Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS. Wykryto nieprawidłowości na kwotę 115 mln zł

Wstrzymane i obniżone świadczenia chorobowe na niemal 115 mln zł - to efekt kontroli zwolnień lekarskich, które Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził w pierwszym półroczu 2013 r. To o 30 mln zł więcej niż w analogicznym okresie 2012 r. - informuje ZUS.
Po kontrolach zwolnień lekarskich przez ZUS zaoszczędzono ok. 115 mln zł
Kiedy otrzymujemy lekarskie zwolnienie, wpływa ono do ZUS. Tam rejestrowane jest w programie informatycznym, który za pomocą specjalnego filtra typuje zwolnienia, które mogą być poddane kontroli.

fot. Bartłomiej Żurawski

ZUS prowadzi kontrole zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.

W pierwszym półroczu tego roku lekarze orzecznicy ZUS przeprowadzili 253,2 tys. badań osób posiadających zwolnienie lekarskie. W ich wyniku wydano 32,7 tys. decyzji nakazujących wstrzymanie dalszej wypłaty zasiłku chorobowego.

Zobacz też: Boimy się zwolnienia z pracy, więc uciekamy na fałszywe L4 

O 174,9 tys. skrócono liczbę dni, które skontrolowani pracownicy mieli spędzić na zwolnieniu, a kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła 10,1 mln zł.

Natomiast w ramach kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich, przeprowadzanej przez pracowników ZUS w miejscu przebywania świadczeniobiorców, skontrolowano 83 tys. osób. Wynikiem było 3 tys. wstrzymanych zasiłków na łączną kwotę 3,1 mln zł.

ZUS ma ponadto obowiązek obniżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy ustał tytuł ubezpieczenia. Mowa tu np. o sytuacji, gdy ktoś zatrudniony w oparciu o umowę czasową miesiąc przed jej wygaśnięciem otrzyma zwolnienie lekarskie na dwa miesiące. Wówczas od momentu wygaśnięcia ubezpieczenia podstawą jego świadczenia chorobowego będzie nie dotychczasowe wynagrodzenie, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie w kraju. Z tego powodu w I półroczu 2013 r. obniżono wypłaty świadczeń o 97, 2 mln zł.

Kolejnym z powodów ograniczenia wysokości wypłacanego świadczenia chorobowego jest opóźnienie w przekazaniu zwolnienia lekarskiego pracodawcy, a na to mamy siedem dni. Jeśli w tym terminie zwolnienia nie dostarczymy, od ósmego dnia niezdolności do pracy do czasu dostarczenia zwolnienia zasiłek będzie nam wypłacany w zmniejszonej kwocie. Kwota ograniczonych z tego tytułu świadczeń to 4,4 mln zł.

Zobacz też: Pilnuj się na L4. ZUS może cię sprawdzić 

Łącznie przez pół roku 2013 ZUS wstrzymał lub obniżył świadczenia chorobowe na sumę 114, 9 mln zł. Po pierwszej połowie 2012 roku była to kwota 82, 7 mln, natomiast w całym ubiegłym roku ZUS wstrzymał i zmniejszył zasiłki w kwocie 175 mln zł.

Rzecznik ZUS Jacek Dziekan wyjaśnia, że kiedy otrzymujemy lekarskie zwolnienie, wpływa ono do ZUS. Tam rejestrowane jest w programie informatycznym, który za pomocą specjalnego filtra typuje zwolnienia, które mogą być poddane kontroli.

Filtr wychwytuje np. przypadki często powtarzających się, krótkoterminowych zwolnień czy też "ponadprzeciętną aktywność" konkretnych lekarzy, którzy bardzo często zwolnienia wystawiają.

- Takie przypadki są podstawą, by sprawdzić, czy nie dochodzi do nadużyć - tłumaczy Dziekan.

Zobacz też: Praca zaczyna szkodzić? ZUS skieruje Cię do sanatorium 

- Czasami to sami pracodawcy zwracają się do ZUS z prośbą o skontrolowanie przebywającego na zwolnieniu pracownika - dodaje rzecznik ZUS. Dziekan przypomina jednocześnie, że więksi pracodawcy, zatrudniający powyżej 20 osób, sami maja prawo przeprowadzania kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich.

Gdy ZUS bada prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy, badana jest - jak wyjaśnia rzecznik ZUS - dokumentacja medyczna, a w niektórych przypadkach także sam ubezpieczony. Kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia prowadzona jest natomiast w miejscu pobytu chorego i ma na celu stwierdzenie czy na pewno poddaje się on rekonwalescencji, a nie wykorzystuje zwolnienia np. do przeprowadzanie domowego remontu.

(PAP) 


Autor: regioPraca.pl
35komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (35)

mojej żonie ZUS z Piaseczna od paru miesięcy robi problem z wypłatą wynagrodzenia bo była w ciąży i czekaliśmy 3 miesiące na pieniądze, a teraz historia się powtarza i na macierzyńskim to samo bo boli, że człowiek siedząc w domu może dostawać wynagrodzenie. To lepiej ryzykować i brać L4 niż np. chorować i go nie dostawać. Polska !
John, 16.08.2013, 14:54
W polsce kobieta w ciąży` jest traktowana jak nierób pasożyt i jako nieodpowiedzialna która nie potrafi się zabezpieczyć. W UK dziadek z balkonikiem przepuszcza ciężarną w drzwiach a u nas najlepiej by jeszcze kopa dali a szczególnie mochery i dewoty. Ale kobiety rodźcie dzieci polityka prorodzinna. Wytrwałości życzę przyszłym i obecnym Mamom.
Siekieradek, 19.08.2013, 14:18
Problem tylko ze koszt kontroli jest wiekszy niz odzyskana kwota.
Liczykrupa, 16.08.2013, 15:07
Komentarz został usunięty.
Masz w 100 % rację. Znam to z autopsji. Złamałem nogę ,w szpitalu włożyli mi na 6 tygodni w gips,a ZUS z uporem maniaka co tydzień przysyłał mi do domu 2 kontrolerów aby sprawdzili czy aby nie pracuję, z tą nogą w gipsie, gdzieś na czarno. Po zdjęciu gipsu przez 3 miesiące chodziłem na zabiegi rehabilitacyjne i ćwiczenia i choć lekarz na zwolnieniu napisał,że mogę chodzić to kontrolerki dalej mnie nawiedzały. Do tego jeszcze trzeba dodać dwukrotne wezwania na kontrol lekarską do ZUS-u. Jak to wszystko policzyć to pewnie ZUS więcej wydał na kontrolowanie mnie niż wypłacił mi zasiłku bo zaznaczam, że jestem ubezpieczony od najnjższej krajowej.
Ferdek Kiepski, 18.08.2013, 16:10
Komentarz został usunięty.
W pracy mialem wypadek, polamane zebra... 3 miesiace zwolnienia, praca fizyczna, ciezka, na dworze, zima nie zima.. zus wezwal, prosze uklon - pieknie, stanac na jednej nodze, pieknie, prosze rece do gory.. pieknie.. a wiec jutro do pracy.. zadnych przeswietlen. nic, jak uzdrowiciele!
Jonasl, 16.08.2013, 18:29
ze za 115 mln piekne dwa budynki wybuduja!
Jonasl, 16.08.2013, 18:30
jeszcze raz tyle zarobią jak się znajdzie odważny i ,, mundurówki " zacznie sprawdzać
Jan Kaczmarek, 16.08.2013, 23:45
Jeszcze więcej zarobi panstwo jak sprawdzą przyznane renty mundurowym a poza tym mundurówkę powinien przejąc ZUS
Jan Kowalski, 18.08.2013, 11:11
Nie wiem czy chciałbyś pracować np w ZK na oddziele z niebezpiecznymi być dyspozycyjnym i po 25 latach odejść na emeryturę uważasz ,że to jest aż taki przywilej .
J, 29.01.2014, 12:29
Nie wiem czy chciałbyś pracować np w ZK na oddziele z niebezpiecznymi być dyspozycyjnym i po 25 latach odejść na emeryturę uważasz ,że to jest aż taki przywilej .
J, 29.01.2014, 12:30
Ciekawe czy wipy też są kontrolowane,bo jak im się noga podwinie to automatycznie są na zwolnieniu.
Edward Tothow, 17.08.2013, 00:17
Komentarz został usunięty.
Proszę poczytajcie ile była na zwolnieniu lekarskim żona posła Hoffmana, biorąc przy tym miesięcznie niezłą pensyjkę o której możecie tylko pomarzyć. Jak zrobiło się w mediach o tym głośno, wybraniec narodu Hoffman powiedział, że on i jego żona są nękani.
Alek, 17.08.2013, 09:08
Pewnie za "zaoszczędzone" w ten sposób pieniądze zakupi owe dwie tony ciastek i 650 kg kawy!?
http://www.wykop.pl/link/1613853/zus-zamawia-dwie-tony-ciastek-i-650-kg-...
aq, 17.08.2013, 12:31
A kto wystawia te fałszywe zwolnienia ? Pracownik ?
Czy jakiś lekarz poniósł karę ?
Marek, 17.08.2013, 14:07
"Wykryto nieprawidłowości na kwotę 115 mln zł" - Te 115 milionów ZUS pewnie przeznaczy na przyszłoroczną waloryzację emerytur. Emeryci - możecie się już cieszyć.
Quasimodoxxl, 17.08.2013, 14:18
A czy marszałka Karapytę ktoś skontrolował?
Ile mu zabrano?
wojciec b, 17.08.2013, 14:45
Aby przeprowadzić prawidłowo badanie przez orzecznika ZUS-owskiego trzeba nastawić sie na ich nie znajomość tematu i parodię orzeczenia.Takie badania co oni badają nic nie ma wspólnego z ich prawdziwością jedynie do Sądu trzeba odwoływać sie o poprawność orzeczenia
Ewa, 17.08.2013, 16:22
Dzis anulowano mi zwolnienie.Kręgosłup po całej długości wysiadł,natomiast pani orzecznik ZUS centymetrem krawieckim zmierzyła mi uda,łydki,ręce po całej długości w szerz przejść się na palcach w jedna stronę i na piętach spowrotem,zbytnio nie na zaświadczenia lekarskie i skierowania nie zwracajac uwagi wydala pismo powrotu do pracy.Stwierdzajac ze nie ma przeciwskazan neurologicznych do pracy wysiłkowej.Natomiast jest podejrzenie dyskopatii kregow szyjnych,skolioza i zwyrodnienie zniekształcające odcinka piersiowego i lordoza ze zwężeniem szczelin m\k oraz zwyrodnienie w odcinku ledzwiowym.Czy coś takiego można centymetrem krawieckim zmierzyć?Dla mnie to jest cyrk...........i to na kółkach.
cyrk na kółkach, 16.09.2013, 22:57
nieprawidłowości w wystawieniu zwolnienia,powinien dobrac sie do tyłka lekarza,który wystawił zwolnienie.Skończyły by sie lewizny a wtedy ci naprawdę chorzy meli by spokój z kontrolami.
vvv, 17.08.2013, 19:48
W Polsce to ZUS jest LEWY.Niech sprawdzą samych siebie.
miras, 18.08.2013, 06:13
1..Zwolnienia lekarskie brac najlepiej na okres 2 tygodniowy
2.dostarczac je do ZUS-u w 7 dniu po wystawieniu
3.nie odbierać listów poleconych z ZUS
4.Jak orzecznik ZUS zabierze chorobowe w ciągu 3 dni dostarczyć nowe i od nowa wszystko się zaczyna.
Przestrzeganie tych 4 pkt.powoduje ,ze ZUS jest bezradny a spokojnie można sobie "chorować" wiele miesięcy..
pierre, 18.08.2013, 09:40
Niech ZUS weźmie się za ludzi z komuny którzy siedzą sobie na rentach i dorabiają na czarno i boku zabierając młodym miejsca pracy a zresztą wszystko w tym kraju jest do bani to wstyd
kramer, 18.08.2013, 11:44
Proszę o pomoc w 4. punkcie, jeśli orzacznik zabierze chorobowe to czy tylko wystarczy dostarczyć kolejne zwolnienie do Zusubez odwoływania się czy również trzeba się odwołać od decyzji orzecznika?
pacek, 13.04.2014, 22:24
proszę zwrócić uwagę na to że jak się staje na komisję lekarską to lekarz orzecznik (np. ginekolog) orzeka w innych chorobach i lekka ręką zabiera zwolnienia a konsultacje to jest kasa dla lekarza współpracujacego z ZUS-em
pracuje taki na etacie w szpitalu i jeszcze ma dodatkową kasę za konsultacje
i to nie mała kasę z której jest im trudno zrezygnowac
emeryt, 18.08.2013, 09:44
Bylem konsultantem orzecznika przez 2 lata. Ilosc lewych zwolnien to bylo ok 70%. Lekarze wystawiajacy owe zwolnienia sa nie do ukarania, chociaz w innym panstwie pozbawiono by ich prawa wypowiadania sie do zdolnosci o pracy lub zarano prawo wykonywania zawodu- prokuratura nie jest informowana przez szefa orzecznikow, ani przez ZUS.
Dokumentacja medyczna jest nieczytelna. Nie zawiera nic poza info o tym ze przepisano leki. Nie ma w Polsce prawa okreslajacego detale jak nalezy prowadzic dokumetacje z wizyty lekarskiej - nie ma okreslenia konsekwencji jak sie dokumentacje zle prowadzi.
Po penym czasie widac jak na dloni przeplywy pieniadza. Ma sie wstet chodzic do takiej pracy, Ja zrezygnowalem,bo zaczalem widzec srod moich innych pacjentow samych naciagaczy i zlodziei.
ZUS tez jest tragiczny- umowa o prace dla konsultanta orzecznika na miesiac czas okreslony- i janosno sprawia szef orzecznikow- tu sa spawy gdzie pan nie zakwestionowal zwolnienia- prosze sie jeszcze dobrze im przyjrzec, jest wielu chetnych na pana stanowisko, dziekuje.
Za opinie jest okolo 50 zl. Pisanie opinii+ zbadanie, dla mnie okolo 50-60 min. Jeden dzien w tygodniu, max dwa, daje do 1-2 tys zl extra. Praca popoludniowa od 14tej do 17.30.
Pracuje za granica takze dla tutejszego ZUSu. Calkiem inna bajka. Moja rola to pomoc okreslic co nalezy zrobic, by ten czlowiek mogl wrocic do pracy - na 25-50-75 % - ale wrocic - np pracodawca ma obowiazek dostosowania nowego miejsca pracy. Tak np sekretarka przychodzi o kulach do pracy - taxi na koszt zus ja przywozi! Uwaza sie ze 3 mce na L4 to ryzyko bycia na rencie prze z dluzej niz rok! ( tutaj). Dlatego sensem jest pomoc dla ludzi tutaj, w Polsce raczej chodzi o "uwalenie" oszustow. Tu oszostow jest ok 10%, po okresleniu zdolnosci do pracy sa odsylani do pomocy spolecznej, jesli np. pija luc cpaja- to pomoc spoleczna zapraszana jest przez ZUS- chodzi by pomoc!
Tak - zarabiam tyle co w Polsce, ale pracuje mniej dwa razy. Kontakty z polskim sadem pracy, gdzie moj dyrektor jest bieglym i sam orzeka swoje uwalone przez orzecznikow wnioski -uwazam za parodie prawa.
Naprawde szczerze wszystkim wspolczuje kontaktow z ZUsem w Polsce.
Na emigracji, 18.08.2013, 11:19
Drodzy Rodacy z za granicy powinniście częściej pisać jak w w krajach
OŚCIENNYCH są uregulowania prawne i jakie zadania mają do spełnienia pełniący funkcje orzeczników zusowskich.
W/w dał bardzo dobry przykład w kontekście
" Pracuje za granica takze dla tutejszego ZUSu. Calkiem inna bajka. Moja rola to pomoc okreslic co nalezy zrobic, by ten czlowiek mogl wrocic do pracy - na 25-50-75 % - ale wrocic - np pracodawca ma obowiazek dostosowania nowego miejsca pracy. Tak np sekretarka przychodzi o kulach do pracy - taxi na koszt zus ja przywozi! Uwaza sie ze 3 mce na L4 to ryzyko bycia na rencie prze z dluzej niz rok! ( tutaj). Dlatego sensem jest pomoc dla ludzi tutaj, w Polsce raczej chodzi o "uwalenie" oszustow. "
A u nas wszystko na głowie postawione . Zamiast wzorować się kulturze europejskiej to my bierzemy przykłady z trzeciego świata.
Przyjechali Meksykanie i narobili boruty w Gdańsku.
gosc, 19.08.2013, 12:39
w Polsce ZUS orzecznikom wypłaca po 170 zł. za 20 min wizytę.
Więcej niż dostałby za wizytę prywatną.
aleksandra bar, 06.02.2014, 17:11
Byłam dzisiaj u lekarza konsultanta, wcale nie słuchał, co do niego mówię, miałam wrażenie, że nie chodzi tutaj o mnie, jako chorą, tylko o podważenie zasadności wydania zwolnienia. Owszem badał mnie, ale tak, aby mógł w odpowiednich rubrykach pozaznaczać takie informacje, które były by podstawą dla lekarza orzecznika o korektę zwolnienia.
Oczywiście nie pokazał mi swoich wypocin, zastawiając się procedurami. Zakleił kopertę i dał do przekazania lekarzowi orzecznikowi. Dopiero będąc w gabinecie u orzecznika przeczytałam, że nie mam dolegliwości bólowych,że ale jest to nie prawdą, ponieważ nie badał mnie pod tym kierunkiem. Nie zapytał mnie czy mnie coś boli. Czyli napisał całej prawdy, ponieważ pomimo rehabilitacji mam dolegliwości bólowe. Wizytę wcześniej odnotował na liście ZUS, z której wynikało, że ZUS GW poniósł koszt jego konsultacji w wysokości 170.00 zł.
aleksandra bar, 06.02.2014, 17:30
Wiele osób wysoko postawionych, kiedy zaczyna się w okół nich jakiś "smrodek", natychmiast przechodzi na zwolnienia lekarskie i jakoś nikomu to nie przeszkadza. Osoby te zazwyczaj tak "strasznie chorują", że nie są w stanie przyjść do sądu na rozprawę, nie mogą nawet składać zeznań. Ale kiedy sprawa zostaje wyciszone, naatychmiast odzyskują zdrowie. Może i te osoby zechciał kiedyś ZUS sprawdzić ?.
Quasimodoxxl, 18.08.2013, 15:13
Ich nie wolno sprawdzać bo oni wymyślili sami dla siebie coś takiego jak immunitet. Każda próba skontrolowania takiego gościa to podchodzi pod nękanie i zemstę przeciwników politycznych. Przykład Hofmana. Kontrole to oni stworzyli dla szaraczków takich jak my którzy mają zapierdzielać,chory czy zdrowy, po to aby im się żyło dostatnio i wygodnie, a tego jak nic innego to oni umieją skutecznie pilnować. Taka współczesna burżuazja, którą tylko nowa rewolucja może rozpieprzyć.
Ferdek Kiepski, 18.08.2013, 16:28
Komentarz został usunięty.
Jak anuluja zwolnienie, danego dnia mozesz isc po nastepne do innego lekarza na inne "schorzenie". Takze jaki jej sens takiej kontrali, no jaki???
Kolo, 18.08.2013, 23:46
Komentarz został usunięty.
nazbieraja na ludzkiej krzywdzie na nowe samochody. mi lekarz lisowska wystawiala chorobowe a jest orzecznikiem zus i jak mnie wezwano na komisje to mi je zabrala bo nawet nie popatrzyla w papiery ze to ona mnie leczy mowiac ze nie moge pracowac a nie moglem bo mam przepukline kregoslupa
zususu, 19.08.2013, 06:41
nazbieraja na ludzkiej krzywdzie na nowe samochody. mi lekarz lisowska wystawiala chorobowe a jest orzecznikiem zus i jak mnie wezwano na komisje to mi je zabrala bo nawet nie popatrzyla w papiery ze to ona mnie leczy mowiac ze nie moge pracowac a nie moglem bo mam przepukline kregoslupa
zususu, 19.08.2013, 06:41
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
jEZELI KTOS JEST NAPRAWDE CHORY MUSI UDAC SIE DO DRUGIEGO LEKARZA Z OPISEM CHOROBY,ODDAC SPRAWE DO SADU O NEKANIE,
kRYSTYNA kUBIS, 20.08.2013, 08:13
Czemu nie zainteresuje się zus taką nieprawidłowością.Wiele osób otrzymuje zwolnienie . Wyrzuca do kosza i idzie do pracy bo obawia się "gniewu" pracodawcy.Czy to jest zgodne z prawem ,iż chory pracownik podejmuje pracę.
ddd, 26.02.2014, 22:28