Przedsiębiorcy nie chodzą na chorobowe

Osoby prowadzące własne firmy nie pozwalają sobie na zwolnienie z pracy z tytułu choroby.
Na pójście na zwolnienie lekarskie szefa firmy zazwyczaj nie stać
Na pójście na zwolnienie lekarskie szefa firmy zazwyczaj po prostu nie stać

fot. Wojciech Nieśpiałowski

Jak wynika z badania mikro i małych firm przeprowadzonego przez firmę inFakt - ogólnopolskie biuro rachunkowe wraz z agencją badawczą 4P research mix, 87 proc. polskich przedsiębiorców nie zdecydowało się w ciągu ubiegłego roku na zwolnienie lekarskie.

Tylko 12 proc. ankietowanych przyznało, że w ciągu ubiegłego roku było na zwolnieniu lekarskim i pobierało zasiłek chorobowy.

Zobacz także: Zwolnienie chorobowe. Kto nas może skontrolować i kiedy? 

"W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca w okresie zwolnienia czy urlopu nie generuje przychodów. Dlatego wielu właścicieli firm rezygnuje ze zwolnienia chorobowego" - komentuje Wiktor Sarota, prezes firmy inFakt.pl.

Co więcej – zapracowani przedsiębiorcy wcale nie zamierzają sobie odpuszczać. Co 3 z nich zamierza pracować do 70 roku życia, a co 4 chce być aktywny jako przedsiębiorca do 65 lat.

Dla gospodarki przedsiębiorca wydaje się więc być pracownikiem idealnym – dużo pracuje, nie choruje
i wyprzedzając reformę emerytalną, zamierza pracować do 70-tego roku życia. Pytanie tylko czy jest wolny wybór przedsiębiorcy wynikający z satysfakcji, jaką daje mu prowadzenie własnej firmy i aktywność zawodowa czy konieczność wynikająca z sytuacji gospodarczej.

Zobacz także: Na zwolnieniu chorobowym pracować nie wolno 

Przytoczone dane pochodzą z badania 379 przedsiębiorców, przeprowadzonego w dniach 22 marca-6 kwietnia 2012 r. przez firmę badawczą 4P research mix na zlecenie InFakt.pl. 

Autor: regiopraca.pl
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

Mogliby teraz zbadać jaki procent urzędników państwowych w tym samym czasie korzystało z zwolnień chorobowych.
Ciekawy, 28.09.2012, 09:34
ze prywaciarz sobie krasc nie bedzie
a przedsiebiorca - szczegolnie taki co ma ludzi pod soba i wlasciwie pracowac nie musi to moze i do 90tki 'pracowac'
WOW, 28.09.2012, 10:16
Zawsze kolego możesz zostać przedsiębiorcą i nie pracować do 90tki. Typowe polactwo-nagłośniej szczekają Ci, którzy o temacie nie mają bladego pojęcia.
To samo jako osoba samozatrudniona mogę powiedzieć o typowych biurwach, na które idą moje podatki, bo przecież sami nie wygenerują jakiegokolwiek dochodu-bo z czego, z przekładania papierów, czy z utrudniania prowadzenia biznesu?
obserwator, 28.09.2012, 10:52
A bierzesz pod uwagę fakt że 70% PKB w Polsce generują mikrofirmy czyli takie które zatrudniają do 10 pracowników ? I przedsiębiorca w takiej firmie też pracuje a nie obija się.
Antkowiak, 28.09.2012, 15:24
Prowadzę jednoosobową działalność i od 5 lat nie byłem na chorobowym. Choroba czy nie do pracować trzeba i się zapieprza na leniwych, a podatki nie maleją. Mam nadzieję, że ZUS wreszcie zbankrutuje i darmozjady wezmą się za robotę.
Uncategorized, 28.09.2012, 16:32
Prowadzę działalność od 2008 roku. Wizyty lekarskie ograniczyłem do dentysty i izby przyjęć po konuzjach kończyn. W zasadzie to nie wiem po co płacę to dobrowolne chorobowe, skoro nie stać mnie a luksus chorowania
Przedsiębiorca Roku, Dowolnego Roku, 19.08.2015, 18:05
Fakty są takie. ZUS wypłaca w zaokrągleniu 1022 złotych zasiłku miesięcznie z którego musimy zapłacić składkę 255 zł. Zakład Utylizacji Szmalu jak widać trzyma się dobrze
maniekel, 29.09.2012, 00:03

Polecamy