Za święto w dzień wolny należy się dodatkowe wolne

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy odbierające pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w dzień wolny od pracy.
Wniosek do TK złożyła Solidarność
Wniosek do TK złożyła Solidarność

fot. NSSZ Solidarność

Obowiązek oddawania pracownikom takiego dnia uchylono po wprowadzeniu od 2011 r. wolnego w święto Trzech Króli. Wniosek do Trybunału złożył NSZZ "Solidarność".

"Solidarność" argumentowała w Trybunale, że przepisy są sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa i zakazem dyskryminacji oraz prawem do dnia wolnego od pracy w święta ustawowe.

Konstytucja daje pracownikom prawo do ustawowych dni wolnych od pracy - niedziel oraz świąt państwowych i kościelnych, wskazanych w ustawie o dniach wolnych od pracy. W Kodeksie pracy przewidziano pięciodniowy tydzień pracy, wobec czego pracownikowi przysługuje dodatkowo jeden dzień wolny od pracy w tygodniu. Przepisy nie wskazują, który to dzień, ustala to pracodawca.

Zobacz także: Wolne w niedzielę pod lupą TK

"Solidarność" wskazywała we wniosku do TK, że obecnie obowiązujące przepisy powodują nierówne traktowanie pracowników, nawet w jednej firmie. Jeśli zgodnie z ustalonym przez pracodawcę rozkładem pracy powinni pracować w świąteczny dzień, to będą mieć dzień wolny i ich tydzień pracy będzie czterodniowy. Jeśli zgodnie z rozkładem i tak mieli mieć dzień wolny - będą w tygodniu pracowali pięć dni. Według Solidarności oznacza to w praktyce konieczność odpracowania święta w innym dniu.

Trybunał wydał orzeczenie w pięcioosobowym składzie. 


Autor: regiopraca.pl
21komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (21)

Teraz czas by Trybunał zajął stanowisko w kwestii jeszcze ciepłej ustawy emerytalnej, w której część pracowników ucieszono dodatkowymi latami pracy pozostawiając tak zwane "prawa nabyte" wielu grupom zawodowym.
Gość, 02.10.2012, 17:53
dodatkowy dzień wolny tylko w budżetowce, niech ktoś mi powie ze będzie miał wolne w prywatnej firmie.
juzek, 02.10.2012, 21:00
A czy to jest tez przejete z UNII EUROPEJSKIEJ ??????????????????
powiedzcie RODACY z ktorego kraju UNII EUROPEJSKIEJ,
bo w zadnym kraju tego czegos niema tylko POLSKA sobie na cos
takiego moze pozwolic.
ZYJECIE W SUPER PANSTWIE ::::OD 50- na pomostowke,od 60-ki na emeryture i jeszcze siwta w tygodniu dodatkowe wolne.
CALUJCIE W DUPE PANA TUSKA bo jakby byl pan SCHEUBLE z niemiec to by WAM na to nie pozwolil.
Polak
koko, 02.10.2012, 22:12
NO TO PODZIĘKUJ PANU SCHEUBLE ZA GOŚCINĘ I PRZYJEŻDŻAJ CAŁOWAĆ KOGO TYLKO CHCESZ I W CO TYLKO CHCESZ..
=gość=, 03.10.2012, 08:08
Przyjeżdżaj chłopie,mnie też możesz pocałować w dupę.
całuśny, 03.10.2012, 19:30
kto ci broni popracowac w polsce tez poleniuchujesz napisz tylko jeszcze za jaka kase robisz i o tym ze tam gdzie ci tak ciezko nie do przyjecia jest fakt pracy w niediele np. w marketach zreszta temat z toba to prazka
beata serednicka, 24.10.2012, 06:57
to cyli w istopadzie bedzie 20 czy 21 dni pracujacych?
karwowski, 02.10.2012, 22:19
w tym roku 21. Zmiana zapewne wejdzie w życie od nowego roku.
kris, 02.10.2012, 22:55
Przepraszam bardzo ale to jest nieporozumienie.Artykuł robi ludziom wodę z mózgu.Za święto przypadające w niedzielę nigdy nie przysługiwał i nie będzie przysługiwał dodatkowy dzień wolny od pracy.
hary, 03.10.2012, 08:28
A ja mam w du..ie te wolne dni. Kto mi za to zapłaci?Solidarność? Teraz będę miał mnie na wypłatę w tych miesiącach. Solidarność mi zapłaci za te głupi wolne?
Bl, 03.10.2012, 06:50
Jakieś 60% Polaków pracuje w systemie "godzinowym" więc jest to dla nas niekorzystne. No ale .... chyba jasne w jakich jednostkach Ci związkowcy pracują.
slawkoski, 03.10.2012, 08:32
Słuszny argument podnosisz kolego. W wielu przypadkach skończy się to po prostu mniejszymi pensjami za tak bzdurny argument, że głowa mała....
Święto jest wolne po to aby móc świętować... Skoro święto przypada w dzień wolny i sobie każdy może poświętować po swojemu to po cholere dodatkowy dzień wolny?
ObywatelRP, 03.10.2012, 08:34
No i o co tyle hałasu, zobaczcie w kalendarz, w 2013r. w sobotę nie wypada żadne święto....
Dlatego nie ma co liczyć na dodatkowe wolne.
Janek, 03.10.2012, 08:16
Fakt, wolne. Ale święta religii innych niż katolicyzm musisz odpracować. Zgłaszasz szefowi, że w twojej wierze jest święto - bierzesz wolne - ale musisz to wolne odpracować.
Wolne powinny być tylko święta państwowe, a nie religijne.
Senwid, 03.10.2012, 11:03
Pracuje w niemczech i otrzymuje takze dni wolne za dni uznane jako swieta
panstwowe czy tez koscielne(czerwone dni w kalendarzu).
Jezeli w wyjatkowych przypadkach pracuje,otrzymuje za te godziny 165% wynagrodzenia.
BRAWO SOLIDARNOSC!!!!!!!!!!!!!!!
KONIEC WYZYSKU!!!!!!!!!!!!
Pracownik w Niemczech, 03.10.2012, 11:38
Jeżeli pracujesz w Niemczech w sobotę a ta jest świętem to dostaniesz za to zapłacone i żadnego dnia wolnego.Możesz ale zgłosić że chciałbyś za tą sobotę dzień wolny to wypłacą Ci tylko dodatek za nadgodziny.Nie wprowadzaj czytelników w błąd.Jeżeli święto jest w tygodniu to dostaniesz dodatek za pracę w święto bez dnia wolnego.
Andrzej, 04.10.2012, 11:08
To jest ewenement w Europie.W żadnym kraju takiego czegoś nie ma.
Andrzej, 04.10.2012, 10:44
PO straszy PISem, ale wystarczy przemyśleć te 2 lata rządów PIS - czy było coś nie tak ? Na pewno nie, tylko przestępcy i skorumpowani POlitycy więcej się bali, a nie zwykły obywatel. Niestety PO rozszerzyła propagandowo ten strach na wszystkich Polaków i nadal , to robi i to dość skutecznie.Jednak ten, kto potrafi myśleć wie,że nie było i nie ma się czego bać.
PiS nawet Kaczyńskim będzie lepszy od PO z Tuskiem. Kaczyński już rządził i to dobrze,nie przeszkadzał przedsiębiorcom , nie uchwalał bubli ustawowych, tylko media i POwska propaganda zrobili z niego nieomal zbrodniarza. Kaczyński ma swoje miusy, ale jego działania nie są kierowane przeciw zwykłym obywatelom, tylko jest to walka polityczna i chęć rozliczenia tego co szkodzi, szkodziło i nadal pozostaje bezkarne.
Jedną z metod utrzymania przez Tuska i PO władzy jest podsycanie w Polakach strachu przed powrotem do władzy PISu.
Tusk i PO, wciskają Polakom bzdury, że niby państwo PiSu, to było państwo policyjne. Prawda jest taka, że oprócz pijaru i propagandy Tusk i PO, nic nie potrafią, wręcz szkodzą !
Przypomnij sobie, to przecież Tusk i PO, opowiadali Polakom w 2007 roku o standardach jakie wprowadzą o dobrobycie jaki czeka Polaków, po przejeciu władzy przez PO. To Tusk z politykami PO, mówili " My wiemy jak to trzeba zrobić. Mamy już gotowe całe pakiety projektów ustaw, które leżą w szufladach gotowe do wdrożenia. Wybudujemy tysiące kilometrów autostrad, na których nie będą ginąć ludzie.Będziecie się leczyć w nowoczesnych placówkach służby zdrowia, bez kolejek. Polacy zasługują na cud gospodarczy. Będziecie godziwie zarabiać , OBNIŻYMY PODATKI . Polacy, którzy wyjechali za pracą będą powracać do Polski , do swoich rodzin, będzie na nich czekała dobrze płatna praca itd.
Minęło prawie cztery i pół roku i można stwierdzić ?
Jeśli chodzi o gospodarkę, to żyjemy w jakiejś fikcji, jedyne co ten rząd potrafi to podwyżki podatków i buble ustawowe.
Jeśli chodzi o standardy, to ja twierdzę, że przy obecnej jakości kandydatów z partii rządzącej i ciągłych afer i skandali wśród członków PO, pójście na wybory i POparcie kogokolwiek z tej partii można porównać z wizytą w burdelu celem wybrania sobie żony.
c, 04.10.2012, 19:21
Dobrze prawisz choć muszę przyznać głosowałem na PO czego teraz żałuję.
Roni67, 06.01.2013, 17:51
w pełni się zgadzam.... PO tylko potrafi mydlić nam oczy... żyjemy w "cudownej" polskiej rzeczywistości... mój mąż od pażdziernika bez pracy, ja pracuje za minimalną krajową, mamy jedno dziecko... pomoc społeczna tak wyliczyła nam dochód, że dostaniemy zasiłek rodzinny w wysokości 77 zł/msc. , ale gdy moj mąż odstanie bezrobocie... to nam go odbiorą... TO JEST NASZA PERSPEKTYWA... ZIELONA WYSPA...
Ewa, 10.01.2013, 12:47
To jest nienormalne prawo.
malgoska, 06.01.2013, 08:15

Polecamy