Prowadzisz działalność gospodarczą? Nie zawsze możesz liczyć na zasiłek dla bezrobotnych

Właściciel firmy opłacający niski ZUS może mieć kłopoty z wypłatą pieniędzy przez urząd pracy.
Nie dla wszystkich zasiłek
Eksperci prawa pracy wypowiadają się, że przedsiębiorcy powinni dobrowolnie opłacać składki na Fundusz Pracy od płacy minimalnej.

fot. Fot. sxc.hu

Obecnie przepisy nie pozwalają na uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych dla osób, które likwidują działalność gospodarczą, a wcześniej opłacały tzw. niski ZUS na preferencyjnych zasadach. Według obecnie obowiązujących przepisów właściciele firm, którzy wybiorą niski ZUS nie opłacają składek na Fundusz Pracy. Natomiast jednym z warunków uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych jest opłacanie składek na Fundusz Pracy i to liczonych od podstawy minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie jest to 1386 zł brutto, od 1 stycznia będzie to kwota 1500 zł brutto).

 Eksperci prawa pracy wypowiadają się, że przedsiębiorcy powinni dobrowolnie opłacać składki na Fundusz Pracy od płacy minimalnej. W takim przypadku osoba prowadząca działalność gospodarczą płaciłaby jedynie kilkadziesiąt złotych miesięcznie więcej. Miałaby natomiast gwarancję, że w razie likwidacji firmy uzyska zasiłek dla bezrobotnych.

Przypomnijmy, że ułatwienia finansowe w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne przysługują jedynie osobom, które po raz pierwszy podejmują działalność gospodarczą, nie prowadziły jej w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem jej rozpoczęcia oraz nie wykonują jej na rzecz byłego pracodawcy.

Przeczytaj także: Bezrobotny nie może się nawet leczyć? 

EWA BRZOZOWSKA-KOWALKA 

Autor: Małgorzata Wąsacz
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

składka zus liczona od średniej krajowej? bzdura. powinna być liczona od dochodu. nie ma dochodu więc powinna być płacona tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne.
paul, 13.11.2011, 23:07
calkowicie sie z tym zgadzam rząd ustanowil haracz z zyskiem dla dla zusu ale nie pomyslal o tym że w małych miejscowościach niema możliwosci zarabienia jakichkolwiek pieniedzy a placic trzeba tak jak w dużych miastach gdzie łatwiej o zlecenia to pytam się gdzie jest jakakolwiek równowaga dla wykonywanej dzialalnosci -tu tesz żyjom polacy i chcom żyć pracować, placić podatki , ,małe miasta tesz znajdują sie na mapie Polski tam żyjom nasi obywatele a wogule zus powinien zniknonc ze słownictwa Poskiego
Majdziak, 14.06.2012, 19:26
aaa, 13.05.2013, 22:10

Polecamy