Włocławek: 120 nauczycieli dostało wypowiedzenia

- To dramat - mówi Wojciech Jaranowski z oświatowej „Solidarności”.
Szkoła
Związkowcy zgodnie twierdzą, że powinien powstać bank wolnych miejsc pracy dla nauczycieli, tak aby w przypadku pojawienia się możliwości zatrudnienia, można było z niej jak najszybciej skorzystać.

fot. Fot. sxc.hu

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Ziemi Kujawskiej tuż przed końcem roku szkolnego pracę straciło trzech nauczycieli, w tym jedna osoba, która ma już inne zatrudnienie. Nauczyciele chemii oraz języków obcych muszą sobie szukać innego pracodawcy. W II LO im. Mikołaja Kopernika wręczono jedno wypowiedzenie - ze szkoły zwolniono mianowanego nauczyciela przedmiotów ścisłych.

W podobnej sytuacji jest ponad setka osób. - To dramat - mówi Wojciech Jaranowski z oświatowej „Solidarności". - Z jednej strony mówi się o zatrzymaniu wzrostu bezrobocia a z drugiej skazuje nauczycieli na taki los. Uważam, że zwolnienia powinno się minimalizować, ale z docierających do mnie informacji wynika, że niektórzy dyrektorzy szkół zbyt gorliwie wzięli się za zwalnianie nauczycieli.

Zdaniem Wojciecha Jaranowskiego, dyrektorzy kalkulują: lepiej jest zwolnić pracownika, bo utrzymanie etatu kosztuje. - Lepiej wypłacać nadgodziny. Są tańsze - mówi Wojciech Jaranowski. Przeciwko zwolnieniom jest też Krzysztof Buszka, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego we Włocławku. - Skala tego zjawiska jest zatrważająca - mówi. - Wiem, że to ogólnokrajowa tendencja, ale dlaczego we Włocławku zwalnia się aż tylu nauczycieli? W innych miastach nie ma takich masowych wypowiedzeń!

- Utrzymywaliśmy fikcję, reorganizacja w szkołach jest niezbędna - mówi Monika Budzeniusz, rzeczniczka prezydenta Włocławka. - Jeśli teraz nie zwolnimy tych ponad stu osób, za cztery lata trzeba będzie zwolnić czterystu nauczycieli!

Związkowcy zgodnie twierdzą, że powinien powstać bank wolnych miejsc pracy dla nauczycieli, tak aby w przypadku pojawienia się możliwości zatrudnienia, można było z niej jak najszybciej skorzystać.

W 56 włocławskich placówkach oświatowych pracuje 2500 nauczycieli. Ich utrzymanie kosztuje 200 mln zł. Subwencja rządu wynosi 130 mln, miasto dokłada do tego 70 mln zł.

Przeczytaj także: Polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie 

RENATA KUDEŁ 

Autor: Małgorzata Wąsacz
13komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (13)

Niech ktoś się lepiej przyjrzy kogo się zwalnia, młodych nauczycieli z pasją, zaangażowaniem i chęcią do pracy. Zostawia się na etacie osoby które już dawno powinny być na emeryturze i tylko młodym miejsce blokują. W szkole mojego syna jest zatrudniona nauczycielka, która ma sześćdziesiąt kilka lat, wiecznie na zwolnieniu lekarskim. Może już czas odpocząć i dać szansę młodym.
Adam, 29.05.2012, 06:38
Kyselak, 29.05.2012, 07:49
tak ...zwalniać tych co powinni być juz dawno a na emeryturze ....a nie zajmować etaty dla młodych...
emerytowana nauczycielka , 29.05.2012, 07:58
Idobrze ze zwalniaja w mojej szkole wszyscy no prawie wszyscy nuczyciele namawiali nas zeby glosowac nz POPSL i teraz mamy rerzim nedze i likwidacje szkol chistorii a milo byc cudownie tz narkotyki na legalu malzenstwa kobiet z kobita itp aborcja od 15l itd i niema nic
KOWALSKI Stanislaw, 29.05.2012, 08:24
Pewnie zwolnic wszystkich nauczycieli w calym kraju!!! Licza sie tylko pieniadze. Wciaz sie je przelicza i podaje do publicznej wiadomosci ile to nauczyciele kosztuja. Polityka Tuska jest taka, zeby Polacy byli nieukami, bo i tak w Polsce dla nich przyszlosci nie ma. Im wiecej wyjedzie tym lepsze statystyki o bezrobociu. TUSK znowu sie bedzie cieszyl. Szkoda, ze Adolf Donaldowi juz nie pomorze rozwiazac problemu nauczycieli!!!!
Daro, 29.05.2012, 08:12
Chciało się gospodarki rynkowej to teraz gęby zamknąć
teraz kasa rządzi
Kotek, 29.05.2012, 11:16
O jakiej to fikcji mówi pani rzecznik? Czy nauczyciele dostawali fikcyjne wynagrodzenia? Czy nie otrzymywali ich za pracę? Nie mieli nadgodzin-to jest racja, a teraz jedni pewnie będą mieć a inni zasilą grono bezrobotnych...Myślę, że teraz rolą związków jest to, by sprawdzać, czy wypowiedzenia były zasadne, czy nauczyciele nie pracują w kilku różnych placówkach, czy nie mają nadgodzin.
???, 29.05.2012, 23:45
Wiecie jaka jest przyczyna? Ja wiem i mam odwage o tym powiedzieć. Otóż przyczyną oprócz oczywiście demografii jest szaleńczy w ostatnim czasie wzrost pensji nauczycieli. żadnego samorządu nie stac na coś takiego. Po prostu nie stać i nie oszukujcie się ludzie!!!
Ricci, 31.05.2012, 18:34
Niestety grupy uprzywilejowane też posmakują co to bezrobocie. Jednak wielu z nich przejdzie na emeryturę. Proponowałabym nie lamentować! Popatrzcie ile absolwentów wyższych uczelni nie może podjąć pracy, bo jej po prostu nie ma!
żal mi młodych, 01.06.2012, 14:10
"Przeciwko zwolnieniom jest też Krzysztof Buszka, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego we Włocławku. - Skala tego zjawiska jest zatrważająca - mówi. - Wiem, że to ogólnokrajowa tendencja, ale dlaczego we Włocławku zwalnia się aż tylu nauczycieli? W innych miastach nie ma takich masowych wypowiedzeń!"
Interesujące... Panie Buszka, sam Pan do tego się przysłużył swoim wcześniejszym zaangażowaniem w "niedziałanie". Któż podpisywał porozumienie z Prezydentem Miasta? Któż stał ramię w ramię z SLD? Polityki nie należy mieszać ze związkiem zawodowym!
120, 27.06.2012, 16:55
W innych miastach związki są związkami i działają, zgodnie ze statutem.
We Włocławku związki niczym ciepłe kluchy, siedzą cicho, bo ważniejsze są dla nich ich własne ciepłe posadki, zwłaszcza w ZNP.
~, 01.07.2012, 20:01
Look nearest listing designed for Coach Outlet which have been limited to golf trying to generate a Coach Outlet Online relationship while using the Coach Factory Outlet, just as almost certainly have the Coach Factory Online to speak to anyone in case goods like Coach Bags Outlet's running shoes be given their purchase. Upon Coach Factory decided upon your pet together with the first of all overall get Michael Kors USA, lots of the actual look at Michael Kors Outlet Online on if she or he was in a Michael Kors Outlet to overcome your suffering of an Gucci Mens Shoes time of year given that Prada Factory will find large number of many Coach Outlet makes provided with an Coach Factory Outlet Online every one of these features excellent quality snapshot creating locations on Coach Purses Outlet a higher level expenditure And you can choose in this Hermes Bags Online. In addition, he played very few college or university Supra Sneakers.
coachbags, 14.07.2012, 05:55

Polecamy