Od 2012 roku płaca minimalna wzrośnie o 114 zł

Rząd zdecydował, że w przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie z obecnych 1386 zł do 1500 zł brutto. To podwyżka o 8,2 proc. Co na ten temat sądzą związkowcy, pracodawcy i pracownicy?
Wyższa pensja minimalna
Od nowego roku osoby najmniej zarabiające będą dostawać 1111 zł "na rękę"

fot. Fot. sxc.hu

Dr Grażyna Spytek-Bandurska, zastępca Dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP "Lewiatan" :

- Biorąc pod uwagę spowolnienie gospodarcze, podwyższenie płacy minimalnej od nowego roku, przyczyni się do wzrostu kosztów prowadzenia działalności przez przedsiębiorców. Już teraz koszty pracy są wysokie, więc wielu pracodawców nie decyduje się na zatrudnianie nowych pracowników. Od nowego roku będą mieć oni jeszcze mniejszą zachętę do tworzenia kolejnych miejsc pracy. Istnieje ryzyko, że poszerzy się szara strefa. Poza tym, pracodawcy, którzy poniosą wyższe koszty prowadzenia działalności, będą szukać nowych rozwiązań. Podejrzewam większe zainteresowanie umowami cywilnymi, a nie umowami o pracę.

Przeczytaj także: Firmy nie chcą podniesienia minimalnej płacy w 2012 roku 

Koszty życia rosną znacznie szybciej

Franciszek Boborwski, wiceprzewodniczący OPZZ:

- Płaca minimalna na poziomie 1500 zł brutto oznacza, że pracownik otrzyma od swojego pracodawcy tylko 1111 zł netto. Jego pensja wzrośnie zatem o niecałe 80 zł. To zbyt mało aby mówić o godnym wynagrodzeniu za pracę. Rosną przecież koszty utrzymania, drożeje żywność, czynsze, opłaty za wodę, prąd i gaz, coraz droższa jest komunikacja miejska. Jak w takich warunkach może żyć osoba, która otrzymuje płacę minimalną? 

Obecny poziom płacy minimalnej powoduje, że Polska należy do grupy krajów, w których utrzymuje się najwyższy poziom ubóstwa. W 2010 roku odsetek osób w gospodarstwach domowych zagrożonych ubóstwem skrajnym utrzymał się na poziomie 5,7 proc. Poniżej tzw. ustawowej granicy ubóstwa żyło 7,3 proc. osób w gospodarstwach domowych. Dane te powinny zaniepokoić rządzących, szczególnie w sytuacji, gdy narastają dysproporcje płacowe w społeczeństwie. Polska należy do krajów o największym poziomie rozwarstwienia płac. Szefowie największych firm zarabiają prawie 10 razy tyle, co pracownicy średniego szczebla. Różnice w poziomie wynagrodzeń w Polsce kształtują się na poziomie Ukrainy, Rumunii Indii, Egiptu czy Panamy. 

Warto  porównać wzrost płacy minimalnej ze wzrostem płac kadry zarządzającej. Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2011 roku wzrosło w stosunku do roku 2010 jedynie o 69 zł brutto. W 2011 roku osoba podlegająca przepisom tzw. ustawy kominowej otrzymuje wynagrodzenie wyższe nawet o 1319,90 zł w porównaniu z rokiem 2010. Czy jest to sprawiedliwe? 

Pensja minimalna powinna wynosić 2 tys. zł? 

Tadeusz z Bydgoszczy, zarabiający najniższą krajową.

- Cieszę się, że od nowego roku będę więcej zarabiać. Niestetety, podwyżka nie jest oszałamiająca, bo wynosi zaledwie 114 złotych brutto. Rząd chyba nie wziął pod uwagę, że koszty codziennego życia rosną w zastraszającym tempie. Ludziom żyje się coraz trudniej. Żona też zarabia niewiele, mamy na utrzymaniu trójkę dzieci. Moim zdaniem pensja minimalna powinna wynosić 2 tysiące zlotych brutto. Przecież od tej sumy trzeba odliczyć podatek, składki na ZUS, o czym chyba ministrowie zapomnieli. 

Zobacz także: Pracujesz na czarno? Nie bój się tego zgłosić 

Autor: Małgorzata Wąsacz
66komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (66)

Dzisiaj przy coraz słabszej koniunkturze gospodarczej przed wyborami obiecuje się kolejne cuda.
zet, 14.09.2011, 07:00
kiełbasa przed wyborcza, a jak bedzie inny rzad to też bedzie podwyżka
are, 14.09.2011, 07:27
PO sobie jaja z ludzi robi -byście się wstydzili sobie wysokie pensje,premie,trzynastki a ludziom za ich ciężką pracę wszawe grosze.Mam nadzieję,że naród w wyborach pokaże wam,gdzie wasze miejsce.
Daro, 14.09.2011, 09:02
Zdrajcom i przestępcom z PO należy się jak najszybszy stryczek, rozstrzelanie lub zasztyletowanie. Śmierć zbrodniarzom!
Januszewski, 05.01.2012, 18:02
ergregesr, 08.05.2012, 12:24
W prosty sposób podwyżkę dostaniecie,ale obniży wam stawkę za nadgodziny.
michu, 14.09.2011, 09:18
gość, 09.05.2012, 09:26
ale jaka ładna kwota - ile zarabiasz- 4 jedynki - łatwo zapamietac a 4 jedynki to zawsze wiecej niz 4 zera :)
ww, 14.09.2011, 10:13
Poprostu do tej pory dostawali na kwit najniższą krajową a resztę pod stołem w biurze. Teraz dalej będą dostawać tyle samo tylko więcej na kwit mniej pod stołem. Część pracowników przejdzie na 3/4 etatu i dalej będą zasuwać po 12 godzin i w każda sobotę za tyle samo co przedtem.
Skąd to wiem? Ano dopóki w moim miasteczku był ostatni państwowy zakład i płacił wszystko jak należy to i prywaciarze płacili więcej niż on. Od kiedy zakład padł na twarz, to wszyscy prywaciarze zeszli na najniższą krajową i tylko co dla niektórych trochę pod stołem.
stary, 14.09.2011, 07:41
wiecie ile to jest ? na rękę złotówka na godzinę więcej proponuję by wszyscy co krytykują tego typu poosunięcia otrzymali minimalne wynagrodzenie i z niego oplacili rahunki dziecko do szkoly poslali i przezyli do kolejnej placy minimalnej
A TO CO IM SIE UDA ZAOSZCZEDZIC Z TEJ PLACY MINIMALNEJ WPLACCIE NA OBELKOWANE KONTA OSZCZEDNOSCIOWE 111
I ZOBACZNIE ILE W INNYCH KRAJACH W EUROPIE TAKA PŁACA MINIMALNA WYNOSI I JAK TO SIĘ MA DO POZIOMU ŻYCIA = czyli co za taką płacę minimalną jesteście w stanie sobie zapenić np w niemczech holandii czy angli a dopiero komentujcie
-emigrant-, 14.09.2011, 08:40
Nie rozumiesz podstawowych zasad jakimi kieruje się gospodarka, co starasz się usilnie udowodnić swoim brakiem wiedzy. Nie ma sensu tutaj się produkować, bo i tak część tego nie zrozumie. @no janiemoge 144 - zdajesz sobie sprawę, że jeśli wzrośnie minimalna to ceny wzrosną wprost proporcjonalnie do niej i stać będzie Cię na tyle samo? Mało tego. Spytaj przedsiębiorcę ile on płaci dla Ciebie składek do "urzędów utylizacji". Być może od podwyżki nie będzie go stać na jeszcze droższego pracownika, a Ty w efekcie zostaniesz zwolniona. Pomyślałaś o tym? Przytaczasz przykłady krajów wyssane z palca. Wiesz co byłoby gdyby minimalna np. wzrosła do 2500zł? Polska gospodarka permanentnie załamałaby się, czego Ty nie rozumiesz.
Podsawa, 14.09.2011, 09:55
jesli mamy kryzys to wszyscy niech biora po 1111.bedzie po rowno i sprawiedliwie.biedny przezyje ale elita zdechlaby napewno. wstyd mi ze zyje w takim kraju.rzadzacy wstydzcie sie i bojcie boga .ON WAS ROZLICZY.
anna g, 26.01.2012, 09:10
Zarobki nie są proporcjonalne do kosztów życia w tym kraju.Jesteśmy okradani. Czego Ty nie rozumiesz???
Spaw, 06.02.2012, 18:53
Według mnie ktoś kto mówi,że płaca minimalna nie może być wyższa śmieję się w twarz. Mój przykład zarabiam co miesiąc 2600, ale umowę mam podpisaną na najniższą krajową, to co nie stać mojego chlebodawce na wyższą wypłatę. A zresztą posiadacz firmy ma możliwość odpisania podatku vat za... samochód ,którym jeździ żona itd.
magdalena, 08.02.2012, 15:39
Człowieku jaka gospodarka, o czym ty wogóle piszesz. Nasza gospodarka jest konkurencyjna bo jesteśmy tanim obozem pracy dla zagranicznych korporacji. Tyle tylko, że ludzie nic z tego nie mają bo pracują za marne grosze a zyski korporacji są tranferowane na konta zagraniczne i częściowo marnotrawione przez rząd. Chcesz mieć konkurencyjną gospodarkę z krajami dalekiego wschodu - to chyba upadłeś na głowę. Nie jesteśmy w stanie konkurować z krajami o populacji miliardy większej niż my - to jest z punku widzenia ekonomi niemożliwe. Więc to ty chyba niczego nie rozumiesz, że albo zminimy zasady albo będziemy pracować za miske ryżu.
Pietrach, 18.07.2012, 12:50
Ktoś jednak zarabia te "wysokie" pensje, bo z czego żyliby restauratorzy, kosmetyczki, spa, itp. Ja gdy pracuje żyję nie najgorzej - ale tez tracę pracę - gdy tylko nie wyrabiam "sprzedaży narzuconej" - bo np. wakaccje, i inne ble, ble...widzę ile korporacje dają darmozjadom -trzymającym resztę za pysk. Łatwo jest szczekać o zasobach ludzkich i gospodarce - gdy sie siedzi w urzędzie pod ochroną, ministerstwie, Zusie, czy kolejnej posadzie "poleconej". Każda z przeciwnych stron podaje zwykle Krańcowe Przypadki - a to bogaty związkowiec, a to prezes banku - a pomiedzy tym, żyją zwykli ludzie, którzy nieraz widzą, że kiedyś było biedniej i równiej - a teraz "zapieprzają" i kto inny się bogaci - ale na pewno nie Państwo, które może by coś uszczknęło - a to na bilet, a to na basen, a to na wczasy pod gruszą.... Nie badam się, nie leczę, tylko pilnuje pracy - bo jestem coraz starsza i kolejnej mogłabym nie dostać - czy to niee jest "zamordyzm"? Ekonomia trzyma mnie wszachu i tyle - albo będę zdrowa - albo przyjdą inni po mnie :PPPPP
Rogal, 22.08.2012, 13:03
za place minimalna we wszystkich krajach eu tez sie na nic nie stac -nie ma mowy o kupieniu dobrego auta itd.np som czynsz za mieszkanie jaest bardzo wysoki ....
mb, 14.09.2011, 10:15
to masz bogatych prywaciarzy kolego w miescie bo w naszym niejaka firma x - sprzedająca sprzet medyczny niedosc ze nie placi najnizszych na czas to jeszcze bez odsetek i niepomagaja kontrole pipu bo po kolezensku zalatwiaja sprawe
\i koles wlasciciel blyszczy z kazdej strony/ i durnia gra ze jest bieda ja mam w dupie jego biede bo to mi odsetki za niezaplacony prad nalicza nie jemu !!!
---, 14.09.2011, 08:49
I co niby mamy się cieszyć z tych 114 zł????????? Ale Panowie posłowie to sobie wiedzą ile podnieść pensyjki !!!!!!!! Wstyd mi za taki kraj
Ela, 14.09.2011, 08:40
no wiedza płaca minimalna tak jak wynagrodzenia w sejmie jest podnoszona % centowo tylko idiota chyba nie policzy ze od 10 000 zł pensyjki poselskiej 4 % to troche wiecej niż 114 zł :)
---, 14.09.2011, 08:51
TUSK z tą podwyżką 114 zł drugiej Irlandii nie zbudujesz!
Kazek, 14.09.2011, 09:08
Kazek, 14.09.2011, 09:11
Lepiej niech PO powie nam o podwyżkach jakie czekają nas Polaków po wygranych wyborach tej parti.Pieniążki wam wymiecie z portweli jak po przejściu KATRINY.
michu, 14.09.2011, 09:34
tia płaca wzrośnie o 114 zł, a opłaty o 200 :D
dziadu!, 14.09.2011, 11:11
Durna hołoto głosująca na PO - i co teraz? Wybraliście bandę oszustów i zbrodniarzy. Najbardziej zmarnowany głos to głos na PO. Gorzej się nie da.
Januszewski, 05.01.2012, 18:04
Te wzrost płacy minimalnej oznacza, że wzrośnie bezrobocie. Nie będą powstawać nowe miejsca pracy, a osoby już pracujace, mające niewielkie kwalifikacje, stracą pracę. Przy takich wysokich kosztach zatrudnainie nie będzie się zwyczajnie opłacało. Czy ta diagnoza jest prawdziwa? Oczywiście! Proszę sobie sprawdzić o ile zwiększyło się bezrobocie po wcześniejszych podwyżkach płacy minimalnej.
Wnuk von Misesa, 14.09.2011, 12:19
Bo w tym kraju największym luksusem jest praca i jak w normalnych krajach podatek jest od luksusu to i unas jest jak w normalnym kraju za najbardziej luksusowy towar jakim w Polsce jest praca jest najwyższy podatek ... :)
_ , 14.09.2011, 12:53
Podwyżka płacy minimalnej nigdy nie powodowała wzrostu bezrobocia,to jakieś bzdury!Przecież 1111zł to jakieś 250 euro,to gdzie jeszcze w Europie się tak zarabia?W dodatku mamy wysoką inflację i nasze ceny już dogoniły europejskie.Jak można żyć za 1111zł,zastanów się kapitalistyczny wyzyskiwaczu.
W, 14.09.2011, 14:08
Powiedz to właścicielom małych, osiedlowych sklepów, że muszą znaleźć po 114zł więcej dla każdego pracownika - TYLKO SKĄD? VAT w górę, akcyza na paliwo w górę. Logiczne jest, że w wielu miejscach pracy spadnie zatrudnienie.
123, 14.09.2011, 22:29
W Grecji najniższa pensja wynosi 600 euro po bankructwie hihihh.U nas 250 euro i podobno pniemy się do góry...żal
Nowak, 17.10.2011, 18:26
Wyzysk to podnoszenie VAT-u, wyzysk to podnoszenie podatków, akcyzy na paliwo, wyzysk to wprowadzanie opłaty za autostrady zbudowane i tak za nasze pieniądze, wyzysk to zwiększanie liczby urzędników, wyzysk to ZUS. Wyzysk to politycy i reszta urzędników. Podnoszenie płacy minimalnej ZAWSZE ZWIĘKSZA BEZROBOCIE. Jeżeli płaca Kowalskiego jest warta 800zł to nie ma prawa domagać się on 1000zł za nią. A jak mu się nie podoba to niech podniesie kwalifikacje i zmieni branżę. Zamiast podnosić podatki i opłaty zacznijcie się domagać ich obniżania i zwalniania urzędników. Wtedy będzie was stać na więcej.
Januszewski, 05.01.2012, 18:08
czynsz 600 zł , dojazd do pracy 100 zł a reszta ? , niech was dalej gnoi ta banda z PO
kewin, 14.09.2011, 13:12
240 za światło ,110 bilet miesięczny ,woda 30 zł gaz 55 a gdzie paliwo na dojazdy i na życie a buty dzieciom a gdzie książki ,zeszyty itd.za 1200 zł.pytam jak mamy żyć w tym kraju ,chyba umierać z głodu i zamarzać bo nie wiem na co wydać te śmiesznie małe pieniądze.
matka, 07.02.2012, 09:32
zacznij od rezygnacji z internetu hahahahhaaaaaaaaaaa
Nazwisko, 05.03.2012, 22:32
trzeba powiedziec ze placa minimalna to nie 1500zl brutto wystarcz do placy zasadniczej np. 1400 wliczyc godziny nocne i wyjdzie 15...z groszami najlepiej to wie firma ochroniarska I... daje 1320 zasadniczej+godziny nocne+ekwiwalent za pranie=ok 1430zl
Anonim, 14.09.2011, 13:14
,,Europa jest dziś w niebezpieczeństwie, a jeśli rozpadnie się strefa euro, to i UE tego szoku długo nie przetrwa - ostrzegł w środę w debacie w Parlamencie Europejskim na temat kryzysu w strefie euro minister finansów Jacek Rostowski''.
nic to, 14.09.2011, 13:36
Rząd PO będzie się chwalił, że najwyższa podwyżka płacy minimalnej, bo myśli, że wszyscy ludzie to stado bezmyślnych baranów. Powyższe opinie ekspertów są różne, ale zapewne nikt nie pracuje za minimum płacowe.
A tak wzrastała minimalna płaca w latach 1970 -2011. Za rządów SLD padł "rekord", minimalna płaca wzrosła "aż" o 24 złote brutto. http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82aca_minimalna
Kokos 58, 14.09.2011, 16:03
swemu pracownikowi najniższą możliwą pensją może być albo chytrą pijawką, albo nieudolnym chciwym głąbem. Jeśli jesteś pracodawcą to zastanów się do której z tych kategorii się zaliczasz. Jeśli nie stać cię na wyższe pensje dla pracowników to zastanów się na początek nad wysokością swej pensji w połączeniu z kwalifikacjami. Jeśli to jest dla ciebie zbyt trudne to ci podpowiem: twoje kompetencje są żadne, a to od ciebie zależy powodzenie firmy i szczęście pracowników. Jeśli nie potrafisz tego zapewnić to żaden z ciebie biznesmen.
Kokos 58, 14.09.2011, 16:07
malkontentom polecam pomyśleć, co by było gdyby nie podnieśli pensji minimalnej wcale, pozostawiając ją na dotychczasowym poziomie (oczywiście powiększoną o inflację, bo tak chyba mówią przepisy) - opłaty jak idą do góry to szły by dalej, a pensja byłaby w miejscu; więc chyba nie jest tak najgorzej skoro ktoś jednak ją podnosi; zwróćcie uwagę, że wzrost o 114 zł jest jednym z wyższych wzrostów płacy minimalnej w ostatnich latach;
Mariusz, 14.09.2011, 23:19
Firma która nie potrafi zapłacić człowiekowi za pracę połowy średniej krajowej w Polsce jest fikcyjnym tworem opartym na wyzysku najbiedniejszych. Sporo jest takich firm . Rezultatem tego jest nasza skrzywiona polska gospodarka oparta na przerzuceniu całego ciężaru reform na nauboższych. Jeżeli przedsiębiorcy i rząd nie uświadomią sobie tego, dalej pracowników traktując jak podludzi to Polska będzie się staczać w otchłań nędzy ,co doprowadzi ,być moźe do sytuacji ,że obywatele tego kraju się w końcu obudzą i dokona się kolejna rewolucja -patrz na Grecję.
PRACOWNIK, 15.09.2011, 00:01
wszystko dookoła drożeje w bardzo szybkim tempie a płace minimalnie.
może ktoś z rządzących o podwyżce wziąłby te 1111 zł i spróbował przeżyć cały miesiąc chociażby sam nie mówiąc o rodzinie.
niezadowolona, 15.09.2011, 09:35
Panie Tusk może zamienimy sie pęsjami?????????!!@!!!!!!!!!!!!
gość,#3, 15.09.2011, 09:40
Pawlak powiedział że gonimy Europę pod względem zarobków jakbym go miał na niesięgnięcie reki to za takie zdanie dostał by w pysk.
JużNie, 15.09.2011, 16:00
tak jest tylko niech podniosą też dochód na członka rodziny aby uzyskać to biedne rodzinne ludzie ani tyle potem go nie dostaną bo oczywiście dochód przekroczy 504 zl
kasienka, 15.09.2011, 21:33
A koszty utrzymania wzrosną o 228 zł. Dlatego nie głosuję na katochłopków z PO czy z PiS-u tylko na Pana Palikota.
ks.ADAM, 16.09.2011, 18:37
no bardzo mądrze
pan tUSK rozważa koalicję z Palikotem ...