Przybywa dyscyplinarek wśród komorników

Rośnie liczba postępowań dyscyplinarnych wśród komorników. W całym 2015 roku Krajowa Rada Komornicza odnotowała 102 wnioski dyscyplinarne wobec przedstawicieli tego zawodu. To blisko 30% więcej niż rok wcześniej i ponad trzykrotnie więcej niż jeszcze 5 lat temu.
Przybywa dyscyplinarek wśród komorników

fot. Marcin Makówka

Jak dowiedział się portal Bankier.pl, w ostatnich pięciu latach odnotowuje się znaczny wzrost liczby prowadzonych postępowań dyscyplinarnych wśród komorników, asesorów i asystentów. Dane przekazane redakcji Bankier.pl przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Krajową Radę Komorniczą wskazują, że w 2010 odnotowano jedynie 30 wniosków dyscyplinarnych, a w 2015 było ich już 102.

Zobacz też: Komornik - najbardziej znienawidzony zawód w Polsce? 

– Najczęstsze rodzajowo naruszenia zarzucane komornikom wiążą się np. z prowadzeniem egzekucji przeciwko osobie nie będącej dłużnikiem, naruszeniem przepisów związanych z zajęciem ruchomości, bezpodstawnym odebraniem dozoru nad ruchomością, naruszeniem przepisów o publicznym charakterze licytacji, kwestiami związanymi z nieprawidłowym ustaleniem kosztów postępowania oraz występowaniem niedoborów finansowych w kancelariach komorniczych. Jednym z przykładów może być chociażby asesor komorniczy z Bełchatowa, który w trakcie czynności odebrał matce wychowującej dziecko grzejnik, telefon komórkowy, pralkę, łóżko, zmywarkę oraz inne niezbędne do prowadzenia gospodarstwa domowego przedmioty, mimo że ta nie była dłużnikiem. Minister sprawiedliwości zawiesił tego asesora i skierował przeciwko niemu do Krajowej Rady Komorniczej wniosek dyscyplinarny – wyjaśnia w rozmowie z Bankier.pl Wioletta Olszewska z wydziału komunikacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

– Przywołany przykład asesora z Bełchatowa czy równie głośny asesora spod Mławy w nie najlepszym świetle stawiają - choć jest to dość krzywdzące - wszystkich komorników. Dlatego pojawiła się potrzeba wprowadzenia rozwiązań usprawniających postępowania dyscyplinarne wśród komorników. Jednym z nich jest powołanie z początkiem lutego nowego organu, znanego wszystkim samorządom zawodowym wśród prawników - rzecznika dyscyplinarnego komorników sądowych – dodaje Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, redaktor Bankier.pl.

Zobacz też: Zajęcie pensji przez komornika - jak to wygląda? 

– Komornik nie może zająć wszystkiego. W polskim prawie obowiązują pewne limity, np. komornik może zająć 50% wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę lub 60%, gdy egzekucja dotyczy ściągnięcia alimentów. W przypadku jednorazowych umów zleceń lub o dzieło komornik może zająć całą kwotę, co czyni wielu zleceniowców „gorszym sortem". Warto pamiętać, że komornik nie może zająć matce alimentów na dziecko czy też świadczeń społecznych i rodzinnych. Ograniczone są również zajęcia świadczeń emerytalnych i rentowych. W teorii egzekucja może dotyczyć sprzętów domowego użytku, ale zajęcie matce samotnie wychowującej dziecko starej pralki mija się celem – dodaje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

W ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości działalność nowo powołanego rzecznika może przełożyć się na odbudowę zaufania społecznego do komorników i poprawę ich wizerunku. 

Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Przybywa-dyscyplinarek-wsrod-komornikow-7319119.html 

Autor: Bankier.pl
0komentarzy

Polecamy