1000 zł becikowego nie dla wszystkich

Od przyszłego roku nie wszystkie rodziny dostaną po 1000 zł na nowonarodzone dziecko. Posłowie wprowadzili próg dochodowy.
Niemowlę
Jak wynika z wyliczeń ekspertów, 1922 zł dochodu odpowiada takim dochodom w rodzinie z jednym dzieckiem.

fot. Fot. sxc.hu

Sejmowa komisja zaakceptowała rządowy pomysł ograniczenia wsparcia dla rodzin, którym urodziło się dziecko. Jeszcze do końca roku każda - bez względu na dochód - dostanie 1 tys. zł wsparcia.

Od 1 stycznia 2013 r. taka pomoc będzie przysługiwała tylko wtedy, jeśli dochód w rodzinie nie przekroczy 1922 zł miesięcznie na osobę. To realizacja zapowiedzi premiera Donalda Tuska z expose, że wsparcie otrzymają tylko ci, których roczny dochód nie przekracza 85 tys. zł.

Jak wynika z wyliczeń ekspertów, 1922 zł dochodu odpowiada takim dochodom w rodzinie z jednym dzieckiem. Według rządu takie rodziny stanowią połowę wszystkich ubiegających się o to świadczenie.

Rodzice ubiegający się o becikowe będą musieli składać oświadczenie lub zaświadczenie o wysokości osiąganych dochodów. Próg weryfikowany będzie co trzy lata. Inne projekty, jakie złożyło SLD i PiS, zostały przez komisje polityki społecznej odrzucone.

Wiceminister pracy Jacek Męcina powiedział, że zaoszczędzone pieniądze będą przeznaczone na podwyższenie zasiłków rodzinnych i progów do nich uprawniających. Te ostatnie nie zmieniły się od 2004 roku.

Przypomnijmy, że ma to nastąpić w dwóch etapach, od 1 listopada br. i w 2014 roku. Zgodnie z zapowiedziami rządu, od 1 listopada progi dochodowe mają wzrosnąć z obecnych 504 zł na osobę do 539 zł, a w rodzinie z niepełnosprawnym dzieckiem z 583 zł do 623 zł.

Zasiłek na dziecko do 5 lat wynosić będzie 77 zł, na dziecko między 6 a 18 rokiem życia - 106 zł oraz 115 zł na dziecko w wieku 19 -24 lata.

Na razie projektu zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych w tej sprawie nie ma.

Przeczytaj także: Ile dostaniesz na dziecko? Wszystko o zmianach w becikowym i zasiłkach 

(jz) 

Autor: Małgorzata Wąsacz
Podziel się:
Wersja do drukuWersja do druku
17komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (17)

to jakaś kpina żeby dostać becikowe to będzie próg 1922 zł na osobę miesięcznie, a żeby mieć rodzinne to jest próg 504 zł na osobę miesięcznie????? co za politykę mamy w naszym kraju
aga, 13.07.2012, 18:14
2.Ghd
Lisseur.Meilleur Vente GHD France.Ghd Lisseur France
Alpha Bienvenue pour acheter bon marché Lisseurs ghd En France
2012 ghd Lisseurs vendre Frances.Ghd France linseo8200post.
ghd-lisseur-france, 25.07.2012, 07:43
A dla tych SAMOTNYCH mamusi co maja dzieci NIEWIADOMEGO pochodzenia tez bedzie zasilek becikowy ?
Niektore to nie wiedza kto byl ojcem dziecka i tylko DUCH SWIETY zna ojca dziecka.
higienistka, 14.07.2012, 09:02
3.Christian Louboutin Shoes.It grows fast and so far its products are globally popular especially in Occiden.Louboutin UK.Christian Louboutin is a well-known high-heeled shoes brand, red soled is Christian Louboutin's signature logo,highlighting women's lovely, beautiful, quieter and mature sexy. Christian Louboutin Shoes UK/strong> linseo8200post.
louboutin-shoes uk, 25.07.2012, 07:43
1.Supra Shoes
Sale.Thanks for shopping supra shoes. We are the best supplier of Supra Shoes Canada. Promise: 100% Authentic Supra Shoes, 50% Off & Free Shipping to Canada, All Supra Skytop Shoes - Supra Vaider Shoes - Supra
Society Shoes at High Discount & High Quality. shoes-canada.com/">Cheap Supra Shoes.Welcome to Buy Supra
Shoes in this Supra Shoes Sale season, Buy now! shoes-canada.com/">Supra Shoes linseo8200post.
supra-shoes canada, 25.07.2012, 07:44
Takie zasiłki to obraza. Zobaczcie jak pomoga rodzinom rząd Łukaszenki- Nowa Belarus.
Kosynier, 14.07.2012, 12:19
Nikt cie tu nie trzyma. A wiesz jaka tam bidusia na tej Bialorusi. ten lukaszenka jeszcze ich dobije rozdawaniem z kasy panstwa. Chce byc u kryta to musi czyms ludzi kupic a ze to oni beda splacac te dlugi to juz nie jest jego sprawa.
Nastepny taki CO MU SIE TYLKO NALEZY.
Nalezy to sie placic podatki !
radca prawny, 15.07.2012, 06:24
Wszystkie dzieci są takie same, to hańba. Tylko ten nasz rząd skraca te dochody, a moze cos da od siebie, a sobie zabierze.
., 14.07.2012, 20:39
Ten ZASILEK to nie jest dla dziecka ale dla RODZINY.
Oczywiscie ma to byc przeznaczone na potrzeby zwiazane z wychowaniem dziecka, ale nalezy sie TYLKO takiej rodzinie ktora ma male dochody.
Czy uwazasz ze ludzie posiadajacy dochody wysokosci kilkunastu tysiecy zlotych jak nasi poslowie powini otrzymywac tez becikowe jak rodzina ktora ma nieraz 300 zl na glowe 1 czlonka rodziny ?
czekam na twoja odpowiedz.
radca prawny, 15.07.2012, 06:13
Zrozumiałe dla mnie jest to że to dla rodziny bo przecież dziecko wymaga dużego nakładu finansowego i zrozumiałe jest dla mnie to że Ci którzy zarabiają po kilkanaście tysięcy miesięcznie nie powinni dostać tego becikowego ALE NIE ZROZUMIAŁE JEST TO ŻE RODZINY KTÓRE ZARABIAJĄ PO 6 TYŚ MOGĄ TEGO NIE DOSTAĆ!
patypaty, 15.07.2012, 09:00
Maja za DUZE dochody. Sa w kategori tych co maja duzo jak te posly co kradna w Sejmie.
podatnik, 16.07.2012, 00:22
Gówniany kraj, jeszcze lepszy rząd Nic tylko cały czas młodym rzucają kłody pod nogi ;( żadnej pomocy Oni mogą żyć godnie z ich pensjami ale my zwykłe szaraki musimy dusić się i szukać wsparcia w innych krajach!
patypaty, 15.07.2012, 08:55
zasiłek rodzinny dla dziecka ok kwota porażająca ale do wiadomości rodziców dzieci starszych do końca szkoły średniej a potem już dla szanownego kraju dziecko -student studia dzienne się nie liczy nie wspiera się zasiłkiem rodzinnym
a to przyszłość kraju chore to i przykre
mm, 15.07.2012, 10:16
Dzieci w tym wieku juz same moga zarobic na swoje potrzeby i na zachodzie pracuja. To nie sa krolowe i krolowie ktorym sie tylko nalezy.
trzezwo patrzacy, 15.07.2012, 11:12
Masakra. Niby prawo nie działa wstecz. Ale u nas prawo zmienia się dokładnie w momencie, gdy już nie można nic z nim zrobić. Mam termin porodu na styczeń 2013. I już się nie łapię - zmiana zasad gry w trakcie gry???
ciężarówka, 15.07.2012, 21:00
A to ty dziecko rodzisz DLA PINIENDZY ?
Niezla mamuska juz widze zycie tej OFIARY wlasnej mamusi.
podatnik, 16.07.2012, 00:19
Zdecydowałam się na kolejne dziecko biorąc również pod uwagę politykę prorodzinna państwa - nie można jej zmieniać kiedy już jestem w ciąży