15
Ten film daje do myślenia trudno nie tdosrzec jakiejś części siebie w bohaterce. Sądzę, że nawet Ty, Baronowo byś tam znalazła kawałek siebie. Oglądamy ten film z mieszaniną złości i wstydu, a jednak dalej lubimy tę Ki. Super, prawdziwe kino.
Mehmet, 19.04.2012, 19:43
Ha ha ha. Było by śmieszne, gdyby mf3j dziadek nie auzswał w Bawarii 5 lat, jako niewolnik. Babcia zresztą też (jeszcze pamięta to i owo po niemiecku). Uśmiałem się do łez. Tak czy inaczej, jeśli Niemcy trochę przymusowo popracowali - to bardzo im tak dobrze.Pozdrawiam
Monique, 21.04.2012, 05:01
W UK sklepy w niedzielę wszystkie otwarte są do 16-tej.
maqda, 02.03.2012, 17:11
W UK za to można konkretnie zarobić.
Remek, 02.03.2012, 17:20
to wynoch do uk tu jest polska i biedota za marne grosze pracujemy i to nawet w niedziele handel to cieżka kromka chleba ludzie na nic nie maja i sa rozdrażnieni a ty z uśmiechem na twarzy musisz go wspierac popieram ze niedziela ma być wolna w sobote do 21 sklepy powinny byc otwarte jak na zachodzie i każdy zrobi zakupy a i tak bedziemy dalej pracować za najniższa krajowa nawet nie pracujac w niedziele gdzie nas wykorzystuja
jutro, 02.03.2012, 21:53
Jeżeli przyczyna tkwi w niskich zarobkach,to dlaczego szanowna "Solidarność" do tej pory tego nie zauważyła?Niech więc protestuje o ich podwyższenie,a nie o zamykanie sklepów.Jak zwykle myśli wychodzą przeciwną stroną głowy i nie miał kto tego podpowiedzieć.Panowie! Kiedy zaczniecie kierować się zwykłym chłopskim rozumem (swoim)?
Kowalski, 03.03.2012, 21:09
pracownicy wolne, a jak właściciel /czy dzierżawca, nie wiem/ chce - to niech sam stoi za ladą.
zdzicho emeryt, 04.03.2012, 19:09
to jak Ci się tak podoba UK to wyjazd,tu jest Polska i jestem za wolnymi niedzielami
zainteresowany, 20.03.2012, 20:42
Jak chcesz robić zakupy w centrum chandlowym w niedziele to sobie sam stań na kasie a nie wciskaj ciemnoty że pracują we Francji tam ludzie nawet nie chcą słyszeć o czymś takim sam sobie to wymiśliłeś tylko taki jak ty by poszzedł do pracy w święto
malinowski, 02.03.2012, 20:25
masz taką wiedzę o Francji jak o ortografij
gość, 02.03.2012, 22:33
ty wiedzy też za dużej o ortografii nie masz a innych upominasz
kol, 03.03.2012, 13:38