Aktywność niepełnosprawnych na rynku pracy

Niepełnosprawność to nie koniec życia zawodowego. Coraz więcej niepełnosprawnych z sukcesem wkracza na rynek pracy. Spośród ponad 2 mln osób w wieku produkcyjnym z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, 464 tys. jest aktywnych zawodowo - wynika z danych GUS.
Niepełnosprawny w pracy
Każdy niepełnosprawny powinien mieć świadomość istniejących na rynku pracy możliwości. Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą liczyć na korzyści z tego wynikające. A liczba osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym zmniejsza się - spadek z 2,6 mln do 2 mln osób w latach 2001-2011.

fot. mensatic

W Polsce wciąż mamy wiele do zrobienia w kwestii zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
– W ostatnich latach zauważalna jest coraz większa aktywność niepełnosprawnych na rynku pracy. Wzrasta ich świadomości własnych praw oraz możliwości rozwoju zawodowego. Po woli stają się oni aktywnymi uczestnikami rynku pracy. Niestety daleko nam jeszcze do średniej unijnej, gdzie procent osób aktywnych zawodowo wśród niepełnosprawnych oscyluje wokół 50 proc. – mówi Bartosz Kaczmarczyk, prezes Polskiego Holdingu Rekrutacyjnego.

Co myślą pracodawcy o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Świadomości pracodawców w kwestii zatrudnienia osób z niepełnosprawnością zmienia się na plus. Coraz więcej pracodawców celowo stara się je zatrudniać. Tym sposobem zyskują wartościowego pracownika, często o wysokich kwalifikacjach, a na dodatek lojalnego. Zatrudnienie niepełnosprawnych wiąże się również z wieloma ulgami finansowymi. Można starać się o dofinansowanie do wynagrodzenia, zwrot kosztów szkolenia oraz przystosowania i wyposażenia jego stanowiska pracy. Co więcej, możliwy jest również zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy. Firma zatrudniająca odpowiednią liczbę osób (minimum 6 proc. załogi, przy zatrudnieniu powyżej 25 osób) niepełnosprawnych jest również zwolniona z wpłat na PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Praca sposobem na aktywną i skuteczną rehabilitację

– Dla osób niepełnosprawnych praca jest najlepszym sposobem aktywnej rehabilitacji. Wielokrotnie przekonaliśmy się, że dzięki zatrudnieniu niepełnosprawni zaczynają aktywniej funkcjonować, odblokowują się, otwierają się na ludzi, stają się bardziej pewni siebie. A z drugiej strony, również ich współpracownicy i pracodawcy szybko porzucają ewentualne stereotypy dotyczące niepełnosprawnych w pracy. Znamy to od podszewki, gdyż sami w obrębie naszych struktur staramy się zatrudniać jak największą liczbę osób niepełnosprawnych – dodaje Bartosz Kaczmarczyk.

Niepełnosprawni mogą pracować praktycznie w każdej branży

Jednak każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. – „Niezbędne jest poznanie aspiracji i możliwości osoby chcącej podjąć pracę. Często w rozmowie z doradcą zawodowym okazuje się, że niepełnosprawny może wykonywać pracę, która wydawała mu się nieosiągalna. W niektórych przypadkach z kolei okazuje się, że konieczne jest doszkolenie oraz przystosowanie stanowiska pracy do potrzeb przyszłego pracownika" – mówi Jarosław Witkowski, dyrektor zarządzający agencji A-Trybut.

– Zawodowa ranga niepełnosprawnych wzrosła również dzięki systematycznym udoskonaleniom, którym podlega sprzęt medyczny. Obecnie na rynku jest szeroka gama produktów medycznych nie tylko podnoszących komfort życia, ale i wspierających możliwości efektywnej pracy osób niepełnosprawnych – mówi Michał Perner, wiceprezes firmy Medort.

Niepełnosprawni mogą szukać pracy na własną rękę, jak również mogą skorzystać z wyspecjalizowanych w tej dziedzinie agencji.
– „Niepełnosprawni, którzy chcą podjąć za naszym pośrednictwem pracę mają zapewnione kompleksowe konsultacje. Doradzamy również pracodawcom. Sugerujemy im na przykład zmiany, których muszą dokonać w swoich firmach, aby móc zatrudnić niepełnosprawnych – mówi Jarosław Witkowski z agencji A-Trybut.

Autor: Unicorn Media
Współpraca: Dane statystyczne w tekście pochodzą z najnowszego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) za drugi kwartał 2012 roku.
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

np. pracownik ochrony z licencją i orzeczenie o stopniu niepełnosprawnośći najlepiej stopień umiarkowany kpiny
adam prokopowicz, 23.04.2013, 09:43
bzdury wypisujesz pracownik ochrony z licencja tak, ale nie ze stopniem niesprawnosci.
gosc, 29.08.2013, 19:03

Polecamy