Facebook lepszy niż sąd pracy. Pracownicy mszczą się na swych byłych szefach

Pracownicy mszczą się na swoich pracodawców za zbyt długą pracę, nieprzestrzeganie prawa pracy i ciężkie warunki. A Inspekcja Pracy siedzi na Facebooku i już zapowiada kontrole w takich firmach.
Facebook lepszy niż sąd pracy. Pracownicy mszczą się na swych byłych szefach
Skargi na byłych pracodawców, które pojawiają się w sieci, na przykład na Facebooku, dotyczą zwykle zarzutów o mobbing, spóźnionych wypłat wynagrodzeń czy łamania przepisów BHP

fot. 123RF

Brak premii, brak dodatków wynikających z umowy o pracę. Brak szacunku dla ludzkiej pracy, brak przestrzegania 11 godzin odpoczynku. Praca często po 12 - 16 godzin. BHP przestrzegane tylko kiedy da się ukarać pracownika (...) Często wzywane karetki do mdlejących pracowników. Co miesiąc ktoś zostaje oszukany na wypłacie - to tylko jeden z wpisów, jakimi niezadowoleni byli pracownicy rewanżują się swym byłym szefom. 

Miejscem, gdzie aż roi się od takich wpisów są zamieszczane na facebooku "czarne listy pracodawców".

Zobacz też: Czarne listy pracodawców z miasta i okolic – ujawnianie prawdy czy oczernianie? 

Takie zestawienia powstały już m.in. dla Katowic, Bielska Białej, Warszawie, Krakowie, czy Wrocławiu. Wśród podnoszonych zarzutów najczęściej pojawiają się te dotyczące niskich wynagrodzeń i kłopotów z ich wypłatą, warunków pracy, nadmiernego obciążania obowiązkami, czy sposobu traktowania przez zwierzchników (często można przeczytać o mobbingu). Ich autorzy nie występują pod nazwiskiem.

Wszystkie wpisy są anonimowe. Mimo to uważnie śledzą je kontrolerzy Państwowej Inspekcji Pracy. I - jak zapowiada Beata Sikora - Nowakowska, rzeczniczka katowickiego oddziału PIP - na samym czytaniu się nie kończy.

- Jeśli w którymś przypadku zachodzi podejrzenie rażącego naruszenia praw pracowniczych, to wtedy taki pracodawca może spodziewać się kontroli - mówi Beata Sikora - Nowakowska. Jak dodaje w razie potwierdzenia się tych facebookowych doniesień nierzetelny pracodawca może spodziewać się kary finansowej.

- Niewypłacenie wynagrodzenia za pracę może kosztować od 1000 do 30 000 złotych - informuje katowickiej Inspekcji.

Kary finansowe z całą pewnością mogą być dotkliwe dla budżetu pracodawców, lecz - jak podkreśla Krystian Dudek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Public Relations - do wyobraźni powinien im też przemawiać nadszarpnięty w ten sposób wizerunek.

- Negatywny przekaz ma zawsze większą siłę przebicia. Raczej jest jesteśmy skłonni do zapamiętywania złych rzeczy aniżeli tych dobrych - mówi Dudek.

Dla Państwowej Inspekcji Pracy nawet najbardziej spektakularne wpisy nie spełniają kryteriów "skargi". A skargi są rozpatrywane priorytetowo w ciągu trzydziestu dni.

Anonimy na takie traktowanie liczyć nie mogą. Mimo to pracodawcy z "czarnych list" nie powinni być zdziwieni pojawieniem się u nich kontrolerów z PIP. Jeśli monitorujący facebookowe wpisy pracownicy PIP uznają bowiem, że w jakiejś firmie faktycznie doszło do "rażącego naruszenia praw pracowniczych" (np. niewypłacenia pensji lub ignorowania przepisów BHP), to mogą umieścić ją w planie kontroli.

Negatywne komentarze, zamieszczane w sieci przez pracowników pod adresem swych byłych lub obecnych pracodawców, to żadna nowość. Przeglądając internetowy portal sieciowcy.org można się dowiedzieć, co na temat porządków panujących w swych firmach sądzą pracownicy Tesco, Biedronki, Reala, Lidla, Obi czy Orlenu.

Zobacz też: Trzeba zmienić prawo, by walczyć z nielegalnym zatrudnianiem 

Zdaniem Bogusława Ziętka, lidera związku zawodowego Sierpień'80, takie wpisy świadczą o tym, że ich autorzy mają problem ze znalezieniem kogoś, kto pomógłby im wyegzekwować ich prawa pracownicze.

- Albo nie wiedzą, do kogo się zwrócić, albo nie wierzą w skuteczność działania instytucji, do których mogliby wystąpić - ocenia Ziętek.

Publikowane w sieci wpisy przeważnie nie są weryfikowane. Mówiąc wprost, zarzuty kierowane pod adresem firm mogą, ale niekoniecznie muszą, być prawdziwe. Można zresztą przekonać się o tym czytając... sprostowanie zamieszczone na "czarnej liście pracodawców" z okolic Jaworzna. Można się z niego dowiedzieć, że zamieszczone na profilu informacje o przeterminowanych produktach i formie zatrudnienia pracowników rozmijały się prawdą.

Sprostowanie - jak można przeczytać - było konsekwencją reakcji właścicielki wpisanego na "czarną listę" sklepu.

Wnioski z tej sytuacji postanowił wyciągnąć też administrator profilu.

- W związku z Waszymi prośbami i sugestiami, a także doświadczeniem i spotkaniem z jednym z pracodawców - wszelkie wiadomości i posty przed umieszczeniem na stronę główną mogą podlegać weryfikacji - poinformował niedawno.

- To nie jest możliwość, administrator ma ustawowy obowiązek moderowania tych treści. Bo wszelka krytyka musi być rzeczowa - komentuje dr Mariusz Fras, prawnik z Uniwersytetu Śląskiego. Przyznaje jednak, że obrona dobrego imienia w praktyce jest bardzo trudna.

Kilka lat temu głośnym echem odbiło się wystąpienie Śląskiej Izby Lekarskiej do prokuratury w sprawie negatywnych wpisów pod adresem lekarzy, jakie pojawiły się na stronie... www.mordercy.com.

- Uznaliśmy, że jeśli ktoś publikuje bezpodstawne oskarżenia, w dodatku na stronie o takiej nazwie, to dla nas stanowi to znieważenie - wyjaśnia Katarzyna Strzałkowska z biura rzecznika prasowego Naczelnej Izby Lekarskiej.

Jak przypomina, po ówczesnej interwencji policja zablokowała stronę, gdzie były publikowane oszczercze wpisy pod adresem lekarzy.

Jest jeszcze trzecia możliwość - informacje z "czarnej listy pracodawców" są prawdziwe i nie naruszają dóbr osobistych, ale opisane sytuacje nie stanowią złamania przepisów prawa pracy, więc Państwowa Inspekcja Pracy nie ma podstaw do podjęcia interwencji.

Zobacz też: Czy można wylecieć z pracy za korzystanie z Facebooka? 

Mimo wszystko - jak ocenia Krystian Dudek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Public Relations - stanowi to poważny cios dla wizerunku opisanej w ten sposób firmy.

- I nie ma znaczenia, że to jest anonimowy wpis. Ludzie mają tendencję do stawania po stronie słabszego i w tej sytuacji będą utożsamiać się z tymi pracownikami - mówi Dudek.

Dlatego też każda szanująca się firma powinna na co dzień budować swój pozytywny wizerunek tak, aby na wypadek pojawienia się negatywnych opinii mieć "wizerunkową rezerwę". 

Autor: Michał Wroński (AIP)
12komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (12)

Inspekcj Pracy to cienkie bolki nic nikomu nie zrobili a Sąd Pracy wyrozumiały dla złych a kary to kilkaset złotych więc prawo pracy słabe za to oszuści i kryminały silne taki wniosek
gość, 25.02.2015, 12:10
Powalila mnie wypowiedż prezesa związków zawodowych.NO PEWNIE,I TO JUŻ OD DAWNA!jedynymi,którzy bronią swoich czlonków,to Izby Lekarskie i aparatu sprawiedliwości.No i NSZZ Zlodziei ma swoich reprezentantów w...
Reszta aktywu ma na naród wywalone.Wiec taki fejsbuk to dobra rzecz.W końcu pracodawcy też zasięgają opini o pracownikach.
dolniak, 25.02.2015, 22:54
Wy chyba nie wiecie co się dzieje w PKO BP. Nie racjonalne plany które trzeba wykonać, jeśli nie jesteś za karę przenoszony do innego oddziału oddalonego nawet o 70 km nikogo to nie interesuje jak dojedziesz do pracy.
To jest kołchoz nie miejsce pracy.
Idę do pracy na 7:00 a wychodzę około 19:30 żeby zbierać punkty na plany i tak 5 dni w tygodniu , nie mamy już własnego życia.
Laki, 26.02.2015, 15:57
to zmien prace
aaa, 26.02.2015, 18:34
A co ty wiesz o pracy? ha ha ha
Polka, 27.02.2015, 08:34
Było nie obalać komuny - to mógłbyś się obijać w pracy.
W kapitalizmie albo pracujesz albo na bruk!
starababa, 26.02.2015, 19:04
we wszystkich bankach i instytucjach pokrewnych trwa stalking - znęcanie się psychiczne nad pracownikami. Tak jest w Warszawce. Siedzi swołocz pasożyt, nierób zwany kierownikiem i poniża pracowników. Ludzie odchodzą ale tym nie zajmie się żaden urząd dlaczego ludzie uciekają z tego miejsca pracy. Im trzeba POdac na talerzu to wtedy ruszą dupska z miejsca.
Polka, 27.02.2015, 08:39
Biurwy urzędowe żyjące za cudze pieniądze by lepiej się wzięły do pracy, a nie znalazły sobie pretekst do siedzenia na fejsie w godzinach pracy i zastanawianiu się czy coś robić czy nie.
ObywatelRP, 26.02.2015, 17:41
Jest taka firma co zajmuje się rozbiorem i dystrybucją drobiu w rzeszowie Gdzie na wniosek pani szefowej jest zakaz chorowania -z zapaleniem płuc idzie się na urlop a wniosek o opieke nad zdrowym dzieckiem (za która płaci ZUS) należy podrzeć i wyrzucić !!!!!!! praca w niskich temperaturach i nie należy sie posiłek regeneracyjny. Pensja cienka jak sku...syn a pani prokurent jeszcze by chciała coś uje...ć !!!!! A na marginesie dziwi mnie to, że ktoś chce zagłodzić kurę, co znosi złote jajka !!!!!!!!!!!!!
PRACOWNIK, 26.02.2015, 19:20
Gówno prawda z PIP'em. Znajomości mają różne korporacje. Z kolegami podaliśmy pracodawcę i nawet upomnienia nie dostał. To co wyprawia się w tak dużej firmie to aż głowa mała i nikt nic nie zrobił.
Shit Happens, 27.02.2015, 00:36
moja firma bankrutuje bo działamy legalnie płacimy składki podatki a moja konkurencja działa nielegalnie zatrudnia bez umowy inspekcja zawiadomiona została i nawet nie poszła do firmy co najtaniej robi wszystko bo brat właściciela siedzi w więzieniu i nikt nie chce mieć z nim zatragów,czyli nie ma kosztów i tanio robi wukańczjąc ko0nkurencję wszyscy wiedzą o tym a nikt nic nie robi bo oddział komandosów trzeba wysłać do niego
gość, 27.02.2015, 09:30
Najciemniej pod latarnią. PIP miasto wojewódzkie największe po prawej stronie Wisły. Sprzątaczka, codziennie przychodząca do tego samego budynku, realizująca codziennie te same zadania, jak miesiąc długi i szeroki. Rodzaj umowy- zlecenie.
Kosa, 27.02.2015, 14:21

Polecamy