Erasmus i AIESEC - zagraniczne praktyki, dzięki którym łatwiej o pracę

W Polsce najpopularniejszymi programami praktyk zagranicznych są Erasmus i AIESEC. W roku akademickim 2011/2012 na praktyki z Erasmusa wyjechało 3209 Polaków
Erasmus i AIESEC - zagraniczne praktyki, dzięki którym łatwiej o pracę
Anna Karolina Jackowska dzięki Erasmusowi spędziła pół roku w Atenach.

fot. Anna Karolina Jackowska, arch. prywatne

Anna Karolina Jackowska dzięki programowi Erasmus spędziła prawie pół roku w Atenach. Odbyła praktyki na uniwersytecie w Atenach, podczas których prowadziła badania elektrotechniczne, niezbędne do jej pracy magisterskiej. - Na uczelni spędzałam osiem godzin przez pięć dni w tygodniu – opowiada Anna. - Starania o wyjazd zaczęłam osiem miesięcy wcześniej. Stypendium - 350 euro miesięcznie - pokrywało różnicę między kosztami życia w Grecji i Polsce.

Zobacz też: Zagraniczne staże i praktyki - wszystko co musisz wiedzieć. Poradnik 

Co dał jej ten wyjazd? – Wymiernym plusem było nauczenie się technicznego słownictwa z angielskiego oraz możliwość podróżowania - odpowiada. - W weekendy zwiedziłam Grecję, byłam m.in. na Krecie i w Meteorach - dodaje absolwentka krakowskiego AGH.

Ile zarobisz z Erasmusem?

W roku akademickim 2011/2012 na praktyki z Erasmusa wyjechało 3209 Polaków. Można je odbyć w zagranicznej firmie, placówce naukowo-badawczej, organizacji non-profit lub w administracji państwowej, muzeum, bibliotece, szpitalu itp. Wyjątkiem są instytucje unijne i polskie placówki dyplomatyczne, gdzie nie można odbywać praktyk. Praktyka musi być związana z dziedziną, jaką się studiuje. Podstawowym kryterium wyboru kandydatów jest znajomość języka danego kraju albo języka wymaganego w danej instytucji.

Zobacz też: Akcja przeciwko bezpłatnym stażom i praktykom: "Nie robię za darmo" 

Studenci podczas praktyk otrzymują stypendium, jego wysokość jest uzależniona od kraju, w którym będą przebywać oraz uczelni macierzystej. Dla przykładu, student Uniwersytetu Warszawskiego, podejmując praktyki w krajach pierwszej grupy (m.in. Dania, Norwegia i Wielka Brytania) może otrzymać 550 euro miesięcznie, w krajach drugiej grupy (m.in. Belgia, Grecja, Hiszpania i Niemcy) jest to 480 euro. Co ważne, stypendium jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Aby wyjechać na praktyki z Erasmusa trzeba się zgłosić do biura działającego przy uczelni, najlepiej w roku akademickim poprzedzającym planowany wyjazd.

AIESEC w ponad 100 krajach

Agata Zasuń spędziła rok pracując w firmie transportowej w USA. Do Minneapolis pojechała dzięki programowi AIESEC. – Przygotowania do wyjazdu zajęły mi 5 miesięcy, najwięcej trwało załatwienie wizy. Przez rok pracowałam w firmie zajmującej się transportem C.H. Robinson. Po powrocie do Europy ta sama korporacja zaproponowała mi pracę w Wielkiej Brytanii – opowiada Agata. O zarobkach nie chce mówić. – Dostawałam taką samą pensję jak inni pracownicy. Nie narzekałam – dodaje.

Zobacz też: Staże i praktyki: charakterystyka, podobieństwa i różnice 

AIESEC wysyła Polaków za granicę już od 40 lat. Ich flagowym programem jest Global Talents, umożliwiający absolwentom studiów podjęcie praktyk w ponad 100 krajach na całym świecie. Praktyki trwają od 3 do 18 miesięcy, ponad połowa z 3000 ofert pochodzi z rejonu Azji i Pacyfiku. Aby w nich uczestniczyć, trzeba być maksymalnie 2 lata po studiach, mieć mniej niż 30 lat i znać język angielski na poziomie B2. Ważne jest też doświadczenie zawodowe (3-6 miesięcy).

Wynagrodzenie jest zależne od konkretnej firmy, nie może być jednak mniejsze niż minimalna płaca w danym kraju. Żeby wyjechać na praktykę z AIESEC należy się zgłosić do lokalnego biura ok. 5 miesięcy przed planowanym wyjazdem. Udział w programie jest płatny i wynosi 500 zł.

Czy tego typu praktyki pomagają w znalezieniu pracy?

– Dzięki nim potencjalni pracownicy, po raz pierwszy starający się o stanowisko, są postrzegani jako bardziej operatywni - mówi Krzysztof Wieczorek, ekspert Randstad Professionals. - Wartościowe doświadczenie zawodowe zdobyte na praktykach poza granicami Polski może świadczyć m.in. o otwartości na poznawanie nowych kultur. Poza tym ktoś, kto np.odbył staż w niemieckiej firmie, może (choć nie musi) łatwiej dostać w Polsce pracę w firmie z takim właśnie kapitałem – dodaje. I zaznacza: - Zagraniczne praktyki w trakcie nauki to cenna inwestycja w start na rynku pracy.

Piotr Kalsztyn 

Autor: Piotr Kalsztyn
0komentarzy

Polecamy