Firmy nie chcą zatrudniać seniorów

Co 5 firma nie zatrudnia osób w wieku 50+, a jedynie 12% pracodawców planuje w 2016 roku zwiększyć liczbę obecnych pracowników będących w tej grupie wiekowej.
Firmy nie chcą zatrudniać seniorów

fot. 123RF

  • Firmy nie chcą zatrudniać seniorów
  • Firmy nie chcą zatrudniać seniorów
  • Firmy nie chcą zatrudniać seniorów

Dzieje się tak mimo, że firmy doceniają starszych pracowników, a szczególnie ich duże doświadczenie zawodowe, odpowiedzialność, dyspozycyjność czy zaangażowanie w realizację powierzonych zadań. Zdaniem ekspertów ten trend będzie musiał ulec zmianie, bo bez zaangażowania seniorów na rynku pracy, polska gospodarka nie poradzi sobie z wyzwaniami starzejącego się społeczeństwa.

Zobacz też: Mniej niż połowa Polaków w grupie 55+ jest aktywna zawodowo 

Wyniki badania przeprowadzonego w grudniu 2015 roku przez Work Service pokazały, że przedsiębiorstwa nie wykorzystują w pełni potencjału pracowników 50+. 21% firm deklarowało, że nie zatrudnia osób w tej grupie wiekowej.

- W najbliższych latach ten trend będzie musiał ulec zmianie, bo bez zaangażowania seniorów na rynku pracy polska gospodarka sobie nie poradzi. Z danych GUS wynika, że polskie społeczeństwo jest jednym z szybciej starzejących się społeczeństw w Europie i liczba osób w wieku produkcyjnym, zdolnych do pracy, będzie maleć. Najnowsza prognoza demograficzna zakłada, że do 2050 roku ludność w Polsce wyniesie 33 mln 951 tys. osób, co w stosunku do roku 2013 oznacza zmniejszenie się ludności o 4,55 mln (12%). Co ważne, jeśli w tym samym czasie nie wzrośnie wskaźnik dzietności w Polsce, ten proces jest nieodwracalny – podkreśla Maciej Witucki, Prezes Work Service S.A.

Pracodawcy w Polsce, myślący o swoim biznesie w perspektywie długofalowej, powinni brać te prognozy pod uwagę w celu budowania i wdrażania optymalnej polityki kadrowej. Coraz częściej będzie pojawiać się konieczność zatrudniania osób w wieku 50+, ze względu na malejącą liczbę osób w wieku produkcyjnym. A tymczasem z badań Work Service jasno wynika, że niewiele bo jedynie 20% pracodawców planuje zatrudnić w najbliższym czasie osoby w wieku 50 lat i starsze. Co ciekawe, wśród firm które zatrudniają już dziś osoby w tej grupie wiekowej, aż 64% nie zamierza rozszerzać swoich zasobów o takich pracowników.

- Dostęp do wykwalifikowanych pracowników jest coraz większym wyzwaniem dla pracodawców. Skuteczna aktywizacja osób w wieku 50+ może pomóc w uzupełnieniu zasobów pracowniczych szczególnie w zawodach deficytowych. Starci pracownicy to osoby z wieloletnim stażem pracy, bogatym doświadczeniem zawodowym ale też ustabilizowaną sytuacją życiową. Zatrudnianie pracowników o tym profilu przynosi pracodawcom realne korzyści. Dla wielu firm międzypokoleniowe zespoły, których częścią są zarówno millenialsi jak i seniorzy, mogą przyczynić się do wzrostu efektywności i kreatywności w organizacji - mówi Krzysztof Inglot z Work Service S.A. 

Zobacz też: Rynek pracy trudny dla ludzi po 55. roku życia

Dla 46% pracodawców największą wartością pracowników w grupie wiekowej 50+ jest duże doświadczenie zawodowe. Ponad 33% przedsiębiorstw docenia ich zaangażowanie w realizowanie powierzonych zadań, a niemal tyle samo respondentów ceni odpowiedzialność (30%) oraz dyspozycyjność (31%). Równie wartościowa okazuje się być lojalność, którą wskazało 27% pracodawców. Rzadko dostrzegane u seniorów są natomiast umiejętności takie jak szybkość uczenia się, czy umiejętność radzenia sobie ze stresem, które wskazało kolejne po 4% pracodawców.

- Każdy pracownik, senior również, powinien mieć możliwość pracy w środowisku, które nie tylko czerpie z jego własnych kompetencji i zasobów, ale także daje szansę na rozwój i nabycie nowych umiejętności. To są inne obszary dla młodych, a inne dla starszych pracowników. Jednak z naszych badań wynika, że 76% pracodawców nie posiada programów rozwoju dostosowanych do osób
w wieku 50+ – dodaje Inglot.

Pracodawcy, którzy zadeklarowali posiadanie w firmie programów pracowniczych dla osób w grupie wiekowej 50+, najczęściej wymieniali dofinansowanie do opieki medycznej (30%), dostęp do kursów i zajęć doszkalających (23%), elastyczny czas pracy i możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin (15%), a także zajęcia z młodszymi pracownikami czy pracę w charakterze mentora młodszych
i nowych pracowników. 

Autor: regiopraca.pl
Współpraca: Work Service
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

przecież to jest dyskryminacja osób starszych na rynku pracy. Takiej dyskryminacji nie było nigdy w Polsce żeby osoby starsze były poniżane i dyskryminowane w haniebny sposób.
kako, 10.02.2016, 11:52
niestety taka jest rzeczywistość sama tego doświadczyłam , tylko nasuwa się pytanie z czego mamy żyć bez jakich kolwiek świadczeń .nasz rząd w tym kierunku nic nie robi.
mania, 10.02.2016, 13:02
a co ma robić, gdyby miał płacic bezrobotnym wszytkim zasiłki sowite to by nie starczyło na diety poselskie i świadczenia dla rodziny i kolegów.
lkjlkj, 25.02.2016, 14:05
żadna dyskryminacja, dziś firmy nie chcą wcale zatrudniać, nie jesteście wyjątkami. te oferty to jedna wielka ściema. i tyle.
jedyne ktogo zatrudniaja to uczniów i studentów bo im mozna wcisnąć darmowy staż dofinansowanie stanowiska pracy że tak powiem czyli kupić nowe fotele i biurka dla firmy , to te dzieciaczki chętnie pracują za darmo na praktykach darmowych, tych się zatrudnia. reszta to fikcja bo trzeba płacić zusy srusy i inne głupoty a to kosztuje zbyt wiele.
lkjlkj, 25.02.2016, 14:04
to przestańcie wciąż pisać o Millenialsach; zacznijcie wreszcie dostrzegać, że są różne pokolenia na rynku pracy i że dojrzały pracownik jest wartościowy. Teraz tylko pielęgnowane są stereotypy
Doceńcie atuty ludzi dojrzałych. Każdy wiek ma swoje prawa i przywileje i to trzeba uszanować, a nie - robić z ludzi dziadów
marecki, 01.06.2016, 21:21

Polecamy