Każdy pracownik odpowiada za bezpieczeństwo w firmie

Aż w 60% przypadków odpowiedzialność za wypadek przy pracy leży po stronie samego zatrudnionego. Jak się okazuje, często pobieżnie znamy przepisy BHP, przez co zagrożone jest bezpieczeństwo całego zakładu.
Każdy pracownik odpowiada za bezpieczeństwo w firmie

fot. Paweł Relikowski

Z badań przeprowadzonych przez firmę 3M wynika, że 31% pracowników zna kogoś, kto nie używa odpowiedniego sprzętu zapewniającego ochronę zdrowia. Co więcej, wielu z nas nie przejmuje się bezpieczeństwem swoich współpracowników. Sprzyja to oczywiście wypadkom w pracy.

Zobacz też: Wypadek przy pracy – ubezpieczenia, prawa i obowiązki 

Zdaniem 97% badanych pracowników najlepszym sposobem na zmianę zachowań w zakresie BHP jest prowadzenie akcji społecznych. Właśnie w celu poprawy bezpieczeństwa w pracy ruszyła kampania edukacyjna „Chroń Swój Świat".

Problem dotyczy również rolników. Jest to grupa, która czuje się najmniej bezpieczna w pracy. W roku 2014 aż 21 tys. osób pracujących w gospodarstwach rolnych uległo wypadkom. W ograniczeniu ich liczby ma pomóc kampania edukacyjna „Akademia Rolnika", która jest skierowana do przyszłych pracowników sektora rolniczego.

Zobacz też: BHP w pracy - jakie obowiązki ma pracodawca 

- Im wcześniej młodzież nauczy się odpowiednio o siebie dbać, tym lepsze nawyki będzie miała w przyszłości. Co więcej, dzieci mogą przekazywać nabytą wiedzę swoim rodzicom, którzy w większości nadal nie stosują środków ochrony indywidualnej – stwierdza Bogumiła Styś z firmy 3M Poland. 


Autor: regiopraca.pl
Współpraca: infoWire.pl
Wideo
  • Każdy pracownik odpowiada za bezpieczeństwo w firmie
0komentarzy

Polecamy