Outplacement, czyli szansa dla zwalnianych pracowników

Już 48% badanych przedsiębiorców przekonało się do outplacementu. Pracodawcy, który zwalnia osoby zatrudnione w firmie, pomaga on zachować dobry wizerunek, pracownikowi – rozpocząć nowy etap kariery.
Outplacement, czyli szansa dla bezrobotnych

fot. 123RF

Outplacement to wspieranie odchodzących pracowników. Otrzymują oni pomoc w postaci szkoleń, pozwalających lepiej odnaleźć się na rynku pracy.

Zobacz też: Outplacement, czyli ostatnia deska ratunku, kiedy pracodawca zwalnia grupowo 

- Jest to okazja, aby wraz z ekspertami przeanalizować własną ścieżkę kariery, poznać swoje mocne strony i porozmawiać o dalszych krokach zawodowych. Warto również opracować wówczas profesjonalne dokumenty aplikacyjne i przećwiczyć prowadzenie rozmów z rekruterami – twierdzi Agnieszka Piątkowska, headhunter, partner w firmie Big Fish.

Wsparcie może być skierowane do pojedynczych osób lub całych grup. Dla pracowników pozostających w firmie to pozytywny sygnał, że pracodawca dba o zatrudnionych i nie zostawia ich w trudnej sytuacji samych. Zespół nie czuje więc strachu przed zwolnieniami, który wpływałby negatywnie na efektywność pracy.

Jak zauważa ekspertka: - Outplacement jest korzystny nie tylko z punktu widzenia pracowników, lecz także pracodawców. Pozwala zachować firmie dobry wizerunek oraz uniknąć ewentualnych procesów sądowych.

Dzięki temu, gdy kłopoty firmy, w wyniku których pracownicy są zwalniani, się skończą, nie powinna mieć ona problemu z zatrudnianiem nowych osób. 


Autor: regiopraca.pl
Współpraca: infoWire.pl
Wideo
  • Outplacement, czyli szansa dla bezrobotnych
0komentarzy

Polecamy