10 najbardziej atrakcyjnych branż do pracy

Branże energetyczna, surowców i paliw oraz motoryzacyjna zdaniem uczestników badania Randstad Award 2016 oferują najbardziej atrakcyjne miejsca pracy.
10 najbardziej atrakcyjnych branż do pracy

fot. 123RF

W ramach polskiej edycji Randstad Award – największego na świecie badania wizerunku pracodawców już po raz szósty 8000 Polaków oceniało, które branże są najbardziej atrakcyjne do pracy. Połowa spośród nich zadeklarowała chęć pracy w sektorze energetycznym, surowców i paliw lub motoryzacyjnym.

Zobacz też: Przezawodowienie - czy warto zaprzepaszczać dorobek zawodowy? 

W najatrakcyjniejszej dziesiątce znalazły się również branże elektrotechniczna, farmaceutyczno-kosmetyczna, spożywcza, FMCG, chemiczna, budowlana oraz transportowo-logistyczna.

Dlaczego największym powodzeniem wśród kandydatów cieszą się oferty pracy w branży energetycznej?

Zdaniem badanych, sektor ten wyróżniają: bezpieczeństwo zatrudnienia, wysokie wynagrodzenia i benefity pracownicze, potencjał rozwoju kariery oraz możliwość zachowania równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym. Branża ta jest postrzegana również, jako szczególnie dbająca o środowisko i społeczeństwo.

Drugi na podium sektor, w którym chcieliby pracować badani to surowce i paliwa. W tym przypadku respondenci najbardziej doceniają stabilną sytuację finansową firm i silne kierownictwo. Na trzecim miejscu uplasowała się branża motoryzacyjna. W tym przypadku badani najczęściej spodziewają się interesujących zadań, możliwości udziału w szkoleniach i dobrej atmosfery w pracy.

Ranking branż przyniósł identyczne rezultaty w wszystkich regionach naszego kraju. Sektor energetyczny, jako najbardziej atrakcyjny do pracy wskazały zarówno kobiety, jak
i mężczyźni, a także osoby o różnych poziomach wykształcenia - od podstawowego po wyższe.

Zobacz też: Najważniejsze zmiany w Kodeksie pracy w 2016 roku 

Rozbieżności pojawiły się jednak w przypadku różnych grup wiekowych. Najmłodsi pracownicy, w wieku 18-24 lat, najchętniej rozpoczęliby pracę w branży motoryzacyjnej. Natomiast osoby z grup 25-44 lat i 44-65 lat na pierwszym miejscu zgodnie wskazały sektor energetyczny. 

10 najbardziej atrakcyjnych branż (% badanych, którzy chcieliby pracować w danym sektorze)

  • energetyka - 52%
  • surowce i paliwa - 50%
  • motoryzacja - 49%
  • elektrotechniczna - 46%
  • farmaceutyczna i kosmetyczna - 44%
  • spożywcza - 41%
  • FMCG - 40%
  • chemiczna - 40%
  • budowlana - 40%
  • transport i logistyka - 40%
"Randstad Award" to największy na świecie projekt badawczy dotyczący wizerunku pracodawcy i czynników atrakcyjności pracodawców. Pierwsze badanie przeprowadzono w 2000 roku w Belgii. Dziś obecne jest już w 25 krajach i obejmuje ponad 220 000 respondentów. W tym roku ma 6. edycję w Polsce. W naszym kraju badanie objęło 150 największych pracodawców oraz 8000 respondentów, reprezentatywnych dla polskiego społeczeństwa 
Autor: regiopraca.pl
Współpraca: Randstad
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Kto tą ankietę wypełniał? W energetyce rypie się po 10 godzin dziennie i często w weekendy. Pogodzenie pracy z życiem osobistym jest niemożliwe. A zarobki też bez szału. Pozdrawiam.
Zenon Śmietana, 29.02.2016, 08:33

Polecamy