Włocławek: absolwencie, chwytaj staż!

Ukończyłeś zawodówkę, technikum, liceum? Masz licencjat lub magistra? Pracy łatwo nie dostaniesz. Walcz więc o staż. PUP ma na to pieniądze. Tylko ofert od firm jest wciąż jeszcze zbyt mało.
PUP we Włocławku
Ewa Kaźmierczak z PUP przyjmuje papiery od Kamila.

fot. Fot. Wojciech Alabrudziński/Gazeta Pomorska

Kamil Dembczyński z Lubania ukończył Zespół Szkół Samochodowych we Włocławku. A dokładniej zawodówkę nr 4. Po trzyletniej nauce jest elektromechanikiem pojazdów samochodowych. - Najpierw zacząłem sam szukać pracy - mówi chłopak. - Pomyślałem, że mając taki zawód, nie powinienem mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Pomyliłem się, niestety.

Teraz, we wrześniu, kiedy skończył praktykę zawodową, postanowił poszukać pomocy, jak wielu innych absolwentów, w Powiatowym Urzędzie Pracy we Włocławku.

- Ofert dla mnie na razie nie ma, ale dowiedziałem się, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie dla mnie staż. Przynajmniej na razie - pociesza się chłopak. - Przez rok zdobędę doświadczenie, to będzie atut dla mojego ewentualnego przy- szłego pracodawcy. A potem...? - To zależy, czy będę chciał pracować w zdobytym zawodzie - twierdzi. - Mam kilka dróg do wyboru. Mogę kontynuować naukę w technikum, mogę iść na studia. To wszystko zależy od motywacji.

Kamil przyznał, że bierze też pod uwagę założenie własnej firmy w najbliższej przyszłości albo... przekwalifikowanie się.

- Dla tych absolwentów, którzy chcą zdobyć nowe umiejętności mamy ciekawe kursy przyuczające i podwyższające umiejętności - mówi Bożena Stępniewska, zastępca dyrektora ds. rynku pracy. - Kursy są darmowe, a ich uczestnicy dostają stypendia w wysokości ponad ośmiuset złotych.

Jak się okazuje, decyduje się na nie wielu absolwentów szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół wyższych. Ale najlepszym wyjściem dla nich w kryzysowych czasach jest staż. Czy jednak najłatwiejszym do zdobycia? Niestety, nie.

Młodych ludzi do 27. roku życia Powiatowy Urząd Pracy wysyła na staże od początku roku. Są na to pieniądze - PUP otrzymał na ten cel ponad 4,5 mln zł. - Część ofert wyczerpała się więc już - mówi Bożena Stępniewska. - Trudno natomiast o nowe, bo przedsiębiorcy nie zgłaszają się tak chętnie, jak byśmy chcieli - mówi Bożena Stępniewska.

W czym szkopuł? Z jednej strony prawdopodobnie w niezbyt dobrej kondycji firm, które zwalniają tempo w kryzysie. Barierą jest też obowiązek zatrudniania uczestników stażu. Są jednak szanse, że sytuacja poprawi się, bo od pracodawcy ma się wymagać, aby przyjął do pracy 50 procent uczestników stażu, a nie wszystkich.

Najwięcej absolwentów zarejestrowało się we włocławskim PUP w lipcu - 218. W sierpniu było ich 163. Codziennie w urzędzie pojawiają się nowi.

Przeczytaj także: Będą kolejne zwolnienia. Ale niektóre branże chcą zatrudniać 

RENATA KUDEŁ 

Autor: Małgorzata Wąsacz
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

absolwencie , chwytaj staż bo pracodawcy szukają darmowej siły roboczej i nie ma chętnych :/
nazwisko, 17.09.2012, 13:03