"Trzynastki" dla nauczycieli zagrożone

- Nauczyciele, którym samorządy odmawiają wypłacenia "trzynastek", powinni o nie walczyć - apeluje ZNP.
Trzynastki dla nauczycieli
Kłopot z otrzymaniem pieniędzy mogą mieć na przykład nauczyciele, którzy zostali zatrudnieni na zastępstwo dopiero w październiku.

fot. Fot. sxc.hu

Chodzi o pedagogów zatrudnionych po 1 września ubiegłego roku, czyli po rozpoczęciu roku szkolnego. - Nie jest to duża grupa. Należą do niej, na przykład nauczyciele, którzy zostali zatrudnieni na zastępstwo dopiero w październiku. Może się więc zdarzyć się, że będą mieli oni problem z otrzymaniem trzynastej pensji - mówi Magdalena Kaszulanis, rzecznik ZNP.

Dlaczego? Bo niektóre samorządy wychodzą z założenia, że tacy nauczyciele przepracowali za mało miesięcy w danej szkole, aby należała im się "trzynastka". Według ogólnych przepisów powinno być to co najmniej pół roku. - Naszym zdaniem nie jest to słuszne założenie - dodaje Magdalena Kaszulanis. - Trzynastka należy się wszystkim nauczycielom, bez względu na to, kiedy zostali zatrudnieni.

- Nie rozumiem, skąd te wątpliwości - mówi pani Aneta, nauczycielka z Bydgoszczy. - Przecież rok szkolny zaczyna się we wrześniu, a nie w styczniu i nie da się przeliczać przepracowanych miesięcy tak samo jak w innych zawodach. Co prawda, pracuję już od kilku lat w tej samej szkole i nie miałam problemów z otrzymaniem "trzynastki", ale uważam, że wszystkim pedagogom należą się trzynaste pensje.

- Na razie nie mieliśmy zgłoszeń o takich przypadkach, ale warto, aby nauczyciele wiedzieli, że mają do "trzynastek" prawo - mówi Magdalena Kaszulanis. - W razie kłopotów mogą szukać pomocy u prawników ZNP.

Przeczytaj także: Ile zarabiają nauczyciele w regionie kujawsko-pomorskim? 

(ea) 

Autor: Małgorzata Wąsacz
124komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (124)

Z jakiej racji nauczyciele mają tyle przywilejów i jeszcze trzynastki?
kart631, 22.01.2012, 23:35
Po prostu mają je za ciężką pracę i tyle.
Poznaniak, 23.01.2012, 08:41
Są też zawody w których pracuje się ciężej a trzynastek nie płacą. I tyle.
Znieść relikt komuny. I tyle.
xyz, 23.01.2012, 08:47
i wogóle zlikwidować szkoły, głupimi się lepiej manipuluje
profesor, 23.01.2012, 20:33
A to akurat jest Wasze jedyne wytłumaczenie, tylko efekty Waszej pracy świadczą o czymś zupełnie przeciwnym. A tak ,, w ogóle ,,to pisze się oddzielnie Pani/e/ nauczycielko. Tylko przywileje Wam w głowie, dzieci są mało ważne. Pozdrawiam i życzę dobrego samopoczucia po wynikach testów.
gość, 24.01.2012, 22:11
Panie "profesorze", u mnie wyniki próbnego egzaminu były zaskakująco dobre. Mam nadzieję, że to efekt ciężkiej pracy - dzieci przyszły ze średnią 3,0 i mniej po szkole podstawowej.Jest 21:40 a ja właśnie poprawiam ich prace do konkursu. Nastawienie ludzi jest żenujące - chciałabym, aby tacy jak Pan przez 1 dzień obserwowali to, jak wygląda nasza praca. Ma Pan czas iść do toalety w ciągu 6 godzin, albo zjeść czy napić się herbaty? Ja niestety nie-nieustannie pełnię dyżury.
teacher77, 27.01.2012, 21:48
brak wiedzy o pracy nauczycieli nie zwania od odpowiedzialności za swoje wypowiedzi
suchecki jarosław, 15.02.2012, 00:14
Jaki relikt komuny?! W zachodniej Europie tez placa trzynastki, a nawet czternastki.
Meg, 24.01.2012, 09:26
suchecki jarosław, 15.02.2012, 00:16
Słabo mi się robi, kiey ktoś określa zapisy z "Karty Nauczyciela" jako relikt komuny. KN została wywalczona przez NSZZ Solidarność!!!!!!!! To po pierwsze. Po drugie, trzynastki funkconują w całej strefie budżetowej, a nie tylko wśród nauczycieli. Więc może znieść wszystkim?
Lolek, 01.03.2012, 16:04
Są też zawody w których pracuje się ciężej a trzynastek nie płacą. I tyle.
Znieść relikt komuny. I tyle.
xyz, 23.01.2012, 08:48
jaką ciężką pracę???
13 to nie jest nagroda za ciężką pracę!!!
jeżeli nauczyciel wyciągają rękę po coś takiego to to raczej z pazerności
coralic, 24.01.2012, 09:47
Z pazerności ??? zapraszamy do szkoło do prowadzenia lekcji :) Ciekawe jak szybko zmienisz zdanie. Dołączam się do opinii że głupim narodem łatwiej manipulować - i do tego dążymy.
Sala, 24.01.2012, 18:46
Praca nauczyciela nie polega tylko na prowadzeniu lekcji, do których musisz się z dnia na dzień przygotowywać, pisać scenariusze zajęć i karty pracy dla uczniów. Nauczyciel musi prowadzić masę dokumentacji, poświęcać czas na pisanie diagnoz, programów autorskich, prowadzić konkursy, koła zainteresowań, często za darmo, w ramach tzw. godzin karcianych, za które nauczycielom się nie płaci :) poza tym, będąc nauczycielem musisz się ciągle dokształcać, kurs goni szkolenie. Weź pod uwagę, że nauczyciel to praca psychiczna, ciągle ktoś cię obserwuje, masz hospitacje dyrekcji, do tego stale roszczeniowi rodzice, wiecznie z pretensjami. Najpierw może zgłąb temat, a potem się wypowiedź.
Bratoszewska, 23.10.2014, 22:15
Trzynastki zostały wprowadzone w przedsiębiorstwach , które wypracowały zysk a nie urzędnikom co otrzymują pieniądze z budżetu. Ale jak oni mają to dlaczego nie my i teraz od premiera do sprzątaczki dostają za frajer pieniądze. Ci co prowadzą własną działalność to muszą dalej wypracować.
macej, 23.01.2012, 20:50
Większość tu piszących tryska jadem! Nie chciało się nosić teczki, to się nosi szczoteczki... Sami tak wybraliście. Poza tym byle głąb nie może zostać nauczycielem, trzeba mieć pewne predyspozycje. Życzę Wam wszystkim upragnionej 13-tki! Adieu!
PS Już planuję, na co przeznaczę pieniążki ;)
belferka, 24.01.2012, 09:53
Tzw. 13 pensje były wypłacane po osiągnięciu zysku przez przedsiębiorstwo.Proszę
mi pokazać firmę prywatną albo sprywatyzowaną która wypłaca 13 pensję?
Nauczyciel i inni niech będą wynagradzani za swoje umiejętności i zaangażowanie
w pracy w ramach swojej pensji.Dawanie im dodatkowego wynagrodzenia jest jakimś
nieporozumieniem.Wywalcie księży i katechetów ze szkół i już będziecie mieli
pieniądze na podwyżki.
krajan, 02.02.2012, 11:05
Tzw. 13 pensje były wypłacane po osiągnięciu zysku przez przedsiębiorstwo.Proszę
mi pokazać firmę prywatną albo sprywatyzowaną która wypłaca 13 pensję?
Nauczyciel i inni niech będą wynagradzani za swoje umiejętności i zaangażowanie
w pracy w ramach swojej pensji.Dawanie im dodatkowego wynagrodzenia jest jakimś
nieporozumieniem.Wywalcie księży i katechetów ze szkół i już będziecie mieli
pieniądze na podwyżki.
krajan, 02.02.2012, 11:20
Ja juz 13 dostałam i wydałam ;), a ci, którzy tu plują jadem, niech zazdroszczą :)
Buda, 29.01.2013, 18:00
dlatego, że męczą się z głabami z których mają wyrosnąć porządni ludzie z maturą i egzaminem zawodowym, a rodzice są zajęci swoją karierą, jeszcze coś na temat nauczycieli, dzięki nim umiesz czytać i pisać, czep się urzędników, lekarzy i innych - zawsze najwięcej do powiedzenia mają Ci co gówno wiedza na dany temat - zapraszam do pracy do szkoły, urzędu, pogotowia itp...
olucha, 24.01.2012, 20:02
Brawa dla tej Pani! System podarował nam warunki pracy, w której musimy sie borykac z patologią! Czekamy na policje kilka godzin gdy dochodzi do scen dantejskich...maja zamykac szkoły, które nie wypracowuja minimum 3 klas w naborze...,.brak słów, ile papierów i godzin na tym spędzonych....a społeczeństwo pluje nam w twarz!!!!! Naplujcie na rządzących, którzy opracowali nowa podstawe programową, w klasach drugich zabrali godziny, a nam zafundowali piekło !!!!!
teacher77, 27.01.2012, 21:54
to według ciebie hutnik,spawacz,tokarz itp. idą do pracy sobie poleżeć?
Każdy ciężko pracuje,ale to nie znaczy że każdy dostaje 13 czy 14
Budżetówka powinna być wynagradzana odpowiednio do swoich
kwalifikacji,przydatności wykonywanej pracy i zaangażowania.Płacenie
komuś tylko dlatego "że mu się należy" jest paranoją nie mającą nić
wspólnego z wykonywaną pracą.Czy się stoi,czy się leży dwa tysiące się
należy funkcjonowało za Gomułki.Teraz tylko praca powinna być wyznacznikiem wynagrodzenia i tyle w tym temacie.
krajan, 06.02.2012, 13:44
to według ciebie hutnik,spawacz,tokarz itp. idą do pracy sobie poleżeć?
Każdy ciężko pracuje,ale to nie znaczy że każdy dostaje 13 czy 14
Budżetówka powinna być wynagradzana odpowiednio do swoich
kwalifikacji,przydatności wykonywanej pracy i zaangażowania.Płacenie
komuś tylko dlatego "że mu się należy" jest paranoją nie mającą nić
wspólnego z wykonywaną pracą.Czy się stoi,czy się leży dwa tysiące się
należy funkcjonowało za Gomułki.Teraz tylko praca powinna być wyznacznikiem wynagrodzenia i tyle w tym temacie.
krajan, 06.02.2012, 13:52
Możesz zostać nauczycielem, wykonywać wg ciebie ten "łatwy" zawód i korzystać z tych tzw przywilejów.
bubu, 24.01.2012, 21:20
Zostań nauczycielem, Też będziesz mieć cudownie.
jolka10, 01.02.2012, 16:45
A z takiej, że pracę mają odpowiedzialną i trudną. To, od czego wy uciekacie (czyt. paląca na przystankach młodzież, hałas, wulgaryzmy, kipiące nastoletnie emocje) oni mają codziennie. I nie da się wyjść i odpocząć. Nie da się włączyć sobie MP 4 i ich zagłuszyć.
Lena, 03.02.2012, 13:34
mało że trzynastki, to jeszcze czternastki dostają
kasiula, 03.02.2012, 20:12
debilu, czternastek nikt w szkole nie dostaje
sarenka, 17.02.2012, 22:00
Te wszystkie komentarze przeciw przywilejom dla nauczycieli wypisują byli uczniowie którzy nigdy nie mieli szacunku do kultury i nauki. Porównują swoje zarobki do zarobków nauczyciela. Ludzie porównajcie zarobki nauczyciela polskiego z nauczycielem np. niemieckim czy angielskim a nie zarobki człowieka po studiach wyższych z zarobkami człowieka z wykształceniem podstawowym !!!
KobietaX, 14.01.2013, 14:30
Darmozjady -po kilka godzin pracują dziennie i jeszcze trzynastki!!!Wujek mój przed wojną jeżdził do szkoły rowerem 18km w jedną stronę na wieś .W zimę wynająl sobie pokoik u chłopa i nikt nawet nie pytał go czy ma za co zapłacić.A tym ciągle mało i mało!!Wystarczy popatrzeć na parkingi szkolne jakie bryki stoją..
bb, 23.01.2012, 10:14
a nie pomyśłałeś-aś, że w większości a w sumei całość nauczycieli to NAUCZYCIELKI a one mają mężów i jest wielce prawdopodobne,że auto jest dzięki niemu. A może po prostu łazisz przy tym parkingu rano albo popołudniu kiedy są rodzice, no chyba że jesteś pracownikiem parkingu, to masz czas na obserwacje....a swoją drogą trzeba było być nauczycielem też byś pracował-a po kilka godzin dziennie a nie teraz sączyć jad- GADZIE WREDNY I ZAZDROSNY. Polski naród- wredny i zazdrosny o każdego co ma ciut lepiej..........A te czasy gdy twój wujek, moja babcia, ciocia, prababcia chodziły na pieszo lub pędziły rowerami mamy już dawno za sobą,a co to ma do 13-tek????????//buahahha śmiech na sali ROZGORYCZEŃCU
KTOŚ, 23.01.2012, 20:43
a nie pomyśłałeś-aś, że w
a nie pomyśłałeś-aś, że w większości a w sumei całość nauczycieli to NAUCZYCIELKI a one mają mężów i jest wielce prawdopodobne,że auto jest dzięki niemu. A może po prostu łazisz przy tym parkingu rano albo popołudniu kiedy są rodzice, no chyba że jesteś pracownikiem parkingu, to masz czas na obserwacje....a swoją drogą trzeba było być nauczycielem też byś pracował-a po kilka godzin dziennie a nie teraz sączyć jad- GADZIE WREDNY I ZAZDROSNY. Polski naród- wredny i zazdrosny o każdego co ma ciut lepiej..........A te czasy gdy twój wujek, moja babcia, ciocia, prababcia chodziły na pieszo lub pędziły rowerami mamy już dawno za sobą,a co to ma do 13-tek????????//buahahha śmiech na sali ROZGORYCZEŃCU
OTO KLASYCZNY PRZYKŁAD MYŚLENIA NAUCZYCIELA... ŻAŁOSNA PRAWDA
coralic, 24.01.2012, 09:57
trzeba było skończyć studia, zostać nauczycielem- darmozjadem no i oczywiście trzynastka byłaby na koncie...
ktoś, 23.01.2012, 22:11
Ale jesteś śmieszny w swoich opiniach, teraz co drugi Polak ma skończone studia, tylko zależy ,,darmozjadzie jakie ? Pedagogiczne najłatwiejsze każdy jest w stanie skończyć , to żadna filozofia, wierz mi i potem mamy takich nauczycieli, jakich wypociny, z błędami czytamy/ przykre to , ale niestety prawdziwe.
gość, 24.01.2012, 22:25
Prawdziwe? Kpiny chyba. Po studiach mamy pedgogów? Pedagogiczny to może być i kurs, niekoniecznie studia. Ale do tego trzeba jeszcze skończyć studia przedmiotowe. Np. z języka czy matematyki. Czegoś chyba się uczy dzieci. Tak więc pedagogika sama w sobie nie uprawnia do nauczania w szkole. Poza tym, nauczyciel nie może przestać się uczyć. Niektórzy kończą po kilka kierunków. Podnoszą kwalifikacje, jeżdzą na szkolenia. Wszystko po to, żeby nie wypaść z obiegu. Często za własne pieniądze. Dodatkowo - pensja nauczyciela to płaca zasadnicza , która tak naprawdę jest otrzymywana za 40 godzin tygodniowo - w tym n-l wypracowuje 18 godzin tzw. pensum czyli stania przy tablicy - to obowiązek. Do tego dochodzą dyżury, rady pedagogiczne, które niekiedy trwaja po kilka godzin, sprawdzanie prac uczniów, przygotowywanie się do zajęć, opracowywanie planów, diagnoz, raportów, sprawozdań, analizy testów i prac uczniów, udział w zajęciach pozalekcynych ( z czego dwie tzw. godziny karciane są obowiązkowe - ale jeżeli uczniowie przychodzą w innym terminie, to nie można odmówić, bo niektórzy dojeżdżają itp.), radach szkoleniowych, organizowaniu i uczestniczeniu w imprezach i apelach okolicznościowych, uzupełnianiu tabelek w dziennikach, zliczaniu frekwencji miesięcznej, semestralnej i rocznej itd. A to jeszcze nie koniec. Często pracuje się więcej niż 10 godzin dziennie. Plus weekendy. A wywiadówki? Dni otwarte dla rodziców? Studia podyplomowe czy awans zawodowy, z którym wiążą się staże, najczęsciej prawie trzyletnie? I co ? Mało? Chcecie więcej? No to proszę. Przychodzi się do szkoły. "Dzień dobry wszystkim". I a wejście słychać, jak dzieci zwracają sie do siebie: Ty ch... jak leziesz?. Czasami usłyszy się i w swoim kierunku za jedynkę w dzienniku : Ty ,.,#4etfq5$@%!!! Itp. A znikąd pomocy. Wszędzie tylko słychać, że jak ktoś jest nieudolny i nie umie się obejść z uczniem, to niech nie nie pracuje w szkole. Więc niestety chwała tym, którzy twierdzą, że nauczyciel musi byc z powołania i do pracy w szkole się nadawać. To w kwestii czasu pracy.
Chciałam ponadto zauważyć, że niestety zawód nauczyciela już dawno wypadł z czołówki zawodów o wysokim prestiżu i akceptacji społecznej. Niestety, cos w tym jest. Po pierwsze zawód nie jest atrakcyjny ze względu na niskie zarobki. Zapytajcie uczniów czy chcieliby byc nuczycielami. Kiedyś tak. Teaz to "za mała" kasa. Wszyscy to wiedzą. Jednakże, kiedy mowa np. o 13 to podnosi się larum - za dużo zarabiają. A ja twierdzę, że za dużo zarabiają urzędnicy za siedzenie przy biurku i picie herbaty, lekarze za pijaństwo i stawianie takich samych diagnoz wszystkim pacjentom, za chamstwo i niedouczenie, policjanci za wcześniejsze emerytury i zerową wykrywalność przestępstw itp. Ale też ci, co nie szukają żadnej pracy, tylko wystają pod murkiem i popijają bo Państwo da zapomogę to po co mamy iść do roboty za 5 zł na godzinę? Podobnie uważam że za dużo zarabiają hutnicy, górnicy, kominiarze i kopacze rowów, a także ci, co sprzątają ulice. I w ogóle wszyscy w kraju zarabiają za dużo. A zwłaszcza ci, co mają więcej ode mnie. Ci to już w ogóle powinni oddać mi nadwyżkę.
I co? Co w ziązku z tym? Ano tyle, że trzeba się wziąc do roboty i patrzeć w swoje koryto, a nie sąsiada. Ja też zasuwam ciężko. Często siedzę więcej z obcymi dziećmi niz ze swoją córką. I szlag mnie trafia jak nieuk jeden z drugim, co ledwo umiał sie podpisać w szkole, dorobił się pieniędzy na kradzionych samochodach czy innym syfie i prowadzi firmę największa w mieście, cieszy się poważaniem wśród okolicznych mieszkańców, bo ma chłop łeb na karku. No ma i dobrze. Tylko że dzieci potem na to patrzą, słuchają dorosłych, którzy znają tylko pół prawdy o Panu X i twierdzą, że nie trzeba się uczyć, bo on tez szkoły nie skończył. A kasę ma. A ja uważam, że to ja powinnam dostać więcej kasy za pracę, zarabiać 10000 zł miesięcznie. Ciekawe czy hutnik by nie chciał, czy śmieciarz? Więc odczepcie się od trzynastek. Odzczepcie się od nauczycieli, lekrzy i patrzcie na siebie co robicie żeby było wam lepiej. Gdzie pracujecie? A chcecie zmiany? To załóżcie sobie firmy, jedźcie za granicę jak pół tego smutnego kraju, DO ROBOTY!!! Uczyc sie i pracować. A nie pierdzieć w śmierdzący fotel i żygać jadem z zazdrości, że on ma a ja nie.
Wkurzyłam się na koniec.
ja, 08.01.2013, 14:47
Oczywiście szacunek dla wszystkich lekarzy i hutników i śmieciarzy i wszystkich innych ludzi pracujących i szukających pracy. Te przykłady to tylko stereotypy, nic więcej. Tak jak niedouczony nauczyciel - głupek i biedak,
pozdrawiam
ja, 08.01.2013, 14:52
ja, 24.01.2012, 06:52
Skoro wujek taki tępy byl to jego problem i nie ma co mądrzejszym zazdrościć.
Meg, 24.01.2012, 09:28
Braki z historii...
PAŁA!!!! i do konta :)
I znowu lanie w domu za jedynkę.
Borys, 24.01.2012, 13:43
pisze się 'do kąta'
sarenka, 17.02.2012, 22:02
TE DARMOZJADY uczą twoje dzieci, które chcą w życiu coś osiągnąć. Do tego zawodu powinny być zatrudniane najlepsze mózgi. Zawód jest niestety mało rokujący, mało płatny i te bryki są często dlatego, że nauczycielki są ATRAKCYJNE, MĄDRE I dzięki temu mają OPERATYWNYCH MĘŻÓW.
bubu, 24.01.2012, 21:24
"Kolego", by kilka godzin poprowadzić zajęcia w grupie rozpuszczonych dzieci, które nie czują respektu do nauczyciela, to on musi poświęcić kilka godzin w domu by si przygotować. Owszem, są tacy, którzy pragna tylko odbębnić swoje obowiązki - ale tak jest niestety w każdej grupie zawodowej. Twój wujek przed wojną jeździł rowerem bo mu się nieźle powodziło - wówczas rower kosztował tyle co teraz używany samochód więc nie przesadzaj. Popatrz jakie auta stoją pod innymi zakładami pracy - zmienisz zdanie. Od wielu lat w kraju panuje takie przekonanie, iż nauczyciel w Polsce zarabia krocie. Przytoczę tu opinię koleżanki - nauczycielki: nauczycielem może być każdy (o wiele łatwiej niż adwokatem) więc dlaczego Ci co tak im zazdroszczą nimi nie zostali, skoro to taka łatwa i popłatna profesja?
Rob, 24.01.2012, 22:29
Jestem nauczycielem w szkole ponadgimnazjalnej po doktoracie z dydaktyki historii - nie zarabiam dzięki mojemu tytułowi pieniędzy, odzwierciedlających koszty, jakie poniosłam na publikacje, dojazdy na uczelnie, ślęczenie nad pracami uczniowskimi. To prawda, że część nauczycieli pracuje jako relikt po PRL po głupkowatych studiach wyłącznie dlatego, że ma znajomości. Gdy im brakuje godzin idą na kolejne pseudostudia podyplomowe, gdzie w ciągu 1,5 roku rzekomo nabywają wiedzę specjalistyczną, którą absolwent kierunku musiał zdobywać przez 5 lat. Może warto by się przyjrzeć systemowi wynagradzania i zacząć finansować wkład w pracę, samokształcenie i czas, poświęcany uczniom wg ustalonych i jednolitych w kraju kryteriów. I może warto by pomyśleć o tym, aby tak wyśrubować szczeble awansu, aby tylko nieliczni mogli zarabiać duże pieniądze, a pozostali - skoro są przeciętni - niech zarabiają przeciętnie.
Na marginesie komentarza do samochodów - owszem jeżdżę ładnym autem - nie dzięki mężowi czy bogatej rodzinie, ale dzięki napisaniu kilku książek, na których napisanie musiałam poświęcić urlop, który mi się należał. Chętnie zrezygnuję z wakacji i 18-godz. pensum, o ile w pracy - w której mogę siedzieć nawet 50 godzin w tygodniu, zarobię min., 10 tys. zł. - teraz taka kwota w edukacji jest niemożliwa, chyba że na stołku dyrektorskim w jakimś wydziale edukacji, gdzie urzędasy przez 8 godzin. nic nie robią. Jestem na tyle wysoko wykształconym specjalistą, aby móc konkurować z lekarzem specjalistą o wynagrodzenie. Może dzięki reformie wreszcie z zawodu zostaną usunięte "pedagogiczne plewy" a prestiż zawodu dzięki temu podniesie się i przestanie być obiektem krytyki (często zasłużonej) ze strony społeczeństwa.
awilk, 22.02.2012, 21:03
za dobrze maja te darmozjady! nie dosc ze nie potrafia niczego nauczyc w tej szkole to jeszcze jakis trzynastek chca i najlepiej pracowac po 6 godz i zarabiac 5 tys.. to jest chore...
robertos, 23.01.2012, 12:13
Masz rację ! Ciebie nie nauczyli niczego, a widać to po wpisie.
res_js, 23.01.2012, 19:58
WIDAĆ JACY BYLIŚCIE ZDOLNI NA LEKCJACH. TERAZ TYLKO POTRAFICIE WYZYWAĆ KOGOŚ OD DARMOZJADÓW. NIE JEST WINĄ NAUCZYCIELI, ŻE DZIECI I MŁODZIEŻ SIĘ NIE UCZY I NIE PRZYSWAJA WIEDZY. CZY KTOŚ Z WAS WIE ILE CZASU WASZE DZIECI SIEDZĄ PRZY TV LUB P?. KIEDY OSTANI RAZ PRZECZYTALI JAKĄŚ KSIĄŻKĘ LUDZIE WEŹCIE SIĘ ZA SIEBIE BO NIE DŁUGO SAME NIEUKI BĘDĄ W SPOŁECZEŃSTWIE. :(.
hej, 23.01.2012, 20:13
tez masz troche racji ale to i tak nie zmienia tego ze nauczyciele maja bardzo dobrze pod wzgledem zarobkow a takze godzin pracy, wezmy przyklad osoby ktora pracuje ciezko na budowie, zazwyczaj 10-12 godz nawet, dostaja moze 2 tys z hakiem ale jaka to jest praca w porownaniu do nauczyciela
??!
robertos, 24.01.2012, 00:15
Ale ziom porobi, przyjdzie walnie się na kojo i ma gdzieś. A i w pracy zero przemęczenia oraz stresu psychicznego, poprostu fizyczna. A w stresującej pracy opiekuńczej, a przy dzisiejszych dzieciach i rodzicach niewątpliwie taka jest w szkole, zakończenia nerwowe w mózgu o wiele, wiele dużej się regenerują. Dlatego między innymi nauczyciele mająprawie tyle samo wolnego co dzieci inaczej by zfiksowali. A 2 tys z hakiem na budowie = nauczyciel ma tyle samo, tylko, że skończył studia, ma wiecznie obowiązek dokształcania i kontaktów z lepiej nie kończę... pozdrawiam zapraszam do szkoły.
ptucki, 18.02.2012, 21:27
Do roboty leniu pacanowaty!
Ja liczę na co wydam te pieniążki :) może Egipt w ferie?
Borys, 24.01.2012, 13:44
nie chwal sie bo pewnie zyjesz z zasilku a o egipcie marzysz