Jest praca w armii. Wojsko szuka szeregowych

Na chętnych do służby czeka w całej Polsce 2 tysiące etatów. Pensja na początek to 2500 zł na miesiąc.
Wojsko szuka szeregowych
Jedną z form promocji wojska są dni otwarte w jednostkach. Wiadomo, czym skorupka za młodu nasiąknie...

fot. Krzysztof Świderski

Utworzony w lipcu 2004 roku korpus liczy dziś 38 tysięcy żołnierzy. Docelowo - do 2018 roku - powinno ich być 48 tysięcy.

 

Kandydat na szeregowego musi mieć ukończone 18 lat, wykształcenie przynajmniej gimnazjalne, polskie obywatelstwo, potwierdzoną niekaralność. By zostać żołnierzem, trzeba się najpierw zgłosić do odpowiedniej Wojskowej Komendy Uzupełnień.

- Kandydat na żołnierza zawodowego musi się wykazać psychiczną zdolnością do pełnienia służby - mówi mjr Arkady Smoliński, rzecznik WKU w Opolu. - Ważna jest też sprawność fizyczna. Ochotnik musi zaliczyć marszobieg na 1000 lub 3000 metrów, pływanie, podciąganie na drążku i bieg wahadłowy.

Po zaliczeniu procedury kwalifikacyjnej kandydat przechodzi czteromiesięczne szkolenie, tak zwaną służbę przygotowawczą. Po jej ukończeniu podpisuje z dowódcą jednostki kontrakt i zostaje żołnierzem Narodowych Sił Rezerwowych. To przede wszystkim z nich rekrutowani są dziś szeregowi WP.

- Akurat w jednostkach na Opolszczyźnie, czyli w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej i 1. Brzeskim Pułku Saperów, nie ma obecnie wolnych miejsc, ale są na przykład w Sulechowie - mówi major Arkady Smoliński. - Zawodowa służba wojskowa nie jest regionalna. Żołnierz musi mieć świadomość, że będzie pracował tam, gdzie będą dla niego zadania, tam, gdzie wyślą go rozkazy. 

Wojsko nie płaci najgorzej. Pierwsza zasadnicza pensja szeregowego zawodowego to 2500 zł brutto. Po awansie na st. szeregowego podstawa może dojść do 3 tysięcy.

Szeregowi, podobnie jak podoficerowie i oficerowie, dostają też dodatki za długoletnią służbę, trzynastkę oraz świadczenia urlopowe. Żołnierze zawodowi mają też zagwarantowane służbowe mieszkanie lub otrzymują pieniądze na wynajem. Średnia pensja szeregowego to dziś 2800 zł, starsi szeregowi zarabiają 2850 miesięcznie.

Znacznie wyższe są zarobki na misjach. To jedna z przyczyn, dla których nie brakuje chętnych do niebezpiecznej służby za granicą. W Afganistanie służyło dotąd ponad 20 tysięcy żołnierzy.

- Podstawowa pensja szeregowego w Afganistanie to 8000 zł - mówi ppłk Mirosław Ochyra, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych. - Z dodatkami np. za wyjazdy poza teren bazy lub służbę na wieży wartowniczej może to być nawet 10 tysięcy miesięcznie. Niezależnie od tego na konto żołnierza wpływa pensja przysługująca w kraju.

Służba szeregowego zawodowego jest służbą kontraktową. Pierwszy kontrakt zawierany jest na 18 miesięcy, następny na 6 lat. Żołnierz służby kontraktowej może pełnić ją nie dłużej niż 12 lat.

Jeśli przez ten czas nie będzie się doskonalił, zdobywał nowych kwalifikacji i wykształcenia i nie awansuje do korpusu podoficerskiego, będzie musiał odejść z armii. W dodatku bez żadnych świadczeń. Służbę stałą, czyli pracę, po której przysługuje emerytura, pełnią jedynie żołnierze od podoficerów wzwyż.

- Ta sytuacja, odbierana często jako krzywdząca, ma swoje uzasadnienie - mówi płk Andrzej Wiatrowski, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego WP. - Nie potrzebujemy podtatusiałych szeregowych zawodowych, potrzebujemy zdeterminowanych ludzi, którzy swą przyszłość i rozwój wiążą z wojskiem. Oczekujemy motywacji i pasji. Dyspozycyjności, gotowości do poświęceń.

Obecnie pełna emerytura wojskowa przysługuje po 30 latach służby. Z armii można co prawda odejść już po 15 latach, ale wówczas świadczenie jest mniejsze. Od przyszłego roku żołnierzy obowiązywać będzie kryterium 25 lat służby i wieku 55 lat. Średnia emerytura wojskowa wynosi dziś około 3 tysięcy złotych.

- Teraz mamy bardzo młodą armię - mówi płk Wiatrowski. - Przeciętny szeregowy zawodowy ma 27 lat, a średnia wśród wszystkich żołnierzy to zaledwie 33 lata.

Większość szeregowych zawodowych rzeczywiście wiąże swą przyszłość z armią. W naturalny sposób przechodzą do korpusu podoficerów. Warunkiem jest 5 lat nienagannej służby. Żołnierze chwalą sobie także możliwości rozwoju zawodowego.

St. szeregowy Mateusz Bączek służy w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej od 2008 roku. Jest kierowcą hiaba - ciężkiego transportera samozaładowczego.

- Jeszcze zanim trafiłem do jednostki, wojsko skierowało mnie na kurs prawa jazdy kategorii C - mówi st. szer. Mateusz Bączek. - W cywilu pracowałem w prywatnej firmie, bez żadnych szans na zaoczne studia. Natomiast służąc w brygadzie, spokojnie skończyłem studia z resocjalizacji i pedagogiki społecznej na Uniwersytecie Opolskim i zostałem oddelegowany do sekcji współpracy cywilno-wojskowej. Oczywiście wiążę przyszłość z wojskiem, ale to zależy także od moich przełożonych. A póki co szykuję się do pierwszej misji w Afganistanie. 

Autor: redakcja.nto
Współpraca: Krzysztof Świderski
55komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (55)

tak tak afganistan. a po co wy tam w ogole lecicie. to nie jest nasza wojna.
poźniej placz i zgrzytanie zebów bo zginał polski zolnierz.
za 10000 nastawiac dupy - za 1000000 bym nie nastawił.
czytelnik, 04.09.2012, 12:03
Starszy kapral z P.R.L.-63-lata byłbym bardzo przydatny bo jak widzę ;uzbrojenie NASZEJ ARMII-w telewizji i to co widzę na drogach jako pojazdy wojskowe to za daleko nie poszliśmy [służba 69-71 ub,wieku] zastrzegam że mógłbym pogrozić agresorowi ręką w białej rękawiczce A TY...Ty....
Aklim1, 04.09.2012, 12:14
W kraju jezdzi to co ma jezdzić na misji straciłbyś swoją rękę nie zwiny pojazdu
stryku, 15.11.2012, 16:54
Zabili by Cię tam człowieku, miękkich nie biorą!!!
Kapral*, 10.07.2013, 19:23
Jestem pewny ze to.samo mysleli anglicy i feancuzi w 1939roku
analityk, 04.09.2012, 12:54
Jestem pewny ze tak samo mysleli anglicy i francuzi w 1939roku o Polsce
analityk, 04.09.2012, 12:55
Co ma Druga Wojna Światowa do Afganistanu? Najpierw pieprzony Irak zaatakowany bez powodu, a później jedenastoletnia wojna w Afganistanie. I w oby przypadkach musiała w tym polska armia brać udział?
k, 05.09.2012, 13:21
'to nie jest nasza wojna' - typowy Polaczek.
Widzisz, wojsko, armia i misja to nie tylko cyfry na koncie. Więcej nie będę pisał, bo i tak nie zrozumiesz.
Maciej, 05.09.2012, 03:32
Jaka misja człowieku? Dasz się zabić w jakimś zasranym Afganistanie w imię czego? Przyjaźni polsko-amerykańskiej? Bezpieczeństwa na świecie? Wybacz, ale przez tą zasraną wojnę świat wcale nie jest bezpieczniejszy. Jest coraz większy burdel, a w samym Afganistanie ginie coraz więcej ludzi. Tak żołnierzy, jak i cywilów. A najważniejsze o czym myśli ta cała koalicja to jak się stamtąd wycofać.
k, 05.09.2012, 14:24
Wiesz co ?? nie kazdy jedzie tam dla kasy itp. i co ty gadasz o tym że ginie coraz więcej ludzi ?? poczytaj troszkę to pogadamy ... chyba że chodzi ci o zamachy bombowe na Cywili .... Nie wycofamy się nie wierze w to gdy wojna będzie trwała cały czas ... żeby to zakończyć by musieli pozabijać wszystkich ludzi ... bo od Amerykańców można wszystko zakupić co jest im potrzebne .. Broń , Granatkniki , Amunicje ... więc na pewno co raz więcej ludzi będzie to posiadało ....
k, 21.01.2013, 12:15
i co raz więcej ludzi będzie chciało wypędzić ... nas jak i Amerykanów ... a wtedy przedłużą wojnę tam ... więc to jest bez sensu
k, 21.01.2013, 12:19
Leska, 05.10.2013, 12:08
Komentarz został usunięty.
morze nie nasza misja tylko skąd wezmiesz wyszkoloną kadre oficerską i podoficerską z doświadczeniem bojowy która umie walczyć i nie opuszcza sojuszników jak francja czy gb a poza tym ty tam nie walczysz tylko ten ko jest żołnirzem i bierze to na klate
PS.
rosjanie bali się powrotu ponad 2000 gruzinów z iraku ?
stryku, 15.11.2012, 16:51
to rób dalej na kasie za 1200, tam będziesz bezpieczny
tex colorado, 07.09.2012, 08:57
...bo nie jesteś żołnierzem, nie masz tego we krwi, by poświęcić się dla obcych ludzi, dlatego też patrzysz na ilość zer... a są ludzie dla których nie ma odpowiedniej ceny, bo życie jest bezcenne a mimo to ryzykują...
semperfidelis, 07.09.2012, 09:22
w afganistanie walczą z najeźdzami partyzanci nazywani terorystami . w 39 u nas równiez byli ambitni ludzie walczący w imieniu niemieckiej ludzkości a partyzantów nazywali bantytami. czy ktoś dostrzega podobieństwa. przecierz n. żołnierze walczyli i byli zdeterminowani poświęcali się dla swoich rodzin. ktoś na forum napisał, że nie rozumie bo nie jest żołnierzem......obudź się chłopcze albo amień psychiatre..................
AK, 23.12.2012, 19:27
Komentarz został usunięty.
...."Znacznie wyższe są zarobki na misjach. To jedna z przyczyn, dla których nie brakuje chętnych do niebezpiecznej służby za granicą"..... I to byłoby tyle na ten temat.
taki jeden - obserwator, 04.09.2012, 15:35
Jakie misje, w 1939r. to się nazywało okupacja. a jaki piękny cel - włażenie w tyłek Jankesom. I jeszcze durny naród płaci za to.
ixi, 05.09.2012, 09:37
Ty tak nie pisz, bo którejś nocy, do Twoich drzwi zapuka załoga "DZI", czyli ABW.
Nowak, 06.09.2012, 12:20
W Bałtijsku - Głównej bazie morskiej Floty Bałtyckiej Rosji odbyły się uroczystości z okazji 100 dni rządu premiera Tuska oraz w związku z likwidacją Marynarki Wojennej RP, oraz likwidacją stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Mówcy głównie dowódcy 91 okrętów wojennych stacjonujących w Bałtijsku podkreślali śmiały plan polskiego premiera, który w sposób trwały wprowadził Polskę do grupy krajów miłujących Pokój. Mówcy podkreślali też rolę Władimira Putina, który już dawno temu zasugerował polskim władzom zlikwidowanie Marynarki Wojennej, a także Wojska Polskiego. Po zakończeniu uroczystości, uczestnicy wypili tradycyjnego szampana. Odbył się także pokaz ogni sztucznych.
poco?, 05.09.2012, 09:36
Co racja to racja.Dwie rosyjskie rakiety odpalone z Bałtijsku, w kierunku wojskowego portu w Gdyni, i po polskiej Marynarce Wojennej. Jeżeli zdążymy, odpalimy w kierunku ruskich - krucyfiksy. Śmieszna ta polska Armia. Ale dlaczego polscy, oficerowie przydupasy, w wieku 40-45 lat, dostają po 6 tys. emerytury. Pytam: ZA CO?
Nowak, 06.09.2012, 12:17
dopóki ktoś "zyje" z walki z terroryzmem, dopoty bedzie na swiecie terroryzm, przemyslcie
szer Kowalski, 06.09.2012, 13:33
nam wojska starczy tylko tych nierobow ze sztabu zagnac na poligony np 6wog naczele z dca bo to dopiero machina nierobow
zolnierz LWP, 06.09.2012, 14:49
sdfgf, 08.05.2014, 18:10
Pracuje jako st. szer. juz 6 lat i wiem ,że każdy szer. chcialby się dokształcać i pójść na kurs podoficerski, ale mimo determinacji i checi dowódcy nie chcą na takie kursy kierować, jeśli się nie ma jakiegoś wujka generała. Prawda jest taka, że tylko Ci co mają znajomości awansują a reszta odejdzie po 12 latach z kwitkiem i to gadanie że armia potrzebuje ludzi którzy się będą poświęcać jest żałosne bo z tego poświęcenia nic nie ma.
żołnierz, 06.09.2012, 13:59
PAMIĘTAJCIE OBECNI I PRZYSZLI ŻOŁNIERZE ŻE ŻYCIE JEST TYLKO JEDNO ! I ZA ŻADNĄ KASĘ DRUGIEGO ŻYCIA NIE KUPISZ!!PRZEMYŚL WIĘC DECYZJĘ O WYJEŹDZIE .
:), 06.09.2012, 14:37
Zgadzam się z opinią, że Polska bierze udział w nie swojej wojnie. W tym kraju nie powinno być ani jednego polskiego żołnierza. Dlaczego my, Polacy mamy płacić za to, żeby Amerykanie mieli ropę? W imię "przyjaźni" polsko-amerykańskiej? Taki "przyjaciel" z tej Ameryki, że do dzisiaj wizy nie zostały zniesione, pomimo tego, że te nie obowiązują już w większości krajów Europy. A nasz kochany, sprzedajny rząd nadal włazi w tyłek jankesom, jak tylko może. Pewnie w przypadku zaatakowania Polski np. przez Rosję, ten "przyjaciel" zachowałby się podobnie, jak Francja i Anglia w 1939 roku. Szkoda, że żyjemy w kraju, w którym ten szary obywatel jest zewsząd skubany. Zamiast szukając oszczędności poprzez np. wycofanie polskich wojsk z misji zagranicznych, to fuhrer Tusk woli podnieść podatek. Boże, widzisz i nie grzmisz.
klakier, 06.09.2012, 17:31
nie ma pracy w wojsku synku jak nie masz cioci albo wujka.. wiem bo zdalem egzaminy wszystko bylo cacy ale braklo znajomosci.. taki kraj
adi, 07.09.2012, 05:34
Nie dajcie się nabrac na to ćwierkanie. Nie sluchajcie tych starych capów pułkownisiów. To kłamcy. Nie maja o wojsku zielonego pojęcia. Siedza w WKU w stołki pierdza i tyja.
Nikt, 07.09.2012, 08:20
Będąc absolwentem OLL w Dęblinie nie jedno widziałem i całe szczęście etap "wstępu" w szeregi WP mam za sobą. Za darmochę się wykształciłem (zaliczone kursy spadochronowy i szybowcowy), przez 4 lata wyżywienie, "ubranko" i "spanko" też za darmo, nawet czasem zwrot kosztów dojazdu do domku, darmowe badania lekarskie i opieka medyczna. Dodatkowe zajęcia z zakresu lotnictwa itd. Zdane egzaminy na WSOSP (brak miejsc - nieprzyjęty). Ha Ha Ha. Profil mat-fiz i poziom kształcenia w OLL dosyć wysoki, wiec ukończone studia z informatyki (programista) bezproblemowo. Teraz zamiast latać na 40 letnich herkulesach lub trochę młodszych f-16 siedzę za symulatorem uruchomionym na kompie. Ale widząc wyposażenie lotnictwa WP nasi piloci chyba tez niedługo przesiądą się na konsole PlayStation (trochę tańsze od złomu którym latają).
WP i absurdy., 07.09.2012, 09:03
ps3 zabijaka czasu pozytyw ale plener z klamką do asg lub penta z ziomkami polecam
stryku, 15.11.2012, 17:34
Ale cwaniactwo, nikt nie pójdzie na takie warunki stąd kryterium wykształcenia, pospolite oszukiwanie ludzi, to jest wręcz absurdalne.
Porucznik, 07.09.2012, 16:42
panowie gosc zasluzony 12 lat i c mu zostalo uwaga twn placa komu debila napalenca a i tak zostajesz na lodzie wole jezdzic na tirach chociaz mnie nikt nie wkurwia :D
ratownik, 08.09.2012, 02:25
.....uj z wasza praca smieszni zawodowi heheh za takie pieniadze tyle to iracki szeregowy zarabia heheh smiech na sali pozatym ruscy by was kijami pozabijali tylko zucajc nimi jak mozna mowic ze zawodowa skoro umnie w jednostce na 500 ludzi jest moze 50 osob co sie nadaje re4szta to tzw masz plecy masz prace tyle w temacie ito tak ze jeden slepy drugi kulawy inny znowu gruby slon vitd smiech na sali ps kurator by sie przydal w tej jw NISKO bo to sie tu dziej to jakiies jajaj nic nie robia tylko tv dvd ileza amisato bide klepie zamiast zlikwiddowac to i dac ludziom mieszkani itd
anty mon , 09.09.2012, 22:00
nie wiem skąd oni wzięli te zarobki??? na rękę szeregowy ma 2280 zł a dodatki to tylko w wojskach specjalnych i desatnowo szturmowych. w normalnej jw nie ma żadnych dodatków no chyba że za długoletnią służbę- to mają wszyscy, którzy pracują powyżej 3,6,9,12,15,20,25 latach służby... a z szeregowego lub st. szer na kaprala się dostać to jak trafić w totka...masz w życiu farta bo znalazłeś się w odpowiednim czasie i miejscu-czytaj masz znajomości to awansujesz- nie to pa pa po 12 latach...i do prywatnej firmy pójdziesz pracować jak cię ktoś przyjmie- bo co w cv napiszesz??- że umiesz jeździć starem 266 po jednostce albo rosomakiem czy że umiesz strzelać z kbkak albo pm-a czy może że obsługiwałeś starą radiostację produkcji naszych wschodnich sąsiadów. no z takim cv to wszyscy pracodawcy już po ciebie ręce wyciągają....hahahaha....śmiech....
Zaufany, 10.09.2012, 13:21
Zapraszam do pracy w wojsku po 12 latach zostaniecie bez pracy 95% st.szer jest zwalniana a to ze mowia i pisza ze awansujecie,to powodzenia zycze!!!!u mnie w jednostce na 100 osob pracujacych ponad 10 lat 90 jest zwolniona chcecie w wieku np 35lat szukac pracy ?
Szeregowy, 14.09.2012, 19:26
Mięso armatnie potrzebne od zaraz..........i wszystko w temacie!
cywil, 16.09.2012, 08:06
a co z żołnierzami rezerwy co siedzą w domu bez pracy, strzelać umią w wojsku swój staż odbyli i zamiast siedzieć na bezrobociu to za tą kasę było by parę piwek, i przypomniał bym sobie jak kiedyś urywałem się na lewiznę,kiedyś to się w pizdę dostało (FALA) a nie teraz przedszkole
irek kowalski, 18.09.2012, 07:33
Wszyscy piszecie poco dlaczego.
Poco szkolić pracownika pojedzie na szkolenie i zginie w wypadku komunikacyjnym z przepicia albo niczego się nie
nauczy.
ALE NIE O TYM
stryku, 15.11.2012, 17:06
Kto pomorze? stefan marian asia czy armia kto pomógł nam w 45 ten kto nam zrobił kuku 17 września buraki z niemcami był problem ale buraki można było przerobić na barszcz.
A tak w ogóle 1920 europa zachodnia odcieła nas od surowców i pokonania cccp i wiem niektórzy powiedzą niemcy zrobili by swoje a morze przez pokonania cccp to my sami pojechali byśmy wermacht.
Oni zaczynali wojne i zdobywali szlify w boju nasza armia mała słabiej uzbrojona stawiała zacięty opór dlaczego? 1920 tylko 17
stryku, 15.11.2012, 17:25
jestescie wszyscy dupy mielibyscie jaja to nic byscie nie gali po prostu kazden z was sie boi
fgj, 13.12.2012, 15:19
8 lat nienagannej służby i jakoś nie mogę dostać się na kurs podoficerski pomimo zgody i zatwierdzonych kwitów.... to wszystko bajka!!!!!! 12 lat i cywil... to żadna kariera, tylko 12-letnia zasadnicza służba wojskowa!!! jak za cara!!!
Kowalski, 23.12.2012, 12:37
2800??? gdzie wy znalezliscie takie sumy?? nalezy troche od tego odjac. prawda nie placa najgorzej ale skonczcie z propaganda brakuje szeregowych bo 90% jest zwalnianych po 12 latach i nawet za dobre pieniadze bez przyszlosci nikt nie chce robic, wola isc na magazyn i miec pewnosc i zdobyc potrzebne doswiadczenie ja w tym gnije 5lat i jest coraz gorzej ale mam nadzieje ze niedlugo uda mi sie wyrwac pzdr
szeregowy, 29.12.2012, 18:51
zgadzam się z kolegą 8 lat nienagannej służby 3 pełne karty wyróżnień średnie z maturą i 0 szans na szkołę podoficerską
starszy szeregowy , 14.01.2013, 14:36
Średnia pensja szeregowego to dziś 2800 coś wam się troszkę ta kwota z kosmosu się wzieła no ze brutto to sie zgodzę a co do mieszkan to znowu kłamstwo bo ich nie mają i dają równoważnik za którego to można sobie komórkę wynająć
matyja, 24.01.2013, 20:42
ja osobiscie uwazam ze mieszkania to powinny byc tylko dla oficerow i chorazych a podoficer i szeregowy powinien sobie wynajmowac lokum to prawda ze szeregowi maja po 2500zl na reke plus rownowaznik za brak mieszkania i to na dzieci i zone a tego juz nie rozumiem zona i dzieci przeciez nie sluza w armii wiec dlaczego sa spasorowani
kudłaty, 07.03.2013, 21:24
Jak jesteś starym kawalerem bez dzieci i z przeszłością Ormo to nie dziwie sie ze zadajesz takie głupie pytania... jakbys mial zone i dzieci to bys inaczej myslal i nie narzekal
Kowalski, 12.09.2013, 21:27
Jak dla mnie to że trzeba mieć skończone gimnazjum to jest kpina
Abraham, 26.01.2013, 17:20

Polecamy