Grudziądz: praca w Niemczech? Biorę!

Nie ukrywam, że zależy mi na godnym zarobku - przyznaje Magdalena Jaroszewska. - Dlatego chcę wyjechać za granicę. Żeby znaleźć odpowiednią ofertę pracy, kobieta przyszła do Work Busa.
Work Bus w Grudziądzu
Jarosławowi Tomaszewskiemu zagraniczne oferty pracy przedstawiała Wioletta Plewnia z Mobilnego Biura Rekrutacji Work Express.

fot. Fot. Aleksandra Pasis/Gazeta Pomorska

Mobilny „pośredniak" z zagranicznymi propozycjami wakatów zawitał do Grudziądza pierwszy raz. Jak się okazało, był to strzał w przysłowiową „dziesiątkę". Do „biura", które znajdowało się wewnątrz pojazdu, co chwilę zaglądali kolejni zainteresowani.

Wśród nich znalazła się Magdalena Jaroszewska. - Córka wychodzi za mąż i potrzebuję pieniędzy, żeby pomóc jej w organizacji ślubu - mówi grudziądzanka. - Tutaj nic mnie nie trzyma, więc mogę się spakować i od razu wyjeżdżać.

Jedyna szansa

Kobietę zainteresowała praca opiekunki starszych osób w Niemczech. - Odpowiada mi ta oferta, ponieważ jestem z wykształcenia pielęgniarką. Może biegle nie władam niemieckim, ale potrafię się dogadać.

Magdalena Jaroszewska od razu w Work Busie wypełniła formularz zgłoszeniowy. - Na co mam czekać?! W Grudziądzu z pracą jest tragicznie! Tym bardziej dla osoby po „pięćdziesiątce" - podkreśla grudziądzanka. - Szukam, szukam i nic..

I dodaje: - Wyjazd za granicę to dla mnie jedyna szansa.

Do autobusu , który zaparkował w piątek przed miejskim targowiskiem, przyszedł również Jarosław Tomaszewski. Młody grudziądzanin, choć jeszcze studiuje ma sprecyzowane plany. - Po obronie dyplomu, pakuję się i wyjeżdżam na stałe za granicę - zdradza Jarek. - Biorę pod uwagę kraje skandynawskie, Niemcy lub Irlandię. Tam są lepsze warunki płacy, pracy i rozwoju.

W sumie Work Bus w ciągu trzech godzin odwiedziło kilkudziesięciu grudziądzan. - Formularze zgłoszeniowe wypełniło 29 osób - mówi Dagmara Gliszczyńska z Mobilnego Biura Rekrutacji Work Express.

Doradcy prezentowali oferty pracy z Francji, Belgii i Niemiec. Głównie dotyczyły zatrudnienia w „budowlance", na produkcji i opiekunów osób starszych.

Choć nie znają języka...

O zagraniczne wakaty grudziądzanie często pytają również w Powiatowym Urzędzie Pracy. - Najczęściej są zainteresowani zatrudnieniem w charakterze sprzątaczek, pomocy domowych i sortowaczy, ponieważ do tych ofert nie jest wymagana dobra znajomość języka obcego - wyjaśnia Piotr Pawlik pracownik „pośredniaka".

Ze statystyk prowadzonych przez PUP wynika, że w pierwszym kwartale roku o zagraniczne oferty pracy pytało 676 osób, a w drugim - 549.

Przeczytaj także: Grudziądz: w mieście i powiecie szykują się kolejne zwolnienia grupowe 

Aleksandra Pasis

Autor: Małgorzata Wąsacz
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

To jedyna możliwość spełnienia podwójnej obietnicy wyborczej :"zlikwiduję bezrobocie o 50 %", gdy te 50 % bezrobotnych spakuje się i pojedzie w świat obsłużyć innych starszych ludzi, bary, kawiarnie, hospicja - jak w Niemczech. Swoich rodziców pozostawiają na pastwę MOPS, domów starców, samym sobie. To widać po statystykach. Jakaś fabryczka nowo otwarta z wielką fetą , zatrudnia ok 100 osób, a w kolejce na wyjazd z miasta czeka ponad 600 osób. Pana to nie martwi Panie Prezydencie, Panie dyrektorze PUP? Ten autobus zabierze w świat kolejnych 30 osób na pierwszym biegu, po nich następni, bo wy nie potraficie w tym mieście stworzyć 30 stanowisk pracy za dziesiątki milionów złotych przekazywanych do PUP, by nie zechcieli porzucać rodzin.??? Jakie fabryki można pobudować za miliony złotych wpompowane w PUP? Wiecie jakie? I w tym problem, że pomysłu brakuje wam od 5 lat więc niech je przemieli PUP na durne kursy ,etaty, dwóch zastępców dyrektora (ale buta i arogancja w bezrobotnym świecie-sam Pan tego nie ogarnia?)itp. na biurokrację tysiącami ton papieru uzasadniającą ich przydatność. Do czego, że zapytam???? A karawana.... tylko psy już prawie nie szczekają zmęczone 5 letnim ujadaniem po próżnicy. Wszyscy głusi na wszystko. Stołki za wysokie, odrywające nogi od rzeczywistości. Może pora zejść z nich, gdy już NIC się na nich zrobić nie da? dla zwykłych ludzi?
Zofia Chlebowska, 15.10.2012, 15:49
swieta prawda caly grudziadz to wielkie gowno cala polska to parodia
pup, 15.10.2012, 16:14
Przecież tak jest w całym kraju, a nie tylko w Grudziądzu, nie udawajcie, że tego nie widzicie!
grudziądzanin, 15.10.2012, 19:06

Polecamy