Narodowy Program Przedsiębiorczości dla Polaków

Co trzeci Polak chce pracować na swoim, ale połowa z nich nie czuje się kompetentna, by prowadzić biznes. Dla nich powstał specjalny program Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
centrum kreatywności
Dziś zarejestrować działalność można przez internet, a obsługę księgową powierzyć zewnętrznej firmie, która nie tylko rozliczy, ale i dobrze doradzi - tłumaczy Karolina Mysiura-Wojtuś, właścicielka Centrum Kreatywności z Opola.

fot. Sławomir Mielnik nto

Karolina Mysiura-Wojtuś w tym miesiącu rozpoczęła działalność gospodarczą. Otworzyła w Opolu Centrum Kreatywności dla Dzieci i Młodzieży. Z wykształcenia polonistka, teatrolog i logopeda, od 11 lat pracuje jako nauczyciel w jednej z opolskich szkół. Teraz godzi te obowiązki z nowym zajęciem.

- Do stworzenia takiego miejsca zainspirowały mnie dzieci - mówi mama 2-letniego Gabriela. - Chciałam, żeby mój syn dostał pełen pakiet zajęć, które stymulowałyby jego rozwój.

Uznała, że inni rodzice i ich dzieci też mogą mieć podobne potrzeby.

Do pracy w Centrum Kreatywności Karolina Mysiura-Wojtuś zaangażowała pedagogów, psychologa, fotografa, specjalistę od muzyki. Zaznacza, że oferta jest dopasowana do potrzeb i oczekiwań nie tylko dzieci i młodzieży (na zajęcia zaprasza już nawet półroczne maluchy), ale też dorosłych. To właśnie dla nich zorganizowała przed tygodniem cykl wykładów, w ramach Tygodnia Bliskości, o noszeniu dzieci w chustach, masażu itp.

Miała świadomość, co to znaczy prowadzić swój biznes, bo działalność gospodarczą od 10 lat prowadzi jej mąż. - Nie ma porównania z kłopotami, z jakimi on borykał się na początku. Dziś zarejestrować działalność można przez internet, a obsługę księgową powierzyć zewnętrznej firmie, która nie tylko rozliczy, ale i dobrze doradzi - tłumaczy Karolina Mysiura-Wojtuś.

Zobacz: Ile zarabiają nauczyciele

Z badań wynika, że już co trzeci Polak chce pracować na swoim, ale dla połowy z nas prowadzenie własnej działalności gospodarczej to obszar, w którym czujemy się niekompetentni.

Z myślą o tych, którzy chcieliby pracować na własny rachunek, ale mają różne obawy, są niepewni swoich umiejętności, powstał Narodowy Program Przedsiębiorczości. Potrwa do czerwca 2013 roku.

Celem, inicjowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, programu jest przede wszystkim zachęcanie do zakładania firm. PARP chce promować i edukować.

Program jest kierowany do dwóch grup:

  • studentów i absolwentów rozpoczynających karierę zawodową (19-29 lat)
  • oraz osób z doświadczeniem na rynku pracy (30-49 lat), biorących pod uwagę prowadzenie własnego biznesu.

- Jestem przekonana, że szczególnie w czasach spowolnienia gospodarczego ważne jest nie tylko wzmocnienie ducha przedsiębiorczości, ale i podjęcie rzeczywistych działań sprzyjających wzrostowi gospodarczemu, a tu rola małych i średnich firm jest absolutnie kluczowa i stale rośnie - mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Udział małych i średnich firm w produkcie krajowym brutto (wskaźnik ekonomiczny określający rozwój kraju) wynosi obecnie w Polsce około 48,4 proc., a liczba zatrudnionych w takich firmach stanowi 2/3 ogółu pracujących. Nasz wzrost gospodarczy jest w dużym stopniu uzależniony właśnie od rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Dlatego - zdaniem PARP - te przedsiębiorstwa wymagają wsparcia.

Z innych badań wynika, że praca na własny rachunek jest przez Polaków rozważana już jako druga z możliwości kształtowania drogi zawodowej (36,8 proc. wskazań), tuż po pracy etatowej w firmie państwowej (38,8 proc.), a przed zatrudnieniem w firmie prywatnej.

Choć poziom przedsiębiorczości, mierzony liczbą firm na tysiąc mieszkańców, w Polsce sytuuje się na poziomie nieco poniżej średniej dla Unii Europejskiej (40 proc. w Polsce do 42 proc. w UE), wynik lepszy od przeciętnego unijnego osiągamy pod względem odsetka osób dorosłych, które założyły własną firmę lub podejmują działania w tym kierunku (12 do 14 proc.) oraz udziału tych, którzy preferowaliby własną działalność gospodarczą (49 do 45 proc.).

Jak będzie realizowany Narodowy Program Przedsiębiorczości? Z myślą o młodszej grupie odbiorców powstała platforma internetowa z testem przedsiębiorczości - jego poprawne wypełnienie będzie przepustką do dalszego etapu konkursu, polegającego na przygotowaniu biznesplanów, z których najlepszy zostanie nagrodzony 60 tysiącami złotych na jego realizację.

Przedsiębiorcze mamy

Część Programu skierowana do starszej grupy obejmie konkurs dla władz lokalnych - burmistrzów, którzy wraz z mieszkańcami będą walczyć o tytuł „Miasta ludzi przedsiębiorczych".
Także w tej grupie przewidziany jest konkurs biznesplanów - autorzy 10 najwyżej ocenionych zyskają fachową pomoc w ich dopracowaniu, a najlepszy - finansowe wsparcie (60 tys. złotych).

Autor: Edyta Hanszke
Współpraca: Edyta Hanszke/nto
1komentarzy

Polecamy