Zawieszenie działalności gospodarczej krok po kroku

Chwilowy biznesowy impas - to problem, z którym nierzadko zmierzyć musi się polski przedsiębiorca.
Zawieszenie działalności gospodarczej.
Zawieszenie działalności gospodarczej ma swoje plusy.

fot. sxc.hu

Trudności - prawie każdy przedsiębiorca czasami na nie natrafia. Interesy nie idą tak, jak powinny i zaczynają pojawiać się problemy z płynnością finansową, egzekwowaniem należności oraz spłatą zobowiązań.

Zobacz: Solidny pracodawca jest w cenie 

Dodatkowo, kryzys nie sprzyja poprawie sytuacji na rynku. W ostatnich miesiącach także w Polsce coraz dotkliwiej odczuwamy jego skutki. Z problemem tym nieczęsto zmierzyć muszą się również firmy specjalizujące się w pracach sezonowych. Wiadomo, na zyski nie można liczyć przez cały rok.

Zawieszenie firmy. Na jak długo?

Nawet w biznesie zdarzają się chwilowe impasy. Nie trzeba od razu myśleć o likwidacji firmy. Na początek lepiej rozważyć tzw. zawieszenie działalności gospodarczej. Można przeczekać trudne czasy.

Ważne. Firmę można zawiesić na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Uwaga, jest wyjątek. Gdy przedsiębiorca na taki krok decyduje się w lutym, okres zawieszenia wynosi tyle dni, ile przypada na dany miesiąc w obowiązującym oku kalendarzowym.

Zawieszenie działalności. Jak często można zdecydować się na ten krok?

Jeśli w trakcie ustawowego okresu przedsiębiorca wznowi działalność, może ją ponownie zawiesić. Z kolei, jeśli nie wznowi działalności przez 24 miesiące, może ponieść karę grzywny i zostać wykreślony z ewidencji.

Jak dodaje Pan Krzysztof Lipiński, prezes biura rachunkowego Wl Accountancy przedsiębiorca sam decyduje, na jaki okres chce zawiesić prowadzenie działalności i ile razy to uczyni.  - Może zawieszać działalność kilkakrotnie - mówi.

Gdzie załatwia się formalności?

Firmy, które są wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego składają wnioski o zawieszenie działalności gospodarczej w sądzie rejestrowym. Natomiast osoby fizyczne składają podobny wniosek do Ewidencji Działalności gospodarczej.

Niestety, nie każda firma ma taką możliwość. Może tego dokonać jedynie osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (jednoosobowa firma) lub też fundacje, spółka czy wszyscy wspólnicy spółki cywilnej, o ile nie zatrudniają żadnych pracowników.

Jaka płynie z tego korzyść?

Dzięki zawieszeniu działalności, przedsiębiorca zwolniony jest z obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy. W większości przypadków nie musi także składać deklaracji na podatek VAT, jak również opłacać składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Składki rentowe i emerytalne w okresie zawieszenia pozostają dobrowolne.

Przedsiębiorca nie może wprawdzie prowadzić bieżącej działalności gospodarczej, jednak może osiągać przychody z działalności, którą prowadził przed zawieszeniem. Może także przyjmować należności i uczestniczyć w postępowaniach sądowych dotyczących działalności prowadzonej przed zawieszeniem oraz nabywać środki trwałe i rozwijać wyposażenie.

Autor: Dorota Richter
Współpraca: Dorota Richter
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Cytuje .......przedsiębiorca mógł zawiesić firmę na okres od jednego miesiąca do dwóch lat. Nowelizacja z dnia 30 czerwca 2011 wprowadziła zmiany. Teraz firmę można zawiesić na okres od 30 dni do 24 miesięcy..... Zaiste - ogromna zmiana.
logik, 13.03.2012, 10:22
katar nieleczony ma sie 2 tygodnie - leczony natomiast tylko 14 dni
aaa, 13.03.2012, 15:21
Najprawdopodobniej autor miał na myśli fakt że można zawiesić działalność na 30 dni, nawet w miesiącu który ma 31 dni. Przed nowelizacją było to chyba niemożliwe gdyż zawieszenie musiało wynosić miesiąc czyli 31 dni.
kowalski, 31.07.2012, 11:01
Nie masło maślane, tylko teraz można zawiesić np na 40 dni a nie na zaokrąglone dwa miesiące. Teraz zawiesza się w dniach , nie w pełnych miesiącach.
bond, 08.08.2012, 15:26
czarny, 13.03.2012, 21:54
Komentarz został usunięty.
Character ray ban sunglasses the brand new hottest on-line video gaming ray ban sunglasses uk. get youngsters men and women same ray ban sunglasses sale. Character cheap ray ban sunglasses online employing its role assumes gathered ben twelve games acknowledgement ray ban wayfarer sunglasses. engaging approach ray ban aviator sunglasses and also the excellent art seized brains of various.
ccocoo, 15.05.2012, 03:57

Polecamy