Lipno: ruszyły prace interwencyjne i staże

Bezrobocie w powiecie lipnowskim jest najwyższe w regionie - sięga prawie 30 proc. Ale jest nadzieja, iż wiosną będzie ożywienie na rynku pracy i stopa bezrobocia spadnie.
Pomoc dla bezrobotnych
Bezrobotni będą też pracować w ramach prac interwencyjnych m.in. przy naprawie dróg gminnych.

fot. Fot. sxc.hu

Mieszkańcy powiatu lipnowskiego, którzy nie mają pracy, czekają też na możliwości zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych i na skierowania na staże zawodowe. W minionych latach dużą popularnością cieszyły się roboty publiczne. Ale w tym roku PUP nie ma na nie pieniędzy.

Są i będą organizowane prace interwencyjne. Pierwsze już ruszyły. - Dotychczas podpisaliśmy 63 umowy z bezrobotnymi - mówi Mieczysław Rojek, dyrektor lipnowskiego PUP.

Organizacją prac interwencyjnych zainteresowane były m.in. gm. Lipno, Wielgie, Tłuchowo, ale też firmy prywatne. Te ostatnie gwarantują zatrudnienie co najmniej przez rok.

- My na razie zatrudniliśmy bezrobotnych do usuwania skutków roztopów, zalewisk - mówi Andrzej Szychulski, wójt gminy Lipno. Ale bezrobotni z tej gminy będą też pracować w ramach prac interwencyjnych przy naprawie dróg gminnych, przepustów drogowych. Zostaną też zatrudnieni przy pracach budowlanych - zajmą się m.in. remontem świetlic i strażnic.

W powiecie rozpoczęły się też staże zawodowe. W tym roku skierowano na nie już 68 bezrobotnych. Umowy zostały podpisane między innymi z 32 firmami prywatnymi, ale też urzędami i instytucjami.

- Firmy prywatne mają obowiązek zatrudnienia także po zakończeniu stażu - podkreśla dyrektor Rojek. W tym roku przyjęto zasadę, że w pierwszej kolejności kierowani na staż są ci bezrobotni, którzy nigdy z takiej możliwości zatrudnienia nie korzystali.

W związku z tym, że nie będzie robót publicznych, większość gmin zamierza organizować prace społecznie użyteczne. Zajęcie przez 10 godzin tygodniowo ma dostać 285 bezrobotnych, w tym aż 135 z gminy Wielgie. Jak powiedział nam Jan Wadoń z Urzędu Gminy, część bezrobotnych zostanie skierowana do robót związanych z rewitalizacją parku.

Przeczytaj także:

Małgorzata Goździalska 

Autor: Małgorzata Wąsacz
0komentarzy