Ile Poczta Polska zapłaci swoim pracownikom za odejście z firmy?

Długoletni pracownicy mają szansę na odprawę w wysokości siedmiomiesięcznego wynagrodzenia. Na decyzję o odejściu z pracy mają czas do końca marca br.
Zwolnienia na poczcie
Z Programu Dobrowolnych Odejść może skorzystać maksymalnie 2300 pracowników.

fot. mzacha/sxc.hu

Już ponad 1500 pracowników Poczty Polskiej zdecydowało się przystąpić do Programu Dobrowolnych Odejść, który ruszył 23 stycznia br. Maksymalnie może z niego skorzystać 2300 osób.

Czekają na zgłoszenia

Ilu pracowników z kujawsko-pomorskiego chce dobrowolnie odejść z pracy w Poczcie Polskiej?

- Czekamy na podsumowanie efektów Programu do końca marca tego roku. Do tego czasu pracownicy mogą zgłaszać chęć przystąpienia do Programu Doborowolnych Odejść - wyjaśnia Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej.

Program skierowany jest przede wszystkim do osób, które mają uprawnienia przedemerytalne. Mogą z niego skorzystać również pracownicy likwidowanych i przekształcanych jednostek lub komórek organizacyjnych, gdzie zmiana skutkowała zmniejszeniem zatrudnienia. 

Przeczytaj także: Odprawa po zwolnieniu – jaka i komu przysługuje? 

Takie dostaną odprawy

Obecnie trwa analiza złożonych wniosków pod kątem formalnym. Pracownicy Poczty Polskiej otrzymają odprawy obliczane na zasadach ustawowych oraz dobrowolne odszkodowania wypłacane przez firmę. 

Wysokość odpraw na zasadach ustawowych zależy od stażu pracy w Poczcie Polskiej i wynosi:

- jednomiesięczne wynagrodzenie - staż krótszy niż 2 lata,

- dwumiesięczne wynagrodzenie - staż od 2 do 8 lat,

- trzymiesięczne wynagrodzenie - staż ponad 8 lat.

Wysokość dobrowolnego odszkodowania, które będzie wypłacane razem z odprawą jest również uzależniona od stażu zawodowego w Poczcie Polskiej:

- dwumiesięczne wynagrodzenie - staż krótszy niż 6 lat,

- trzymiesięczne wynagrodzenie - staż od 6 do 16 lat,

- czteromiesięczne wynagrodzenie - staż ponad 16 lat.

Program zakłada również wypłatę jeszcze dodatkowego miesięcznego wynagrodzenia. - To rozwiązanie dla osób, które złożyły wniosek o przystąpienie do Programu Dobrowolnych Odejść w terminie 14 dni kalendarzowych od jego wejścia w życie lub w ciągu 14 dni kalendarzowych od uzyskania informacji o zmianach organizacyjnych skutkujących zmniejszeniem zatrudnieni - podsumowuje Zbigniew Baranowski. 

Zobacz także: 2300 osób pożegna się z pracą w Telekomunikacji Polskiej 

Autor: Małgorzata Wąsacz
10komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (10)

Strasznie wielka kasa,nawet porzadnego samochodu sie nie kupi .Jak prywawatyzowali telekomunikacje kilkanascie lat temu ,to za odprawe mozna bylo kupic mieszkanie!!!Smiechu warte sa te pieniadze!!!
ania, 24.02.2012, 15:13
dokąd zmierzasz Polsko???
now, 24.02.2012, 21:01
Polska - to my wszyscy.
Jacy obywatele - tacy poslowie, senatorowie, premier, radni, burmistrzowie.
W tym kregu wszystko jest zalezne wzajemnie...
P., 24.02.2012, 22:46
uważam że to przeżytek komunizmu ta poczta ! ZLIKWIDOWAĆ ZUPEŁNIE ! TO SĄ RODZINNE KLANY - praca przechodzi z mamusi na synka...itp arogancja listonoszy to szok ! walenie w drzwi to klęska, brak kultury ! zachowują się jak stado baranów ! na podkarpaciu to zupełna klęska ! pozamykać te placówki !
klient, 25.02.2012, 11:18
Takie pytanie słusznie należy zadać!Rząd w Polsce sukcesywnie dąży do likwidacji państwa polskiego!Po likwidacji polskiego przemysłu,likwidacja polskiej energetyki,wyprzedaż bogactw naturalnych,likwidacja poczty,PKP,LOT-u,mniej widoczna likwidacja polskiego rolnictwa!Po likwidacji Poczty Polskiej,kto będzie odpowiedzialny za doręczanie przesyłek?Może kominiarz,może menel spod budki z piwem,może pies sołtysa?
Pytajnik?, 26.02.2012, 17:13
Działają dziesiątki prywatnych firm, które robią to szybciej i taniej (głównie dzięki temu, że nie posiadają tysięcy stanowisk zbędnej biurokracji). Ich działalność hamowana jest przez chore przepisy, jeszcze pozostałości po komunie, na mocy których Poczta Polska korzysta z przywilejów monopolistycznych.
kmic, 27.02.2012, 09:08
ta, działają szybciej.. jak mają kilku klientów to jest szybciej. ciekawe co by było jak by mieli kilka milionów klientów. poczta nie jest zła, pytanie tylko czy to czasem nie nam wszystkim się w du..ach poprzewracało i chcemy wszystko szybko, ale już.
jaka, 02.03.2012, 10:31
Może ktoś zna firmę , która prowadzi program dobrowolnego przyjmowania do pracy.
krem do tortów, 26.02.2012, 15:16
JJW: Not any, isabel marant basket possibly not. One example is, some sort isabel marant sneakers of Swatch check out retails on �50. But it really is still an authentic model as well as a draw connected with excellent. This The french language usually tiamacwpl are subsequently competent to isabel marant sneakers unique various wristwatches isabel marant sneakers advertising intended for fewer, from time to time identical type in various colorings.She at the same isabel marant sneakers time isabel marant sneakers teamed away utilizing Victoria & isabel marant sneaker Albert isabel marant sneaker Art gallery during Newcastle, experiencing your Oriental isabel marant sneakers costume for isabel marant sneaker halloween records utilizing isabel marant basket remarkable outcome. Appears, Van Noten isabel marant sneakers at all times loves to stabilize this fantastic macwlbmpl inspirations isabel marant sneaker utilizing isabel marant boots path dress in together with this navy khakis grounded any amazing create occasion regarding this apparel together with layers.
Isabel Marant Sneaker, 03.07.2012, 04:22
Przy tak stosowanych przepisach ,że temu co pracował długo trzy m-czne kwoty a tzw odszkodowanie też 3-y miesięczne . To daje mizerną kwotę w porównaniu do innych firm. Dlatego uważam ,że wielu mających niskie płace na to się nie zdecyduje. To są w sumie niskie kwoty odprawy w tym programie który ponownie został ogłoszony. Ten program może dotyczyć tych co mają wysokie zarobki a nie średnią krajową, bo tym się nie opłaca wogóle. Bo co to są trzy miesięczne pensje -(minus) podatek zapewne też. Podsumowując to kwoty nie są zachęcające do takiego posunięcia dla wielu pracowników PP.SA. Póżniejsze otrzymywanie marnych kwot ok 800 zł to jest dobre może jedynie dla tych których drugi członek rodziny ma odpowiednio wysokie zarobki by się móc w dzisiejszych czasach utrzymać.
obserwator, 14.05.2013, 23:01