Sprawdź, o ile dłużej będziesz pracować

Wszyscy mężczyźni, którzy urodzili się po 1 października 1953 roku, muszą pracować do 67 lat. To samo czeka panie urodzone od października 1973.
Kiedy przejdziesz na emeryturę?
Kiedy przejdziesz na emeryturę?

fot. redakcja.nto

Zobacz tabelę z proponowanymi datami przejścia na emeryturę

Mechanizm jest prosty: od stycznia 2013 co kwartał wiek emerytalny będzie wydłużany o miesiąc. Proces ten będzie postępował co kwartał i wszyscy mężczyźni urodzeni w październiku 1953 roku i młodsi na emeryturę przejdą dopiero po ukończeniu 67 lat.

- Oczywiście jeśli dożyją - dodaje rozgoryczony Marian Gancarz. - Wiem, że średnia wieku mężczyzn w Polsce to ok. 71 lat, ale mam wielu rówieśników, którzy są już na cmentarzu.

Wśród kobiet zmiany zaczną się od tych urodzonych w pierwszym kwartale 1953 r. Zamiast przejść na emeryturę na dotychczasowych zasadach, czyli w wieku 60 lat, będą musiały popracować miesiąc dłużej. Panie urodzone między kwietniem a czerwcem (drugi kwartał) 1953, otrzymają prawo do emerytury po ukończeniu 60 lat i dwóch miesięcy, a urodzone w trzecim kwartale 1953, gdy skończą 60 lat i trzy miesiące. Tym „kroczącym" sposobem wszystkie kobiety w 2040 roku osiągną równy mężczyznom wiek emerytalny na poziomie 67 lat. Pierwszymi paniami, które będą musiały pracować tak długo, będą urodzone w październiku 1973 r. Wszystkie młodsze kobiety czeka identyczny los.

Eksperci są zgodni: wiek emerytalny trzeba podnieść. Ta opinia łączy ekonomistów niezależnie od poglądów politycznych.

- To nieodzowne, nie ma innego wyjścia - przyznaje nawet znany z lewicowych i prospołecznych poglądów prof. Ryszard Bugaj z Polskiej Akademii Nauk, w latach 2009-2010 doradca śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Z czego wynika ta konieczność? Głównie z faktu, że gdy konstruowano obecny system emerytalny, określający wiek zakończenia aktywności zawodowej kobiet na poziomie 60 lat, a mężczyzn na poziomie lat 65, średnia długość życia w Polsce była znacznie krótsza niż obecnie. W 1990 roku wynosiła 66 lat dla mężczyzn i 71 dla kobiet. Obecnie panowie żyją przeciętnie ponad 71 lat, a panie ponad 79.
- Statystyka, statystyką, ale wystarczy przejść się po cmentarzu w Zdzieszowicach, by zobaczyć, że życie pod kominami koksowni jest znacznie krótsze - mówi Janusz Biały, mieszkaniec tego przemysłowego miasteczka. Tu śmierć faceta tuż po pięćdziesiątce nie jest żadnym wyjątkiem, ale ponurą normą.
W całym regionie przeciętna długość życia nie odbiega od średniej krajowej, poza tym fakt, że statystyczny Polak pobiera znacznie więcej emerytury niż 20 lat temu to nie jedyny problem. Jest nim także malejąca liczba dzieci. W latach 50. przeciętna Polka rodziła w życiu ponad troje dzieci, obecnie tylko nieznacznie ponad jedno. Niewiele robi się też, by odwrócić tę niekorzystną tendencję, gdyż o polityce prorodzinnej kandydaci do władzy przypominają sobie tylko w czasie kampanii wyborczych, a i wtedy ograniczają się zwykle do haseł.

- Rezultat jest taki, że o ile dziś na jednego emeryta przypadają cztery osoby w wieku produkcyjnym, z których składek wypłacane są świadczenia dla seniorów, to już ok. 2030 roku wskaźnik ten będzie wynosił mniej niż 1:2 - mówi Andrzej Rzońca, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Ratunku szukać można albo w drastycznym podniesieniu składek emerytalnych, które już i tak nie są małe, albo w wydłużeniu aktywności zawodowej Polaków. Pierwszym krokiem wykonanym w tym kierunku przez rząd Donalda Tuska była likwidacja tzw. emerytur pomostowych, co nastąpiło na początku 2009 roku. Przed tymi zmianami przeciętny wiek, w którym faktycznie przechodziliśmy na emeryturę, wynosił zaledwie 57 lat i należał do najniższych w Europie. Teraz jest nieco lepiej, ale podniesienie ustawowego wieku emerytalnego i ograniczenie liczby grup uprzywilejowanych krótszą pracą jest nieuniknione.
- System trzeba uprościć, pozostawić przywileje np. górnicze tylko pracującym pod ziemią i wydłużyć okres, w którym w życiu pracujemy, bo i żyjemy coraz dłużej - mówi Marek Zuber, analityk rynków finansowych. - Bardzo dobrze, że to wszystko zamierza zrobić nowy rząd, a także włączyć rolników do powszechnego systemu ubezpieczeń społeczncyh. Ten ostatni cel może być rozłożony w czasie na dziesięć czy piętnaście lat, ale trzeba go wreszcie rozpocząć.

Rząd już pracuje nad projektami ustaw mających wydłużyć wiek emerytalny. Sejm - zgodnie z założeniami - uchwali je w przyszłym roku, a wejdą w życie od stycznia 2013. Według wyliczeń przedstawianych przez Michała Boniego, głównego architekta tej reformy, będzie ona korzystna dla przyszłych emerytów. W swoim exposé Donald Tusk stwierdził, że obecne pięćdziesięciolatki dzięki temu, iż pracować będą około trzech lat dłużej, otrzymają emeryturę wyższą o 20 procent. Natomiast 38-latka, zgodnie z obietnicami premiera, pracując do 67. roku życia będzie miała emeryturę wyższą nawet o 80 procent, niż gdyby pracowała tylko do sześćdziesiątki.

- To są obliczenia patykiem na wodzie pisane - ocenia Monika Wrześniewska, sprzedawczyni ze sklepu spożywczego w Kędzierzynie-Koźlu. - Poza tym sama mogę pracować, bo mama zajmuje się córeczką. Moja córka, gdy dorośnie, nie będzie mogła liczyć na taką pomoc, skoro mam tyrać do 67 lat. Wcale tego nie chcę.

Jest też inny problem. Młodzi ludzie mają dziś ogromny kłopot z wejściem na rynek pracy, a gdy osoby starsze będą na nim obecne dłużej niż teraz, bezrobocie wśród dwudziestoparolatków może być jeszcze wyższe.

- Tymczasem w exposé premiera, które ogólnie oceniam dobrze, także w odniesieniu do reform emerytalnych, zabrakło mi jakiegokolwiek odniesienia do problemów ludzi młodych. Co z nimi? - pyta Marta Rostropowicz-Miśko, polityk społeczny z Uniwersytetu Opolskiego.

Autor: redakcja.nto
Współpraca: Tomasz Gdula
69komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (69)

z tego wynika, żeby odprowadzać składkę emerytalną/rentową i w ogóle z tych dobrodziejstw nie korzystać bo się nie dożyje, ale co się teraz prominenci nachapią to ich, a wy biedacy płaczcie i płaćcie - dobrze sobie to wymyślili.......
dd, 28.11.2011, 09:36
,,ludzie ludziom zgotowali taki los''?
Iwo, 16.02.2012, 20:08
To zwykłe brednie ! dajcie warunki do pracy to ludzi w Polsce nie zabraknie ! Precz z przygłópawym myśleniem idiotów!!! co do wieku emerytalnego. A może państwowe święte krowy , i ci w mundórach też powinni pracować przynajmniej do 60 lat. a nie pobierać wysoką emeryturę , i zajmować miejsca pracy ludziom młodym, i wykształconym.
polpot, 29.08.2013, 21:39
Polska nad przepaścią,ludzie umierają pozostawiając swoje składki emerytalne,dlaczego składki nie przechodzą dla rodzin po zmarłym tak jak jest w Czechach????????????????
cyprian, 28.11.2011, 10:28
kto przeżyje do wieku emerytalnego,chyba Ci którzy pracują w sejmie -pierdzistołki i trzymają się kurczowo swoich stołków.
ZBYŚ, 28.11.2011, 10:32
Ciągły stres i niepewność to powoduje samobójstwa i wczesne opuszczenie tego padołu łez. Rząd już zadba abyś nie dożył emerytury!
Kryzys, 28.11.2011, 12:33
Emeryci i renciści są problemem dla naszej WŁADZY.Może dać nam jednorazową podwyżkę oraz PIGUŁY na eutanazję i problem mają
rozwiązany ale będą mieli kasę dla siebie i wszelkie odprawy
mieczysław EMERYT, 02.01.2012, 08:12
Teodor S., 28.11.2011, 21:27
Tylko Nasza gotówka jest oddawana Państwu jak zwykły Podatek.
To co idzie na ZUS - natychmiast wypłacane obecnym emerytom. To co idzie na OFE - Pozyczane Naszemu Kochanemu Państwu....W ten sposób zabiedzony przyszły emeryt w 80% ma Aktywa emerytalne w Postaci Dlugu Państwa.
150mld Obligacji w worze OFE sa nie do spłacenia....A jek powymierają to sprawa czysta.
Marek, 28.11.2011, 10:54
Nie płać ZUS-u – kupuj piwo.
http://www.drzyjlacha.eska.pl/najnowsze/184
Zez, 28.11.2011, 12:09
Wystarczy pójść na cmentarz i zobaczyć w jakim wieku umierają rodacy. Francuzi żyją krócej? U nich wiek emerytalny to 60 lat. Chcieli podnieść, to Paryż się zapalił.
Kryzys, 28.11.2011, 12:29
I U NAS TEŻ POWINIEN SIĘ ZAPALIĆ.WSZYSTKIE WSIE I MIASTECZKA .TO GŁUPAWY POMYSK.PRACA DO SMICIE-NIECH LEPIEJ POWIEDZĄ.
ROMI, 28.11.2011, 12:34
chory rząd,chore pomysły.Paranoja do śmierci pracować.Chcą nas uszczęśliwić na siłę.Szkoda słów.
ROMI, 28.11.2011, 12:37
Z tego haraczu placonego ZUS - owi ( trudno nazwac to skladka emerytalna skoro zabiera nam sie prawo dozycia do emerytury ) powinnismy miec przynajmniej zagwarantowany wystawny pogrzeb jezeli zejdziemy przed 67 rokiem zycia a nie tylko jakies nedzne 4 tys zlotych.
mis uszatek, 28.11.2011, 13:22
Nikogo absolutnie nie interesuje w jaki sposób ludzie dociągna do 67 lat.
Przecież wiekszość zostanie wywalona na bruk, straci mieszkanie i umrze na ulicy.
Ale dzięki temu Państwo osiągnie Zysk.Zysk z gotówki którą taki wpłaci za czasów aktywności zawodowej........By jeszcze przez 45 lat płacić Tomkowi z CBA po jego 15 latach pracy, Sędziom i Prokuratorom po 50 t-ce w stanie spoczynku te ich 15 tys emerytury, górnikom, rolnikom co dostają 50o Euro do 1 ha a nie stac na 19zł składki....ITP.ITD
Marek, 28.11.2011, 13:57
ludzie opamiętajcie się !!!!!!!!!!!! przecież to my musimy walczyc oto żeby nam nie podnosili wieku emerytalnego. w innych krajach ludzie strajkują , manifestują i wygrywaja, a u nas nikomu chyba to nie przeszkadza. za kilka lat znowu nam podniosą wiek emerytalny do 70 lat i co? to jest chore.
gosiak, 28.11.2011, 14:07
Ciekawe gdzie strajkuja i wygrywaja!? Jak narazie to wszedzie i tak rzad robi co chce!!!!
koko, 29.11.2011, 22:19
nie chcemy i nie życzymy sobie podnoszenia wieku emerytalnego , te wszystkie ustawy to o .... otłukł , chcemy emerytury wcześniejszej za tą darmową pracę , za traktowanie nas jak śmieci , za zabieranie nam wszystkiego , np. pochówku , wszystkich ulg , za to że pracujemy za darmo , bo ..... - 2000 - 3000 zł na miesiąc to nie są pieniądze , także za to że jest taka przeogromna przepaść w zarobkach , że rząd i Tusk mają nas daleko w tyle ... , to politycy zadłużyli i wysprzedali Polskę , dlatego oni niech pracują do śmierci tego im życzymy , a my chcemy wcześniejszej emerytury , ludzie wyjdźmy na ulicę tak jak to robią inne państwa , nie jesteśmy własnością polityków , dlatego ich ręce od nas precz !!!
wkurzona matka , 28.11.2011, 14:43
te posty to wielka racja,ale już słów brak na co idą nasze pieniądze emerytalne:na ich wielkie emerytury, na ich brzuchy bo każdy na stołku jak miś, na ich rodziny, bo starczy im na kilka pokoleń tak sie obłowili, i pieniadze na reklamę EMERYTUR- słów brak, jakie bagno to państwo, tylko dzieciom można to wpajać, bo normalnemu biednemu człowiekowi to nawet słuchać się nie chce, chyba, ze na kacu. Wszyscy mówią nie a tu jak za hitlera- tak ma byc i koniec.
wykonczona przyszła emerytka, 11.04.2012, 23:22
Ja pracuję na umowę o dzieło już 8 lat i na zmianę się nie zanosi. Będę więc musiała pracować do śmierci, która pewnie nastąpi, kiedy nie będę mogła już pracować, bo ani nie będzie na jedzenie ani na leki. Na sznur już zdążyłam zarobić.
no coz, 28.11.2011, 14:49
Typowa gra na zwloke.Przeciez wydluzanie czasu pracy do wieku 67 lat to odkladanie w czasie wyplat pieniedzy, tytulem emerytur, pieniedzy, ktorych nie ma, ktore zle zainwestowano lub bardzo czesto wrecz roztrwoniono.Nie mozna wiec dzis zatrudniac mlodych a starszych wysylac na emerytury bo panstwa na to nie stac i to nietylko naszego.Cala Europa jest zdluzona po uszy.Za bledy tych na gorze ma zaplacic znowu szara masa.Niech placa ci, ktorym zawierzylismy skladki z naszych uczciwie zarobionych pieniedzy.Jak tak dalej pojdzie to na wiosne "Arabska Wiosna" dotrze do nas do Europy.Ten system ,w aktualnym wydaniu, nie utrzyma sie.
puszczony z torbami, 28.11.2011, 15:32
Około dwóch pracuje na jednego biurokratę. Dodajmy do tego wojsko, milicję (bo policji to jak na razie w Polsce nie ma), służbę zdrowia. Aparat darmozjadów przerośnięty do granic.
WNIOSKODAWCA, 28.11.2011, 16:03
Dlaczego 67? skąd te wyliczenia? Dziadek pułtuska tyle żył?
WNIOSKODAWCA, 28.11.2011, 15:59
Do 67-lat to powinni zapierd**ać nieroby z rządu i POsły
Ten co żyje jak pączek w maśle, 28.11.2011, 16:44
Dobre i to, ze premier pozostal na druga kadencje : ))
emeryt, 28.11.2011, 16:45
Takiego płemieła i rząd znajdę w 10 minut pod dowolnie wybrana budką z piwem.
LOGO, 28.11.2011, 17:20
http://www.youtube.com/watch?v=SXTJuWVc0O0&feature=player_detailpage
NP, 28.11.2011, 18:03
Do 67-lat to powinni zapierd**ać nieroby z rządu i POsły
Ten co żyje jak pączek w maśle, 28.11.2011, 16:45
Wszystko pięknie ładnie podnieść wiek emerytalny kolejne środki pieniężne na łatanie dziury budżetowej ale rząd chyba nie patrzy na łańcuch przyczynowo-skutkowy. Wśród młodych i tak jest bardzo wysokie bezrobocie a teraz jak ci starsi pracownicy będą pracować dłużej to logiczne jest że tych miejsc pracy dla młodych będzie jeszcze mniej i bezrobocie się powiększy. A jak młodzi mają dziecko to zawsze babcia się opiekowała nim a jak babcia będzie w pracy to kto dziećmi się zajmie opiekunka może co? O tym też nikt nie pomyślał. Sami pajace w tym rządzie są ale cóż sami sobie Polacy tak wybrali.
Anonim, 28.11.2011, 18:14
one zawsze najwiecej sie darły...... a teraz nie ma nawet komu pyska dzrec, aaaaa zapomnialem..... przeiez zwiazkowiec ma prace w w warunkach szczegolnych i nie musi tyrac tak jak wszyscy, wot cala prawda o zwiazkach zawodowych.....nie dobrze mi sie robi jak o tym wszstkim mysle, sprzedawczyki , a gdzie pieniadze z prywatyzacji mialy byc na emerytury ???? dlaczego nie mozemy miec odkladanych skladek na swoje konta i z tego placone emerytury i w razie kuku aby rodzina dziedziczyla te pieniadze , dosc tego ciaglego placenia na innych , zapozyczania Polski nie wiadomo po co.....chcemy tylko swoich pieniedzy, nie musicie myslec za nas, przynajmniej ja sobie tego nie zycze , obnizenie uposazenia ministrow i innych pierdzistolkow z rzadu , koniec z samochodami sluzbowymi i finansowaniem partii za nasze pieniadze , znaleźli sobie koryto , ludzie obudźcie sie czy na prawde niczego nie rozumiecie co oni nam zrobili i beda jeszcze nie jedno takie gowno nam fundowac ??????!!!!!!
bobo, 28.11.2011, 18:19
odkladac na swoich kontach bankowych , a po latach kiedy przychodzi czas na rente czy emeryture mozna te pieniadze wybierac ,pieniadze te beda oprocentowane przez banki i wyplacane przez dalsza ilosc lat zycia , jesli emeryt umrze to kasa przechodzi na malzonka lub dzieci , z naszych skladek nikt nie bedzie posrednikiem i na nas zarabial , przeciez i tak teraz kazdy ma swoje konto tylko odpowiednio stworzyc umowe z bankiem o oszczedzaniu i wyplacaniu kasy na starosc , , nic prostrzego , tylko za tym stoja murem zuz krus co na tym zeruja i maja duza kase i zatrudnienie
edikson, 29.11.2011, 10:41
O tyle będę dłużej pracował o ile młodym dłużej będę miejsce blokował....
Gość, 28.11.2011, 20:31
Według wyliczeń po 67 latach życia będę miał 52 lata pracy.Od 33 lat mam grupę inwalidzką i wesole perspektywy na najbliższe lata,Bo znajac życie .to nie koniec ich pazernościw okradaniu narodu i dokręcania śruby.Najwyższy czas przebić kosy na sztorc!!!!!!!!!!!! I ruszyć na BELWEDER.Rok 1968 1970 1980 ,,,,,,,,,,czas juz na nich!!!!!!!!!!!
stefan z OLESNA, 28.11.2011, 21:18
To nie jest już składka emerytalna, a jest już haracz. Bardzo dużo ludzi już swoich zgromadzonych pieniędzy nie odbierze i o to chodzi.
polak mały, 28.11.2011, 21:34
poleje się krew ludzie nie wytrzymają a już nie pracuję od 10m-cy i nie będę pracował dla tych parszywych skur... wstyt mi jako obywatel za ten jebany polski parlament GŁOŚNO ZŁODZIEJE!!!
STOCKI, 28.11.2011, 22:32
zapierdalać trzeba narzekać. Pozdrowienia z USA
Jacek Szym, 29.11.2011, 01:25
Jacek Szym, 29.11.2011, 03:57
Uważam,ŻE NASZ PREMIER I PREZYDENT RP MAJĄ GDZIEŚ DALEKO POLAKÓW,PRZECIEŻ ONI DOSKONALE ZDAJĄ SOBIE SPRAWĘ ZE POLACY NIE DOCZEKAJĄ EMERYTURY/NO MOŻE NIE LICZNI/ I O TO IM CHODZI.ZOSTANIE KASKA.A NASZ KAPITAŁ NAGROMADZONY W ZUS- PRZEPADNIE.PYTAM CZY TO NIE JEST OKRADANIE OBYWATELI RP?
NAJWYŻSZY CZAS -ABY WSZYSCY POWIEDZIELI TEMU RZĄDOWI -NIE!!!!
ROMI, 29.11.2011, 08:34
A ja jestem przekonany, że moja składka emerytalna teraz jest przesrywana przez kolejne rządy, nie potrafiące zrobić żadnej uczciwej reformy. I to, że z mojej składki są pokrywane emerytury ludzi, którzy w ogóle składek nie płaciły, jest nie fair, ponieważ nawet mnie nikt o pozwolenie nie zapytał. A skoro wziął, to powinien oddać. A tak, rząd mnie okradł.
TomekR, 29.11.2011, 09:13
Jesli przyczyna podniesienia wieku emerytalnego jest kryzys, to dlaczego nie dotyczy wszyskich obywateli Polski?
Dlaczego 67 letnie dziadki maja zasuwac na 40 - 50 letnich emerytow mundurowych, ktorzy smieja sie z frajerow? Panie Premierze, gdzie elementarna sprawiedliwosc? Nie zgadzam sie na to!!!! Dlatego wyjechalem z kraju i chyba dlugo nie wroce!!!
Witkowski, 29.11.2011, 11:10
proponuje wyjechaci z kraju mlekiem i miodem plynocym i pozostawici pracowac dla wszystkich posluw isenatoruw oni narobili tego kryzysu niech pracuja i po sto lat takiego cyrku to nawet nie bylo i za komuny komuno wruci
jarusi, 29.11.2011, 12:03
CZŁOWIEKU MASZ 100 % RACJĘ. KAŻDY SPRAWIEDLIWY NIE MA CO SZUKAĆ W TAK PORĄBANYM PAŃSTWIE! FRAJERZY MUSZĄ PRACOWAĆ NA CWANIAKÓW ,OBIBOKÓW I PASIBRZUCHÓW. MŁODZI SMARKACZE IDĄ NA EMERYTURE MAJĄC 38 LAT, BO SĄ MONDUROWI A STARCY BĘDĄ NA NICH ZAPIEPRZAĆ DO 70 LAT. O POMSTĘ DO NIEBA WOŁAJĄCY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
GRUCA, 11.10.2012, 23:11
Jestem nauczycielką, dopiero zaczynam pracować (pierwszy rok po studiach), pracę dostałam cudem, na pół etatu, bo dziarskie emerytki pięćdziesięciolatki mają w mojej szkole mnóstwo godzin. Ale powiedzmy sobie szczerze - większość z nich ma już nieziemsko zrytą psychikę, jest nieprzystosowana do nowych metod nauczania i kiepsko przygotowuje do nowych egzaminów.
Ciężko mi wyobrazić sobie, że mam przepracować jeszcze 42 lata z dzieciakami na tak samo wysokich obrotach, ciągle się dokształcając i dostosowując do nowych genialnych pomysłów ministerstwa. Cóż, jako nauczyciwelka 60+ będę postrachem dzieci i zmorą rodziców :> Ach, na własne dziecko nie mam co liczyć, z mojej pensyjki na nianię nie starczy a moja mama popracuje jeszcze kilkanaście lat...
agi, 29.11.2011, 11:46
ja proponuje relatywnie do zwiększania wieku emerytalnego obniżać wynagrodzenia politykom kto za ???
antypolityk, 29.11.2011, 11:54
A ja zapraszam do mnie do urzędu, jak będę miała 67 lat i będę obsługiwać siedząc w "okienku" bo wstać nie dam rady. Życzę cierpliwości i zrozumienia tego co będę "wyprawiać" Już się nie mogę doczekać skarg na obsługę !!!
anna lewko, 30.11.2011, 09:41
ZUS-y będą miały teraz złote klamki i sedesy jak na kremlu bo nie będzie już problemu z emerytami a składki będą wpływały ale jak nam wzrośnie bezrobocie
brzęczyszczykiewicz, 30.11.2011, 14:47
Od pensji mam odprowadzane składki a mimo to usiłuje się w tym artykule oszukać czytelnika, że na moją emeryturę składają się inni. To wieeelkie kłamstwo. Nikomu nie zapłacą emerytury, jak sam nie uzbiera, chyba że sportowcom olimpijczykom, mundurowym (ewenement na skalę światową).
Bonzo, 04.12.2011, 23:31
....kwartal o jeden miesiac, tylko co czwarty miesiac a to jest roznica jezeli co kwartal do za jeden rok wychodzi 4 miesiace a jezeli co 4 -y m-c to 3 miesiace na rok