Benefity dla pracowników to już standard. Popularne stają się elastyczne godziny pracy

70% pracowników otrzymuje dodatki do pensji oraz korzysta ze służbowych udogodnień. Obok służbowej komórki i laptopa, najpopularniejszymi benefitami są opieka zdrowotna (23%) oraz szkolenia pracownicze (22%).
Co oprócz pensji? Pozafinansowe benefity dla pracowników

fot. mat. prasowe

Służbową komórkę posiada 30% pracowników biorących udział w ankiecie serwisu MonsterPolska.pl. 26% otrzymało od pracodawcy służbowego laptopa, a 9% służbowy samochód. To standard, który jest udogodnieniem, ale tak naprawdę często również niezbędnym minimum do wykonywania przez pracownika powierzonych mu obowiązków. Jakie są więc inne wskazania?

Zobacz też: Pracownicy liczą na dobre zarobki i przyjazną atmosferę w biurze 

23% uczestników ankiety korzysta z ponadstandardowej opieki medycznej, a podobna grupa (22%) ze służbowych szkoleń. Pracodawcy zapewniają również – chociaż w znacznie mniejszym stopniu - programy zniżek pracowniczych (9% ankietowanych pracowników), zwrot kosztów wydarzeń kulturalnych i aktywności sportowej oraz dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego (po 7%). Tylko 6% badanych pracowników otrzymuje dodatek żywnościowy, w 5% przypadków pracodawca zwraca koszty dojazdu do pracy oraz udziela dodatkowych dni urlopu (2,6%). Dodatkiem do konta emerytalnego może pochwalić się jedynie 2,5% ankietowanych, a niespełna 1% korzysta z dodatku mieszkaniowego.

Na uwagę zasługuje jeszcze jeden trend. 15% respondentów wśród benefitów wskazuje elastyczne godziny pracy, a co dziesiąty fakt, że może pracować zdalnie.

- Ten wynik świadczy o rosnącej dojrzałości polskich pracodawców, którzy dostosowują się do zmieniającego się rynku. Postęp technologiczny sprawia, że aby być dobrym i efektywnym pracownikiem nie trzeba codziennie odbijać przysłowiowej karty zegarowej. Dzisiejsi specjaliści pracują w terenie, w domach, w kawiarniach – często w innym mieście lub nawet kraju niż firma, która ich zatrudnia. Nie bez znaczenia jest też wpływ tego trendu na obniżenie ogólnych kosztów utrzymania biura – mówi Bartosz Struzik z MonsterPolska.pl.

Zobacz też: Jak korzystać z dodatków służbowych, by nie stracić pracy? 

Analogiczna ankieta przeprowadzona zastała w Czechach i na Słowacji. - Wyniki były dosyć zbliżone, z tą różnicą, że praca zdalna jest w tych krajach jeszcze bardziej powszechna. Na Słowacji w takiego systemu pracy korzysta 22% ankietowanych, a w Czechach ponad ¼ (26%) – komentuje Bartosz Struzik.

Poza tym u naszych południowych sąsiadów pracodawcy znacznie chętniej udzielają dodatkowych dni urlopu. Na Słowacji korzysta z nich co dziesiąty respondent ankiety, a w Czechach blisko 1/3. Brak otrzymywania jakichkolwiek dodatkowych benefitów zadeklarowało 28% ankietowanych Słowaków – to wynik zbliżony do naszego. Za to w Czechach jest to jedynie 17% ankietowanych. 

 

Autor: regiopraca.pl
Współpraca: MonsterPolska.pl
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

zawsze marzyłem o tym by móc wstawać o 4 rano i czekać na telefon od młodszego szefa z informacją o której dziś do pracy mam przyjść. uwielbiam cały dzień czekać - mieć pewność że jutro przyjdę do pracy o innej porze. cudownie tak nie móc ułożyć sobie planu dnia, nie móc nic zrobić innego jak czekać. sukcesem jest oczywiście że dostaję kartę na sporty oczywiście za ktorą mi firma odbiera z wyplaty :) sukcesem jest też prywatna opieka zdrowotna za którą płaci firma ale odciąga mi z mojej wypłaty. :) kocham zyć chwilą (przyszłą) i nie znać pojęcia słowa - stabilizacja :) taki już jestem - młody - innego życia nie zaznałem - bo trafilem na takie czasy gdy wchodziłem na rynek tego czegoś co nazywacie dziś pracą.
oijlkj, 01.04.2016, 00:52

Polecamy